چطور فرزندی موفق داشته باشیم؟

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

چطور فرزند موفقی داشته باشیم؟ موفقیت‌های آینده فرزندان به مهارت‌های فرزند پروری والدین بستگی دارد که از بدو تولد به عنوان سبک تربیتی به کار می‌گیرند. آرزوی هر پدر و مادری، مشاهده موفقیت‌ها و افتخاراتی است که فرزندش به دست می‌آورد و این موضوع ربطی به تحصیلات والدین ندارد؛ در هر صورت آن‌ها می‌خواهند فرزندان موفقی داشته باشند.

تنها تفاوت در سبک‌های فرزند پروری آن‌هاست که هر کدام بسته به دانش و اطلاعات والدین تا حدی می‌تواند زمینه شکوفایی استعدادها و توانایی‌های فرزندان را فراهم آورده و آن‌ها را در پیمودن راه موفقیت یاری نماید. با آگاهی از اصول تربیتی برای داشتن فرزندان موفق و کمک گرفتن از یک فرد متخصص می‌توانید نقش حمایتی خود را به بهترین نحو ایفا کنید. برای کسب اطلاع در زمینه مشاوره کودک کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه راه های داشتن یک فرزند موفق می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان کلینیک تخصصی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

والدین فرزندان موفق چه ویژگی هایی دارند؟

فرزند موفق بودن نتیجه داشتن والدینی است که خود افراد موفقی هستند و با روش‌های تربیتی درست توانسته‌اند خانواده را در مسیر موفقیت و کسب افتخار هدایت کنند. در ادامه ویژگی والدینی که در تربیت فرزندان موفق هستند را بررسی می‌کنیم.

حتما از صفحه اینستاگرام ذهن نو و کانال تلگرامی ذهن نو دیدن نمایید.

1. ارتباط گرم و صمیمانه با فرزندان خود دارند

فرزندان از ابتدای نوپایی خود نیاز به حمایت عاطفی دارند. برای اینکه بهداشت روانی آن‌ها رعایت شود و شخصیت سالمی شکل بگیرد، باید اعتماد به نفس کافی داشته باشند. پدر و مادری که به حرف‌های فرزند خود گوش فرا می‌دهند، پاسخ‌های منطقی و مناسب به سوالات او می‌دهند و در موقعیت‌های مختلف به او محبت عاطفی قرار می‌کنند، قطعا توانسته‌اند ارتباط گرم و صمیمانه‌ای با فرزندان خود برقرار کنند و به آن‌ها اعتماد به نفس لازم را بدهند تا برای تحقق خواسته‌های خود تلاش کنند.

2. پدر و مادر فرزند موفق، منطقی و متقاعدکننده هستند

داد و فریاد در هنگام مشاهده خرابکاری کودکان واکنشی است که اغلب پدر و مادرها به کار می‌برند اما آیا واقعا فایده‌ای دارد؟ والدین موفق آن‌هایی هستند که با مشاهده خرابکاری فرزند خود به جای عصبانیت لحظه‌ای سکوت می‌کنند تا آرامش خود را حفظ نمایند. سپس به گفتگو با فرزند خود می‌پردازند و با اصول منطقی با او صحبت می‌کنند و دلیل و هدف از انجام آن کار را از کودک خود می‌پرسند و نحوه انجام صحیح کار را به او می‌آموزند.

3. والدین موفق زمینه خواب و استراحت کافی برای فرزندشان را فراهم می‌کنند

خواب، نیاز ضروری بدن است و برای عملکرد مطلوب فیزیکی و روانی نقش بسیار مهمی دارد. فراهم آوردن محیط آرام و ساکت برای خواب و استراحت فرزندان، وظیفه‌ایست که پدر و مادرهای موفق به نحو احسن آن را انجام می‌دهند و فضایی را برای خواب فرزند خود فراهم می‌کنند که دارای نور و رطوبت مناسب باشد. اگر فرزندان خواب کافی داشته باشند سلامت جسم و روان آن‌ها تامین می‌شود و در نتیجه تمرکز بیشتری برای انجام کارها و مسولیت‌های خود دارند.

4. فرزند موفق | پدر و مادر موفق، الگوی عملی فرزندان هستند

نمی‌شود از موفقیت گفت و‌ خود فاقد آن بود. برای اینکه تاثیر سخن بیشتر شود، باید پدر و مادر آنچه را از فرزند می‌خواهند، ابتدا خود تمرین کنند. وقتی پدر و مادر در مسیر موفقیت گام بر می‌دارند و نتایج مثبت آن را دریافت می‌کنند، برای فرزندان انگیزه قوی بوجود می‌آید و سعی می‌کنند مانند والدین خود افراد موفقی بشوند.

برای آشنایی با جدیدترین روش های تربیت کودک کلیک کنید.

راهکار های تربیتی برای داشتن فرزند موفق

فرزند موفق

شخصیت فرزندان و اینکه در اجتماع حرفی برای گفتن داشته باشند بستگی به سبک فرزند پروری والدین دارد. آن‌ها باید راهکارهای تربیت صحیح فرزند را یاد بگیرند و با اجرای آن‌ها زمینه رشد و بالندگی فرزندان خود را فراهم نمایند. راهکارهای زیر می‌تواند در تربیت فرزندان موفق موثر باشد:

1️⃣ داشتن فرزند موفق با افزایش تمرکز و دقت

فرزندان از بدو تولد نیاز به آموزش دارند. آن‌ها موجودات باهوشی هستند که سریعا اطلاعات را از محیط اطراف دریافت کرده و مورد پردازش ذهنی قرار می‌دهند. این یک قابلیت بسیار مهم است که با پرورش صحیح می‌تواند از فرزند شما یک نابغه بسازد. فراهم آوردن بازی‌های هوش که نیاز به دقت و تمرکز زیادی دارند فرصتی را فراهم می‌آورد تا تمرکز آن‌ها تقویت شود.

2️⃣ فرزند موفق با آموزش مهارت های اجتماعی

انسان‌ها بالطبع موجوداتی اجتماعی هستند و در ارتباط و تعامل با یکدیگر می‌توانند نیاز‌های خود را تامین کنند. فرزندان دیر یا زود وارد اجتماع می‌شوند و محیطی غیر از خانواده را تجربه می‌کنند. بنابراین خوب است با وارد کردن کودکان به جمع‌های دوستانه و بازی‌های گروهی و همچنین آموزش آداب معاشرت پیش زمینه‌ای برای آن‌ها ایجاد تا شود تا در هنگام حضور در اجتماع دچار سردرگمی نگردند.

3️⃣ پرورش فرزندان موفق با آزادی انتخاب

افراد موفق کسانی هستند که ضمن احترام به نظر دیگران، خود به صورت مستقل عمل می‌کنند و موجوداتی فرمانبر و مطیع نیستد. آن‌ها آزادند تا آنگونه که می‌خواهند رفتار کنند. شکل گیری شخصیت مطیع یا مستقل از دوران کودکی شروع می‌شود؛ به همین دلیل والدین باید بدانند که چطور و تا چه اندازه به فرزندان خود آزادی انتخاب بدهند. اینکه فقط عقاید پدر و مادر در اولویت قرار داده شود و فرزند متناسب با خواسته‌های والدین قدم بردارد، او را فردی وابسته و ترسو بار می‌آورد و در آینده‌ای نه چندان دور قادر نخواهد بود به تنهایی انتخاب کند و مسولیت انتخاب‌های خود را بپذیرد.

4️⃣ فرزندان موفق شکست را تجربه می‌کنند

زندگی پر از فراز و نشیب‌های غیر قابل پیش بینی است. جاده زندگی همیشه مسیر مستقیمی را طی نمی‌کند و پیچ و خم‌هایی در پیش رو قرار دارند. فرزندان باید یاد بگیرند همیشه و در همه جا پدر و مادر حضور ندارند و برخی مواقع نیاز است که به تنهایی با مشکلات برخورد کنند. تربیت فرزندان موفق و شکست ناپذیر وقتی امکان می‌یابد که آن‌ها طعم شکست را چشیده باشند و خود راه‌هایی را برای ادامه دادن مسیر یاد بگیرند.

اگر کودکان در انجام کارهای خود شکست می‌خورند و موفق عمل نمی‌کنند، بهتر است اجازه بدهید بارها و بارها امتحان کند و روی پای خودش بایستد. با کمک گرفتن از یک فرد متخصص می‌توانید به صورت موثرتری از فرزند خود حمایت کنید.

5️⃣ فراهم کردن امکانات و بستر لازم

والدین موظف اند شرایط و بستر لازم برای پیشرفت فرزندان را فراهم کنند. برای مثال برای موفقیت تحصیلی فرزندتان شما باید دفاتر، کتب، لوازم تحریر و آموزگاری باتجربه برای او فراهم کنید. و یا حفظ آرامش و ثبات در خانواده به فرزندان این اجازه را می‌دهد که بتوانند بر روی توانایی ها و مهارت هایشان تمرکز کنند. خانواده های آشفته با مشکلات مالی و حقوقی و یا خانواده هایی که امکانات اولیه را برای رشد فرزندانشان فراهم نمی‌کنند؛ نمی توانند انتظار یک فرزند موفق را داشته باشند.

6️⃣ حفظ آرامش و ثبات در خانواده برای فرزند موفق

دعوای بین والدین و یا مشکلات مالی، حقوقی و کیفری فرزندان خانواده را بیش از هر کسی تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر می‌خواهید یک فرزند موفق داشته باشید، نباید ذهن او درگیر جدایی والدین یا مسائل و مشکلاتی باشد که هنوز ظرفیت کافی برای پذیرش و حل آن ها را ندارد. بنابراین به سن و ظرفیت روانی فرزندتان توجه کنید و مسائلی که ممکن است به آینده او لطمه بزنند را حدالامکان پیش خود مخفی نگه دارید.

7️⃣ معنای موفقیت را محدود نکنید

خوشبختانه در دهه های اخیر موفقیت دیگر در دکتر و مهندس شدن خلاصه نمی‌شود. اما هنوز هم می‌بینیم که خانواده گویی در یک مسابقه ای برای رسیدن به خوشبختی قرار دارند و خود و فرزندانشان را مجبور به رسیدن به اهدافی می‌کنند که از نظرشان معنای موفقیت می‌دهد. چنین شرایط رقابتی و استرس زایی نه تنها موجب موفقیت فرزندان نمی‌شود بلکه آسیب‌های روانی بیشتری به آن‌ها وارد می‌کند.

سخن آخر

آرزوی هر پدر و مادری داشتن یک فرزند موفق است. بسیاری از والدین ناخودآگاه در تلاش اند که خواسته های دست نیافته خودشان را برای فرزندانشان محقق کنند. وقتی خواسته های والدین با فرزندان نیز همسو باشد، ما شاهد موفقیت های بالایی هستیم. اما وقتی والدین آرزوهایشان را به فرزند خود تحمیل می‌کنند، شاهد سرگردانی و تنش‌ها خواهیم بود. بنابراین با وجود تمام توضیحاتی که در این مقاله برای داشتن فرزند موفق داده‌ایم؛ شما باید پیش از هر چیز فرزندتان را به عنوان فردی مستقل با آرزوها و خواسته های مجزا از شما در نظر بگیرید. آن وقت پیشرفت ها و دستاوردهای او را خواهید دید.

برای دریافت مشاوره در زمینه راه های داشتن یک فرزند موفق می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان کلینیک تخصصی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

 

سوالات متداول

راه‌های پرورش فرزند موفق چیست؟

کمک به افزایش هوش و تمرکز فرزندان، آموزش مهارت‌های اجتماعی، شکل گیری شخصیت مستقل در فرزندان با آزادی انتخاب در حد معقول و امکان چشیدن تجربه شکست در فرزندان برای یادگیری انتخاب بهترین مسیر زندگی می‌تواند در تربیت فرزندانی موفق تاثیر گذار باشد.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره