درمان اختلال شخصیت پارانوئید

گزینه‌های درمان اختلال شخصیت پارانوئید چه مواردی را در بر می‌گیرند؟ آیا اصلا این مشکل قابل‌درمان است؟ اختلال شخصیت پارانوئید نوعی مشکل روانشناختی مزمن است که خود را با رفتار، افکار و عملکرد مخرب نشان می‌دهد. مشخصه اصلی این افراد نوعی بدبینی مفرط نسبت به دیگران و محیط اطراف است. این مسئله می‌تواند روابط بین فردی آن‌ها را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار داده و منجر به مشکلات و تنش‌های زیادی در زندگی روزمره شود. آگاهی از روش‌های درمان اختلال شخصیت پارانوئید به شما کمک می‌کند تا بتوانید به شیوه‌ای سالم برای بهبود این مشکل گام بردارید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید : اختلالات شخصیت دسته a  کلاستر الف

درمان اختلال شخصیت پارانوئید 

قدم اول برای درمان‌اختلال این است که به درستی آن را بشناسید و بتوانید به موقع وجود آن را تشخیص دهد. طبق ملاک‌های تشخیصی انجمن روان پزشکان آمریکا ملاک اصلی‌دراختلال شخصیت پارانوئید احساس بدبینی مفرط نسبت به دیگران و محیط اطراف است. این بدبینی منجر به بروز تعارض‌های زیاد در روابط بین فردی شده و جنبه‌های مختلفی از زندگی روزمره را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. از جمله علائم رایج در میان افراد مبتلا به اختلال شخصیت‌پارانوئید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– بی اعتمادی نسبت به انگیزه‌ها و نیت دیگران

– بدبینی بی دلیل در مورد اینکه دیگران فریبکار یا استثمارگر هستند.

– اشتغال ذهنی شدید در مورد وفاداری یا قابل اعتماد بودن دوستان

– عدم تمایل برای اعتماد به دوستان از ترس اینکه مبادا از اطلاعاتی که حاصل می‌کنند علیه او استفاده نمایند.

– همواره به دنبال معانی پنهانی و تحقیرآمیز در حرف‌های دیگران می‌گردند.

– کینه جویی پایدار (به معنای ناتوانی در بخشش بدرفتاری‌های دیگران)

– بدگمانی بی دلیل در مورد وفاداری همسر

– حساسیت پذیری مفرط و فوران‌های خشم در پی فریب کاری‌های ادراک شده

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلال شخصیت پارانوئید کلیک کنید. 

 

گزینه های درمانی برای اختلال شخصیت پارانوئید

به طور کلی اختلال شخصیت پارانوئید از طریق رویکردهای مختلف روان‌درمانی قابل درمان است. در واقع افراد به کمک درمان‌های روانشناختی می‌توانند علائم خود را مدیریت کرده و به عملکر موثرتری در زندگی روزمره خود دست یابند. با این حال مشکل اینجاست که مبتلایان به اختلال شخصیت پارانوئید کمتر برای درمان مراجع می‌کنند چرا که آن‌ها اغلب اعتماد چندانی به درمانگران ندارند و همچنین دیگران را مسبب مشکلات خود می‌دانند. این مسئله اغلب ارتباط درمانی را تضعیف کرده و منجر به کند شدن روند بهبودی می‌گردد. درادامه درمورد روان‌درمانی و دارودرمانی برای اختلال شخصیت پارانوئید اطلاعات بیشتری را ارائه کرده‌ایم.

برای انجام رایگان تست شخصیت شناسی کلیک کنید.

1- روان درمانی با آموزش مهارت های مقابله ای

برخی از روانشناسان در جلسات درمانی خود با بیماران مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید از روش‌های درمانی حمایتی و آموزش مهارت‌های مقابله‌ای کمک می‌گیرند. در این رویکرد تمرکز درمانگر حول محور مسائلی نظیر ارتقای مهارت همدلی، افزایش اعتماد به نفس، بهبود ارتباطات، بالا رفتن توانایی سازگاری و اعتماد بین فردی در مراجع است.

2- درمان اختلال شخصیت پارانوئید | روان درمانی با رویکرد شناختی رفتاری

در رویکرد شناختی رفتاری درمانگر به مراجع خود کمک می‌کند تا بتواند تحریف‌های شناختی و الگوهای رفتاری ناسازگار خود را شناسایی کرده و سپس آن‌ها را با گزینه‌های سالم‌تر جایگزین نماید. درمان شناختی بیش از هرچیز بر این موضوع تمرکز دارد که آنچه رفتار و احساسات را تحت تاثیر قرار می‌دهد، سبک شناختی یا همان افکار است. به همین خاطر است که  در درمان‌اختلال شخصیت پارانوئید نیز بیش از هرچیز به شناسایی افکار بنیادین فرد پرداخته می‌شود.

بررسی‌ها نشان می دهد که باورهای بدبینانه و الگوی شناختی بی اعتمادی در تداوم اختلال شخصیت پارانوئید نقش بسزایی دارند. به همین دلیل‌پرداختن به آن‌ها از طریق درمان شناختی رفتاری می‌تواند تا حد زیادی در بهبودی تاثیر داشته باشد و باعث شود این افراد بتوانند روابط پایدارتر و توام با اعتماد بیشتری را برقرار نمایند.

3- روان درمانی با رویکردهای روانپویشی

در رویکرد روانپویشی روان تحلیلگر تلاش‌می‌کند تا روابط گذشته فرد، تعارضات وی با والدین و الگوهای رفتاری مخربی که در طی سالیان سال پدیدآمده‌اند را بررسی نماید. این کار به به او کمک می‌کند تا اضطراب‌های بنیادین درمانجو را بشناسد و بتواند از طریق ایجاد ارتباطی سالم آن‌ها را برطرف نماید. بررسی‌ها نشان‌داده که درمان‌های روانپویشی در درمان‌انواع اختلالات شخصیت از کارایی خوبی برخوردار هستند. در این روش‌ها مراجع به مرور در مورد انگیزه‌های ناخودآگاه رفتار خود بینش کسب می‌کند و به مرور می‌تواند کنترل بیشتری بر رفتارهای خود داشته باشد.

4- درمان اختلال شخصیت پارانوئید به کمک داروهای روان پزشکی

روش‌های  دارویی معمولا برای درمان‌اختلال شخصیت پارانوئید رواج چندانی ندارند. اما اگر این وضعیت با اختلالات دیگری نظیر اضطراب و افسردگی همراه شود، ممکن است درمان‌های دارویی ارجحیت پیدا کنند. از جمله داروهایی که در این موارد اغلب تجویز می‌شوند، می‌توان به قرص‌های ضد افسردگی، ضد اضطرابی و داروهای آنتی سایکوتیک اشاره کرد. نکته قابل توجه اینجاست که داروها به تنهایی برای درمان اختلال شخصیت پارانوئید کافی نیستند و حتما باید در کنار جلسات روان درمانی مورد استفاده قرار بگیرند.

برای دریافت مشاوره در زمینه اختلال شخصیت پارانوئید می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

اختلال شخصیت پارانوئید باعث بروز توهم می‌شود؟

خیر، اختلال شخصیت پارانوئید به تنهایی باعث تجربه علائم روانپریشی نظیر تو هم نمی‌شود. اما در شرایطی که فرد به اختلال سایکوتیک نظیر اسکیزوفرنی مبتلا شده در کنار علائم پارانوئید توهم و هذیان را نیز از خود نشان می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره