اعتیاد به مورفین | نشانه ها، علائم و عوارض مورفین

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

اعتیاد به مورفین خطرناک است؟ مورفین یکی از انواع موادمخدر افیونی است که قابلیت زیادی در تسکین دهندگی درد دارد و به شکل‌های مختلفی مانند قرص، شربت و تزریق وریدی استفاده می‌شود. با این حال این ماده اثربخشی بسیار قوی دارد و باید حتما در موارد خاص و تحت نظارت پزشک مورد استفاده قرار بگیرد چرا که مورفین همانند سایر مخدرها نظیر تریاک اعتیاد آور است و می‌تواند مشکلات جسمانی و روانی مختلفی را برای فرد مصرف کننده ایجاد نماید.

با توجه به عوارض زیاد مرفین ترک‌اعتیاد به آن از اهمیت بالایی برخوردار است و در این راه نقش خانواده‌ها نیز پررنگ می‌باشد. در ادامه درباره عوارض، علائم و نشانه‌های اعتیاد به مورفین بیشتر صحبت خواهیم کرد. دریافت کمک از مشاوران روانشناسی می‌تواند به افراد در استفاده درست از مورفین و یا ترک آن موثر باشد. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد تلفنی بدون نیاز به بستری کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه اعتیاد به مورفین می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره ترک اعتیاد تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

 

مورفین چیست؟

مورفین چیست؟

مورفین نوعی ماده مخدر افیونی است که به طور طبیعی در گیاه خشخاش وجود دارد. داروی مورفین مسکنی بسیار قوی است و برای کاهش دردهای بسیار شدید یا مزمن تجویز می‌شود. با این حال همانند همه مواد افیونی؛ مورفین نیز قابلیت اعتیادآوری دارد و می‌تواند منجر به وابستگی جسمانی و روانی شود. به دلیل خطر اعتیاد به مورفین پزشکان در موارد خاص از این دارو برای کاهش درد استفاده می‌کنند. برای آشنایی با اعتیادآورترین مواد کلیک کنید.

اعتیاد به مورفین

همانند سایر انواع اعتیادها، اعتیاد به مورفین نیز انتخاب فرد نیست. در اغلب موارد فرد برای کاهش یک درد با مورفین آشنا می‌شود. اما در مواردی نیز افراد برای جایگزین با سایر مواد مخدر (مثل تریاک و هروئین) به مورفین روی می‌آورند. در حالی که مورفین خوداعتیاد سختی ایجاد می‌کند.

موارد مصرف مورفین

همان طور که گفته شد مورفین یک مسکن بسیاری قوی است و از همین رو پزشکان برای کاهش درد در برخی شرایط پزشکی از آن استفاده می‌کنند. از جمله این شرایط می‌توان به دردهای ناشی از جراحات بسیار سنگین، سرطان حاد و انجام برخی عمل‌های جراحی نظیر عمل قلب یا ستون فقرات اشاره کرد. همچنین مورفین می‌تواند به عنوان یک مکمل بی هوشی در اتاق عمل مورد استفاده قرار بگیرد. در همه این موارد بسیار اهمیت دارد که دستورات پزشکی را رعایت کنید و الگوی مصرف دارو را به طور خود سر تغییر ندهید. برای آشنایی با روش های تست مورفین کلیک نمایید.

بعد از چه زمانی اثرات مورفین احساس می شود ؟

اثر مورفین برای تسکین درد بین افراد مختلف متفاوتو است. که به عوامل از جمله علائم زیر بستگی دارد :

 • سابقه مصرف 
 • میزان مصرف ( در صورت مصرف بیش از توان منجربه اوردوز می شود.)
 • میزان سلامت بدنی شخص
 • سن

در مصرف دهانی معمولا بعد از گذشت یک ساعت میزان آن در خون به اوج مقدار خود می رسد و اثر آن 30 تا 60 دقیقه احساس می شود. با مصرف مکرر مورفین بدن نسبت به آن مقاوم می شود و به میزان بیشتری برای کاهش درد فرد نیاز دارد. به همین دلیل پزشکان در تجویز مورفین خیلی دقت می کنند. 

اثر مورفین چند ساعت طول می کشد ؟

اثر مورفین معمولا 4 تا 6 ساعت به طول می انجامد. نوعی از این دارو نیز موجود است که اثر آن تا 12 ساعت در بدن باقی می ماند. 

نیمه عمر مورفین حدود 2 تا 4 ساعت است به بیان دیگر چهار ساعت زمان لازم است که نصف مورفین در بدن تجزیه و از بدن خارج شود. البته این زمان با توجه به شرایط جسمی فرد متفاوت خواهده بود. خروج کامل دارو از بدن 2 روز طول می کشد. 

 

علت اعتیاد به مورفین چیست؟

مصرف مورفین منجر به تولید ماده شیمایی خاصی در مغز به نام اندورفین می‌شود. ترشح این ماده همواره با ایجاد احساس لذت در انسان همراه است و در عین حال می‌تواند به کاهش دردهای جسمانی نیز کمک کند. تولید اندورفین و تحریک شدن گیرنده‌های لذت در مغز در نهایت به بیش فعالی مدار دوپامینی می‌انجامد که علت اصلی بروز وابستگی به مواد مخدر است.

در واقع هنگام بروز اعتیاد مغز انسان برای احساس لذت به دریافت مورفین و فعالیت بیش از حد گیرنده‌های دوپامینی نیاز پیدا می‌کند و دیگر بدون دریافت مواد مخدر قادر به تجربه لذت نیست. 

متاسفانه بسیاری از افراد بدون آگاهی از آثار زیان بار مورفین برای کاهش دردهای جسمانی خود بدون مشورت با پزشک شروع به مصرف این ماده می‌کنند. اما به مرور با تجربه مقاومت بدنی نسبت به دوزهای پایین این ماده مجبور به افزایش دوز می‌شوند. پس به تدریج درگیر آسیب اعتیاد به مورفین خواهند شد.

البته برخی افراد نیز آگاهانه و صرفا برای تجربه احساس تسکین و آرامش بیشتر در زندگی به این ماده روی می‌آورند. در نهایت هردو گروه این افراد با مشکلات متعدد مرتبط بااعتیاد روبه‌رو می‌شوند. 

علائم و نشانه های اعتیاد به مورفین

علائم و نشانه های اعتیاد به مورفین

اگر شما یا یکی از عزیزانتان مورفین مصرف می‌کنید و در مورد بروزاعتیاد نگران هستید، علائم زیر به شما کمک می‌کند تا بتوانید وجود این مشکل را بهتر تشخیص دهید. لازم است در صورت هرگونه مصرف بیش از اندازه، غیر مجاز یا طولانی تر از مدت تجویز شده در اولین فرصت با پزشک خود تماس گرفته و در مورد نحوه قطع دارو یا چگونگی ادامه آن از او مشورت بگیرید. برای آشنایی بیشتر با علائم اعتیاد به مواد مخدر کلیک نمایید.

– داشتن تلاش‌های مکرر ناموفق برای کاهش یا قطع مصرف مورفین

– اختصاص‌دادن زمان، تلاش و هزینه زیاد برای مصرف مورفین و رهایی از آن

– داشتن وسوسه شدید یا احساس اجبار برای مصرف مورفین

– کاهش مسئولیت پذیری اجتماعی و فردی

– تمایل برای گوشه گیری و انزوا نسبت به خانواده و دوستان

– قراردادن خود یا دیگران در موقعیت‌های پرخطر برای به دست‌آوردن مورفین و استفاده از آن

– تجربه علائم ناخوشایند جسمانی زمانی که فرد تلاش می‌کند مرفین را کنار بگذارد.

عوارض اعتیاد به مورفین

اعتیاد به مورفین می‌تواند برای افراد بسیار خطرناک باشد و زندگی آن‌ها را تهدید کند. از جمله عوارض اعتیاد به مورفین در کوتاه مدت می‌توان به کند شدن سرعت تنفس، غیر نرمال شدن ریتم قلبی، سرگیجه، بی‌قراری، احساس گیجی و تشنج اشاره کرد.

همچنین این دارو در دراز مدت با ایجاد اثر تحمل باعث‌می‌شود که نسبت به دوزهای پایین آن مقاومت پیدا کنید. پس دائما نیاز به بالابردن میزان مصرف خود خواهید داشت. با توجه به این که مواد افیونی مراکز تنفسی در بصل النخاع را تحت تاثیر قرار می‌دهند مصرف مقادیر کنترل نشده مورفین می‌تواند به مهار تنفسی بیانجامد و با کاهش سطح هوشیاری خطر بروز کما و حتی مرگ را در پی داشته باشد. در نتیجه حتما باید به موقع برای کنارگذاشتن این ماده اقدام‌کرده و درمان‌های مورد نیاز را در پیش بگیرید.

اعتیاد به مورفین در بارداری

فراموش نکنید که اعتیاد به مورفین در دوران بارداری نیز می‌توان رخ داده و جنین را تحت تاثیر قرار دهد. در واقع نوزادانی که مادرانشان در دوران بارداری به طور مکرر از مورفین استفاده می‌کردند؛ با نشانه های ترک اعتیاد متولد شده و حتی ممکن است به بسیاری از بیماری ها نیز مبتلا شوند. از این رو مادران باید قبل از دوران بارداری به ترک این ماده اقدام کرده و یا در این دوران مصرف این دارو را قطع کنند.

نشانه های اعتیاد به مورفین هنگام عدم مصرف

سوءمصرف مورفین باعث می‌شود که در زمان کنار گذاشتن آن، علائم جسمی و روانی ناخوشایندی به سراغ‌تان بیاید که به آن‌ها علائم ترک گفته می‌شود. از جمله علائمی که در پی ترک مرفین مشاهده می‌شوند باید به موارد زیر اشاره کرد.

 • تب
 • ریزش اشک از چشم‌ها و دچار شدن به آبریزش بینی
 • لرزش
 • درد عضلانی
 • احساس بی قراری مفرط
 • احساس گیجی
 • دچار شدن به بی خوابی و سایر اختلالات خواب
 • داشتن علائم گوارشی نظیر حالت اسهال، استفراغ و دردهای شکمی

 

راه های درمان اعتیاد به مورفین

اعتیاد به مورفین به این معنا نیست که شما به پایان راه رسیده‌اید. خوشبختانه امروزه درمان‌های متعددی طراحی شده‌اند که به افراد کمک می‌کنند بتوانند با تجربه کم ترین علائم جسمانی این ماده را کنار بگذارند و مجددا زندگی عادی خود را از سر بگیرند. سم زدایی به کمک درمان‌های نگه دارنده نظیر متادون از جمله روش‌هایی است که در درمان اعتیاد به مورفین می‌تواند به کار گرفته شود. با این حال به دلیل شباهت داروهای نگهدارنده با مواد افیونی باید ترک به کمک آن‌ها را حتما زیر نظر پزشک آغاز کنید. مصرف خودسرانه این داروها می‌تواند زمینه سازاعتیاد جدیدی در شما شود و مشکلات جدیدی را به مشکلات قبلی تان بیافزاید.

حتما برای دریافت اطلاعات درباره ترک مورفین کلیک کنید.

علاوه بر درمان‌های دارویی و فرایند سم زدایی باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که اعتیاد به مورفین با ایجاد وابستگی روانی ذهن انسان را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. و درمان پایدار آن نیازمند کمک گرفتن از درمان‌های روان شناختی است. از جمله موثرترین روش‌های روانشناختی که درترک اعتیاد به مرفین به کار می‌رود می‌توان به درمان شناختی رفتاری، گروه درمانی و خانواده درمانی اشاره کرد.

اوردوز و مسمومیت ناشی از اعتیاد به مورفین

فراموش نکنید که اعتیاد به مورفین می‌تواند منجر به اوردوز و مسمومیت نیز بشود. در صورتی که افراد در اثر بیش از حد و طولانی مدت این دارو دچار نشانه هایی مثل خواب آلودگی شدید، کوچک شدن مردمک چشم و تنفس آهسته و یا به طور کلی قطع تنفس شوند؛ باید فورا آنها را به مراکز درمانی منتقل کرد. چرا که این شرایط می‌تواند منجر به ایست قلبی و کما شود. بسیاری این خطر را جدی نگرفته و به صورت خودسرانه مصرف این دارو را افزایش می‌دهند.

سخن پایانی

از آنجایی که مورفین یک داروی مسکن محسوب شده و خاصیت درمانی دارد؛ بسیاری از افراداعتیاد به آن را جدی نگرفته و در این راستا اقدامی نمی‌کنند. اما اعتیاد به مورفین نیز می‌تواند مانند سایر مواد مخدر خطرناک و جدی باشد. از این رو افراد باید حتما به دوز مصرفی تجویز شده توسط پزشک خود پایبند مانده و برای ترک آن نیز از روانشناس کمک بگیرند.

برای دریافت مشاوره در زمینه اعتیاد به مورفین می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره ترک‌اعتیاد تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

پزشک پس از جراحی ستون فقرات تزریق مورفین را برای من شروع کرده است. چگونه می‌توانم از اعتیاد به این دارو پیشگیری کنم؟

مصرف مورفین تحت نظارت پزشک اغلب مشکلی ایجاد نمی‌کند چرا که پزشکان دارو را در مقادیر کنترل شده و در زمان محدود توصیه می‌کنند. برای پیشگیری از اعتیاد تنها کافی است دستورات پزشک را رعایت نمایید و از مصرف سرخود این دارو زمانی که درد شدت می‌گیرد خودداری کنید.

آیا مورفین در بارداری منع مصرف دارد؟

اگر درد و مشکل جسمانی بسیار شدیدی برای مادر ایجاد شده باشد تنها پزشک است که می‌تواند فواید مصرف مورفین را نسبت به خطرهای احتمالی آن بررسی کرده و در نهایت برای آن تصمیم بگیرد. به طور کلی با توجه به اینکه مرفین نوعی مخدر محسوب می‌شود و می‌تواند از جفت عبور نماید بهتر است در دوران بارداری مورد استفاده قرار نگیرد. 

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره