سرد شدن رابطه بعد از زایمان | علل کم شدن رابطه بعد از بچه دار شدن

سرد شدن رابطه بعد از زایمان یکی از مشکلاتی است که ممکن است زوجین در زندگی مشترکشان تجربه کنند. به دنیا آوردن فرزند امری خوشایند است با این حال به دلیل برخی تغییرات فیزیولوژیک و روانی در زن و همچنین افزایش‌ چالش‌های زندگی ممکن است زوجین پس از بچه دار شدن رابطه‌شان سرد شود. از این جهت بررسی علل سرد شدن روابط پس از زایمان و بهبود آن می‌تواند برای حفظ صمیمیت و کیفیت زندگی موثر باشد. به زبان ساده می‌توان گفت بهترین راه جلوگیری از سرد شدن روابط پس از زایمان توجه مناسب به فرزند، همسر و درک متقابل نیازهاست. در ادامه به طور کامل درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد پس همراه ما باشید.

علل سرد شدن رابطه بعد از زایمان

سرد شدن رابطه پس از زایمان یک مسئله شایع است که اکثر زوجین بعد از به دنیا آوردن فرزند درگیر آن می‌شوند. عوامل متعددی وجود دارد که می‌تواند باعث به وجود آمدن این مسئله شود که در ادامه شرح داده می‌شود. برای رفع هر کدام از علل و بهبود رابطه مشاوره جنسی به شما کمک می‌کند.

مسائل فیزیولوژیکی

بارداری و به مراتب به دنیا آوردن بچه باعث می‌شود تا زن تغییرات فیزیولوژیکی مختلفی را تجربه کند به عنوان مثال می‌توان به تغییر وضعیت هورمون‌ها، آسیب دیدن واژن (در صورت زایمان طبیعی)، شل شدن کف لگن، خشکی واژن و کاهش حسی واژن اشاره کرد.

بهبود این مسائل به حالت قبل نیاز به گذشت زمان دارد. در چنین شرایطی زن‌ها معمولاً تمایلی به برقراری رابطه جنسی نداشته و این مسئله ارتباطی با سرد مزاجی زن ندارد. صرفا به دلیل تغییراتی که در بدن زن رخ داده‌ است تا مدتی امکان برقراری رابطه جنسی برایشان وجود ندارد. از آنجایی که بسیاری از مردان از این تغییرات آگاهی ندارند ممکن است ناخواسته با همسر خود بدرفتاری کنند و در نتیجه به بدتر شدن شرایط دامن بزنند.

مسائل روانشناختی

مسائل روانشناختی می‌تواند یکی از عوامل اصلی سرد سدن رابطه بعد از زایمان باشد، بسیاری از زوجین حتی قبل از بچه دار شدن نسبت به یکدیگر سرد هستند و روابط صمیمی ندارد و این امر بعد از زایمان و به دنیا آوردن بچه هم تشدید می‌یابد.

افسردگی پس از زایمان

‌‌معمولا شایع‌ترین دلیل سرد شدن رابطه بعد از زایمان، افسردگی است. افسردگی پس از زایمان ارتباط مستقیمی با سرد شدن رابطه دارد، معمولا این افسردگی به دلیل اختلالات هورمونی، استرس، چالش‌های مراقبت از فرزند و مشکلات بعد از بارداری به وجود می‌‌آید.

نگرانی از وضعیت جسمی

بارداری و به دنیا آوردن فرزند وضعیتی است منجر به تغییرات ظاهری و جسمانی زیادی در بدن زن می‌شود، به عنوان مثال بهم خوردن وضعیت ظاهری، افزایش وزن و… باعث می‌شود تا زن اضطراب و نگرانی زیادی نسبت به اندام‌های بدنی خود داشته باشد به طوریکه برای مدتی تمایلی به برقراری رابطه جنسی ندارد.

سرد شدن رابطه بعد از زایمان | نگرانی از بارداری دوباره

برخی از خانم‌ها به دنبال چالش‌ها و سختی‌هایی که برای به دنیا آوردن فرزندشان تجربه کرده‌اند از برقراری رابطه جنسی و بارداری دوباره نگران هستند این موضوع باعث می‌شود که زوجین به مرور نسبت به همدیگر سرد شوند.

بی‌توجهی زوجین به یکدیگر

بسیاری از زوجین بعد از به دنیا آوردن فرزند تمام توجه خود را به طرف فرزندشان معطوف می‌کنند و توجه و حمایت از یکدیگر را فراموش می‌کنند. در چنین شرایطی زن انتظار دارد که همسرش همان اندازه که به بچه توجه می‌کند به او هم توجه کند. این مسئله می‌تواند برعکس هم رخ دهد، یعنی بسیاری از زنان بعد از به دنیا آوردن فرزند دیگر توجهی به همسرشان ندارند و همین مسئله باعث سرد شدن روابط پس از زایمان می‌شود.

بهبود رابطه و روش‌هایی برای کاهش سرد شدن رابطه بعد از زایمان

مهمترین مسئله برای بهبود و درمان این است که علت مشکل به درستی تشخیص داده شود. به عبارتی اگر تشخیص اشتباه باشد، درمان هیچ فایده‌ای ندارد. معمولاً مشکلات ناشی از تغییرات هورمونی و تغییرات فیزیولوژیکی با گذشت زمان و استراحت کافی بهبود پیدا می‌کنند و رابطه بعد از مدتی به حالت قبل خود برمی‌گردد اما از آنجایی که بیشترین علت سرد شدن رابطه بعد از زایمان ناشی از مشکلات روانشناختی است زوجین باید نسبت به موقعیت و مسئولیت جدیدی که به عهده آن‌ها گذاشته شده است آگاهی پیدا کنند. طبیعی است که بعد از به دنیا آوردن فرزند ریتم و آهنگ زندگی کمی دچار تغییر می‌شود. در این وضعیت مرد باید یک حامی و پشتیبان برای همسرش بوده و تمام تلاشش صرفا در جهت رفع نیاز‌های او باشد.

سرزنش، پرخاشگری، انتقاد کردن و… از جمله عوامل منفی است که می‌تواند منجر به سرد شدن بیشتر رابطه بعد از زایمان شود. باید توجه داشت که سرد شدن رابطه پس از زایمان یک مسئله رایج و طبیعی است و معمولاً پس از گذشت مدت زمانی زوجین به رابطه صمیمی خود برمی‌گردند. این مدت زمان بسته به شرایط هر فرد می‌تواند متفاوت باشد به طوریکه از چند هفته تا چند ماه ممکن است تغییر کند. اگر بعد از چندماه هیچ پیشرفتی در رابطه خود نداشتید و این مسئله باعث کاهش کیفیت زندگی و کاهش رضایت از زندگی زناشویی شما شده است بهتر است با یک روانشناس یا مشاور متخصص در این زمینه مشورت کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه مسائل جنسی می‌توانید در ساعت از روز برای مشاوره جنسی تلفنی از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

سوالات متداول

آیا سرد شدن رابطه بعد از زایمان نشان دهنده افسردگی است؟

به طور کلی علل مختلفی مانند مسائل فیزیولوژیکی و روانی در این مسئله نقش دارند، در واقع نمی‌توان گفت این مسئله فقط به علت افسردگی رخ می‌دهد. جهت ارزیابی بهتر و بررسی کامل‌تر وضعیتتان بهتر است با یک روانشناس مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره