برخورد با شخصیت پارانوئید

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

برخورد با شخصیت پارانوئید و نکاتی که باید در این زمینه مورد توجه قرار داد برای بسیاری از افرادی که در اطرافیان خود با این اختلال درگیر هستند، تبدیل به یک چالش بزرگ شده است. شخصیت‌های پارانوئید به دلیل شک و تردید همیشگی که نسبت به همه‌چیز دارند برقراری ارتباط را بسیار دشوار می‌کنند. اطرافیان این افراد معمولاً نسبت به بروز انواع اختلالات روانی ازجمله افسردگی و اضطراب و حتی پرورش بدبینی بسیار آسیب‌پذیر هستند. برخورد با شخصیت پارانوئید زمانی که مبتلا به این اختلال یکی از بستگان نزدیک شما مانند مادر و پدر یا همسر باشد دشوارتر شده و آسیب بیشتری را نیز به همراه خواهد داشت. معمولاً به نزدیکان این افراد توصیه می‌شود که با مراجعه به متخصصین روانشناسی و بالا بردن اطلاعات خود در زمینه این اختلال، راهکارهایی را برای برخورد با شخصیت پارانوئید پیدا کنند.

 

آشنایی با اختلال شخصیت پارانوئید

پارانوئید یکی از انواع اختلال شخصیت است که باعث می‌شود فرد توانایی اعتماد به دیگران را از دست ‌داده و نسبت به همه افراد و پدیده‌های اطراف خود با سوءظن و تردید برخورد کند. این افراد معمولاً از دادن اطلاعات به افراد یا مراکز نیز خودداری می‌کنند زیرا معتقدند که ممکن است از این اطلاعات علیه آن‌ها استفاده شود.

شخصیت‌های پارانوئید معمولاً صحبت‌ها و مسائل بسیار معمول را نیز به‌عنوان تهدید در نظر گرفته و به‌شدت نسبت به آن‌ها واکنش نشان می‌دهند. علاوه بر این تا مدت‌ها نیز ممکن است از فرد کینه داشته و در ارتباط با او محدودیت‌هایی را قائل شوند. مجموع این مسائل در کنار هم باعث می‌شود که برخورد با شخصیت پارانوئید تبدیل به موضوع دشواری شود که می‌تواند نزدیکان فرد را دچار چالش بزرگی کند. این در حالی است که مبتلایان به اختلال شخصیت پارانوئید هیچ بینشی نسبت به بیماری خود ندارند و تنها دیگران را مقصر شرایط پیش‌آمده می‌دانند. برای آشنایی بیشتر با اختلال شخصیت پارانوئید کلیک کنید.

برخورد با شخصیت پارانوئید | اطرافیان شخصیت پارانوئید

همه ما دوست داریم که با اطرافیانمان ارتباطی صمیمانه داشته باشیم و در شرایط سخت احساس کنیم که می‌توانیم روی حمایت و کمک آن‌ها حساب کنیم. این در حالی است که شخصیت‌های پارانوئید هرگز شما را به این خواسته نخواهند رساند. مشکلاتی که در برقراری ارتباط با مبتلایان به این اختلال برای شما ایجاد خواهد شد نه‌تنها شما را به این خواسته نمی‌رساند بلکه مشکلات بسیاری را نیز برایتان ایجاد خواهد کرد. این موضوع به‌ویژه در شرایطی که فرد مبتلا یکی از نزدیکان شما باشد به‌مراتب سخت‌تر خواهد بود. در چنین شرایطی شما نیاز دارید تا برای حفظ سلامت روان خود اصولی را در برخورد با این افراد رعایت کنید که در ادامه درباره آن صحبت خواهیم کرد. 

پذیرش داشته باشید

نخستین موضوعی که در برخورد با شخصیت پارانوئید می‌بایست به آن توجه داشته باشید این است که انکار واقعیت چیزی را تغییر نمی‌دهد. برای بسیاری از ما پذیرفتن این واقعیت که یکی از نزدیکانمان درگیر یک بیماری روانی است موضوعی ناخوشایند است که از پذیرش آن فرار می‌کنیم؛ اما به خاطر داشته باشید به میزانی که سریع‌تر بتوانید این موضوع را پذیرفته و با آن کنار بیایید سلامت روان خود را افزایش خواهید داد.

پذیرش صرفاً به این معنا نیست که شما قبول داشته باشید طرف مقابلتان بیمار است بلکه می‌بایست با خود برای تمامی رفتارهای وی، تهمت‌ها و حتی سرد بودن روابط کنار بیایید. به عبارتی شما می‌بایست فرد مبتلا به شخصیت پارانوئید را همان‌گونه که هست بپذیرید و تلاشی برای اثبات خود به او یا تغییر دادن افکارش نداشته باشید. تنها کمکی که شما می‌توانید برای این فرد انجام دهید این است که از وی بخواهید با یک روانشناس راجع به افکار خود صحبت کند.

احساسات را کنار بگذارید

نزدیکان افرادی که دچار اختلال شخصیت پارانوئید هستند معمولاً با تعارضی مواجه می‌شوند که آن‌ها را میان رفتار مطلوب و اخلاقی قرار می‌دهد. برای مثال فرض کنید مادر یا پدر شما دچار این اختلال باشد. شما از یک‌سو دلتان می‌خواهد در مقابل بدرفتاری‌های وی واکنش نشان دهید و از سوی دیگر اخلاقیات مانع این رفتار شما می‌شود. بهتر است در برخورد با اختلال شخصیت پارانوئید این تعارض را برای خود به نحوی حل کنید. توجه داشته باشید که همه ما ممکن است زمانی از دست دیگران ناراحت شویم و بیان این دلخوری یا تصمیم گرفتن برای کم یا قطع کردن رابطه به معنی بد بودن فرد نخواهد بود.

کمک بگیرید

مبتلایان به‌تمامی اختلالات شخصیت و به‌ویژه شخصیت‌های پارانوئید معمولاً برای درمان مراجعه نمی‌کنند. درصورتی‌که شما با فردی ارتباط دارید که علی‌رغم درگیری با این بیماری تمایلی برای درمان ندارد، در اولین قدم بهتر است خودتان برای مشاوره اقدام نمایید. همان‌طور که گفته شد اطرافیان این بیماران نیاز دارند تا با استفاده از راهکارهای مختلف سلامت روان خود را حفظ کنند و روانشناسان می‌توانند به شما در این زمینه بسیار کمک کنند.

نحوه برخورد با شخصیت پارانوئید

با شناخت ویژگی‌های اخلاقی و طرز فکر شخصیت‌های پارانوئید ارتباط با آن‌ها برای شما راحت‌تر خواهد بود. به همین خاطر شاید اصلی‌ترین چیزی که در برخورد با شخصیت پارانوئید به آن نیاز دارید این است که اطلاعات خود را راجع به این اختلال افزایش دهید. در این بخش بعضی از این ویژگی‌های اخلاقی و شیوه برخور‌د با آن‌ها را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

انتقاد نکنید

یکی از ویژگی‌های افراد دچار اختلال شخصیت پارانوئید این است که نسبت به انتقاد حساسیت بالایی دارند. آن‌ها معمولاً دوست ندارند دیگران اشتباهاتشان را یادآوری کنند و باور دارند که از سایرین بهتر هستند. اگر می‌خواهید در ارتباط خود با این افراد دچار تنش نباشید سعی کنید تا جای ممکن از آن‌ها انتقاد نکنید.

شخصیت‌های پارانوئید انعطاف ندارند

حفظ خودمختاری و استقلال یکی از مسائل حیاتی برای شخصیت‌های پارانوئید است. به همین خاطر تا جایی که می‌توانید استقلال آن‌ها را حفظ کرده و به‌جایشان تصمیم نگیرید. با توجه به سوءظنی که شخصیت‌های پارانوئید نسبت به محیط و اطرافیان دارند، از دست دادن تسلط و کنترل بر مسائل مختلف می‌تواند باعث بیشتر شدن نگرانی آن‌ها باشد.

هنگام برخورد با شخصیت پارانوئید خود را آماده کنید

ابتدایی‌ترین نکته‌ای که در برخورد با شخصیت پارانوئید می‌بایست به آن توجه داشته باشید این است که همواره باید خود را برای بدبینی و سوءظن این افراد آماده نگه دارید. در برخورد و دیدار با این افراد این انتظار را داشته باشید که احتمالاً هدف اتهامات آن‌ها قرار خواهید گرفت. اگر زمانی احساس می‌کنید توانایی مواجهه با این وضعیت را ندارید بهتر است دیدار با این افراد را به زمان دیگری موکول کنید.

خطر خودکشی یا آسیب زدن به خود را جدی بگیرید

کیفیت پایین روابط اجتماعی و همین‌طور اضطرابی که فرد به دلیل سوءظن به محیط اطراف در خود احساس می‌کند باعث خواهد شد که آن‌ها دست به اقدامات خشونت باری مثل خودکشی یا آسیب زدن به خود و دیگران بزنند. درنتیجه در برخورد با این افراد همواره گوش‌به‌زنگ باشید و اگر احساس می‌کنید که خطر آسیب رساندن به خود یا دیگران وجود دارد اطرافیان و به‌ویژه یک متخصص را در جریان قرار دهید.

مراجعه به متخصص

تا جایی که می‌توانید تلاش کنید تا فرد دچار اختلال شخصیت پارانوئید را برای مراجعه به مراکز روانشناسی و دریافت کمک حرفه‌ای تشویق کنید. اگرچه با توجه به شکاکیت این بیماران احتمالاً مسیر بسیار سختی را پیش رو خواهید داشت اما بهتر است تا جای ممکن آن‌ها را برای درمان ترغیب کنید. شاید بهتر باشد در ابتدا به‌جای تمرکز بر بدبینی‌ها دلایل دیگری برای مراجعه به روانشناس پیدا کنید زیرا آن‌ها سوءظن خود نسبت به دیگران را موضوعی کاملاً درست دانسته و اتفاقاً در صورت مخالفت، شما را به ساده‌انگاری محکوم می‌کنند.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه شخصیت ها می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

چطور می‌توان شخصیت پارانوئید را برای مراجعه به روانشناس ترغیب کرد؟

این افراد در مقابل مراجعه به مراکز درمانی حساسیت بالایی دارند. بهتر است مسائل ساده‌ای مثل دریافت مشورت در یک زمینه خاص یا بهبود حالات اضطرابی را به‌عنوان دلیل مراجعه به مراکز درمانی عنوان کنید و تا جای ممکن مستقیماً افکار بدبینانه را دلیل مراجعه بیان نکنید.

در برخورد با شخصیت پارانوئید باید به چه مسائلی توجه کرد؟

در برخورد با شخصیت پارانوئید تلاش کنید تا انتقاد کردن از این افراد را به حداقل برسانید و همین‌طور تا جای ممکن به آن‌ها استقلال عمل داده و اجازه دهید روی محیط کنترل داشته باشند. علاوه بر این با توجه به خطر بروز رفتارهای پرخاشگرانه نسبت به خود و دیگران همواره نسبت به این موضوع گوش‌به‌زنگ باشید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره