بحران نوجوانی را چطور کنترل کنیم

بحران نوجوانی موضوعیست که همه نوجوانان و والدین کم‌وبیش در مورد آن شنیده‌اند. اما واقعاً بحران نوجوانی چیست؟ چه ویژگی‌هایی دارد و چطور باید با آن روبه‌رو شویم؟ این‌ها اصلی‌ترین پرسش‌هایی هستند که راجع به این موضوع برای والدین یا فرزندان آن‌ها پیش می‌آید. نوجوانی دوره‌ای است که کودک در حال تبدیل‌شدن به یک بزرگ‌سال هست، پس با تغییرات بسیاری درگیر است که شرایط روحی و روانی او را به هم می‌ریزد. در این شرایط نوع رفتار پدر و مادرها با نوجوان اهمیت بسیاری در عبور از این بحران‌ها و سلامت روان فرزندشان دارد. به همین خاطر در این مطلب راجع به بحران نوجوانی و آنچه باید از آن بدانید صحبت خواهیم کرد.

انواع بحران ها در نوجوانی

نوجوانی سنی است که از کودکی به سمت بزرگ‌سالی می‌رویم. پس اگر هدف نوجوانی این باشد، باید در تمام جنبه‌ها تغییرات جدی داشته باشیم و این دقیقاً همان دلیلی است که باعث بحران‌های نوجوانی می‌شود. تغییرات سریع و ناگهانی نوجوان مزید بر علت این بحران‌ها هستند، در نتیجه فرصتی برای تفکر و یادگرفتن نحوه حل مسائل باقی نمی‌ماند. از مهم‌ترین بحران‌ها عبارتند از:

بحران هویت

مهم‌ترین بحرانی که نوجوان با آن درگیر می‌شود، پیدا کردن هویت مستقل است. نوجوان در این سن تلاش می‌کند تا به شخصیت خود شکل بدهد و باورهایی را برای خود ایجاد کند. این موضوع باعث می‌شود که آن‌ها گاهی اوقات اعتقادات مختلف یا حتی متضادی برای خودشان انتخاب کنند، دوستانشان را تغییر دهند یا راجع به مسائل مختلف از پدر و مادرها سؤال کنند. حل بحران هویت به نوجوان کمک می‌کند تا بتواند خود را به‌عنوان یک بزرگ‌سال و شخصیت باثبات در جامعه معرفی کند.

بحران جنسی

نوجوانی اولین زمانی است که هرکسی با نیازهای جنسی و تمایل به سمت جنس مخالف آشنا می‌شود. پس نوجوان هنوز آمادگی لازم برای مدیریت نیازهای جنسی را ندارد، گاهی اوقات این نیازها برای او تبدیل به یک بحران شده و توانایی کنار آمدن با آن را از بین می‌برد. به همین خاطر بهتر است که والدین وقتی متوجه تغییرات بلوغ در فرزندشان می‌شوند راجع به این مسائل با او صحبت کنند و راه‌های کنترل نیاز جنسی را به نوجوان آموزش دهند.

روابط اجتماعی

گاهی اوقات برقراری ارتباط با دیگران و به‌خصوص والدین و بزرگ‌ترها برای نوجوان تبدیل به یک دغدغه می‌شود. آن‌ها در این سن دوست دارند، دیگران به حریم خصوصی‌شان احترام بگذارند و همین‌طور بعضی از آزادی‌ها را به‌عنوان یک بزرگ‌سال برای وی در نظر بگیرند. این موضوع گاهی اوقات باعث بروز مشکل در روابط آن‌ها با والدین یا معلمان می‌شود و می‌تواند تبدیل به یک بحران و درگیری جدی شود.

بلوغ و تغییرات ظاهری

سنی که یک نوجوان دوره بلوغ را می‌گذراند می‌تواند در شرایط روحی او بسیار مهم باشد. بلوغ دیررس برای پسران باعث می‌شود که آن‌ها خودشان را ضعیف‌تر از همسالان بدانند (که مشکلات روحی بسیاری را برای نوجوان ایجاد می‌کند). درعین‌حال بلوغ زودرس در دختران هم می‌تواند بسیار سخت باشد زیرا آن‌ها احساس می‌کنند که نسبت به دوستانشان فرق کرده و اندامی زنانه پیدا کرده‌اند.

ویژگی‌های بحران نوجوانی

با توجه به اینکه همه نوجوانان در یک سن مشخص وارد بحران نوجوانی نمی‌شوند یک سؤال مهم این است که از کجا بفهمم فرزندم وارد بحران نوجوانی شده است؟ در پاسخ باید گفت بحران نوجوانی به خاطر فشارهای روحی که برای نوجوان ایجاد می‌کند باعث می‌شود تا شما در رفتار آن‌ها متوجه تغییراتی شوید، ازجمله؛

  • نسبت به قبل پرخاشگر، مضطرب یا ساکت‌تر شده است.
  • افت تحصیلی یا مشکلات دیگری در مدرسه برای او ایجاد شده است
  • تغییر الگوی خواب و خوراک
  • احساس می‌کنید فرزندتان حساس یا زودرنج شده است
  • گاهی اوقات دردهای جسمانی مثل انواع آلرژی‌ها یا دردهای عضلانی نشانه اضطراب‌های دوره نوجوانی هستند.
  • راجع به موضوعاتی که قبلاً با فرزندتان درباره آن‌ها مشکلی نداشته‌اید دچار اختلاف می‌شوید یا او از شما دلیل می‌خواهد.
  • تغییر گروه دوستان

بیشتر بخوانید : ویژگی های نوجوان

چطور بحران نوجوانی را پشت سر بگذاریم؟

اگر در دوره‌ای که فرزندتان درگیر بحران نوجوانی شده، شما به بعضی مسائل توجه نداشته باشید، زمینه بیماری‌های روحی و روانی فراهم می‌شود و یا باعث شود نوجوان نتواند تکالیف رشدی که در این دوره دارد را به‌درستی انجام دهد؛ این موضوع پیامدهای منفی بسیاری را در بزرگ‌سالی به دنبال خواهد داشت. به همین خاطر باید والدین در این دوره به بعضی نکات توجه داشته باشند.

1- اطلاعات خود را افزایش دهید

تا جایی که می‌توانید اطلاعات خود را راجع به نوجوانی و تغییرات روحی و روانی مربوط به آن افزایش دهید. این کار باعث می‌شود تا شما بهتر بتوانید رفتار فرزندتان را پیش‌بینی کنید و درنتیجه برخورد بهتری هم با او داشته باشید.

2- رابطه‌تان با نوجوان را بهتر کنید

نوجوان شما در حالی با بحران نوجوانی درگیر شده که تجربه و توانایی لازم برای حل آن‌ها به‌تنهایی را ندارد. به همین خاطر بهتر است رابطه‌تان را با نوجوان در وضعیتی نگه دارید که او احساس کند می‌تواند در هر شرایطی روی کمک شما حساب کند و مشکلاتش را در میان بگذارد. برای اشنایی با روش های تربیت نوجوان کلیک کنید.

3- سبک زندگی سالم

داشتن یک الگوی منظم و سالم از زندگی می‌تواند توانایی‌تان را برای مبارزه با اضطراب‌ها افزایش دهد. درنتیجه در این دوره به تغذیه، خواب و همین‌طور ورزش در فرزندتان بیشتر اهمیت بدهید.

4- فرزندتان را درک کنید

تغییرات دوره نوجوانی استرس بسیاری را در فرزند شما ایجاد می‌کند و آن‌ها گاهی اوقات پرخاشگر یا بدرفتار می‌شوند. در این شرایط بهتر است او را درک کنید و از بحث کردن با نوجوان خودداری کنید.

اهمیت مشاوره برای حل بحران نوجوانی

نوجوانی دوره سنی بسیار بحرانی است که اگر فرزندتان به‌خوبی از آن بگذرد تبدیل به یک بزرگ‌سال موفق می‌شود، ولی اگر مشکلاتی در این دوره برای او پیش بیاید می‌تواند زندگی آینده‌اش را تحت تأثیر خود قرار دهد به همین خاطر شاید لازم باشد راجع به تربیت فرزند نوجوان خود و بالا بردن اطلاعاتتان در مورد این دوره سنی از یک مشاور متخصص کمک بگیرید. مشاورین در شرایطی که نوجوان درگیر مشکلات روحی مثل افسردگی شده و یا در ارتباط برقرار کردن با اعضای خانواده و اطرافیان دچار مشکل شده نیز می‌توانند به آن‌ها کمک کنند. برای دریافت مشاوره نوجوان کلیک کنید.

مشاوره برای پیدا کردن هویت مستقل و نظم دادن به افکار و اهداف مختلفی که در نوجوانی پیش می‌آیند نیز ازجمله خدمات مشاوره برای بحران‌های دوره نوجوانی است.

برای دریافت مشاوره در زمینه نوجوانان می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

 

سؤالات متداول

مهم‌ترین بحران دوره نوجوانی چیست؟

تلاش برای پیدا کردن یک هویت مستقل مهم‌ترین بحرانی است که نوجوانان با آن درگیر می‌شوند.

چطور در دوران نوجوانی با فرزندم ارتباط برقرار کنم؟

سعی کنید تا جای ممکن اطلاعات خود را از این دوره افزایش دهید، فرزندتان را درک کنید و با آن‌ها با آرامش برخورد کنید. می‌توانید از یک مشاور نیز کمک بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره