انواع افسردگی و بدترین نوع آن | بهترین تعریف برای شناخت انواع افسردگی

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

انواع افسردگی کدام اند و چه علائمی دارند؟ افسردگی بالینی موقعیتی روان شناختی است که طی آن فرد احساس غم یا بی تفاوتی شدیدی را تجربه می کند. و در پی این موضوع دچار افت عملکرد در جنبه های مختلف زندگی می شود. افسردگی انواع مختلفی دارد که  اختلال افسردگی اساسی ، اختلال افسردگی پایدار، افسردگی فصلی، ملال پیش از قاعدگی، کژتنظیمی خلق ایذایی، افسردگی دوقطبی و افسردگی پسازایمانی را شامل می شوند. اما نمی‌توان بدترین توع افسردگی را مشخص کرد. ما در ادامه به توضیحاتی در مورد انواع افسردگی و بدترین نوع آن اشاره کرده ایم. پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید. برای آشنایی با انواع اختلالات خلقی کلیک کنید.

انواع افسردگی

همه ما در برخی موقعیت‌های ناخوشایند زندگی دچار احساس غم و اندوه می‌شویم که واکنشی طبیعی به رویدادهای پیرامونی هستند. اما مسئله اختلال افسردگی زمانی مطرح می‌شود که خلق افسرده دست کم به مدت 2 هفته در فرد دیده شود. و او به دلیل مشکلات روحی در حوزه های مختلف زندگی از جمله روابط بین فردی، کار، تحصیل و … افت عملکرد داشته باشد. انواع افسردگی و بدترین نوع افسردگی را در ادامه توضیح داده ایم.

بیشتر بخوانید : نشانه های افسردگی شدید

تعریف انواع مختلف افسردگی

اختلالات افسردگی مجموعه ای از اختلالات روان پزشکی هستند. که مشخصه بارز همه آن‌ها بروز علائمی از خلق پایین و از دست دادن علاقه و انگیزه است. اختلال افسردگی اساسی، اختلال افسردگی پایدار (افسرده خویی)، ملال پیش از قاعدگی، افسردگی پسازایمانی، افسردگی دو قطبی و کژتنظیمی خلق ایذایی از جمله انواع افسردگی هستند. در ادامه به طور مختصر هریک از اختلالات افسردگی را شرح داده‌ایم.

1- افسردگی اساسی

افسردگی اساسی یا افسردگی ماژور یکی از رایج ترین انواع افسردگی است. که با دو علامت اصلی مشخص می شود. این دو علامت احساس غمگینی در اکثر اوقات روز و از دست‌دادن علاقه و انگیزه‌ها را شامل می‌شود. علاوه بر این ها برای تشخیص افسردگی ماژور متخصصین  وجود علائم دیگری را نیز مد نظر قرار می دهند که دست کم دو هفته باقی می مانند. برای آشنایی بیشتر با علائم افسردگی اساسی کلیک کنید.

بیشتر بخوانید : درمان افسردگی شدید

2- اختلال افسردگی پایدار یا مداوم (افسرده خویی)

اختلال افسردگی پایدار یا مداوم از جمله انواع افسردگی است. که درگذشته به آن افسرده خویی گفته می‌شد. افرادی که به این مشکل دچار هستند در حقیقت نوعی افسردگی مزمن را در دراز مدت تجربه می‌کنند. اما تعداد علائم آن‌ها از آنچه در افسردگی اساسی بروز می‌یابد کمتر است. در واقع افسردگی پایدار با شدت کمتر اما به مدتی طولاتی‌تر از اختلال افسردگی اساسی تجربه می‌شود.

متخصصین زمانی تشخیص افسرده خویی را مطرح می‌کنند که فرد دست کم به مدت 2 سال دچار خلق افسرده باشد و در این مدت در بیشتر اوقات روز علائمی از غم و اندوه شدید را نشان دهد. در برخی موارد امکان‌دارد فرد در طول اختلال افسردگی پایدار یک دوره افسردگی اساسی را نیز تجربه‌کند که به این وضعیت افسردگی مضاعف گفته می‌شود. برای آشنایی با نشانه های تشخیصی افسردگی مزمن و افسرده خویی کلیک کنید.

3- انواع افسردگی | ملال پیش از قاعدگی

ملال پیش از قاعدگی یکی از انواع افسردگی‌است که دربرخی زنان هر ماه چند روز پیش از شروع خونریزی ماهیانه آغاز شده و در طول هفته قاعدگی یا بلافاصله پس از شروع آن بهبود می‌یابد. نوسانات خلقی، احساس غم و اندوه مفرط، تحریک پذیری، ناتوانی در کترل خشم، زودرنجی و دچار شدن به استرس و اضطراب در کنار علائم افسردگی اساسی از جمله مشکلاتی هستند که در اختلال ملال پیش از قاعدگی تجربه می‌شوند. برای مطالعه بیشتر درباره اختلال ملال پیش از قاعدگی کلیک کنید.

4- افسردگی فصلی

یک از انواع افسردگی، افسردگی فصلی است. الگوی بروز دوره های افسردگی در برخی افراد با تغییرات فصلی ارتباط دارد. در واقع برخی افراد اغلب در آستانه تغییر فصل از پاییز به زمستان بیش از هر زمانی علائم افسردگی را از خود نشان می دهند. از همین رو به اختلال آن‌ها افسردگی فصلی گفته می‌شود. اختلال افسردگی فصلی چیزی در حدود 1 تا 2 درصد در میان مردم جهان رواج دارد که از جمله علل آن می‌توان به دریافت نور کمتر خورشید در این بازه زمانی اشاره کرد. علائم اختلال افسردگی فصلی مشابه آن چیزی است که در افسردگی اساسی مطرح شد. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که نوردرمانی در بهبودی این مشکل از کارایی درمانی بالایی برخوردار است. برای آشنایی با سایر روش‌های درمان افسردگی فصلی کلیک کنید.

5- انواع افسردگی | افسردگی دو قطبی

افسردگی دو قطبی نوع دیگر انواع افسردگیاست. که در طی آن فرد در کنار دوره‌های افسردگی دوره‌هایی از خلق بالا یا همان مانیک را نیز تجربه می‌کنند. از جمله علائمی که در فاز مانیک بروز می‌یابند باید به موارد زیر اشاره کرد. برای اطلاعات بیشتر در مورد علل و روش های درمان اختلال دوقطبی کلیک کنید.

  • افزایش انرژی مفرط که با کاهش احساس نیاز به خواب و بیش تحرکی مشخص می‌گردد
  • پرش فکر که با حرف‌زدن در مورد موضوعات مختلف و گوناگون خود را نشان می‌دهد
  • مکالمه با سرعت زیاد و صدای بلند
  • احساس خودبزرگ بینی و داشتن تصورات غیر واقع بینانه از خود
  • افزایش سطح فعالیت‌های هدفمند در زمینه‌های مختلف
  • ناتوانی در بازداری تکانه‌ها که خود را در قالب انجام رفتارهایی نظیر ولخرجی، درگیری در روابط جنسی محافظت نشده و سرمایه گذاری بدون فکر نشان می‌دهد
  • برخی افراد در فاز مانیا هذیان و سایر علائم روان پریشی را نیز تجربه می‌کنند
بیشتر بخوانید : افسردگی مالیخولیایی

6- افسردگی پسازایمانی

افسردگی پسازایمانی در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانپزشکی به عنوان یکی از مشخصه‌های افسردگی اساسی تعریف شده است. طبق یافته‌های همه گیرشناسی این مشکل چیزی در حدود 3 تا 6 درصد بانوان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

از جمله علائمی که در طی اختلال افسردگی پسازایمانی تجربه می‌شود. می‌توان به احساس غم و اندوه شدید در اکثر اوقات روز، احساس گناه، بی ارزشی، ناامیدی، کمبود انرژی، کاهش یافتن میل جنسی و اشتغال ذهنی با افکار مرگ، خودکشی و تمایل برای صدمه‌زدن به کودک اشاره کرد. البته بسیاری از این علائم با نوسانات هورمونی که پس از زایمان اتفاق می‌افتند در ارتباط‌اند. و به مرور زمان بارسیدن هورمون‌ها به محدوده طبیعی بهبود می‌یابند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره افسردگی بعد از زایمان کلیک کنید.

7- کژتنظیمی خلق ایذایی

کژتنظیمی خلق ایذایی یکی از انواع افسردگی است.و در حقیقت همان اختلال افسردگی است که در دوران کودکی و با علائم متفاوت بروز می‌یابد. در این شرایط کودکان معمولا مشکلات هیجانی خود را با فوران های مکرر خشم به صورت کلامی یا رفتاری نشان می‌دهند. این خشم با موقعیت و سطح رشدی کودک هم خوانی ندارد. و حداقل به دفعات 3 بار در هفته تکرار می‌شود. در فاصله بین فوران‌های خشم نیز به طور مستمر کودک علائمی از عصبانیت و نارضایتی را از خود نشان می‌دهد.

بدترین نوع افسردگی کدام است؟

در ابتدای مقاله انواع افسردگی و حال بدترین نوع آن را بیان کرده ایم. بدترین نوع افسردگی بستگی به ظرفیت شخص، موقعیت شغلی و شرایط زندگی فرد دارد. به طور قطعی نمی‌توان گفت که بدترین نوع افسردگی کدام است. بدترین نوع افسردگی برای هر شخص به شیوه های مختلفی است. برای مثال: یک فرد انسان پر خوابی بوده است و با مبلا شدن به افسردگی در حال اذیت است. اما یک فرد کم خواب بوده و با مبتلا شدن به افسردگی، کم خوابی برایش اهمیت آنچنانی ندارد.

اما طبق بررسی های انجام‌شده و آمار کلی می‌توان‌گفت که اختلال افسردگی اساسی بدترین نوع افسردگی به دلیل علائم شدید تر نسبت به علائم انواع دیگر افسردگی است. و همچنین طول مدت افسردگی اساسی نسبت به بقیه افسردگی ها بلند تر است. با مبتلا شدن به افسردگی اساسی، فرد از تمام کارهای روزمره زندگی خود عقب می‌ماند. و به طور کل زندگی انسان مختل می‌شود. حتی گاهی موجب آسیب های جسمی نیز می‌شود.

مقالات پیشنهادی نویسنده

افسردگی در زنان

افسردگی مردان

علائم خودکشی

دنیای افسرده ها

کلام آخر

همانطور که مطالعه کردید، اختلال افسردگی انواع مختلفی دارد و بدترین نوع آن اختلال افسردگی اساسی است. اگر در اطرافیان خود کسی با افسردگی داشتید و یا خود مبتلا به افسردگی هستید، هرگز خود درمانی نکنید. و هرچه سریعتر از یک روانشناس و متخصص کمک بگیرید. مرکز مشاوره ذهن نو به صورت تلفنی و حضوری به مراجعان عزیز خدمات ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه انواع افسردگی می‌توانید در ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

سوالات متداول

آیا سندروم ملال پیش از قاعدگی نوعی افسردگی محسوب می شود؟

بله در آخرین ویراست راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روان پزشکی ملال پیش از قاعدگی به عنوان یکی از انواع اختلالات افسردگی مطرح شده است.   

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره