ترک تریاک | بهترین روش ترک اعتیاد تریاک

آیا روش‌های صحیح ترک تریاک را می‌شناسید؟ تریاک یکی از شایع‌ترین مواد مخدر است که وابستگی جسمانی و روانی شدیدی را برای شخص مصرف کننده به وجود می‌آورد. اعتیاد تاثیر بسیار زیادی بر تمام ابعاد زندگی فرد و خانواده او می‌گذارد به همین دلیل بسیاری از افراد و خانواده‌هایشان به دنبال راهی مطمئن برای ترک تریاک می‌گردند. روش‌های غیر اصولی ترک با وجود کم هزینه بودن، انرژی بسیار زیادی از فرد می‌گیرند و در اکثر موارد نیز شکست می‌خورند. به همین دلیل ضروری است که افراد از روش‌های صحیح ترک آگاه باشند و با کمک یک فرد متخصص گامی در جهت ترک اصولی و بازگشت به زندگی بردارند. در ادامه مقاله به بررسی کامل راه‌های ترک تریاک می‌پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع مواد اعتیاد آور کلیک کنید.

بیشتر بخوانید : تریاک چیست 

علائم ترک تریاک

ترک این ماده با دردهای جسمانی و فشارهای روانی همراه است. در زیر علائم جسمانی و روانی ترک را نام برده‌ایم :

_دردهای عضلانی و مفاصل

_آشفتگی و اضطراب

_احساس بی قراری

_تعریق، لرزش و سردرد

_مشکلات خواب

_مشکلات گوارشی نظیر درد شکم، حالت تهوع، اسهال و استفراغ

توجه نمودن به روح و روان در ترک تریاک

معمولا نیاز جسمی شخص مصرف کننده مورد توجه قرار دارد اما بهتر است بدانید اعتیاد به این ماده مخدر صرفا جسمی نیست و روح و روان شخص را نیز درگیر می‌کند. بار روانی ترک تریاک منجر به بازگشت اعتیاد می‌شود.

حتی اگر مصرف کننده تصمیم به ترک تریاک بگیرد پس از سم زدایی و پاکی، باز هم به سمت مصرف تریاک کشیده خواهد شد چرا که هیچگونه حمایت و درمان روانشناختی برای وی صورت نگرفته است. درمان روانشناختی منجر به بالا رفتن اعتماد به نفس و بدست آوردن مهارت در شخص می‌شود.

نقش خانواده در ترک تریاک

شخص مصرف کننده برای ترک تریاک به حمایت و صبوری کل اعضای خانواده احتیاج دارد زیرا ترک یک ماده اعتیادآور، زمان و انرژی بسیار زیادی از فرد می‌گیرد. حمایت  خانواده‌ تا حدود زیادی در فرایند ترک به شخص کمک می کند. خانواده‌ها می توانند برای کسب اطلاعات و مهارت در شیوه برخورد با شخص مصرف کننده و بالا بردن حمایت‌هایشان به مشاوره خانواده درمانی و کلاس‌های آموزشی اعتیاد شرکت نمایند.

بیشتر بخوانید : تست تریاک

اهمیت خدمات روانشناسی در ترک تریاک

روانشناس‌ها با انجام گفتگو انگیزشی در ابتدای ترک اعتیاد به تریاک، ارائه راه‌های عملی برای مقابله با وسوسه مصرف تریاک و پیشگیری از بازگشت اعتیاد به شخص کمک می‌کنند. همچنین روانشناس‌ با بررسی عاملی که باعث ایجاد اعتیاد در شخص شده و با حل آن‌ها باعث موفقیت بیشتر در ترک کردن بیمار می‌شوند. یافتن ریشه اعتیاد می‌تواند عامل بسزایی در جلوگیری از مصرف تریاک باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

روش های ترک تریاک

برای ترک این ماده، راه‌های متفاوتی وجود دارد که با توجه به وضعیت فرد مورد استفاده قرار می‌گیرد و در هر شخص متفاوت است. انواع روش‌های ترک تریاک عبارتند از:

1. دارو درمانی

مصرف داروهایی نظیر شربت تریاک، نالوکسن، اپیوم یا B2 راه دیگر ترک این ماده هستند که باید تحت نظر پزشک صورت بگیرد زیرا امکان دارد که مصرف بدون نظر پزشک منجر به پیامدهای جبران ناپذیری برای شخص شود. امروزه به اشتباه استفاده از متادون به عنوان ماده‌ جایگزین تریاک رایج شده در حالی که متادون اعتیادآور بوده و استفاده خود سرانه یا قطع آن بدون نظارت پزشک توصیه نمی‌گردد. ممکن است مصرف خوسرانه این دارو عوارض خطرناکی برای شخص داشته باشد چرا که بعد از درمان به متادون اعتیاد پیدا می‌کند و در بهترین حالت تحت نظر متخصص فقط وابستگی جسمی‌اش با این دارو رفع می‌گردد ولی وابستگی روحی و روانی به تریاک را باید با راه‌های پزشکی دیگر درمان کرد.

2. سم زدایی در تریاک

سم زدایی شیوه جدیدی برای ترک تریاک می باشد. در این روش فرد با استفاده از دارو بیهوش می‌شود و سپس داروهایی به او تزریق می‌شود که به مخدرهای موجود در مغز چسبییدع و آن‌ها را از بین می‌برند. پس از سم زدایی فرد با توجه به شدت اعتیاد، دوره مشخصی دارو دریافت می‌کند تا بدن به طور کامل سم‌زدایی شود.

3. مراکز ترک اعتیاد به تریاک

در این شیوه شخص مصرف کننده در مراکز ترک اعتیاد بستری می‌شود. تمام مراحل درمان تحت نظر پزشک صورت می‌گیرد و اگر شخص مصرف کننده به دارو، پزشک، پرستار و روانکاو نیاز داشته باشد همگی قابل دسترس هستند. از طرفی دسترسی فرد معتاد به تریاک کمتر است. ضمن اینکه اکثر مراکزی که بدون مجوز فعالیت می‌کنند، باعث ایجاد تاثیر عکس در مسیر درمان می‌شوند به همین علت ضروری است که در انتخاب مراکز دقت نمایید.

4. گروه درمانی

در این روش افرادی که ترک کرده‌اند و یا در حال ترک تریاک هستند با یکدیگر ملاقات کرده و تجربیات خود را هم به اشتراک می‌گذارند. این روش بسیار موثر است چراکه افراد با یکدیگر همدلی کرده و متوجه می‌شوند که افراد دیگری نیز مانند خودشان وجود دارند که در فرایند ترک موفق شده و به زندگی بازگشته‌اند.

روش‌های نادرست ترک تریاک

علاوه بر روش‌های اصولی و صحیح، راه‌های دیگری نیز برای ترک تریاک وجود دارد اما این روش‌ها اصولی نیستند و امکان بازگشت بعد از ترک وجود دارد و حتی ممکن است فرد در حین ترک نیز با مشکل مواجه شود. برای آشنایی با روش های ترک اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید. این روش‌ها عبارتند از:

1. ترک به شیوه سنتی

در این شیوه شخص مصرف کننده مصرف تریاک خود را روز به روز پایین می‌آورد و کم کم با سپری شدن زمان آن را به صفر می‌رساند. این شیوه رایج ترین روش در ترک تریاک محسوب می‌شود. در شیوه سنتی به دلیل عدم درمان وابستگی روانی، احتمال بازگشت به مصرف مواد وجود دارد. به همین دلیل بهتر است که تحت نظر مشاور برای درمان اقدام نمایید که با استفاده از شیوه روان درمانی از احتمال بازگشت به مصرف مواد پیشگیری می‌کنند.

2. ترک ناگهانی | ترک اعتیاد به تریاک

در این شیوه شخص مصرف کننده بدون هیچ گونه جایگزینی و به طور ناگهانی تصمیم به ترک می‌گیرد؛ که به آن روش یابوبی نیز گفته می‌شود. ترک ناگهانی تریاک عوارض خطرناکی مانند صرع همراه با تشنج و غش، حمله قلبی، سکته، توهم و هذیان را دارد و به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

3. ترک تریاک در خانه

یکی دیگر از راه‌های غیر اصولی، ترک در منزل است. در این روش، ترک تریاک بدون بستری شدن و بیرون از محیط کلینیک صورت می‌گیرد و به یکی از درمان‌های اعتیاد سرپایی مشهور است. معمولا اشخاصی که دوز پایینی از تریاک را مصرف می‌کنند این شیوه را انجام می‌دهند. این روش نیز با توجه به عدم سم زدایی روان، امکان بازگشت دارد و بهتر است درمان تحت نظر دکتر متخصص یا روان پزشک صورت بگیرد.

بیشتر بخوانید : ترک اعتیاد در خانه

برای دریافت مشاوره در زمینه ترک اعتیاد به تریاک می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق تلفن _ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره