مصرف همزمان تریاک و گل چه عوارضی بر بدن می گذارد؟

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

مصرف همزمان تریاک و گل به عنوان یکی از حالت‌های چند مصرفی مواد مخدر در سال‌های اخیر گسترش قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده است و علل آن تا حد زیادی به همه گیر شدن مصرف ماده مخدر گل و شایعاتی است که در زمینه عدم اعتیاد به این ماده و لذت استفاده از آن بیان شده است.

با این حال مصرف همزمان تریاک و گل در کنار یکدیگر عوارض ناخوشایند بسیاری از جمله عوارض روحی و جسمانی شدید و همچنین سخت‌تر شدن فرآیند درمان را به همراه دارد. اگر در اطراف شما فردی به مصرف همزمان این دو ماده مخدر اعتیاد دارد بهتر است هرچه سریع‌تر برای درمان وی از یک متخصص ترک اعتیاد کمک بگیرید. علاوه بر این شما می‌توانید با مراجعه به مشاورین، راهکارهای مناسبی را برای جلوگیری از اعتیاد عزیزانتان آموزش ببینید.

برای دریافت مشاوره در زمینه مصرف همزمان تریاک و گل می توانید با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

 

 

ماده مخدر تریاک چیست؟

تریاک که به آن اوپیوم نیز گفته می‌شود یکی از قدیمی‌ترین مواد مخدر شناخته شده در جهان است و به همراه مشتقاتش بالاترین آمار ابتلا به اعتیاد را به خود اختصاص داده‌اند. این دارو تأثیر بسیاری در کند شدن فعالیت دستگاه عصبی و احساس آرامش در مصرف کننده دارد و به همین خاطر است که علاقه بسیاری برای مصرف آن وجود دارد. توصیه می کنیم مقاله ترک تریاک و همچنین تست تریاک را برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه نمایید.

بیشتر بخوانید : علائم مصرف تریاک

ماده مخدر گل چیست؟

ماده مخدر گل که در سال‌های اخیر شهرت بسیاری در کشور پیدا کرده و تبدیل به دومین ماده مخدر پرمصرف پس از تریاک شده است از خانواده حشیش و ماری جواناست که به مجموع آن‌ها کانابینویید گفته می‌شود. این مواد از قسمت‌های مختلف گیاه شاهدانه تهیه می‌شوند و به همین خاطر خاصیت توهم زایی بالایی دارند. برخلاف آنچه راجع به عدم اعتیادآوری ماده مخدر گل گفته می‌شود این ماده به شدت اعتیادآور بوده و حتی یک بار استفاده از آن می‌تواند باعث اعتیاد فرد شود. مکانیزم اثر داروهای کانابینویید نیز تا حدودی مشابه تریاک و مشتقات آن است و فعالیت سیستم عصبی را کند می‌سازد. توصیه می کنیم مقاله ترک ماریجوانا و همچنین تست ماریجوانا را مطالعه نمایید.

دلایل مصرف همزمان تریاک و گل

مصرف همزمان یا چندمصرفی به شرایطی گفته می‌شود که فرد در یک زمان مشخص دو یا چند نوع ماده مخدر را استفاده کند و یا در زمان‌های مختلف از مواد مخدر متفاوتی استفاده نماید. متأسفانه در سال‌های اخیر و با گسترش انواع مواد مخدر در بازار، این شیوه مصرف در بین مبتلایان به اعتیاد گسترش پیدا کرده است. این موضوع می‌تواند تا حد زیادی به این خاطر باشد که مصرف کنندگان مواد مخدر به مرور زمان با ویژگی‌های مختلف هریک از مواد اعتیادآور آشنا شده و می‌دانند که برای جلوگیری از عوارض ناخوشایند یک دارو یا در صورت دسترسی نداشتن به یک ماده خاص از چه جایگزینی استفاده نمایند. در ادامه به مهم‌ترین دلایلی که برای مصرف همزمان تریاک و گل بیان شده اشاره خواهیم کرد. برای درک بیشتر عوارض مصرف همزمان مواد مقاله اعتیاد به چند ماده را مطالعه نمایید.

میل به مصرف انواع مواد مخدر

اکثر افرادی که به یک ماده مخدر اعتیاد دارند تمایل دارند تا سایر مواد مخدر را نیز استفاده کرده و تفاوت مصرف آن‌ها با یکدیگر را تجربه کنند. این مسئله علاوه بر کنجکاوی می‌تواند به نوعی نشان دهنده قدرت و توانایی در میان آن‌ها باشد. در این میان برخی از این مواد به‌ویژه گل به شدت اعتیادآور بوده و تجربه مصرف آن‌ها حتی برای یکبار، راهی غیر از ادامه مصرف برای فرد باقی نمی‌گذارد.

بالاتر رفتن میزان اثرگذاری از دلایل مصرف همزمان تریاک و گل

یکی از مهم‌ترین انگیزه‌های مصرف همزمان چند ماده مخدر این است که در این صورت فرد احساس لذت مضاعفی را تجربه خواهد کرد. این در حالی است که مصرف هریک از این مواد به تنهایی نمی‌تواند چنین لذتی را برای فرد به همراه داشته باشد. در خصوص دو ماده تریاک و گل نیز با توجه به اثرگذاری نسبتا یکسان آن‌ها و ایجاد احساس آرامش در فرد، می‌توان گفت مصرف همزمان تریاک و گل باعث بیشتر شدن آرامش و لذتی می‌شود که فرد تجربه خواهد کرد.

عوارض جانبی کمتر

مصرف همزمان تریاک و گل باعث کاهش آثار منفی و عوارض جانبی مصرف هریک از آن‌ها به تنهایی می‌شود. به همین خاطر مصرف کنندگان در راستای رسیدن به لذت بیشتر و عوارض کمتر به چندمصرفی این داروها روی می‌آورند.

کاهش احتمال اعتیاد به تریاک

در یک پژوهش دانشگاهی نتایجی به دست آمده که نشان می‌دهد در صورتی که تریاک با یکی از داروهای خانواده کانابینویید مورد استفاده قرار بگیرد احتمال اعتیاد به تریاک کاهش پیدا می‌کند. این موضوع اگرچه نیاز به بررسی‌های بیشتری دارد اما می‌تواند یکی از دلایل استفاده همزمان از تریاک و گل باشد.

ماده مخدر گل به عنوان دروازه ورود

دو ماده مخدر گل و الکل در میان متخصصان با اصطلاح دروازه ورود شناخته می‌شوند به این معنا که استفاده از آن‌ها میل به مصرف سایر مواد مخدر را افزایش می‌دهد. در نتیجه ممکن است مصرف کنندگان این ماده به مصرف تریاک یا هر داروی مخدر دیگری تمایل پیدا کنند.

عوارض مصرف همزمان تریاک و گل

متخصصان معتقدند مصرف همزمان چند ماده مخدر درکنار یکدیگر می‌تواند عوارض جسمی و روحی جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. به همین خاطر در صورتی که شما یا یکی از نزدیکانتان به مصرف همزمان چند ماده مخدر اعتیاد دارید بهتر است هرچه سریع‌تر و برای جلوگیری از افزایش خطرات و آسیب‌های جسمی و روحی نسبت به مراجعه به مراکز درمانی اقدام نمایید. همچنین شما می‌توانید با کمک گرفتن از یک مشاور راهکارهایی را برای ترغیب فرد به شروع درمان و مراجعه به مراکز درمانی جویا شوید. جهت اطلاع از روش‌های ترک اعتیاد کلیک کنید. از جمله عوارض مصرف همزمان تریاک و گل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

افزایش خطر بروز مشکلات جسمی و روحی

مصرف یک ماده مخدر به تنهایی باعث ایجاد تغییراتی در حالت طبیعی بدن و مغز می‌شود. در نتیجه اگر از دو یا چند ماده مخدر در کنار هم استفاده شود این تغییرات نیز چند برابر می‌شود و آسیب‌های جبران ناپذیری را برای مغز و جسم فرد به همراه خواهد داشت. علاوه بر مشکلات فیزیولوژیکی، تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که به مصرف همزمان تریاک و گل روی می‌آورند اضطراب و پرخاشگری بیشتری نشان می‌دهند که این موضوع می‌تواند خود عاملی برای بروز مشکلات بسیاری باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علائم اعتیاد به ماریجوانا کلیک کنید.

سخت‌تر شدن درمان از عوارض مصرف همزمان تریاک و گل

درمان بیمارانی که به بیش از یک نوع ماده مخدر اعتیاد دارند به مراتب سخت و پیچیده‌تر خواهد شد. همچنین اعتیاد به چند ماده مخدر طول مدت درمان را نیز افزایش می‌دهد. یکی از نکاتی که متخصصین مراکز ترک اعتیاد به آن اشاره می‌کنند این است که با مصرف بیش از یک نوع ماده مخدر تمایل و انگیزه فرد برای ترک نیز کاهش پیدا می‌کند و این موضوع خود فرایند درمان را تا حد زیادی تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای دریافت خدمات درمانی و مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه مصرف همزمان تریاک و گل می توانید با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

 

 

سؤالات متداول

مصرف همزمان تریاک و گل چه خطراتی دارد؟

ایجاد عوارض جسمی و روحی نامطلوب مثل تغییر در شرایط نرمال مغز فرد یا افزایش اضطراب و پرخاشگری و همچنین پیچیده شدن فرایند درمان از جمله عوارض ناخوشایند این چند مصرفی به شمار می‌آیند.

چطور می‌توانیم فردی را که به مصرف چند ماده مخدر اعتیاد دارد برای درمان قانع کنیم؟

به طور کلی این افراد انگیزه کمتری برای درمان دارند و شیوه قانع کردن آن‌ها برای شروع درمان با توجه به ویژگی‌های شخصیتی، مدت زمان مصرف و وضعیت زندگی متفاوت خواهد بود. شما می‌توانید با مراجعه به یک مشاور راهکارهای مناسبی را به صورت فردی دریافت کنید. علاوه بر این مشاورین به شما کمک می‌کنند که چطور علی رغم وجود یک فرد معتاد در نزدیکان خود، از سلامت روحی‌تان مراقبت کنید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

‫14 دیدگاه ها

 1. سلام ،پدرمن ۶۴ساله هستند،از جوانی مصرف کننده ی گُل بودند،و گاهی مابین اون از تریاک یا شیره استفاده میکردن،الان بتازگی شیره در حد یه نخود میکشن و گُل هم درکنارش استفاده میکنن،چندروزه که مصرف شیره رو قطع کردن ،ولی خیلی خواب آلود هستن و تمرکز روی کاری ندارن ،لطف کنید راهنماییم کنید

  1. سلام با توجه به سابقه طولانی که ایشون در مصرف مواد دارند، بهتره از روش های درمانی جایگزین استفاده کرد. داروهایی مثل متادون و یا ب2 میتونن انتخاب مناسبی باشند. البته مصرف این داروها نباید بدون تجویز صورت بگیره و حتما با مراجعه به روانشناس بهتر درمان مناسب رو دریافت کنند.

  2. سلام. با توجه به سن پدر بزرگوارتان دست به هیچ اقدامی نزنید و با صحبت کردن با او و آرامش دادن به وی کاری کنید که از ادامه زندگی خود لذت ببرد. متعادل مصرف کند و به آسمان پر از ستاره و رازهایش فکر کند. ایشان دیگر جوان نیست چه بخواهیم و چه نخواهیم. البته نظر بنده این است. شاید او طوز دیگزی بیاندیشد. بگویید به خودش بیاندیشد و از باقیمانده عمر خود چه میخواهد

   1. سلام خسته نباشی من قهوه خوردم بعد گل کشیدم تپش قلبم رفت بالا الان توهوم میزنم گاهی وقتا
    فشارم گاهی وقت ها پایین میاد گاهی وقتا بالا چ داروی بخورم ک خوب بشم

 2. با سلام.
  اول از همه خودش باید تمایل به قطع مواد داشته باشه.
  اگر مایل نیست قطع کنه شما و با کمک شخصی که سابقه پاکی بالا داره کمکش کنید. در صورت لزوم و صلاح دید مشاوره و کسی که تخصص داره براش دارو تجویز میکنه.
  البته جایگزین کردن دارو خودش وابستگی میاره. چون زمان و مکان مهم نیست همه جا میتونه استفاده کنه پس بهتره زیر نظر متخصص ترک کنه، به جای دارو از امپول نوروبیون و سرم قندی و استفاده کنید.
  غذاهایی مثل اش. سوپ و غذاهایی که ابکی هستندبراش خوبه.
  تو غذاهاش از سیر. زنجبیل.فلفل استفاده کنید.
  هفته اول احتمال داره تب کنه در اینصورت شیاف از داروخانه تهیه کنید.
  روزی چندین بار دوش اب سرد بگیره.
  فقط هفته اول اگر حال خیلی بدی داشت فقط ۱ بار نصف قرص متادون لای نون بدین بخوره ولی متوجه نشه. و دیگه تو هر شرایطی به هیچ عنوان اینکارو دیگه نکنید.اگر مجددا حالش خیلی بد بود میبرینش بیمارستان و عنوان میکنی در حال ترک هست.
  بعد ۲۱ روز پاک و ۴۰ روز بعد درد فیزیکی کاملا خلاص شده .ولی ذهنش درگیره دوست داره بزنه ولی با انگیزه دادن و افتخار کردن هم به خودت هم پدرت که ۴۰ روز اصلا نزده ادمی که روزی چند بار استفاده میکرده الان۴۰ روزه نزده و ….
  و این روزارو اینقدر بلند کن که ذهنش پاک بشه.
  ورزش و نرمش حتما جایگزینش کنه. سن مهم نیست مهم دل ادمه. ارزوی پدرت مثل همه مریضهای دیگه اینه که یه روزی ترک کنن حتی اگه ۱ روز از عمرش باقی مونده باشه.

   1. سلام مصرف مواد مخدر به صورت توام اصلا توصیه نمیشه چرا که بدن با بدن فرق داره و ممکنه شرایط خاص هر کس منجر به واکنشی خطرناک بشود.

    1. مصرف کننده نیستم فقط یه شب با پسر عموم کشیدم دیگ معتادش نیستم من تریاک مصرف میکنم گاهی وقت ها الان هم بکوب دارم تریاک میکشم ک ذهنم زیاد درگیر اون قضیه نشه لطفا راهنمای کنی مرسی

     1. سلام و درود
      اعتیاد به هر ماده ای در کنار تمام مسائل پیرامونی یک ریشه روانی داره. به این معنی که عواملی که خودتان هم نسبت بهشون هشیار نیستید شما را به سمت مصرف مواد می کشونند. حال با تجربه یک ماده جدید و تجربه حسی جدید بیشتر به این مواد وابسته می شوید. چرا که شما را از آنچه که آزارتان می دهند بیشتر دور می کنند. حال اگر بدون توقف همچنان به این مسیر ادامه دهید احتمال اعتیاد به چند ماده به طور همزمان خیلی بیشتر می شود.

 3. با سلام. اول از همه خودش باید تمایل به قطع مواد داشته باشه. اگر مایل نیست قطع کنه شما و با کمک شخصی که سابقه پاکی بالا داره کمکش کنید. در صورت لزوم و صلاح دید مشاوره و کسی که تخصص داره براش دارو تجویز میکنه. البته جایگزین کردن دارو خودش وابستگی میاره. چون زمان و مکان مهم نیست همه جا میتونه استفاده کنه پس بهتره زیر نظر متخصص ترک کنه، به جای دارو از امپول نوروبیون و سرم قندی و استفاده کنید. غذاهایی مثل اش. سوپ و غذاهایی که ابکی هستندبراش خوبه. تو غذاهاش از سیر. زنجبیل.فلفل استفاده کنید. هفته اول احتمال داره تب کنه در اینصورت شیاف از داروخانه تهیه کنید. روزی چندین بار دوش اب سرد بگیره. فقط هفته اول اگر حال خیلی بدی داشت فقط ۱ بار نصف قرص متادون لای نون بدین بخوره ولی متوجه نشه. و دیگه تو هر شرایطی به هیچ عنوان اینکارو دیگه نکنید.اگر مجددا حالش خیلی بد بود میبرینش بیمارستان و عنوان میکنی در حال ترک هست. بعد ۲۱ روز پاک و ۴۰ روز بعد درد فیزیکی کاملا خلاص شده .ولی ذهنش درگیره دوست داره بزنه ولی با انگیزه دادن و افتخار کردن هم به خودت هم پدرت که ۴۰ روز اصلا نزده ادمی که روزی چند بار استفاده میکرده الان۴۰ روزه نزده و …. و این روزارو اینقدر بلند کن که ذهنش پاک بشه. ورزش و نرمش حتما جایگزینش کنه. سن مهم نیست مهم دل ادمه. ارزوی پدرت مثل همه مریضهای دیگه اینه که یه روزی ترک کنن حتی اگه ۱ روز از عمرش باقی مونده باشه.

  1. سلام خسته نباشید ما تازگیا فهمیدیم ک برادرم علاوه بر تریاک، گل هم میکشه. و ب شدت پرخاشگر و عصبی است و اصلا تحمل کوچک ترین انتقاد را ندارد.و ی وقتایی که گل میکشد دست هاش به شدت میلرزد و چشمانش سرخ است و خیلی پرحرفی میکند. و روزهایی ک مصرف نمیکند بی قرار و مضطرب و پرخاشگر است. ۳۱ سالش است چگونه میتوانیم ترکش دهیم؟

   1. سلام و وقت به خیر ، در قدم اول پیشنهاد می کنیم که ابتدا یکسری اصول رو در ارتباط با ایشون و بیماریشون در نظر بگیرید. اول اینکه باید بدونید زور و اجبار برای ترک به هیچ عنوان روش مناسبی نیست و این کار شما بدتر اون رو نسبت به خانواده بدبین می کنه. در قدم بعدی باید یک روش به خصوص در برابر اعتیاد ایشون در پیش بگیرید. برای مثال برخی خانواده ها قاطعانه برخورد کرده و بعد از مدتی کوتاه امده و در برابر خواسته ها و رفتارهای بیمار سر فرود میارن و یا اون رو به خاطر اعتیادش به طور کامل طرد میکنن. این دست رفتارها احساس عدم امنیت به بیمار میده و اون رو بیشتر به سمت اعتیاد سوق میده. در عوض بهتره خانه و خانواده را تبدیل به محل امنی بکنید که فرد بتونه بدون نگرانی از قضاوت و طرد شدن به اون پناه ببره. (خانواده نباید در برابر رفتارهای خصمانه و آسیب زننده اون کوتاه بیاد اما از طرفی هم نباید محیط خانه را تبدیل به جایی بکنید که دائم اون رو به خاطر بیماریش سرزنش بکنند).

 4. درود من
  متاسفانه آلوده تریاک شدم در اوج جوانی الان 8ساله مصرف دارم ولی اخیرا به خاطر نابودی وجدان جنس ها آشغال شده چند روزه در نکار تریاک گل هم میشم توهم خیلی زیادی داره حالش رو دوست ندارم الان 39سالمه یه بار هم به درمانگر مراجعه کردم ولی متاسفانه میخواستبا ب2 ترک بده
  من نمیخوام از چاله به چاه بیفتم ایا راه حل دیگه ای غیر ب2 هست؟

  1. سلام و درود بر شما
   ب2 درسته اعتیاد اوره اما در مواردی که بیمار به روش های دیگر ترک پاسخ نداده باشه مصرف ب2 و متادون (روش درمان نگهدارنده) میتونه مناسب باشه. اما به طور کلی درمان های نگهدارنده تنها راه ترک تریاک یا گل نیستن. شما می تونید با کمک مشاوران متخصص در حوزه ترک اعتیاد بدون دارو یا بستری تریاک رو ترک کنید. برای این منظور می تونید از خدمات مشاوره ترک اعتیاد ذهن نو استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره