تغذیه دانش آموز در مدرسه | تغذیه سالم برای دانش آموز

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

تغذیه دانش آموز در مدرسه یکی از عوامل مهم در دوران تحصیل است. طبیعی است که با توجه به زمانی که دانش آموزان در مدرسه می‌گذرانند؛ نیاز به خوراکی داشته باشند. دانش آموزان مخصوصا در سنین کمتر بیشتر علاقمند به خوردن خوراکی هایی دارند که ارزش غذایی بالایی ندارند.

رژیم غذایی آنان مخصوصا در روزهای نزدیک به کنکور و البته ایام امتحانات، اهمیت بیشتری نیز پیدا می‌کند. معمولا والدین همه تلاش خود را برای تغذیه بهتر دانش آموزان می‌کنند. اما آنان در این سنین، گاهی تحت تاثیر دوستان خود، از این قاعده سرپیچی کرده و مواد غذایی ناسالمی مصرف می‌کنند. در این مقاله به توضیح عوامل موثر بر تغذیه سالم برای دانش آموز خواهیم پرداخت. برای آشنایی با روانشناسی دانش آموزان ابتدایی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه تغذیه دانش آموز در مدرسه می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تحصیلی از طریق شماره 02191002360  و یا از طریق تلفن ثابت با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

تغذیه سالم برای دانش آموز

انواع-تغذیه-دانش-آموز-در-مدرسه

عوامل زیادی از جمله تغذیه دانش آموز در مدرسه، در موفقیت او نقش دارند. بسیاری از افراد این عامل را دست کم گرفته و رژیم غذایی مناسبی در این دوران ندارند. جالب است بدانید که خوردن برخی از خوراکی ها و به طورکلی رسیدن به موقع مواد مغذی به مغز باعث یادگیری بهتر، با سرعت بالاتری خواهد شد.

دانش آموزان باید همه وعده های غذایی را به طور کامل خورده و میان وعده نیز مصرف کنند. البته نوجوانان معمولا مستعد چاقی نیز هستند به همین دلیل باید برای رژیم غذایی خود با یک مشاور تغذیه، مشورت کنند. برای اطلاع از اقدامات لازم در جهت آماده کردن کودک برای رفتن به مدرسه کلیک کنید.

صبحانه | تغذیه دانش آموز در مدرسه

بسیاری از دانش آموزان یا والدین آنها هنگام صبح، میلی به خوردن صبحانه ندارند. صبحانه یکی از مهم ترین وعده های غذایی محسوب می‌شود. یکی از راهکارهایی که والدین می‌توانند فرزند خود را قبل از رفتن به مدرسه، برای خوردن صبحانه تشویق کنند؛ همراهی با او در خوردن صبحانه است. علاوه براینکه تغذیه دانش آموز در مدرسه اهمیت دارد؛ آنان باید وعده های کاملی نیز در خانه داشته باشند.

مواردی که برای سلامت آنها و همچنین بالارفتن میزان یادگیری موثر است؛ شامل خرما، گردو، پنیر، تخم مرغ، نان و غلات خواهد شد. بسیاری از والدین به دلیل اینکه وقت کافی برای آماده کردن صبحانه ندارند؛ از خوراکی های غیراستدانداردی مثل صبحانه های آماده برای فرزندان خود استفاده می‌کنند. نخوردن صبحانه باعث خواهد شد تا دانش آموز انرژی کافی برای حضور در کلاس را نداشته و حافظه او به درستی عمل نکند. برای آشنایی با تغذیه سالم کودکان کلیک کنید.

وعده های غذایی برای تغذیه دانش آموز در مدرسه

دانش آموزان هیجان زیادی برای خرید از بوفه مدرسه و خوردن خوراکی های آماده دارند. والدین نیز نباید به طور کامل آنها را از اینکار منع کنند. اما خرید وعده های غذایی یا میان وعده ها از بوفه مدرسه باید به دفعات کمتری اتفاق بی‌افتد. از طرف دیگر والدین نیز باید در مورد تغذیه دانش آموز در مدرسه نیز دقت کافی را داشته باشند.

توصیه می‌شود دانش آموزان به جای مصرف سه وعده غذایی سنگین و حجیم، 5 یا 6 وعده غذایی سبک مصرف کنند. نوجوانان گاهی مجبور هستند نهار را در مدرسه بخورند. اما معمولا به دلیل خوردن غذاهای سنگین، بعد از نهار احساس خواب آلودگی کرده و دیگر بازدهی سابق را نخواهند داشت. بهتر است دانش آموزان در مدرسه از خوردن غذاهای فست فودی و چرب خودداری کنند.

با عجله غذا خوردن نیز در میان دانش آموزان دیده می‌شود که می‌تواند در طولانی مدت آسیب زیادی به سلامت جسمانی آنها وارد کند. دانش آموزان باید مقدار کمی غذا را برای مدت طولانی جویده و از راه رفتن و یا دویدن هنگام خوردن غذا جلوگیری کنند.

برای عضویت در کانال تلگرامی ذهن نو کلیک نمایید.

مناسب ترین تغذیه دانش آموز در مدرسه

پیداکردن مناسب ترین تغذیه دانش آموز در مدرسه، دغدغه بسیاری از والدین است. در مواردی والدین خود را با دادن هزینه خوراکی به فرزندان، این کار را به عهده خود دانش آموزان قرار می‌دهند. اما در بوفه مدرسه و یا مغازها خوراکی های مناسبی برای تغذیه دانش آموزان وجود ندارند. برخی از مواد غذایی که دانش آموزان باید در خانه و یا مدرسه از آنها استفاده کنند؛ به شرح زیر هستند.

لبنیات

مصرف شیر، کشک، ماست و دوغ گزینه های مناسب برای تغذیه دانش آموز در مدرسه هستند. البته برخی بعد از مصرف این خوراکی ها دچار افت فشار شده و خواب آلوده می‌شوند. اما به هر حال این مواد غذایی سرشار از کلسیم بوده و هم برای بهبود یادگیری و هم برای سلامت جسمانی دانش آموزان مفید هستند.

ویتامین ها

یکی از موادی که به تغذیه ذهن دانش آموزان کمک خواهند کرد؛ ویتامین ها هستند. بهتر است دانش آموزان بیشتر از خوراکی هایی مصرف کنند که دارای ویتامین های b,c و d هستند. بردن میوه های مختلف به مدرسه مانند پرتقال، لیموشیرین، توت فرنگی وکیوی، ویتامین بدن دانش آموزان را تامین خواهد کرد. علوه بر خوردن میوه ها می‌توان از مکمل های دارویی نیز استفاده کرد. ویتامین ها بخش بزرگی از تغذیه دانش آموز در مدرسه هستند. سبزیجات نیز می‌تواند ویتامین بدن را تامین کند.

آب

دانش آموزان باید مقدار زیادی آب را روزانه مصرف کنند. مصرف آب برای دانش آموزان سبب کاهش احتمال ابتلا به افسردگی و خستگی می‌شود. نوشیدن آب، انرژی دانش آموزان را برای مطالعه افزایش داده و تاثیرات زیادی در سلامت جسمانی آنها خواهد داشت. گاهی دانش آموزان خوردن آب را در مدرسه فراموش می‌کنند یا معلمان اجازه آن را نمی‌دهند. اما تغذیه دانش آموز در مدرسه، شامل خوردن آب کافی هم می‌شود.

برای آشنایی با سایر دلایل خستگی مداوم بچه ها در مدرسه کلیک کنید.

مواد غذایی مضر برای تغذیه دانش آموز در مدرسه

مواد-غذایی-مضر-برای-تغذیه-دانش-آموز-در-مدرسه

والدین باید همانقدر که به خوردن مواد غذایی مفید برای تغذیه دانش آموز در مدرسه می‌پردازند؛ باید فرزند خود را از خوردن برخی از مواد غذایی نیز منع کنند. دانش آموزان در سن رشد قرار داشته و تغذیه آنها بسیار مهم است. برخی از مواد غذایی که بسیار مورد علاقه دانش آموزان هستند؛ تاثیرات خوبی بر سلامتی آنها نخواهند داشت. برخی از این خوراکی ها شامل موارد زیر می‌شوند.

کافئین و مواد محرک

معمولا دانش آموزان برای بیدار ماندن و مطالعه از قهوه و یا نوشیدنی های انرژی زا استفاده می‌کنند. این نوشیدنی ها شامل کافئین و مواد محرک می‌شوند که در طولانی مدت اثر عکس داشته و سیستم بدنی آنها را تضعیف خواهد کرد. همچنین چاقی نیز یکی دیگر از عوارض نوشیدنی های انرژی زا خواهد بود.

مکمل ها

برخی از مکمل های غیراستانداردی که دانش آموزان برای تناسب و یا تمرکز بیشتر از آنها استفاده می‌کنند؛ به دلیل ترکیبات نامناسب و همچنین مواد نگهدارنده، اثرات نامناسبی در فرایند یادگیری وتمرکز دانش آموزان خواهد داشت. همچنین این مواد باعث برهم خوردن تنظیم هورمون ها، چاقی و ایجاد جوش های پوستی نیز می‌شوند.  قبل از مصرف هرگونه مکمل، با پزشک متخصص مشورت کنید.

سخن پایانی

تغذیه دانش آموز در مدرسه نیاز به اقدامات جامع تری توسط مدرسه، والدین و خود دانش آموز خواهد داشت. افراد در دوران تحصیل خود به دلایل مختلفی کم خونی، مشکلات گوارشی و… تجربه خواهند کرد؛ که تغذیه نقش بزرگی در سلامت آنها دارد. همچنین استرس و کمبود فعالیت بدنی در این دوران اثرات جبران ناپذیری دارد که رژیم غذایی مناسب، آن را جبران می‌کند. بهتر است دانش آموزان در این سنین، به خواب و به طور کلی سبک زندگی خود اهمیت بیشتری داده و از یک مشاور نیز در این زمینه کمک بگیرند.

برای دریافت مشاوره در زمینه تغذیه دانش آموز در مدرسه می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تحصیلی از طریق شماره 02191002360  و یا از طریق تلفن ثابت با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول

تغذیه سالم برای دانش آموزان ابتدایی چیست؟

تغذیه مناسب برای هر فردی متناسب با جنسیت و وضعیت بدنی او انتخاب می‌شود. والدین باید در این زمینه با یک مشاور تغذیه مشورت کرده و از ترکیب مواد غذایی مختلف مثل لبنیات، سبزیجات، غلات و میوه ها برای تغذیه فرزند خود استفاده کنند.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره