ازدواج با همسر سابق و دادن فرصت دوباره

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

تصمیم گیری برای ازدواج با همسر سابق می‌تواند یک موقعیت بسیار تنش زا باشد چرا که در این شرایط اکثر افراد نگرانی‌هایی در مورد تکرار شدن مشکلات گذشته و سرزنش شدن از جانب اطرافیان دارند. این مسائل با افزایش سطح اضطراب و نگرانی می‌تواند کیفیت تصمیم گیری را کاهش داده و باعث شود شرایط بسیار پیچیده به نظر برسد. برای اینکه بتوانید به بهترین انتخاب برسید پیشنهاد می‌کنیم با یک مشاور ازدواج در ارتباط باشید. همچنین رعایت برخی نکات عمومی نیز می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند که ما در ادامه به مهم ترین آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

برای دریافت مشاوره در زمینه ازدواج با همسر سابق می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره ازدواج تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

ازدواج با همسر سابق : درست یا غلط؟

بسیاری از افرادی که قصد دارند پس از طلاق، مجددا زندگی با همسر سابق خود را شروع کنند یک سوال مهم اصلی در ذهن خود دارند که آیا این کار تکرار اشتباهات گذشته است یا تلاشی برای بهبود اوضاع؟ در جواب به این سوال مربوط به ازدواج با همسر سابق باید گفت که زندگی هر زوجی با یکدیگر متفاوت است و نمی‌توان یک جواب قطعی و عمومی در اختیار همه افراد گذاشت.

برای اینکه بتوانید جواب سوال خود را پیدا کنید لازم است موضوعات مختلف را بررسی کرده و از خود بپرسید که آیا همه مشکلات سابق را برطرف کرده‌اید یا نه؟ بازگشت دوباره به زندگی با همسر سابق در صورتی که مشکلات حل نشده باقی مانده‌اند در اکثر موارد چیزی جز افزایش فشارهای روانی به همراه ندارد. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود حتما مشاوره ازدواج دریافت نمایید.

نکاتی که هنگام ازدواج با همسر سابق باید در نظر بگیرید

نکات ازدواج با همسر سابق

برای اینکه بتوانید برای ازدواج با همسر سابق خود به اطمینان خاطر دست یابید و بهترین تصمیم را بگیرید لازم است چند نکته مهم را مد نظر قرار دهید. ما در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

فروشگاه آرامیس

🔴دلیل بازگشتتان را بررسی کنید

پیش از هرچیز از خود بپرسید علت اصلی شما برای ازدواج با همسر سابق چیست. دقت داشته باشید که دلایلی نظیر تنهایی، دلتنگی یا حتی زندگی فرزندان دلایل منطقی و قانع کننده‌ای نیستند. بازگشت بعد از طلاق تنها زمانی ایده آل خواهد بود که شما مشکلات سابق را برطرف کرده باشید و مزیت‌های از سر گرفتن زندگی سابق از جدایی یا ازدواج با فردی دیگر بیشتر باشد. برای اطلاع از مشکلات ازدواج مجدد کلیک کنید.

 🟢قبل از تصمیم گیری وارد رابطه عاطفی یا جنسی نشوید

برای اینکه بتوانید تصمیم درستی در زمینه ازدواج با همسر سابق بگیرید لازم است از شدت گرفتن عواطف جلوگیری کنید. وارد شدن در رابطه عاطفی با همسر سابق و یا برقراری رابطه جنسی با او می‌تواند کیفیت تصمیم گیری شما را پایین آورده و باعث شود احساساتی عمل کنید. در نتیجه تلاش کنید در برابر عواملی نظیر دلتنگی مقاومت کرده و قبل از تصمیم قطعی درباره ازدواج، با همسر سابق خود روابط احساسی برقرار نکنید.

 🟠برای ازدواج با همسر سابق با منابع مطمئن مشورت کنید

بسیار اهمیت دارد که برای ازدواج با همسر سابق با یک منبع آگاه مشورت کنید. دیدن چشم انداز رو به رو از نگاه یک شخص سوم به شما کمک می‌کند تا دیدگاه واقع بینانه تری در مورد آینده داشته باشید. مشورت گرفتن از یک روانشناس متخصص در حیطه زوج و خانواده از جمله گزینه‌هایی است که می‌تواند در این زمینه تا حد زیادی به شما کمک نماید. برای آشنایی بیشتر با انواع ازدواج کلیک کنید.

 🟡وضعیت روانشناختی خود را بررسی کنید

هضم مقوله طلاق برای بسیاری از افراد دشوار است و زمینه ساز بروز مشکلات روانشناختی نظیر افسردگی می‌شود. این مسئله آسیب پذیری آن‌ها را در برابر قرار گرفتن در روابط غلط افزایش می‌دهد. در واقع در این شرایط احتمال بیشتری وجود دارد که وارد رابطه ناسالمی شوید یا مجددا به سمت همسر سابق خود گرایش پیدا کنید.

بنابراین قبل از تصمیم گیری برای ازدواج با همسر سابق بررسی کنید که آیا صدمات روانی طلاق را پشت سر گذاشته‌اید یا خیر؟ اگر در طول مدتی که جدا زندگی می‌کنید درگیر مشکلاتی نظیر غمگینی مفرط، انزوا، مشکلات خواب، اضطراب و عواملی از این دست شده‌اید لازم است قبل از هرچیز برای بهبود سلامت روان خود از یک روانشناس کمک بگیرید.

🔵رابطه خود را درمان کنید

طلاق مسلما تعارضات، اختلافات و دلخوری‌های مختلفی را میان شما ایجاد کرده که به آسیب خوردن هرچه بیشتر رابطه منجر شده است. در این شرایط لازم است که برای ازدواج با همسر سابق و ترمیم مشکلات موجود تلاش نمایید و اقدامات لازم را برای آن انجام دهید. مراجعه به یک زوج درمانگر و پیگیری جلسات زوج درمانی همراه با همسر از جمله گزینه‌هایی است که به شما کمک می‌کند روی تقویت و بهبود رابطه گذشته خود تمرکز نمایید.

 🟣برای ازدواج با همسر سابق به دلایل طلاق فکر کنید

با گذشت زمان بسیاری از افراد رویدادهای منفی را فراموش کرده و در حقیقت عنصر دلتنگی باعث می‌شود که تنها به خاطرات خوشایند و ازدواج با همسر سابق فکر کنند. در این شرایط برای اینکه تحت تاثیر عواطفتان تصمیم نگیرید لازم است تلاش کنید به دلایل طلاق خود فکر کنید و ببینید چه چیزهایی شما را به سمت جدایی کشانده است. با خود فکر کنید که آیا موانع سابق قابل برطرف کردن هستند و در صورت حل نشدن توانایی سازگاری با آن‌ها را دارید یا خیر؟

 🟤روی تغییرات پس از ازدواج حساب نکنید

اگر به دنبال تغییری در خود یا فرد مقابل هستید باید قبل از ازدواج با همسر سابق آن را ایجاد یا مشاهده نمایید. هرگز به امید ایجاد تغییر در آینده مجددا وارد یک رابطه آسیب دیده نشوید. توجه داشته باشید که بسیاری از ویژگی‌های ناخوشایندی که منجر به تعارضات زوجین می‌شوند به سختی تغییر می‌کنند و تنها زمانی مشکل ساز نمی‌شوند که طرفین در مورد آن‌ها به پذیرش روانی بالایی برسند.

علت تمایل به ازدواج با همسر سابق

علت ازدواج با همسر سابق

دلایل مختلفی وجود دارد که افراد را متمایل به بازگشت یا ازدواج با همسر سابق می‌کند. به طور کلی زوجین بعد از مدتی فاصله گرفتن از یکدیگر بیشتر فکر کرده و تصمیم به بازگشت می‌گیرند. به این دلیل گفته می‌شود تا در صورت وجود اختلافی جزئی نباید به طلاق فکر کرد. برخی از دلایلی که منجر به بازگشت دوباره و یا حتی ازدواج با همسر سابق گردد؛ شامل موارد زیر است.

حل شدن مشکلات گذشته

دلتنگی برای یکدیگر

رشد شخصی

بهتر شدن مهارت های ارتباطی هر دو طرف

بخشیدن طرف مقابل

فرزندان

زمان مناسب برای ازدواج با همسر سابق

ازدواج با همسر سابق مخصوصا برای زنان از لحاظ شرعی قوانینی دارد. زنان باید بعد از طلاق به مدت سه ماه که به آن عده می‌گویند صبر کرده و به صورت مجدد ازدواج کنند. با اینکه در این شرایط در حال بازگشت به همسر خود هستند؛ اما به هر حال قانون اجازه ازدواج زودتر موعد مقرر را نمی‌دهد.

علاوه بر این موضوع بهتر است هر دو نفر برای مدتی به گذشته فکر کرده و سعی در رفع کردن مشکلات داشته باشند. برخی از نشانه هایی که بیانگر آمادگی برای برگشت است؛ شامل اطلاع از نامطلوب بودن زندگی مجردی، تغییر کردن، ناکافی دانستن دلایل خود برای طلاق و… است. زمانی که هر دو نفر به این موارد پی برند؛ بهترین زمان برای ازدواج دوباره است.

ازدواج با همسر سابق با وجود فرزندان

فراموش نکنید که در صورت تصمیم گیری برای ازدواج با همسر سابق باید وجود فرزندان را نیز در نظر داشته باشید. چرا که آنان از این رابطه دچار سردرگمی شده و نمی‌توانند آن را به خوبی درک کنند. در واقع پذیرش شرایط جدید کمی برای آنان دشوار بوده و به همین دلیل ممکن است واکنش های مختلفی از خود نشان دهند. صحبت کردن با آنان در این مورد و آماده کردن آنها از اهمیت زیادی برخوردار است. در این زمینه از روانشناس کودک و نوجوان نیز می‌توان کمک بگیرید.

چگونگی ازدواج با همسر سابق

برای ازدواج با همسر سابق باید اقداماتی را چه از نظر قانونی و چه شخصی انجام دهید. از آنجایی که این کار یک ریسک بزرگ محسوب شده و در صورت شکست می‌تواند عواقب بسیار بدی برایتان داشته باشد. بهتر قبل از هرچیزی به خوبی در مورد آن فکر کرده و سپس با طرف مقابل نیز صحبت کنید. همچنین مدت زمانی را که قانون تعیین می‌کند را منتظر مانده و سپس در صورت تمایل مراحل یک ازدواج عادی را طی کنید.

سخن پایانی

در بیشتر موارد روانشناسان معتقدند که بازگشت به همسر سابق و یا حتی روابطی که در گذشته داشته اید اشتباه است. اما در مواردی این بازگشت موفقیت آمیز نیز بوده است. از این رو نمی‌توان همه را از اینکار منع کرد. تنها بهتر است آنان را از خطرات و مشکلات احتمالی آگاه نموده و به آنان کمک کرد تا تصمیم بهتری بگیرند. برای اینکار افراد حتما باید از یک روانشناس و زوج درمانگر مشاوره بگیرند.

برای دریافت مشاوره در زمینه ازدواج با همسر سابق می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره ازدواج تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

آیا ازدواج با همسر قبلی در مدت کمتر از یک سال کار اشتباهی است؟

بله چراکه ممکن است گاهی تصمیم شما به خاطر احساس وابستگی باشد و وابستگی هرگز دلیل مناسبی برای بازگشت به زندگی سابق نیست. لازم است ابتدا به کمک یک روانشناس توانمندی‌های روانی خود را بالا ببرید و سپس از خود بپرسید که بازهم تمایل به ازدواج با همسر سابق خود را دارید یا خیر. با این حال توصیه می کنیم حتما برای اتخاذ چنین تصمیمی مشاوره ازدواج دریافت کنید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره