خودزنی کودک

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

خودزنی کودک یکی از موضوعات نگران کننده‌ای است که می‌تواند سلامت جسمی و روانی کودک و خانواده را به خطر بیاندازد و تاثیرات منفی خود را بر جنبه‌های مختلف زندگی بگذارد. اکثر پدر و مادرها می‌خواهند بدانند چه عاملی باعث می‌شود که رفتار خودزنی در کودک بروز یابد و چگونه می‌توان با آن مقابله کرد.

طبق بررسی‌ها عوامل مختلفی از جمله استفاده از خودزنی برای جلب توجه و به دست آوردن خواسته‌ها در کنار ابتلا به دیگر اختلالات دوران کودکی می‌تواند در خودزنی کودکان نقش داشته باشد. با توجه به آسیب‌های جسمی و روانی که در پی این رفتار در کودکان به وجود می‌آید لازم است که درمان هرچه سریع‌تر صورت گیرد. در ادامه علل و روش‌های درمان خودزنی کودک را از منظر روانشناسی مورد بررسی قرار داده‌ایم. برای آشنایی بیشتر با نشانه های جلب توجه در کودکان کلیک کنید.

خودزنی کودک

خودزنی کودک خیلی اوقات یک نوع واکنش طبیعی است که ظرف چند دقیقه از بین می‌رود. اما علت خودزنی کودکان در هر سن نیز متفاوت است. البته رفتارهایی خودزنی محسوب می شوند که به قصد آسیب به خود صورت بگیرد. آسیب های ناشی از خودزنی کودک به قصد خودکشی نیست. بلکه آن ها با این کار تنش و فشار عصبی را از خود دور می‌کنند. خودزنی کودکان باید جدی گرفته شود و والدین برای توقف آن به درمانگران مراجعه نمایند.

انواع رفتارهای خودزنی در کودکان

رفتار خودزنی کودک می‌تواند به شیوه‌های مختلفی بروز یابد. به طور کلی انجام هرگونه عملی که منجر به آسیب مستقیم به بدن شود تحت عنوان خودزنی در نظر گرفته می‌شود و نوعی از اختلالات رفتاری محسوب می‌گردد. از جمله رایج‌ترین رفتارهای خودزنی در کودکان می‌توان به ضربه زدن به بدن، کتک زدن خود، کوبیدن سر یا بدن به زمین، کشیدن اجسام نوک تیز روی بدن، کشیدن موها، گازگرفتن خود، کندن پوست و سایر اعمال مشابه با موارد گفته شده اشاره کرد. برای شناخت بیشتر درباره اختلالات رفتاری کودکان کلیک کنید.

خودزنی کودک | علائم خودزنی پنهان

برخی از کودکان خودزنی آشکار دارند. مثلا زمانی که عصبانی می‌شوند فورا جار و جنجال راه می‌اندازند و با رفتارهای آسیب زننده به خود تلاش می‌کنند خواسته‌هایشان را عملی کنند. این در حالی است که ممکن است برخی دیگر از کودکان رفتار خودزنی را به طور پنهان انجام دهند. این بچه‌ها اغلب زمانی که مضطرب یا پریشان هستند در خلوت به خودشان آسیب می‌رسانند. در این شرایط اگر والدین آگاه نباشند ممکن است خطرات جدی کودک را تهدید نماید. از جمله علائمی که می‌توانند در مورد خودزنی پنهان در کودک به شما هشدار دهند باید به موارد زیر اشاره کرد. در صورت مشاهده این علائم برای ارزیابی دقیق‌تر وضعیت روانی کودک لازم است که ابتدا از یک روانشناس کمک بگیرید.

– ایجاد تغییراتی در الگوی خواب یا اشتهای کودک

– از دست دادن تمایل به انجام فعالیت‌هایی که قبلا برای کودک جذاب بوده‌اند نظیر بی علاقگی نسبت به بازی کردن یا دیدن دوستان

– اجتناب کردن از ورزش‌هایی نظیر شنا و تمایل به پوشانده نگه داشتن کامل بدن در همه شرایط جهت مخفی نگه داشتن قسمت‌های آسیب دیده بدن

– کاهش عملکرد تحصیلی و تمایل نداشتن برای انجام فعالیت‌های درسی

– بی توجهی به ظاهر خود

– بروز تغییرات قابل توجه در خلق و احساس غمگینی در بیشتر اوقات روز

– وجود زخم‌ها یا کبودی‌های روی بدن که کودک هیچ گونه توضیحی در مورد آن‌ها به شما نمی‌دهد.

برای عضویت در کانال تلگرامی ذهن نو کلیک نمایید.

علل خودزنی کودک

خودزنی کودک می‌تواند ناشی از علل و عوامل مختلفی باشد. از جمله این عوامل می‌توان به دچار بودن به افسردگی دوران کودکی، ابتلا به اختلالات اضطرابی، استفاده از خودزنی برای جلب توجه یا عملی کردن خواسته‌های خویش و مشاهده خودزنی در افراد تاثیرگذار زندگی اشاره کرد.

اگر فرزندتان هنگام لجبازی رفتار خودزنی انجام می‌دهد لازم است این رفتار او را نادیده بگیرید. به این صورت که از تکنیک حواسپرتی استفاده کرده و تلاش نمایید موضوعات دیگری را پیش بکشید. هربار که به خاطر خودزنی کودک در برابر او تسلیم شوید و خواسته‌های غیر معقولش را برآورده نمایید شدت این رفتار آسیب رسان در او بیشتر می‌شود و حتی می‌تواند به خودکشی منجر گردد.

برای آگاهی بیشتر درباره تهدید به خودکشی در کودکان کلیک کنید.

خودزنی کودک | توصیه‌هایی برای والدین

اگر متوجه شدید که فرزندتان دست به خودزنی می‌زند، رعایت برخی توصیه‌ها برای مقابله با این رفتار ضرورت دارد. ما در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

1️⃣ پیش از هر چیز آرامش خود را حفظ کنید

مشاهده خودزنی کودک می‌تواند برای والدین شوکه کننده باشد یا حتی ناراحتی، خشم و عصبانیت زیادی را برانگیزد. در این شرایط پیش از هرچیز بسیار اهمیت دارد که از مهارت کافی برای کنترل هیجانات خود برخوردار باشید و واکنش‌های تندی نشان ندهید. هرچقدر در این شرایط آرام تر بمانید بیشتر می‌توانید به فرزند خود کمک کنید.

2️⃣ در مورد این رفتار با فرزند خود گفت و گو کنید

زمانی که خود و فرزندتان آرام هستید به طور خصوصی در مورد انجام این رفتار کودک با او صحبت کنید. سعی نمایید موضعی غیر قضاوتی داشته باشید و به جای نصیحت کردن اجازه دهید بیشتر کودک حرف بزند. همین که فرزندتان ببیند شما به احساسات او اهمیت داده و تمایل به درک او دارید تا حد زیادی در روحیه اش تاثیر می‌گذارد و در نتیجه رفتار خود زنی نیز در او کاهش پیدا می‌کند.

3️⃣ در مورد هیجانات مختلف به خصوص هیجان خشم به کودک توضیح دهید

بسیاری از کودکان دانش هیجانی کمی دارند. آن‌ها از بروز حالات مختلف در خود آگاه نیستند و نمی‌دانند زمانی که به شدت ناراحت یا عصبانی می‌شوند باید چه کاری انجام دهند. به عنوان یک پدر و مادر بسیار اهمیت دارد که در مورد هیجانات و احساسات مختلف به فرزندتان آگاهی بدهید.

به کودک بگویید که بروز هر یک از این احساسات در انسان طبیعی هستند هرچند تحمل آن‌ها ممکن است بسیار دشوار به نظر برسد. با این حال راه حل‌های مختلفی وجود دارد که به شیوه سالم کمک می‌کنند آن‌ها را در خود مدیریت کنند. برای اینکه آموزش‌های کامل تری در اختیار فرزندتان بگذارید مراجعه به یک روانشناس کودک می‌تواند تا حد زیادی مفید واقع شود. برای آگاهی بیشتر توصیه می کنیم مقاله کودکان استثنایی را مطالعه کنید.

4️⃣ در مورد افسردگی و سایر اختلالات دوران کودکی هشیار باشید

بسیاری از والدین در مورد مشکلات مرتبط با سلامت روان در دوران کودکی اطلاعات چندانی ندارند. این در حالی است که کودکان تحت تاثیر عوامل مختلف ممکن است با اختلالات روانشناختی گوناگونی مواجه شوند. از جمله رایج ترین اختلالات در این برهه زمانی می‌توان به افسردگی و انواع ترس‌ها و اضطراب‌های دوران کودکی اشاره کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهند که رفتار خودزنی به خصوص خودزنی پنهان در کودکانی که دچار مشکلات مرتبط با سلامت روان هستند بیش از سایرین دیده می‌شود. در نتیجه لازم است با علائم این اختلال‌ها آشنا بوده و در صورت مشاهده تغییرات رفتاری بارز در فرزند خود به موقع از یک متخصص کمک بگیرید.

5️⃣ خودزنی را به یک سلاح برای کودک تبدیل نکنید

برخی از پدر و مادرها به طور ناخواسته رفتار خودزنی در فرزند خود را پرورش داده و آن را به سلاحی تبدیل می‌کنند. برای مثال زمانی که کودک برای اولین بار در صورت برآورده نشدن خواسته‌اش سرش را به زمین می‌کوبد ممکن است والدین سریع تسلیم او شده و نیازش را برطرف سازند. این کار با تقویت رفتارخودزنی باعث می‌شود که این کار به نوعی عادت مخرب تبدیل شده و روز به روز تشدید شود.

چرا کودک با دست به سر خود می زند؟

این نوع رفتار که معمولا در کودکان زیر 2 الی 3 سال مشاهده می‌شود، نوعی واکنش طبیعی به نیاز به خواب است. آن ها گاه از روی عصبانیت و ناراحتی نیز این کار را می‌کنند. بهتر است برای جلوگیری از این کار نیاز فرزندتان را سریع تر شناسایی و رفع نمایید. در این خصوص میتوانید با درمانگران کودک نیز مشورت نمایید.

درمان خودزنی کودک

اگر فرزندتان به طور مکرر رفتارهای خود آسیب رسانی را بروز می‌دهد و به طور آشکار یا پنهان به خودزنی می‌پردازد لازم است که حتما برای دریافت درمان‌های مناسب او را نزد یک متخصص روانشناس ببرید. روانشناسان کودک و نوجوان با ارزیابی دقیق وضعیت روحی کودک می‌توانند علت بروز رفتار خودزنی را درک کنند و با فراهم کردن آموزش‌هایی برای والدین و خود کودک از تکرار این عمل پیشگیری نمایند. برای اطلاع از روند دریافت مشاوره کودک کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه خودزنی کودک می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان کلینیک تخصصی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول

آیا خودزنی کودک به هنگام عصبانیت درمانی دارد؟

بله، خودزنی کودک در زمان عصبانیت از فقدان مهارت کنترل خشم در او خبر می‌دهد. در این شرایط روانشناسان با ارائه آموزش‌هایی به والدین و خود کودک می‌توانند به درمان این مشکل کمک نمایند.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

‫6 دیدگاه ها

 1. سلام. پسرم 16ماهشه و از 13 ماهگی شروع کرده به خودزنی. اوایل صورتشو میزد به بالشت یا مبل و از این کار لذت میبرد و میخندید شاید چون نرم بود.
  بعدا وقتی کار اشتباهی میکرد و من بهش با اخم نگاه میکنم یا میگم اوه اوه یا انگشتمو تکون میدم انگار خودشو تنبیه میکنه و محکم با کف دستش میکوبونه تو چشمش یا صورتش. ممکنه تو دسش چیزی باشه با همون میکوبونه. جدیدا سرشم به دیوار یا زمین میکوبونه.

  یک بار که خبر بدی شنیده بودم گریه کردم طفلی فکر کرد کار اشتباهی ازش سر زده چند دفعه خودشو زد.
  سعی میکنم بغلش کنم و بهش بگم کارش درست نیست و دردش میاد اما متوجه نمیشه.

  بعضی وقت ها هم که به خواسته اش نمیرسه خودشو میزنه.
  میشه بگین چکار کنم؟

  1. سلام مامان عزیز. فرزندتون این رفتار رو ممکنه از طریق الگوبرداری و یا به نحوی دیگر یاد گرفته باشد. اما گاهی هم کودک به خاطر اضطراب و استرس و یا درد در یک ناحیه ای از بدن اقدام به این کار می کند. بهتر است حتما برای ارزیابی بیشتر با متخصص کودک صحبت نمایید. در صورتی که مساله جدی باشد برای درمان به متخصص مربوطه ارجاع داده خواهید شد. با شماره های درج شده برای دریافت مشاوره کودک تماس بگیرید.

 2. من هنوز نمیتونم دلیل خودزنی های بچه ام رو بفهمم موقع عصبانیت موهای خودشو می‌کشه سه سالشه

  1. ستاره عزیز خودزنی های کودک شما در این سن دلایل مختلفی می تونه داشته باشه. برای مثال او هنوز توانایی کافی برای بیان احساساتش را یاد نگرفته و نمی داند هنگام بروز یک مساله چطور آن را حل کند. بنابراین احساساتش را با خودزنی نشان می دهد. شما برای آرامش بخشیدن، او را در اغوش گرفته و سعی کنید حرف هایش را درک نمایید. اگر باز هم موفق به از بین بردن این خودزنی ها نشدید حتما برای مشاوره کودک تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره