غذای تند در بارداری | مصرف فلفل در بارداری

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

غذای تند در بارداری تا زمانی که بیش از اندازه نباشد و عوارضی را به دنبال نداشته باشد، مفید و خوب است. فلفل در بارداری باید به اندازه ای باشد که به مادر آسیب وارد نکند. آسیب و پیامدهای مصرف زیاد فلفل در بارداری فقط بر مادر وارد می‌شود. اگر قبل از دوران بارداری با مصرف فلفل آلرژی و حساسیت نشان می‌دادید، در دوران بارداری از مصرف کمترین مقدار فلفل نیز باید جلوگیری کنید.

فواید مصرف غذای تند در بارداری شامل مرگ سلول های سرطانی، تقویت سیستم ایمنی، تولید انسولین، تعادل در فشار خون و … است. عوارض فلفل در بارداری نیز عبارت است از: تحریک رحم، تهوع صبحگاهی، آلرژی و مشکلات گوارشی. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مصرف مواد غذایی مناسب در دوران بارداری باید از مشاوره بارداری کمک بگیرید. برای دریافت مشاوره بارداری کلیک کنید.

حتما از صفحه اینستاگرام ذهن نو دیدن نمایید.

خوردن غذای تند در بارداری

مصرف مواد غذایی در حاملگی بسیار حائز اهمیت است. هر ماده غذایی که مادر مصرف می‌کند از طریق خون و بند ناف به جنین منتقل می‌شود. بنابراین در انتخاب مواد غذایی و تغذیه در دوران بارداری باید حساسیت و دقت بالا خرج داد. خوردن غذای تند در بارداری فواید بسیاری دارد که شامل هضم غذا، مرگ سلول های مرده، تقویت سیستم ایمنی و … می‌شود.

اما عوارض مصرف فلفل در بارداری فقط بر مادر وارد می‌شود. و به جنین آسیبی وارد نمی‌کند. این عوارض را می‌توان به تحریک رحم، مشکلات گوارشی، تهوع و آلژی ربط داد. در ادامه در رابطه با فواید و عوارض مصرف غذای تند در بارداری اشاره کرده ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تغذیه دوران بارداری ماه به ماه کلیک کنید.

 

فواید مصرف غذای تند در بارداری

مصرف غذای تند در بارداری حتی پرخاصیت است. مصرف غذاهای تند در بارداری تا زمانی که حساسیتی بروز ندهد بسیار مفید است. بارداری، دورانی حساس و شامل تغییرات هورمونی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دوران بارداری کلیک کنید. فلفل در بارداری توسط برخی متخصصان نیز توصیه میشود که در ادامه به علت این کار اشاره کرده ایم.

1. منجر به مرگ سلول های سرطانی می‌شود

دوران بارداری خطر ابتلا به سرطان را به دلیل آسیب های اکسیداتیو افزایش می‌یابد. فلفل با خاصیت و مواد مغذی اش، خطر ابتلا به سرطان ریه را کند می‌کند. با مصرف غذای تند در بارداری سلول های سرطانی را از بین ببرید.

2. به هضم مواد غذایی کمک می‌کند

بیشتر خانم های باردار از مشکلات در هضم شکایت دارند. مصرف غذای تند در بارداری باعث بهبود عملکرد سیستم گوارش می‌شود و مشکلات یبوست، نفخ، گرفتگی عضلات و گاز روده را کاهش می‌دهد.

3. سیستم ایمنی را تقویت می‌کند

فلفل حاوی ویتامین C بالا است. مصرف ویتامین C تیز باعث تقویت سیستم ایمنی می‌شود. با مصرف غذای تند در بارداری جنین و مادر قدرتمند می‌شود. و به حفظ بافت های عروقی یاری رسانی می‌کند. بدن را قوی می‌کند و به گردش خون مناسب کمک می‌کند.

4. با سرماخودرگی مادران مبارزه می‌کند

از زمان های قدیم برای جلوگیری از سرماخوردگی و سرفه از فلفل استفاده می‌کردند. سرماخوردگی در بارداری بسیار وحشتناک است و به بهبود سرماخوردگی کمک می‌کند. بنابراین غذای تند در بارداری به مبارزه با سرماخوردگی می‌پردازد.

5. به افزایش متابولیسم کمک می‌کند

با مصرف فلفل در بارداری سوخت و ساز بدن خود را افزایش دهید. هم چنین مصرف فلفل در بارداری اشتهای مادران را تنظیم می‌کند. با کمک ورزش و مصرف فلفل در بارداری به افزایش متابولیسم خود کمک کنید (غذای تند در بارداری به افزایش متابولیسم کمک می‌کند).

6. فلفل برای مادران دیابتی مفید است

مصرف فلفل در بارداری برای مادران دیابتی مفید است. فلفل در بارداری باعث افزایش مقدار انسولین برای هضم غذا و کاهش قند خون می ‌شود. به کاهش فشار کبد کمک می‌کند. حتی به مقدار کم فلفل مصرف کنید تا به تدریج وضعیت سلامت بدن خود را افزایش دهید.

برای آشنایی با راه های کنترل دیابت بارداری کلیک کنید.

7. به حفظ تعادل فشار خون کمک می‌کند

مصرف-غذای-تند-در-بارداری

 

فشارخون بالا برای سلامتی مادران باردار بسیار خطرناک است. فلفل سرشار از پتاسیم است که با مصرف غذای تند در بارداری می‌توان به حفظ فشار خون کمک کرد. با مصرف فلفل از بروز بیماری پره اکلامپسی جلوگیری کنید.

 

عوارض مصرف غذای تند در بارداری

عوارض مصرف غذای تند در بارداری برای کودک خطرناک نیست. اما مادران در صورت مصرف بی رویه فلفل در بارداری شاید عوارضی را تجربه کنند که در ادامه شرح داده ایم. اما تا زمانی که این عوارض را تجربه نکرده اید، از مصرف غذای‌تند در بارداری نهایت لذت را ببرید. اگر خیلی هوس غذای‌تند داشتید اما عوارض زیر را تجربه کردید مصرف را کمتر کنی.  پس از مصرف فلفل در بارداری یک لیوان شیر بنوشید.

برای آشنایی با بهترین برنامه غذایی برای زنان باردار کلیک کنید.

1. تهوع صبحگاهی با مصرف غذای تند در بارداری

تهوع صبحگاهی در زمان بارداری بسیار شایع است. اما مصرف غذای تند در بارداری این تهوع را تشدید کرده و حالت تهوع افزایش می‌یابد. خانم هایی که دچار حالت تهوع های صبحگاهی هستند باید مصرف فلفل در بارداری را به طور کل فراموش کنند. اگر جدیدا حالت تهوع های صبحگاهی شما افزایش پیدا کرده است، لیست مواد غذایی مصرفی خود را چک کنید و اگر فلفل در این لیست قرار داشت، حذف کنید.

2. مشکلات گوارشی با خوردن غذای تند در بارداری

مصرف غذای تند در بارداری تا زمانی که بیش از اندازه نباشد مشکلاتی به همراه نخواهد داشت. اما زمانی که استفاده از فلفل در بارداری بیش از حد کافی باشد و تمامی غذاهایتان را تند کنید احتمالا با مشکلات گوارشی مانند سوزش سر دل روبرو خواهید شد. در دوران 3 ماه دوم بارداری این سوزش افزایش می‌یابد و 3 ماه سوم بارداری به اوج خود می‌رسد. و در ماه های آخر بارداری با بازگشت اسید معده همراه خواهد بود.

با رفلاکس اسید معده زمانی که غذا از معده به مری باز می‌گردد احساس سوزش خواهید کرد. مصرف عسل و شیر به بهبود علائم سوزش سر معده ناشی از مصرف فلفل در بارداری کمک می‌کند.

3. تحریک رحم با مصرف غذای تند در بارداری

مصرف غذای تند در بارداری معمولا بی خطر و با عوارض کمی همراه است. اما استفاده بیش از حد فلفل در بارداری باعث حساسیت سیستم گوارش و اذیت خانم های باردار می‌شود. در تعدادی از خانم ها مصرف غذای‌تند در بارداری باعث تحریک رحم و روده می‌شود. به دلیل اینکه مواد غذایی تند سریع تر از ادویه جات دیگر وارد دستگاه گوارش می‌شود، شاید باعث اسهال، یبوست یا گاز شکم شود.

مصرف زیاد فلفل باعث گرفتگی روده می‌شود که در نهایت این گرفتگی از طریق روده بر رحم تاثیر می‌گذارد. مهم‌ترین علائم تحریک رحم و روده پیچش عضلات رحم، احساس گرفتگی و گرفتگی عضلا تحتانی شکم است. که در برخی از موارد محدود باعث گشادی دهانه رحم می‌شود.

4. آلرژی و حساسیت با خوردن غذای تند در بارداری

مصرف فلفل در بارداری در برخی از مادران آلژی و حساسیت ایجاد می‌کند. اگر در دوران قبل از بارداری با مصرف غذاهای تند مشکلی نداشته اید. اکنون با مصرف غذای تند در بارداری دچار آلرژی و حساسیت شده اید باید مصرف فلفل را فراموش کنید. و اگر در دروان قبل از‌بارداری با مصرف فلفل دچار حساسیت و آلرژی می‌شدید، در دوران بارداری از مصرف فلفل و غذای‌تند به شدت پرهیز کنید.

غذاهای تند ایرانی در بارداری

غذاهای تند ایرانی را در ادامه ذکر کرده ایم که مصرف زیاد آنها باعث بروز عوارضی می‌شود. اما همانطور که همه اطلاع داریم ذائقه هر کس متفاوت است. برخی افراد در طبخ غذا از فلفل بسیار استفاده می‌کنند اما برخی به اندازه کم یا متوسط در مواد غذایی فلفل می‌ریزند. مصرف غذای تند در بارداری تا زمانی که با عوارض همراه نباشد برای مادر و جنین مفید است. سعی کنید مصرف غذای‌تند در بارداری را به اندازه کنید تا هم از فواید آن استفاده کنید و هم از بروز عوارض جلوگیری کنید. در ادامه غذاهای تند ایرانی را نام برده ایم که با مقدار مناسب فلفل در آنها می‌توانید از غذا لذت ببرید.

  • سوسیس بندری
  • پیتزا فلفلی
  • ترشی فلفل
  • فلافل
  • سمبوسه
  • قلیه ماهی
  • مرغ سوخاری
  • میگو
  • سس فلفل قرمز تند
  • چیپس فلفلی (سعی کنید از چیپس فلفلی زیاد استفاده نکنید.)

کلام آخر

مصرف غذای تند در بارداری باید بر اساس توانایی بدن مادر باشد. اگر مادران در مصرف فلفل قبل از بارداری مشکلی نداشته باشند احتمالا در دوران بارداری نیز با مشکل مواجه نمی‌شوند. اما اگر قبل از بارداری با مصرف فلفل عوارضی آنها را تهدید می‌کرد، در دوران بارداری تشدید می‌شود. برای‌آگاهی از خوب یا بد بودن مصرف فلفل بهتر است با متخصص و مشاوره تلفنی زنان مشورت کنید. برای دریافت خدمات مشاوره تلفنی زنان کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه غذای تند در بارداری می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره بارداری از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان کلینیک تخصصی نی نی مایند تماس حاصل نمایید.

 

سوالات متداول

خوردن غذای تند در بارداری ممنوع است؟

فلفل یکی از ادویه های مفید برای سیستم ایمنی مادر محسوب می شود. و مصرف فلفل و غذای تند در بارداری هیچ مانعی ندارد. البته اگر مادر دچار حساسیت یا ناراحتی معده هست بهتر است در مصرف فلفل محدودیت ایجاد کرده و آن را محدود کند.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره