همسر شکاک چه خصوصیاتی دارد؟

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

زندگی با همسر شکاک می‌تواند یکی از سخت‌ترین کارها برای هرکدام از ما باشد. اعتماد داشتن به طرف مقابل اولین و مهم‌ترین اصل برای داشتن یک رابطه سالم است. هنگامی‌که همسرتان به شما اعتماد ندارد مشکلات ریز و درشت زیادی را در زندگی تجربه می‌کنید. برای مثال ممکن است همسرتان شما را در بسیاری از مسائل محدود کند؛ دائماً تماس‌ها یا قرارهای ملاقاتتان را چک کند و….؛ این کارها باعث می‌شوند از زندگی مشترک با همسرتان دلگیر شوید و حتی احساس کنید دیگر نمی‌توانید این وضعیت را ادامه بدهید. اما خیلی مواقع‌ با شناخت دلیل بدبینی همسرتان می‌توانید در برطرف کردن این مشکل به او کمک کنید. اما اگر احساس می‌کنید مشکلاتتان به این سادگی‌ها قابل حل شدن نیستند شاید بهتر باشد تصمیم جدی‌تری برای زندگی خود بگیرید، برای دریافت مشاوره خانواده کلیک کنید.

چرا همسر ام شکاک است؟

1- تلاش برای حفظ خانواده

بسیاری از زنان یا مردان به دلیل علاقه‌ای که به همسرشان دارند می‌خواهند هرطور شده زندگی خود را حفظ کنند. اما شاید از راه‌هایی استفاده کنند که خیلی هم جالب نباشد. علاقه بیش‌ازحد گاهی اوقات همسر شما را حساس می‌کند. آن‌ها فکر می‌کنند که برای کنترل شرایط باید همه‌چیز را تحت نظر داشته باشند. برای آشنایی با نشانه‌های خانواده سالم کلیک کنید.

2- همسر شکاک و ترس از طرد شدن

یکی از مهم‌ترین دلایل بدبینی همسر این است که آن‌ها از تنهایی می‌ترسند. ترس از طرد شدن و طرح‌واره‌های طردشدگی یا دوست‌داشتنی نبودن از آن دسته مسائلی است که باعث می‌شود طرف مقابل شما حساسیت بسیاری پیدا کند. کسانی که نسبت به‌تنهایی و طرد شدن حساس هستند ساده‌ترین رفتارها را هم نشانه‌ای از بی‌علاقگی همسرشان تعبیر می‌کنند. این شرایط باعث می‌شود که آن‌ها تا حد زیادی نسبت به رفتارهای طرف مقابل بدبین شوند.

3- ضربه‌های عاطفی

خاطرات عاطفی تلخ از آن دسته مسائلی هستند که می‌تواند شما را تبدیل به یک همسر شکاک کند. گاهی اوقات این خاطرات توسط والدین ایجاد می‌شوند. والدینی که با هر دلیلی مثل جدایی، فرزندشان را تنها می‌گذارند باعث می‌شوند این احساس در او شکل بگیرد که دیگران اشخاص ناامنی هستند و احتمالاً او را تنها خواهند گذاشت. خاطرات منفی گاهی اوقات هم بر اثر تجربه‌های عاطفی ناخوشایند گذشته ایجاد می‌شوند. تجربه‌هایی مانند خیانت باعث می‌شوند فرد برای مدت طولانی درگیر این موضوع شود و نتواند آن را هضم کند.

4- همسر شکاک و سروکار داشتن با اخبار منفی

بعضی از افراد به دلیل شغلی که دارند یا ارتباط با کسانی که دچار مشکل هستند دید منفی نسبت به همه‌چیز پیدا می‌کنند. در حقیقت آن‌ها به این خاطر که همیشه در معرض اخبار منفی هستند و اکثر اوقات چیزی راجع به خیانت می‌شنوند ناخودآگاه در تمامی شرایط به دنبال نشانه‌هایی از خیانت می‌گردند. به عبارتی شغل این افراد بر دیدگاه آن‌ها از زندگی تأثیر گذاشته است.

5- شکاک بودن مرد یا زن به خاطر رفتارهای شما

رفتارهای خود شما نیز می‌تواند روی بدبینی همسرتان تأثیر داشته باشد. گاهی برای اینکه حسادت و توجه طرف مقابل را به سمت خود جلب کنیم از دیگران تعریف می‌کنیم. یا گاهی اوقات خواسته و ناخواسته به همسرمان نشان می‌دهیم که دیگران برای ما جذابیتی بیشتر دارند. این شرایط می‌تواند حساسیت و شکاک شدن همسر شما را برانگیزاند.

6- گذشته شما

یکی دیگر از دلایل شکاک بودن همسر تان، به گذشته شما مربوط می‌شود. اگر در گذشته ارتباط‌های دیگری داشتید و شما از این روابط با همسرتان صحبت کرده‌اید این موضوع می‌تواند تبدیل به دلیلی برای حساسیت‌های همسرتان شود. در این شرایط ممکن است او احساس کنند شمایی که فرد دیگری را تنها گذاشته‌اید احتمال دارد او را نیز رها می‌کنید.

7- بیماری‌های روانی یا سوءمصرف مواد مخدر

یکی از جدی‌ترین دلایلی که باعث شک همسرتان می‌شود و متأسفانه راه‌حل چندانی نیز برای آن وجود ندارد درگیری با بیماری‌های روانی مانند پارانویید است. پارانویید می‌تواند در بیماری‌هایی مانند اسکیزوفرنی وجود داشته باشد. گاهی اوقات هم همسر شما تنها درگیر اختلال شخصیت پارانویید است. اما بدبینی می‌تواند به دلیل تأثیر مواد مخدر و ازجمله شیشه نیز ایجاد شود. اگر نشانه‌های سوءمصرف مواد مخدر را در همسرتان می‌بینید؛ بدبینی‌های او به هیچ طریقی برطرف نمی‌شوند هرچه سریع‌تر این موضوع را با یک متخصص ترک و خانواده در میان بگذارید.

زندگی کردن با همسر شکاک

دلیل بدبینی‌ها را پیدا کنید

اولین کاری که برای برطرف کردن هرمشکل باید انجام بدهید این است که دلیل آن را پیدا کنید. در رابطه با بدبینی‌ها و شکاک بودن همسر تان هم سعی کنید دلیل رفتار او را مشخص کنید. آیا همسرتان از اینکه شما تنهایش بگذارید می‌ترسد؟ آیا او شرایط عاطفی نابسامانی را در زندگی تجربه کرده است؟ وقتی دلیل بدبینی را مشخص کردید برای برطرف کردن آن اقدام کنید. برای مثال اگر همسرتان از طرد شدن می‌ترسد یا تجربیات تلخی در زندگی دارد بهتر است به او نشان دهید که دوستش دارید و امنیت را در رابطه‌تان ایجاد کنید.

با همسرتان صحبت کنید

بهتر است راجع به چیزهایی که شما را ناراحت کرده با همسرتان صحبت کنید. سعی کنید در یک فضای آرام با او راجع به آنچه احساس می‌کند یا افکاری که دارد صحبت کنید و راه‌حلی برای شرایط موجود پیدا کنید. برای آشنایی با اصول رفتار با همسر کلیک کنید.

موقعیت‌های مشکل‌ساز را شناسایی کنید

برای مدتی به رفتار همسرتان دقت داشته باشید و به این سؤال پاسخ بدهید که او چه زمان‌هایی بیشتر دچار شک و بدبینی می‌شود؟ وقتی بتوانید این موقعیت‌ها را شناسایی کنید قدرت بیشتری برای کنترل کردن آن‌ها خواهید داشت. برای مثال اگر وقت‌هایی که به‌تنهایی بیرون می‌روید همسرتان نگران می‌شود سعی کنید در این زمان‌ها بیشتر در دسترس او باشید. با فرستادن عکس‌های مختلف و تماس گرفتن با همسرتان او را از حال خود باخبر کنید.

از بحث و دعوا خودداری کنید

یک قانون مهم در زندگی با همسر شکاک این است که از دعوا و مقابله‌به‌مثل دوری کنید. درست است که وقتی همسرتان روی دور شک و تردید می‌افتد صبوری کردن و پاسخ دادن به سؤال‌های او بسیار سخت خواهد بود اما این موضوع را به یاد داشته باشید که اگر این کار را نکنید حساسیت‌های او به‌مراتب بیشتر می‌شود؛ و این می‌تواند مشکلات بیشتری را در زندگی شما ایجاد کند.

همسر شکاک و اهمیت مشاوره

اگر با یک همسر شکاک ازدواج کرده‌اید بهتر است یک نکته را بدانید که شما هرگز نمی‌توانید به‌اندازه خواسته‌های همسرتان خود را محدود کنید. بسیاری از خانم‌ها برای فرار از دعوا و اختلاف سعی می‌کنند هرچه همسرشان می‌گوید گوش کنند. اما به خاطر داشته باشید که بدبینی‌های همسر شما هرگز تمامی ندارند و شما نمی‌توانید تمام زندگی خود را معطوف به خواسته‌های او کنید. به همین خاطر باید یک راه‌حل منطقی برای بدبینی‌های همسرتان پیدا کنید.

در قدم اول سعی کنید از راهکارهایی که در بالا گفتیم استفاده کنید. در بسیاری از مواقع استفاده از این روش‌ها در طی یک زمان مناسب می‌تواند به برطرف شدن مشکلات کمک کند. اما اگر احساس می‌کنید این راه‌حل‌ها نمی‌تواند به شما کمکی کند بهتر است هرچه سریع‌تر از یک روانشناس متخصص در این زمینه کمک بگیرید. مشاورین احتمال وجود بیماری‌های مختلف را در همسر شما بررسی می‌کنند و برای درمان آن‌ها از روش‌های مشخصی استفاده می‌کنند. همچنین در شرایطی که همسرتان حاضر به درمان نباشد مشاور به شما کمک خواهد کرد که برای شرایط موجود زندگی خود تصمیم درستی بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه خانواده و همسر می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره خانواده تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

سؤالات متداول

آیا می‌توانم به درست شدن رفتار همسر شکاکم امیدوار باشم؟

بهتر است دلیل شکاکیت همسرتان را مشخص کنید؛ و سعی کنید آن را برطرف کنید. اگر دلایلی مثل حساسیت به طرد یا ضربه‌های عاطفی باعث بدرفتاری همسرتان شده است احتمال بهبود بالا است. اما درصورتی‌که همسرتان درگیر بیماری‌های روانی باشد امید کمتری برای بهبودی وجود دارد.

چطور با بدبینی‌های همسرم کنار بیایم؟

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره