آموزش الفبا قبل مدرسه | 5 ایراد به آموزش الفبا قبل مدرسه

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

آموزش الفبا قبل مدرسه امروزه در مراکز آموزش پیش از دبستان زیاد مشاهده می‌شود. اما این شیوه آموزشی اشتباه است. و باعث می‌شود که کودک در کلاس درس به دلیل شیوه آموزشی متفاوت احساس سردرگمی داشته باشد و از تکراری بودن درس خسته شود. در واقع کودک به پیش دبستانی می‌رود تا مهارت های اولیه را آموزش ببیند. با این حال عده ای بر این باورند که با آموزش های زود هنگام می‌توانند فرزندانی باهوش‌تر و موفق‌تر داشته باشند. توصیه می کنیم اگر چنین هدفی دارید حتما از خدمات مشاوره کودک استفاده کنید.

آموزش الفبا قبل مدرسه درست است؟آموزش الفبا قبل مدرسه درست است؟

آموزش الفبا قبل مدرسه یکی از مسائلی است که والدین را به خود درگیر کرده است. عده ای از والدین تصور می‌کنند که این روش مناسب است. اما عده دیگری انتظار دارند که کودک در دوران اول ابتدایی الفبا را آموزش ببیند. آموزشی که کودک توسط والدین یا مهد کودک ها می‌بیند؛ با آموزش مدرسه بسیار متفاوت است.

اگر کودک با تفاوت آموزشی مواجهه شود، دچار سردرگمی و مشکل می‌شود. نمی‌داند کدام شیوه آموزشی صحیح یا کدام اشتباه است. به همین دلیل دچار گیجی و سردرگمی می‌شود. به طور کلی از نظر روانشناسان آموزش الفبا قبل مدرسه، اشتباه است. و استفاده از این روش توصیه نمی‌شود.

برای عضویت در کانال تلگرامی ذهن نو دیدن نمایید.

معایب آموزش الفبا قبل مدرسه

روانشناسان در پاسخ به دغدغه ذهنی والدین که آموزش الفبا قبل مدرسه است، این روش را توصیه نمی‌کنند. و امری صحیح نمی‌دانند. به دلیل اینکه آموزش الفبا قبل مدرسه همراه با معایبی می‌باشد که در این بخش مقاله راجع به آن توضیح داده ایم.

✨ دلزدگی کودک از تکرار مطالب

یکی از معایب آموزش الفبا قبل مدرسه، دلزدگی و خستگی کودک از تکرار مطالب است. زمانی که آموزش ها قبل از دوران ابتدایی صورت بگیرد؛ با آغاز مدرسه به دلیل آموزش های از قبل صورت گرفته؛ کودک در کلاس درس خسته و کلافه می‌شود. از تمامی همکلاسی های خود جلو تر است و با روش های دیگری خود را سرگرم می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مدرسه نرفتن بچه ها کلیک کنید.

✨ محدودیت در بازی کودک

دوران قبل از دبستان، دوران بازی کودک است و آموزش الفبا قبل مدرسه اشتباه است. در این زمان کودک باید بازی کند و زمان خود را صرف بازی های کودکانه کند؛ تا یادگیری مباحث درسی. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تربیت کودک کلیک کنید.

✨ تفاوت در شیوه آموزشی

یکی از معایب آموزش الفبا قبل مدرسه، تفاوت در شیوه آموزشی است. به دلیل آموزش های متفاوت در دوران مدرسه و قبل از مدرسه، کودک به سردرگمی دچار می‌شود. و حروف الفبا را با هم قاطی می‌کند.

✨ ایجاد مزاحمت در زمان تدریس معلم

آموزش الفبا قبل مدرسه باعث ایجاد مزاحمت در زمان تدریس معلم می‌شود. کودکی که مباحث درسی را آموزش دیده است؛ در کلاس درس شلوغ می‌کند، و برای سرگرم کردن خود از شوخی و سرگرمی های دیگر استفاده می‌کند. که در نهایت باعث ایجاد مزاحمت در روند آموزش الفبا می‌شوند.

✨ کافی بودن آموزش های پیش دبستانی

آموزش الفبا قبل مدرسه اشتباه است. به دلیل اینکه آموزش مهارت های لازم در دوران پیش دبستانی به قدر کافی مفید است و نیاز به آموزش الفبا ندارد. بنابراین با آموزش الفبا قبل مدرسه تنها باعث سردرگمی کودک می‌شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه آماده کردن کودک برای رفتن به مدرسه کلیک کنید.

محتوای آموزش دوره پیش از دبستان

محتوای آموزش دوره پیش از دبستان

همانطور که گفته شد؛ آموزش الفبا قبل مدرسه اشتباه است. قبل از ورود دانش آموزش به مدرسه باید همه کودکان دوران پیش دبستانی را سپری کنند. این دوران اهداف مخصوص به خود را دارد و باید محتوای آموزشی بر اساس چهارچوب مخصوص به خود باشد. در این بخش مقاله راجع به محتوای آموزش دوره پیش دبستانی توضیح داده ایم.

? پرورش روحیه و رفتار عاطفی کودک

یکی از اهداف بزرگ در پیش دبستان، پرورش روحیه و رفتار عاطفی کودک است. به جای آموزش الفبا قبل مدرسه باید روحیه و رفتار عاطفی کودکان پرورش یابد. در این آموزش ها به کودک یاد می‌دهند که احساسات و هیجانات خود را شناسایی کند و با دوستان به اشتراک بگذارد. تا احساسات مختلف خود را شناسایی کند.

? پرورش مهارت های ذهنی

از دیگر ابعاد مهم آموزش در پیش دبستان، پرورش مهارت های ذهنی است که باید به جای آموزش الفبا قبل مدرسه صورت بگیرد. این آموزش ها باعث افرایش دقت و تمرکز کودک می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل خشم در کودکان ابتدایی و پیش دبستانی کلیک کنید.

? پرورش مهارت های جسمی

یکی از بزرگ ترین اهداف پیش دبستانی، پرورش مهارت های جسمی است. پرورش مهارت های جسمی مهم تر از آموزش الفبا قبل مدرسه است. در پرورش این مهارت از بازی های کودکانه مانند لی لی برای حفظ تعادل استفاده می‌کنند.

? پرورش صفات اخلاقی

به جای آموزش الفبا قبل مدرسه باید در پیش دبستان ها به پرورش صفات اخلاقی پرداخت. احترام به بزرگ تر ها، گوش دادن به حرف دیگران و … در این آموزش صورت می‌گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مسئولیت پذیری کودکان کلیک کنید.

? آموزش رعایت بهداشت

ضروری ترین آموزش قبل از آموزش الفبا قبل مدرسه، رعایت بهداشت است. کودکان در دوران پیش دبستانی باید به نکات بهداشتی توجه کنند. و از محیط زیست به خوبی مراقبت کنند.

? پرورش ذوق هنری

پرورش ذوق هنری از دیگر روش های جایگزین برای آموزش الفبا قبل مدرسه است. به جای آموزش الفبا باید ذوق هنری کودکان افزایش یابد. ساخت کاردستی ها، تشخیص رنگ ها و … در این دسته قرار دارند.

? پرورش هویت ملی

در دوران پیش دبستان، کودکان به جای آموزش الفبا قبل مدرسه باید با هویت ملی آشنا شوند. آموزش پرچم ها، نقشه کشورهای مختلف، نمادهای ملی، آداب و رسوم دیگران در این دسته قرار می‌گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه روانشناسی کودکان ابتدایی کلیک کنید.

کلام آخر

در این مقاله سعی کرده ایم تا راجع به سوال آموزش الفبا قبل مدرسه درست است؟ پاسخ مناسبی دهیم. که از دیدگاه علمی مورد بررسی قرار گرفته است. به طور کلی آموزش الفبا قبل مدرسه اشتباه است. شاید تصور کنید که کودک شما از کل همکلاسی هایش جلوتر افتاده است.

اما این رفتار تنها باعث سردرگمی کودک شما می‌شود و هیچ سود دیگری ندارد. برای کسب اطلاعات بیشتر حتما از روانشناس کمک بگیرید. مرکز مشاوره ذهن نو به صورت تلفنی و حضوری به شما مراجعین گرامی خدمات ارائه می‌دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه آموزش الفبا قبل مدرسه می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا با تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره