ساپیوسکشوال چیست | علایم و درمان ساپیوسکشوال

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

اصطلاح ساپیوسکشوال به افرادی اختصاص دارد که برای برقراری رابطه جنسی بیش از هرچیز جذب افراد باهوش و با ذکاوت می‌شوند. البته ملاک‌های دیگر مانند زیبایی، وضعیت ظاهری، اخلاق و… بی‌معنی و پوچ نیستند اما برایشان اولویت محسوب نمی‌شوند. بنابراین می‌توان گفت ساپیوسکشوال یک تمایل جنسی است نه یک گرایش جنسی، به صورتی که اگر جنس مخالف بسیار زیبا هم باشد اما باهوش نباشد برای فرد جذابیت چندانی ندارد. در ادامه بیشتر درباره این افراد و برقراری رابطه عاطفی با آنان صحبت خواهیم کرد. بهره بردن از مشاوره جنسی کمک می‌کند تا افراد بتوانند نسبت به نوع تفکرات و گرایشات جنسی خود آگاهی بیشتری کسب کنند و بیشترین لذت را در رابطه جنسی به دست آورند. برای اطلاع از روند دریافت مشاوره جنسی کلیک کنید.

ساپیوسکشوال چیست؟

به زبان ساده می‌توان گفت برای اکثر افراد، ملاک‌های ظاهری، زیبایی، اخلاق و… برای شروع یک رابطه مشترک یا رابطه جنسی اهمیت و اولویت زیادی دارد. اما افرادی که ساپیوسکشوال هستند به این ملاک‌ها توجهی ندارند و فقط جذب ویژگی‌ها و توانایی‌های هوشی جنس مخالف می‌شوند و ملاک‌های ظاهری برایشان اهمیت چندانی ندارد.

مهمترین ویژگی افراد ساپیوسکشوال این است که به افراد باهوش علاقه‌مند می‌شوند. از دیگر ویژگی‌های این افراد می‌توان به تمایل و علاقه به شرکت در بحث‌های فلسفی، اجتماعی و سیاسی اشاره کرد. در واقع این گفتگوها و مباحث باعث تحریک شدنشان می‌شود. به عبارت دیگر می‌توان گفت آن‌چیزی که باعث تحریک شدن این افراد می‌شود طرز فکر طرف مقابل است. عمده این افراد تمایل دارند تا با جنس مخالفی که هوش بالایی دارد وارد رابطه جنسی شوند اما برخی افراد ساپیوسکشوال رابطه جنسی را ترجیح نمی‌دهند. باید توجه داشت که ساپیوسکشوال یک تمایل جنسی است و یک گرایش جنسی یا انحراف جنسی محسوب نمی‌شود. از این جهت ابراز علاقه و محبتشان به یک فرد باهوش لزوما به تجربه جنسی و رابطه جنسی ختم نمی‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه گرایشات جنسی کلیک کنید.

روش‌های تشخیص ساپیوسکشوال

به کسانی که عاشق هوش، تفکر یا افکار طرف مقابل می‌شوند، ساپیوسکشوال می‌گویند. البته نوعی تمایل جنسی در نظر گرفته شده نه اختلال یا گرایش. تمایل و علاقه به تفکرات و هوش به حدی است که به فرد لذت داده و اگر همراه با آمیزش جنسی شود، لذت تکمیل می‌گردد.

علاقه زیاد به مباحثه کردن

این افراد از گفتگوهای کوتاه مدت اجتناب می‌کنند و اگر نتوانند با کسی گفتگوی طولانی داشته باشند در کنارش احساس خوشایندی پیدا نمی‌کنند. ترجیح می‌دهند در گفتگوهای محاوره‌ای معمولی شرکت نکنند و در خلوت خودشان باشند. بیشترین افرادی که آن‌ها را به سمت خود جذب می‌کنند، کسانی هستند که به گفتگو‌ها شاخ و برگ می‌دهند، آن‌ها را به چالش می‌کشند و در ارتباط با مسائل مختلف به صورت عمیق صحبت می‌کنند و اطلاعات زیادی دارند.

علاقه‌مند به یادگیری

این افراد از هر فرصتی برای یادگیری استفاده می‌کنند و خودشان هم مجذوب افرادی می‌شوند که چنین ویژگی‌ای داشته باشد. یکی از ویژگی‌های افراد ساپیوسکشوال این است که تمایل دارند با افراد باهوش‌تر از خودشان ارتباط بگیرند زیرا این مسئله باعث می‌شود تا بتوانند مسائل جدیدی را از طرف مقابل یاد بگیرند. همچنین شرکت در مباحث چالشی یا همایش‌هایی که شناختی از آن مسئله ندارند برایشان جذاب است چراکه کسب اطلاعات و یادگیری مباحث جدید و ناشناخته برای آنان تحریک کننده و لذت بخش است. از این جهت افراد ساپیوسکشوال، همیشه شنونده‌های خوبی هستند.

بیشتر بخوانید : مشکلات جنسی

علاقه‌مند به توانایی‌های فرد مقابل

این افراد به هوش و توانایی‌های عمیق فرد مقابل اهمیت می‌دهند نه لزوما به مدرک یا درجه علمی فرد. اگر فردی با درجه علمی بالا باشد اما توانایی‌های هوشی و عمیقی نداشته باشد برای فرد ساپیوسکشوال هیچ جذابیتی ندارد و مانند سایر افراد کسل کننده به نظر می‌رسد.

سایر نشانه‎های افراد ساپیوسکشوال

از دیگر ویژگی‌های افراد ساپیوسکشوال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • جذابیت ظاهری برایشان بی معنا نیست اما در اولویت قرار ندارد
  • علاقه‌مند به گفتگو و مباحثه طولانی
  • علاقه‌مند به کشف کردن و شناختن ویژگی افراد
  • اجتناب از مباحث احمقانه و پرخاشگرانه
  • علاقه‌مند به حضور و دیدار دوستان در کتابخانه
  • شنونده خوب

رابطه عاطفی با افراد ساپیوسکشوال

افراد ساپیوسکشوال به صورت ناگهانی عاشق و دلباخته کسی نمی‌شوند، به عبارت دیگر هیچگاه عشق در نگاه اول را تجربه نمی‌کنند زیرا جذابیت ظاهری برایشان اهمیت خاصی ندارد. قبل از این که تصمیم بگیرند تا با فرد مقابل وارد رابطه عاطفی شوند، همه جوانب آن را مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهند تا ببینند که این فرد ملاک‌های او را برآورده می‌کند یا خیر. در واقع اینکه بتوانند با شریک زندگیشان حرف و مباحثه داشته باشند ارزشمندتر است تا اینکه صرفا بر اساس جذابیت ظاهری طرف مقابل وارد رابطه شوند.

به همین ترتیب افراد ساپیوسکشوال مباحثه را هم به برقراری رابطه جنسی که صرفا جهت رفع نیاز جنسی انجام می‌شود ترجیح می‌دهند. برقراری رابطه جنسی بدون معنا و هدف برایشان اهمیتی ندارد و تحریکشان نمی‌کند، در چنین حالتی ترجیح می‌دهند تا به مسائل فلسفی و عمیق فکر کنند. باید توجه داشت که افراد ساپیوسکشوال هم نیازی جنسی دارند، این بدان معنا نیست که این افراد تمایلی به رابطه جنسی ندارد بلکه منظور این است که این افراد یک رابطه رضایت بخش را به یک رابطه جنسی معمولی ترجیح می‌دهند.

برای دریافت مشاوره در زمینه ساپیوسکشوال می‌توانید در ساعت از روز برای مشاوره جنسی تلفنی از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

 

 

سوالات متداول

آیا ساپیوسکشوال یک بیماری است؟

ساپیوسکشوال یک اختلال جنسی یا بیماری روانی نیست بلکه یک تمایل جنسی است که ممکن است در خیلی از افراد وجود داشته باشد. با این حال هر مسئله‌ای اگر درگیر افراط و تفریط شود می‌تواند نشان دهنده یک مشکل باشد.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره