آرامش دادن به شوهر

چطور یک خانم می‌تواند راهی همیشگی برای آرامش دادن به شوهر خود پیدا کند؟ پیوند ازدواج زن و مرد یعنی شروع شریک شدن در تمام غم‌ها و شادی‌ها. زوجین در مسیر زندگی همچون دو بخش مکمل و جدایی‌ناپذیر از هم باید به یکدیگر کمک کنند. به‌طور معمول وظیفه مردان به‌صورت تأمین نیازهای خانواده و فراهم کردن امکانات رفاهی مناسب برای اعضا تعریف می‌شود. بااین‌حال، باوجود مشکلات اقتصادی و سختی‌های محیط کار و درآمدزایی، مردان همواره در معرض آشفتگی‌های روانی فراوانی قرار دارند. ناراحتی‌هایی که می‌تواند روی زندگی مشترک آن‌ها نیز تأثیرگذار باشد. لذا زن می‌تواند به‌عنوان حامی و شریک زندگی مرد، با حمایت‌های عاطفی و سایر روش‌ها به او کمک کند. در صورتی که در این زمینه با مسئله‌ای مواجه شده‌اید، حتما از مشاوره خانواده استفاده نمایید.

راه‌های آرامش دادن به شوهر

راه‌های متنوعی برای آرامش بخشی به همسر وجود دارد. میزان اثرگذاری برخی از این روش‌ها به ویژگی‌های شخصیتی زوجین و میزان صمیمیت عاطفی بین آن‌ها بستگی دارد. برخی از روش‌های مؤثر در آرامش دادن به شوهر به شرح زیر است. برای آشنایی با بهترین روش و نحوه برخورد با همسر کلیک کنید.

تماس بدنی و گرفتن دست

طبق بررسی محققان، تماس‌های بدنی محبت‌آمیز ازجمله گرفتن دست، نوازش سر و در آغوش کشیدن فرد توسط همسر او باعث ترشح هورمون‌های آرامش‌بخش و تسکین‌دهنده (مثل سروتونین و اکسی توسین) در مغز می‌شود. در این حالت، فرد از حالت هیجانی و برانگیخته، به وضعیتی آرام‌تر و متعادل‌تر می‌رسد. بنا به فرضیه‌ای از طرف پژوهشگران ممکن است این حس یادآوری کننده دوران کودکی و آرامش و امنیتی باشد که از لمس دست مادر، در آن سنین کودکی، به آن‌ها دست می‌داده است.

چنین تماس‌هایی به شوهر کمک می‌کند تا بتواند استرس و برانگیختگی‌های منفی خود را بهتر کنترل کند. به‌علاوه، فرد حضور آرامش‌بخش و حمایت گر همسر خود را نیز به یاد می‌آورد، درنتیجه با عملکرد بهتری می‌توانند با شرایط استرس‌زا مقابله کند.

آرامش دادن به شوهر با افزایش صمیمیت

روانشناسان همواره تأثیرات مثبت متنوعی برای صمیمیت بین زوجین بیان می‌کنند و یکی از این تأثیرات مفید نیز می‌تواند روی سلامت روانی زوجین در مواجهه با استرس‌های کار و زندگی جلوه کند. طبق گفته پژوهشگران، کسانی که زندگی زناشویی خود را رضایت‌بخش و گرم اعلام کرده‌اند، به‌طورکلی فشارخون پایین‌تری دارند و کمتر از بقیه در معرض مشکلات عروقی مانند بیماری‌های قلبی هستند.

به‌علاوه، دیگر بررسی‌ها نشان داده است که ازدواج موفق و داشتن رابطه عاطفی گرم و صمیمی با همسر می‌تواند خطر ابتلا به مشکلاتی همچون اختلالات اضطرابی و افسردگی را بسیار کم کند.

رابطه جنسی رضایت‌بخش

طبق بررسی‌های انجام‌شده، رابطه متقابلی بین رضایت در زندگی جنسی و کار وجود دارد. این به این معنی است که هر دو عامل بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند. اکثر مردان کار را محل فراری از استرس و مشکلات در نظر می‌گیرند. آن‌ها اغلب سرخوردگی و احساس کمبود رابطه زناشویی را نیز با زیاد کردن کارشان انکار می‌کنند. به‌علاوه، استرس‌های محیط شغلی و تنش‌های موجود به هنگام کار کردن روی عملکرد هورمون‌های جنسی در بدن تأثیر سوء گذاشته و باعث افزایش هر چه بیشتر سردی عاطفی و جنسی در اشخاص می‌گردد. این روال به‌صورت یک چرخه مداوم و مخرب ادامه می‌یابد؛ تا جایی که حتی منجر به از هم پاشیدن نظام خانواده و طلاق می‌گردد.

متخصصان سلامت جنسی باور دارند که یک رابطه زناشویی مثبت و سالم، نه‌تنها برای تداوم زندگی زناشویی و محکم کردن بنیان خانواده اهمیت دارد، بلکه برای سلامت زوجین نیز بسیار مفید است. می‌تواند نتیجه گرفت که داشتن رابطه عاطفی و حمایت‌گرانه بین زوجین، نیازمند رابطه زناشویی موفق است و این مهم هرگز نباید مورد غفلت قرار گیرد.

آرامش دادن به شوهر با دوست بودن با او

یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش آرامش مردان و شوهر تان این است که سعی کنید یکی از دوستان صمیمی او شوید. منظور از دوست، کسی است که به هنگام رخ دادن مشکلات، بدون قضاوت در کنار شما باقی می‌ماند و بدون هیچ منت و چشم‌داشتی در رفع مشکل یاری‌رسانی می‌کند.

درصورتی‌که زن بتواند با همدلی و محبت، دوستی و قابل‌اعتماد بودن خود را به شوهرش نشان دهد، نه‌تنها کمک می‌کند تا مرد از پس مشکلات استرس‌زا خلاص شود، بلکه تأثیر بسیار زیادی روی افزایش رضایت از زندگی بین آن‌ها نیز خواهد گذاشت.

افزایش ظرفیت تحمل

در شرایطی که مرد با مشکلاتی در حوزه شغلی و محیط کار دست‌وپنجه نرم می‌کند، مهم‌ترین وظیفه همسر او، حمایت از او و صبور بودن در برابر شرایط به وجود آمده است. گاهی برخی از مشکلات روی درآمد خانواده و وضعیت اقتصادی آن اثر می‌گذارد. در این حالت، اعتراض و ابراز ناراحتی‌های زن فقط موجب احساس تنهایی بیشتر در شوهر و افزایش تنش در او می‌گردد.

لازم است در این مواقع، به شوهر خود اعتماد کنید و بیان کنید که او را با همه داشته‌ها و نداشته‌هایش دوست دارید. این کار باعث می‌شود مرد برای بهبود هر چه سریع‌تر اوضاع، از نهایت توان خود استفاده کند. برای آشنایی با نحوه برخورد با مردان بداخلاق کلیک کنید.

آرامش دادن به شوهر با حفظ احترام

جایگاه مرد همیشه جزو مهم‌ترین و مورد احترام‌ترین جایگاه‌های هر خانواده‌ای به‌حساب می‌آید. حتی درصورتی‌که اشتباهات و کوتاهی‌های مرد باعث بروز یک سری از مشکلات شده باشد نیز، نباید خدشه‌ای به ارزش و احترام او در میان سایر اعضای خانواده ایجاد شود. این موضوع به‌خصوص در نحوه تربیت درست فرزندان نقش بسیار بالایی دارد.

برای دریافت مشاوره در زمینه خانه و خانواده می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره خانواده تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره