علت افسردگی چیست | مهم ترین علت های افسردگی در دو جنس چیست؟

علت افسردگی می‌تواند با توجه به شرایط زندگی هر کسی متفاوت باشد؛ اما به‌طورکلی دلایل این بیماری به دو دسته مشکلات فیزیولوژیک و خطا در باورها و افکار فرد تقسیم می‌شوند. شناخت علت افسردگی نقش مهمی در اقدامات لازم برای درمان داشته و همین‌طور می‌تواند به شما در پیشگیری از ابتلا به این بیماری نیز کمک کند. به همین خاطر بهتر است هنگامی‌که دلایل یا عوامل خطر بروز افسردگی در زندگی‌تان روی می‌دهد برای پیشگیری از شدت یافتن بیماری مشاوره افسردگی دریافت کنید.

علت افسردگی

افسردگی می‌تواند با توجه به شرایط زندگی هر فرد به دلایل مختلفی ایجاد شود و نمی‌توان علت واحد و مشخصی برای آن پیدا کرد. بااین‌حال روانشناسان معتقدند بسیاری از افرادی که درگیر افسردگی می‌شوند حداقل در یکی از ابعاد زیستی-روانی-اجتماعی زندگی خود دچار مشکل هستند. ازجمله مهم‌ترین دلایلی که باعث بروز افسردگی در فرد می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛ (درصورتی‌که این شرایط برای شما یا هریک از اطرافیانتان پیش‌آمده بهتر است از یک روانشناس متخصص کمک بگیرید).

بیشتر بخوانید : علائم افسردگی شدید

آمادگی‌های ژنتیکی و زیستی

وجود سابقه افسردگی در میان اعضای خانواده و خویشاوندان درجه اول یکی از دلایلی است که احتمال ابتلا به این بیماری را در فرد افزایش می‌دهد. علاوه بر این کاهش برخی مواد شیمیایی در مغز به‌ویژه سروتونین و نوراپی‌نفرین باعث بروز افسردگی می‌شود. افرادی که به دلیل کمبود این مواد دچار افسردگی می‌شوند، معمولاً نشانه‌هایی مانند کاهش خواب، احساس غم سنگین به‌خصوص در ابتدای روز، کاهش عزت‌نفس و همین‌طور رفتارهای آسیب زدن به خود را تجربه می‌کنند.

مشکلات جسمی و روحی

ابتلا به بیماری‌های جسمی یکی دیگر از دلایلی است که می‌تواند باعث افسردگی شود. فشار روانی که به دلیل ابتلا به بیماری ایجاد می‌شود، به‌خصوص در صورت ابتلا به بیماری‌های لاعلاج یا مزمن می‌تواند شرایط روحی فرد را تحت تأثیر خود قرار دهد. علاوه بر این برخی بیماری‌های روانی مانند وسواس یا سایر اختلالات اضطرابی همپوشانی بالایی با افسردگی داشته و می‌توانند فرد را در معرض این بیماری قرار دهند.

افکار و باورهای منفی

آرون بک روانشناس مطرح آمریکایی و بنیان‌گذار درمان شناختی در درمان افسردگی، معتقد است تقریباً تمامی بیماران افسرده به دلیل اشتباهاتی که در سیستم باورها و تعبیر اتفاقات محیط اطرافشان دارند، دچار این بیماری می‌شوند. باورهایی نظیر دوست‌داشتنی نبودن، تلاش بیش‌ازحد برای راضی نگه‌داشتن دیگران یا کمال‌گرایی ازجمله تصوراتی هستند که می‌توانند باعث بروز افسردگی در فرد شوند.

احساس ناکامی و شکست

شکست و نرسیدن به خواسته‌ها می‌تواند برای همه ما ناراحت‌کننده باشد و به میزانی که اهمیت موضوع، ناکامی در آن با احتمال بیشتری باعث افسردگی خواهد شد. یکی از موضوعاتی که در ارتباط با احساس ناکامی باید به آن توجه داشت طرز فکر فرد راجع به این مسئله است. به میزانی که فرد شکست پیش‌آمده را به ناتوانی‌های خود نسبت دهد، آن را دائمی بداند و یا احساس کند در تمامی زمینه‌ها موفق نخواهد شد احتمال ابتلا به افسردگی افزایش پیدا می‌کند.

سوگ یا شکست عشقی

مرگ یا جدا شدن از عزیزان به هر دلیلی را می‌توان یکی از مهم‌ترین علل افسردگی دانست. اطرافیان ما یکی از مهم‌ترین منابع کسب نیرو و انگیزه برایمان هستند و به میزانی که علاقه میان شما و آن‌ها بیشتر باشد یا به عبارتی رابطه عمیق‌تری باهم داشته باشید از دست دادن آن‌ها می‌تواند ناراحت‌کننده‌تر باشد.

سبک تربیتی والدین

برخی اشتباهات در سیستم تربیتی والدین می‌تواند باعث بروز افسردگی در کودک شده یا حتی فرد را در بزرگ‌سالی نسبت به افسردگی آسیب‌پذیرتر کند. برای مثال والدینی که به رشد اعتمادبه‌نفس و توانایی کنترل شرایط در فرزندان‌شان توجهی ندارند و تلاش می‌کنند تا فرزندانی مطیع و حرف‌شنو تربیت کرده و یا با مراقبت‌های بیش‌ازحد فرصت تجربه کردن در محیط را از آن‌ها می‌گیرند، این گونه کودک را نسبت به توانایی‌های خود دچار احساس شک و تردید کرده و هنگام مواجهه با مشکلات با احتمال بیشتری شکست و درگیری با افسردگی را تجربه خواهد کرد. به همین خاطر معمولاً توصیه می‌شود، در ارتباط با تربیت فرزندانتان از یک مشاور کودک کمک بگیرید.

جستجوی علت افسردگی در محیط اجتماعی

اجتماع و اطرافیان هر فرد تأثیر بسیاری در سلامت روان وی خواهند گذاشت. به میزانی که شما در یک محیط پویا و باانگیزه قرار داشته باشید، شرایط روحی شما متفاوت از زمانی خواهد شد که اطرافیانتان دائماً از مشکلات و احساسات منفی خود صحبت می‌کنند. به همین خاطر بهتر است برای پیشگیری از ابتلا به افسردگی سعی کنید تا محیط اطراف خود را تغییر دهید.

 یکی دیگر از عوامل اجتماعی تأثیرگذار در بروز افسردگی را می‌توان احساس تنهایی دانست. تنهایی یک باور و شرایط روحی است، مبنی بر اینکه فرد احساس می‌کند اطرافیان حرف‌های او را نمی‌فهمند و یا در کنارشان احساس خوشحالی نمی‌کند و درنتیجه این احساس می‌تواند حتی در میان جمع نیز برای فرد روی دهد. تنهایی در کنار این باور که فرد تصور می‌کند در شرایط سخت نمی‌تواند روی کمک و حمایت اطرافیان حساب کند ازجمله دلایلی است که باعث بروز افسردگی می‌شود.

سبک زندگی فرد

هنگامی‌که از علت افسردگی صحبت می‌کنیم سبک زندگی هر فرد یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار است که متأسفانه توجه کمتری به آن می‌شود. رفتارهای اشتباهی مانند الگوهای خواب یا تغذیه اشتباه، بی‌توجهی به تحرک و ورزش، فعالیت در مشاغل پراسترس و یا بی‌توجهی به داشتن اوقات فراغت و تفریح ازجمله دلایلی هستند که می‌توانند فرد را در معرض افسردگی قرار دهند. برای آشنایی بیشتر با عوارض و راه های درمان بی خوابی و افسردگی کلیک کنید.

بحران‌ها و مشکلات زندگی

همه ما در طول زندگی با مشکلات و بحران‌های بسیاری مواجه می‌شویم. گاهی اوقات فشار روانی و ضربه‌ای که از این بحران‌ها تحمیل می‌شود ازجمله مسائلی است که شما را در معرض افسردگی قرار می‌دهد. از دست دادن شغل، ابتلا به بیماری‌های جسمی یا روحی، طلاق و یا بحران‌های مالی ازجمله مهم‌ترین این مشکلات برای هر فرد هستند و بهتر است هنگامی‌که شما یا هر یک از اطرافیان‌تان با این شرایط مواجه می‌شوید برای پیشگیری از ابتلا به افسردگی از یک روانشناس کمک بگیرید.

اهمیت شناسایی علت افسردگی

همان‌طور که گفته شد افسردگی ممکن است با دلایل بسیاری ایجاد شده باشد و حتی گاهی اوقات مجموعه‌ای از دلایل در کنار هم باعث بروز افسردگی می‌شوند، اما به میزانی که دلایل افسردگی با دقت بیشتری شناسایی شوند به انتخاب روش مناسب برای درمان نیز کمک می‌شود و از این طریق احتمال موفقیت‌آمیز بودن درمان افزایش پیدا می‌کند. برای مثال افرادی که به دلیل کاهش مواد شیمیایی در مغز دچار افسردگی می‌شوند بیشتر از درمان‌های دارویی و روش‌هایی که تغییر سبک زندگی را به آن‌ها آموزش می‌دهند، نتیجه می‌گیرند. این درحالیست که اگر افسردگی به دلیل افکار و باورهای اشتباه ایجاد شده باشد؛ روان‌درمانی و تغییر باورهای فرد بهترین روش درمانی است که می‌توان از آن استفاده کرد.

در کنار تلاش برای درمان، شناسایی علت افسردگی کمک خواهد کرد تا از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنید. برای مثال هنگامی‌که از این موضوع آگاه باشید که سوگ و از دست دادن عزیزان یکی از مهم‌ترین تجربیاتی است که می‌تواند فرد را در برابر افسردگی آسیب‌پذیر نماید یا هنگامی‌که خود یا هر یک از اطرافیانتان در این شرایط قرار بگیرد؛ سعی می‌کنید تا از سلامت روان وی مراقبت کنید. با توجه به مشکلاتی که اختلال افسردگی در زندگی ایجاد می‌کند، بهتر است در شرایطی که به هر دلیلی احساس می‌کنید نسبت به گذشته شرایط روحی متفاوتی را تجربه می‌کنید در این زمینه از یک متخصص کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید : درمان افسردگی شدید

پیشگیری یا درمان علت افسردگی

افسردگی یکی از بیماری‌های روحی شایعی است که مشکلات بسیاری را نیز در جریان زندگی ایجاد می‌کند. برای مثال افسردگی با کاهش سطح ایمنی بدن، فرد را در برابر انواع بیماری‌های جسمی آسیب‌پذیر می‌کند و درعین‌حال با کاهش انگیزه فعالیت و لذت بردن از زندگی باعث کاهش بهره‌وری فرد در زمینه‌های مختلف کاری، تحصیلی و یا روابط اجتماعی می‌شود. با توجه به تمامی این مسائل بهتر است نسبت به درمان این بیماری و یا پیشگیری از ابتلا به آن توجه کافی داشته باشید. برای رسیدن به این هدف بهتر است اطلاعات خود را راجع به افسردگی و نشانه‌های آن افزایش دهید و نسبت به شناسایی این نشانه‌ها در خود یا اطرافیان گوش‌به‌زنگ باشید.

به خاطر داشته باشید افسردگی اختلالی نیست که به‌خودی‌خود بهبود پیدا کند و یا به‌تنهایی بتوانید آن را درمان کنید. اکثر کسانی که در زندگی برای مدتی با این بیماری درگیر شده‌اند، علی‌رغم بهبود وضعیت دیر یا زود مجدداً با آن مواجه می‌شوند و یا ممکن است برخی نشانه‌ها به‌صورت مزمن در زندگی فرد باقی بماند. به همین خاطر بهتر است در شرایطی که خود یا هر یک از اطرافیان‌تان را در معرض این بیماری می‌بینید از یک روانشناس متخصص برای درمان کمک بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه افسردگی می‌توانید در ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02166419012 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

مقالات پیشنهادی نویسنده

درمان ناامیدی

افسردگی بعد از ترک اعتیاد

 

 

سؤالات متداول

علت افسردگی چیست؟

افسردگی می‌تواند با توجه به شرایط زندگی هر فرد به دلایل مختلفی ایجاد شود و نمی‌توان دلیل مشخصی برایش در نظر گرفت بااین‌حال روانشناسان معتقدند افسردگی معمولاً به دلیل مشکل در حداقل یکی از ابعاد فیزیولوژیک، روانی یا اجتماعی ایجاد می‌شود.

شناخت علت افسردگی چه اهمیتی دارد؟

مشخص کردن علت افسردگی می‌تواند در انتخاب مناسب‌ترین روش درمان برای فرد کمک‌کننده باشد و همین‌طور با شناسایی عوامل آسیب‌رسان می‌توان اقداماتی را برای پیشگیری انجام داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره