گوشه گیری در افسردگی چه دلیلی دارد؟

گوشه گیری در افسردگی یکی از رایج ترین علائم و مشکلاتی است که مبتلایان به این اختلال خلقی آن را تجربه می‌کنند. در حقیقت افرادی که دچار افسردگی اساسی هستند اغلب انزوا را ترجیح می‌دهند. انزوا و گوشه گیری به تنهایی باعث تشدید علائم افسردگی می‌شود با گذر زمان خارج شدن از این شرایط دشوارتر شده و روند درمان طولانی‌تر می‌شود. بی‌حوصلگی، کمبود انرژی و خلق پایین شرایط را برای نزدیک شدن به این دست افراد سخت‌تر می ‌کند. در چنین مواردی دریافت مشاوره افسردگی لازم و ضروری است.

 

علل و روند گوشه گیری در افسردگی

گوشه گیری و تمایل به انزوا یکی از علائم افسردگی است که عوامل مختلفی می‌توانند در بروز آن نقش داشته باشند. از جمله این عوامل می‌توان به وجود مشکلاتی نظیر ناتوانی در لذت بردن از جمع، کاهش اعتماد به نفس، فقدان انرژی، بی‌حوصلگی و احساس غمگینی در اکثر اوقات روز اشاره کرد. در این شرایط هرچقدر افراد بیشتر به سمت تنهایی کشیده می‌شوند، علائم افسردگی نیز با شدت بیشتری در آن‌ها بروز می‌یابند؛ در نتیجه در سیکل معیوبی گرفتار می‌شوند. به طوری که هرچقدر افسردگی شدت می‌یابد، گوشه گیرتر می‌شوند و این گوشه گیری خود به افسردگی شدیدتر می‌انجامد. به همین خاطر باید با دریافت کمک‌های حرفه‌ای بتواند به موقع این چرخه را درهم بشکند. برای آشنایی با علائم افسردگی شدید کلیک کنید.

راه های غلبه بر گوشه گیری در افسردگی

غلبه بر گوشه گیری در کاهش علائم دیگر افسردگی به شما کمک می‌کند. در ادامه 4 راهکار برای غلبه بر گوشه گیری و افسردگی ارائه داده‌ایم.

بیشتر بخوانید : درمان اختلالات خلقی

1- در میان گذاشتن عواطف و احساسات

یکی از عواملی که روز به روز شما را تنهاتر می‌کند درون ریزی مفرط افکار و احساسات منفی است. سعی کنید با یکی از دوستان یا اعضای خانواده‌تان که می‌دانید رویکردی همدلانه و غیرقضاوتی به شما دارد، صحبت کرده و افکار و احساساتتان را با او در میان بگذارید.

طبق بررسی‌ها، فارغ از اینکه شنونده چه پاسخی می‌دهد، فقط با به اشتراک گذاری احساسات، در حال بیمار بهبودی مشاهده شد. اما اگر فکر می‌کنید اطرافیانتان نمی‌توانند به خوبی به حرف‌هایتان گوش بسپارند، حرف زدن با یک روانشناس می‌تواند بهترین گزینه پیش روی شما باشد.

2- فعال سازی رفتاری برای غلبه بر گوشه گیری در افسردگی

فعال سازی رفتاری یکی از تکنیک های اصلی است که روانشناسان در درمان افسردگی از آن کمک می‌گیرند. در این تکنیک بیمار افسرده باید یک برنامه دقیق از فعالیت‌های روزانه خود تهیه کرده و به تدریج برخی فعالیت‌ها را به برنامه خود اضافه کند.

این تکنیک در حقیقت به فرد کمک می‌کند تا به تدریج و با سرعت دلخواه خود به جریان زندگی روزمره بازگردد. استفاده از فعال سازی رفتاری در غلبه بر گوشه گیری در افسردگی نیز می‌تواند تا حد بسیاری موثر باشد. چرا که هرچقدر فرد بیشتر بی‌تحرک باقی بماند و از اعمال روزمره دست بکشد روزبه روز تمایل بیشتری به گوشه گیری پیدا می‌کند.

3- کمک گرفتن از روان درمانی

اگرچه در برخی موارد ممکن است افسردگی با اقدامات خودیاری بهبود پیدا کند اما متخصصان پیشنهاد می‌کنند که برای درمان هرچه زودتر از روانشناسان کمک بگیرید. مطالعات پژوهشی نشان می‌دهند کمک گرفتن از روان درمانی به خصوص روان درمانی با رویکرد شناختی رفتاری تاثیر بسزایی در بهبود افسردگی و علائم آن از جمله گوشه گیری دارد. درمانگران در این رویکرد تلاش می‌کنند تا افکار زیربنایی و افسرده ساز را شناسایی کرده و با انجام اصلاحات شناختی و رفتاری در این زمینه به بهبود مراجعین خود کمک کنند. برای آشنایی با سریع ترین راه های درمان افسردگی کلیک کنید.

4- کمک گرفتن از دارو درمانی

امروزه داروهای مختلف ضدافسردگی در بازار وجود دارند. استفاده از این داروها در شرایطی که بیمار انگیزه بسیار کمی برای تغییر دارد و روان درمانی به تنهایی برای او پاسخگو نیست می‌تواند تا حد زیادی یاری دهنده باشد. بررسی ها نشان می دهند اکثر این داروها اثرات خود را با گذشت دست کم دو هفته اعمال می کنند و باعث بهبود علائمی نظیر کج خلقی، درگیری با افکار مرگ، بی انگیزگی و گوشه گیری می شوند.

با این حال توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که هرگز نباید این داروها را به طور سرخود مصرف کنید، چرا که ممکن است عوارض ناخوشایندی برای شما به همراه داشته باشد. برای تصمیم گیری در مورد مصرف یا نحوه قطع داروها حتما با متخصص در ارتباط بوده و از او مشورت بگیرید. پیشنهاد می‌شود مقاله درمان مناسب برای انواع افسردگی را هم بخوانید.

برای دریافت مشاوره در زمینه افسردگی می‌توانید در ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

 

سوالات متداول

تمایل به گوشه گیری در افسردگی با اختلال فوبیای اجتماعی چه تفاوتی دارد؟

بیمار افسرده از بودن با جمع لذتی نمی برد یا به عبارت دیگر حوصله کافی برای معاشرت با دیگران را ندارد، اما در فوبیای اجتماعی مشکل اصلی اضطراب و نگرانی فرد از قضاوت یا نظر دیگران در مورد خود است. در واقع در این شرایط فرد دوست دارد که وارد جمع شود اما می ترسد که نتواند عملکرد خوبی از خود به نمایش بگذارد. برای تشخیص بهتر این دو وضعیت از یکدیگر بهتر است با یک روانشناس مشورت نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره