زندگی برای خود | چطور برای خودمان زندگی کنیم؟

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

زندگی برای خود شاید در ابتدا موضوعی ملموس به نظر نرسد. اما معمولا همه افراد تلاش می‌کنند تا بهترین خود باشند؛ اما گاهی هدفشان از اینکار مشخص نیست. گاهی این موضوع تنها برای رقابت با دیگران است. اما در مواردی افراد تمایل دارند تا از جایگاهی که دارند لذت ببرند و ازخود راضی باشند. این رویکرد بسیار مهمی نسبت به زندگی است. چرا که در بیشتر موارد باخودمان تنها بوده و کسی نیست که با او رقابت کنیم. به همین دلیل باید همواره در جهت رشد و ترقی خود تلاش نماییم. با اینکه رسیدن به این درجه کار آسانی نیست؛ اما با انجام برخی از کارها و تمرین کردن آنها به صورت مستمر این موضوع برای همه افراد تبدیل به باور شده و می‌توانند در زندگی شخصی و اجتماعی خود از آن استفاده نمایند. در این خصوص می‌توانید از مشاوره فردی استفاده کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه های فردی می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان کلینیک تخصصی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

زندگی خودم قانون خودم

با اینکه به طور کلی انسان موجودی اجتماعی است و همواره با دیگران مورد مقایسه قرار می‌گیرد؛ اما هدف و یا ملاک او نباید دیگران باشند. بلکه باید قبل از هرچیز زندگی شخصی‌خود را داشته و در راستای رشد فردی تلاش نمایند. همچنین این به معنی فردگرایی و اهمیت ندادن به دیگران نیست.

افراد باید در کنار زندگی شخصی به زندگی اجتماعی شان نیز اهمیت دهند. یکی از معانی برای خودم زندگی میکنم این است که افراد در زندگی دیگری دخالت نکرده و سرگرم مسائل خود باشند. در واقع علاوه بر اینکه از دیگران چنین انتظاری ندارند؛ خود نیز اینکار را انجام ندهند. در این زمینه خواندن مقاله طراح زندگی خودم هستم خالی از لطف نیست.

وقتی می گویید می خواهم برای خودم زندگی کنم نباید این مسیر را با آسیب رساندن به دیگران یا نادیده گرفتن شان اشتباه بگیرید. برای مثال جوان هایی را میبینیم که با نادیده گرفتن زحمات والدین آن‌ها و ارزش هایشان را کنار زده و کاملا در مقابل شان قرار می‌گیرند. این مدل رفتارها خیلی اوقات ریشه در خشم و گره های حل نشه دارد.

چگونه برای خودمان زندگی کنیم؟

چگونگی زندگی برای خود

یکی از مسائلی که در جوامع امروزی تبدیل به بحران شده است؛ مقایسه زندگی‌خود با دیگران و ملاک قرار دادن آنها برای موفقیت و پیشرفت است. اما این نه تنها مفهوم زندگی برای خود را زیر سوال می‌برد؛ بلکه آسیب های اجتماعی زیادی را نیز ایجاد خواهد کرد. در این قسمت به بررسی روش هایی می‌پردازیم که با انجام آنها می‌توانیم تا حد زیادی به رشد شخصی رسیده و همچنین زندگی شخصی‌خود را داشته باشیم. برای آشنایی با راه های بخشش خود کلیک کنید.

✨یکبار زندگی می‌کنید

برای رسیدن به مفهوم زندگی برای خود در ابتدا باید این موضوع را درک کنید؛ که تنها یکبار زندگی خواهید کرد. با توجه به این موضوع در لحظه تلاش می‌کنید تا بهترین خود را ارائه داده و همچنین از لحظه به لحظه زندگی‌خود نیز لذت ببرید. در واقع فکر کردن به این موضوع شاید در ابتدا کمی ترسناک به نظر برسد و اما در نهایت شما را به برداشتن گامهای موثرتری تشویق می‌کند.

✨توجه نکردن به حرف دیگران | زندگی برای خود

اگر می‌خواهید برای خودتان زندگی کنید پس نباید به حرف دیگران توجه کنید. فراموش نکنید که شما هرکاری را انجام دهید؛ در نهایت دیگران در مورد شما صحبت کرده و نظرات و انتقادات منفی می‌کنند. از این رو بهتر است زندگی‌خود را داشته و به حرف های دیگران ها اهمیت ندهید. کارهای مورد علاقه‌خود را انجام داده و از مورد قضاوت قرار گرفتن نترسید. در نهایت برای آشنایی با پیامدهای زندگی بر اساس حرف مردم کلیک کنید.

✨کمالگرایی نکنید

کمالگرایی موجب می‌شود که افراد از آنچه که دارند؛ لذت نبرند. در واقع چنین افرادی همواره به مقصد فکر کرده و از مسیر استفاده نمی‌کنند. اما در زندگی برای خود باید بیاموزید که همه افراد دارای نقض و عیب هایی هستند و هیچکس کامل نیست. اما با همین نقص ها هم می‌توان عملکرد خوبی داشت.

✨شناخت خود | زندگی برای خود

همچنین یکی دیگر از تمرینات مربوط به زندگی برای‌خود، شناخت‌خود است. زمانی که افراد بتوانند به خوبی خود را بشناسند؛ از استعدادها و توانمندی های خود استفاده های بیشتری می‌کنند. با اینکه خودشناسی کار آسانی نیست. اما به مرور حاصل شده و همچنین افراد می‌توانند در این زمینه از دیگران نیز کمک بگیرند.

✨به مرگ فکر کنید

فکر کردن به مرگ نیز یکی دیگر از راه های زندگی برای خود است. در واقع وقتی همه افراد به این موضوع فکر کنند؛ که یکبار زندگی خواهند کرد؛ قطعا تلاش بیشتری‌برای خوب بودن کرده و رفتار درست تری ازخود نشان می‌دهند. همین موضوع باعث می‌شود تا زندگی برای خود مفهوم ملموس تری گردد.

✨صداقت و روراستی با خود | زندگی برای خود

در زندگی برای خود ، باید با خود و در مورد خود روراست و صادق باشید. برای مثال‌خود را با مسائل بی اهمیت گول نزنید. برخی از افراد در مورد توانایی هایشان دچار خودکم بینی و یا حتی غرور می‌شوند. اما بهتر است در مورد وضعیت خود واقع بینانه فکر کنید.

✨در حال زندگی کنید

یکی از اصلی ترین روش های زندگی برای خود ، زندگی در حال حاضر است. نباید در افکار گذشته غرق شد و یا مدام به آینده فکر کرد. بلکه افراد باید حال را دریابند و از آن لذت ببرند. زندگی کردن در حال باعث می‎شود تا لحظه را غنیمت شمرده و بهترین استفاده را از آن بکنید. برای‌اطلاع از راه های زندگی در لحظه کلیک کنید.

✨ در زندگی خود فعال باشید

فعال بودن به انسان حس زنده بودن می‌دهد. حتی وقتی تصمیم به زندگی به سبک و سیاق خودتان گرفته اید، همواره فعال باشید و در زمینه‌های مختلف تلاش کنید. فعالیت نه تنها روحیه افراد را بالا می‌برد؛ بلکه تجربیات مختلفی را نیز به آنان می‌آموزد.

✨پذیرش

در زندگی برای خود باید به پذیرش برسید. برخی از افراد همواره در توهمات و رویاهایشان زندگی می‌کنند. اما همین موضوع آنان را بسیار آسیب پذیر می‌کند. از این رو بهتر است در مورد شرایط و وضعیت‌خود را به صورت واقع بینانه پذیرفته و با توجه به آنها عمل کنید.

✨اهمیت دادن به رشد شخصی | زندگی برای خود

اهمیت دادن به رشد شخصی به معنی خودخواهی و در نظر نگرفتن دیگران نیست. بلکه تلاش پیوسته برای رشد و پیشرفت کردن خود است. در برخی موارد افراد به قدری غرق رقابت با دیگران می‌شوند؛ که خودرا فراموش کرده و دیگر به آن چیزی که علاقه دارند؛ اهمیت نمی‌دهند.

✨تعیین اهداف

وقتی می‌گویید من زندگی خودم را می کنم باز هم داشتن اهداف مشخص و واضح بسیار موثر است. افراد باید همواره برای‌آینده‌ برنامه ای داشته و طبق آن پیش روند. در واقع اینکار به زندگی آنها معنا بخشیده و باعث می‌شود تا کمتر به زندگی دیگران اهمیت دهند.

✨مهربانی کردن در کنار زندگی برای خود

زندگی برای خود به معنایی تنهایی و دوری از دیگران نیست. بلکه باید همواره‌خود را در ارتباط با دیگران قرار داده و با همه مهربان باشید. مهربانی باعث می‌شود خودتان نیز احساس بهتری داشته و انگیزه بگیرید.

✨دوری از وابستگی ها

در نهایت در زندگی‌برای خود باید از قید و بند وابستگی ها رها شوید. این موضوع باعث می‌شود تا آزادی بیشتری داشته و همچنین در انجام کارهای خود مستقل باشید. در واقع داشتن استقلال شخصی بسیار مهم و تاثیرگذار است و در انجام بسیاری از کارها ضرورت دارد.

✨حفظ حریم شخصی برای حفاظت از قوانین زندگی

یکی از مهم ترین اصول زندگی برای خود، داشتن حریم شخصی و همچنین حفظ فاصله با دیگران است. همانطور که پیش تر هم به آن اشاره شد؛ همانطور که از دیگران چنین انتظاری دارید، خودنیز باید به آن پایبند باشید.

فواید زندگی برای خود

فواید زندگی برای خود

زمانی که برای خود زندگی می‌کنید؛ از بروز بسیاری از مشکلات پیشگیری می‌شود. همچنین در روابط بین فردی بهتر عمل کرده و از دیگران توقعی ندارید. در واقع افراد باید بیاموزند تا در کنار زندگی با دیگران، زندگی شخصی‌خود را نیز داشته و به دیگری آسیبی نزنند. معمولا کسانی که زندگی شخصی خود را دارند؛ کمتر با دیگران درگیر شده و آرامش بیشتری دارند. در این شرایط می‌بینید که چقدر زندگی سالم تری خواهید داشت.

سخن پایانی

زندگی برای خود ، موضوعی است که بسیاری از افراد تلاش می‌کنند تا به آن دست یابند. اما در ابتدا حفظ حریم شخصی و رعایت کردن مرزها دشوار است. از همین رو بهتر است در کنار انجام روش های بالا از یک روانشناس نیز کمک گرفته و با او مشورت نمایند. شما نیز به مرزهای دیگران احترام گذاشته و در این راستا تلاش کنند.

برای دریافت مشاوره در زمینه های فردی می‌توانید در هر ساعت از روز برای‌مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان کلینیک تخصصی مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

یک دیدگاه

  1. عاشق زندگی برا خودمم خودخواهی اوکی ولی مگه همه 24دنبال منن هرکی هر کار دلش می خواد میکنه منم میکنم ولی ایکاش اگه یه روز جفت شدم شوهر از این امل های دهاتی که زن بقچه پیچ یا این آتئیسم های خنگ بی احساس نباشه جفتا بد بد 🤢 با اون طلسم و دعای مسخره منم خنگ 😭😭

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره