واژینیسموس | علائم و علت واژینیسم چیست؟

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

واژینیسموس نام یک مشکل عصبی است که به دلیل اضطراب ایجاد شده و خود را به‌صورت منقبض شدن عضلات واژن نشان می‌دهد. با توجه به شدت انقباض، ممکن است امکان برقراری رابطه جنسی به‌صورت کامل از بین برود و یا برقراری رابطه برای خانم‌ها بسیار دردناک باشد. واژینیسموس می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که دامنه وسیعی از بیماری‌های میکروبی و عفونت واژن تا اضطراب از برقراری رابطه جنسی را شامل می‌شود.

با توجه به اینکه واژینیسموس برقراری رابطه جنسی میان زوجین را ناخوشایند و یا حتی غیرممکن می‌سازد این موضوع می‌تواند عاملی برای شروع مشکلات بسیاری در زندگی مشترک شما باشد. به همین خاطر بهتر است درصورتی‌که نشانه‌های این بیماری را در خود و یا همسرتان می‌بینید حتما برای مشاوره جنسی اقدام کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه واژینیسموس می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن ثابت با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

واژینیسموس چیست؟

ترس از دخول

واژینیسموس که با نام علمی واژینیسموس یا واژینیسم نیز شناخته می‌شود یکی از انواع کژ‌کاری‌های جنسی در زنان است که باعث انقباض عضلات واژن می‌شوند. بسته به میزان این انقباض ممکن است برقراری رابطه جنسی کاملاً غیرممکن و یا دردناک باشد. روانشناسان معتقدند واژینیسم بیش از هر چیز جنبه روانی داشته و زیربنای آن اضطراب و ترسی است که فرد از برقراری رابطه جنسی دارد.

این ترس می‌تواند به هر دلیلی مانند تجربه یک رابطه جنسی دردناک، ترس از بارداری، احساس عذاب وجدان از برقراری رابطه یا هر دلیل دیگری ایجاد شود. بااین‌حال با کمک گرفتن از روش‌های آرام‌سازی و کاهش اضطراب این ترس قابل‌کنترل خواهد بود.

حتما از صفحه اینستاگرام ذهن نو و کانال تلگرامی ذهن نو دیدن نمایید.

دلایل ابتلا به واژینیسموس

برخی از دلایل ابتلا به واژینیسموس

همان‌طور که می‌دانید یکی از علائم و نشانه‌های اضطراب انقباض و گرفتگی عضلات است درنتیجه انقباض عضلات واژن در بیماری واژینیسموس را نیز می‌توانیم نشانه‌ای از یک اضطراب بدانیم و به همین خاطر شاید بهتر باشد در صحبت از دلایل ترس از دخول راجع به دلایل ترس از رابطه جنسی صحبت کنیم. روانشناسان معتقدند با توجه به تجربیات و باورهای هر فرد ممکن است دلایل بسیاری برای این ترس وجود داشته باشد اما شایع‌ترین دلایل را می‌توانیم در موارد زیر خلاصه کنیم.

📌باورهای اشتباه

یکی از شایع‌ترین دلایل برای بروز واژینیسموس باورهای اشتباهی هستند که در ارتباط با رابطه جنسی وجود دارد. ترس از دردناک بودن اولین رابطه جنسی، خونریزی و مشکلاتی که به دنبال برقراری رابطه جنسی برای فرد پیش خواهد آمد از مهم‌ترین نمونه‌های این باورها می‌باشند. علاوه بر این عذاب وجدان و احساس گناه به دلیل سکس و یا خجالت کشیدن بیش‌ازحد از این قبیل روابط می‌تواند باعث شود بدن فرد نسبت به برقراری رابطه جنسی واکنش نشان دهد.

یکی دیگر از باورها و افکار مزاحمی که می‌تواند باعث واژینیسم شود نگرانی فرد از بابت بارداری است. ناخوشایند بودن این تجربه در زمانی نامناسب برای فرد، باعث می‌شود که او به رابطه جنسی به‌عنوان یک عامل تهدیدکننده نگاه کند.

📌مشکلات فیزیولوژیک

وجود بیماری‌های فیزیولوژیک ازجمله عفونت‌های باکتریایی در واژن باعث خواهد شد تا برقراری رابطه جنسی برای زن دردناک بوده و به همین خاطر او تمایلی به این ارتباط نداشته باشد. درصورتی‌که احساس می‌کنید احتمال وجود عفونت برای شما مطرح است با یک متخصص در این زمینه مشورت نمایید. آندومتریوز یا بیماری های التهابی لگن از بیماری های جسمانی هستند که باعث بروز دردهای شدید و غیرقابل تحمل در حین رابطه جنسی می‌شوند. البته چنین افرادی حتی در حالت عادی نیز دردهایی را احساس می‌کنند.

📌تجربه ناخوشایند

وجود تجربیات ناخوشایند از برقراری رابطه جنسی و به‌ویژه اولین ارتباط فرد می‌تواند دلیلی باشد که او را به‌طورکلی نسبت به این قبیل روابط بدبین نماید. این تجربه ناخوشایند می‌تواند به‌صورت دردناک بودن ارتباط جنسی، تجربه تجاوز و یا بی‌توجهی برخی آقایان به احساسات و تمایلات همسرشان اتفاق افتاده باشد. وجود چنین تجربیاتی در زندگی فرد باعث می‌شود او ناخواسته در روابط بعدی نیز انتظار آسیب دیدن را داشته باشد و به همین خاطر دچار اضطراب و انقباض عضلات واژن و در نهایت واژینیسموس شود.

📌عدم تمایل به برقراری رابطه جنسی

برقراری رابطه جنسی می‌بایست در زمان و مکانی صورت بگیرد که برای هر دو طرف احساس لذت را به همراه داشته باشد. بااین‌حال بعضی از خانم‌ها به این خاطر که نمی‌خواهند درخواست همسر خود برای رابطه جنسی را رد کنند حتی در شرایطی که آمادگی و تمایلی برای رابطه ندارند نیز به درخواست همسرشان تن می‌دهند.

بیماری جسمی و یا ناراحتی‌های روحی، دلسردی از همسر، خستگی، واژینیسموس و یا هر چیز دیگری می‌تواند دلیلی برای عدم تمایل فرد به برقراری رابطه جنسی باشد.

برای آشنایی با تاثیر مواد بر رابطه در زنان و مردان کلیک کنید.

📌فوبیای جنسی

فوبیای جنسی به گونه‌ای از ترس‌های فوبیک گفته می‌شود که باعث خواهد شد زن یا مرد نسبت به برقراری رابطه جنسی ترسی غیرعادی را تجربه کند و به همین خاطر حتی تا سال‌ها پس از شروع زندگی مشترک نسبت به برقراری ارتباط با همسر خود بی‌توجه باشد. این مشکل در زنان منجر به واژینیسموس می‌گردد و آنان حتی در هنگام فکر کردن به رابطه جنسی نیز احساس درد می‌کنند. برای اطلاع از علل اضطراب جنسی کلیک کنید.

درمان واژینسموس

به خاطر داشته باشید که واژینیسموس بیماری نیست که به‌خودی‌خود درمان پیدا کند و اگر برای بهبود این وضعیت اقدامی انجام ندهید امکان دارد شرایط برای شما دشوارتر و نامناسب‌تر گردد. برای درمان این بیماری می‌بایست به روانشناسان متخصص درزمینهٔ مسائل جنسی یا سکس‌تراپ مراجعه نمایید. این روانشناسان می‌توانند راهکارها و پوزیشن‌های جنسی مناسبی را به شما و همسرتان آموزش دهند تا با استفاده از آن‌ها مشکلات خود را کاهش دهید.

یکی دیگر از درمان‌های روان‌شناختی که برای واژینیسم پرکاربرد است آموزش تمرینات آرام‌سازی و ریلکسیشن است. از طریق این تمرینات شما متوجه خواهید شد که کنترل عضلات بدنتان در اختیار شما است و می‌توانید با استفاده از راهکارهای مناسب انقباضات عضلانی خود را کاهش دهید.

علاوه بر آنچه تاکنون گفته شد درصورتی‌که روانشناس احساس کند ترس فرد به دلیل افکار ناکارآمد یا مشکلات روانی دیگری مثل تجربیات آزاردهنده است می‌تواند به وی برای درمان این شرایط کمک کند. برای آشنایی با انواع روش های درمان ترس از دخول کلیک کنید.

نقش مردان در کاهش واژینیسموس

همان‌طور که گفته شد واژینیسموس یک بیماری اضطرابی است و به همین خاطر ایجاد احساس آرامش و لذت بردن برای زن می‌تواند یکی از مهم‌ترین مسائل در درمان واژینیسموس باشد. به‌عنوان شریک جنسی فردی که دچار این مشکل شده به خاطر داشته باشید که او عمداً نسبت به شما بی‌توجهی نمی‌کند و به‌واقع دچار مشکلی شده که به‌تنهایی قدرت کنترل آن را ندارد.

به میزانی که شما با همسر خود ارتباط عاطفی مناسبی برقرار کنید و در ارتباط جنسی به خواسته‌ها و آرامش او توجه داشته باشید این مشکل سریع‌تر از بین خواهد رفت و به میزانی که او را در تنگنا و معذوریت قرار دهید و یا بی‌توجه به درد و ناراحتی او برای برقراری رابطه تلاش کنید این مشکل پیچیده‌تر خواهد شد. در نهایت برای درمان باید به متخصص حتما مراجعه کنید، برای شروع درمان مشاوره تلفنی جنسی دریافت کنید.

انواع واژینیسموس

اختلال واژینیسموس انواع مختلفی داشته که بستگی به موقعیت های بروز درد دارد. برخی از افراد حتی در اولین رابطه جنسی خود نیز دچار این مشکل هستند و بعد از آن نیز به طور کلی تمایل خود را نسبت به رابطه جنسی از دست می‌دهند. به این نوع از واژینیسموس، اولیه می‌گویند. در نوع ثانویه آن، افراد به دلیل مشکلی در گذشته و تجربیات خود به این بیماری مبتلا می‌شوند. نوع دیگر که به آن موقعیتی می‌گویند؛ افراد وقتی در شرایط خاصی قرار می‌گیرند؛ به دلیل نزدیکی احساس درد کرده و تمایلی به ادامه دادن ندارند. افرا باید به شکل دقیق و با کمک متخصص، نوع اختلال خود را مشخص کرده و درمانی متناسب با آن را انتخاب کنند.

عوارض اختلال واژینیسموس

فراموش نکنید که اگر اختلال واژینیسموس خود را درمان نکنید و یا درمان خود را به صورت نیمه کاره رها کنید؛ مشکلات زیادی در انتظار زندگی جنسی شما خواهد بود. همچنین احتمالا این مورد، سلامت روان شما و همسرتان را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در چنین شرایطی افراد احتمالا مبتلا به اختلالات اضطرابی مختلف می‌گردند. باروری و فرزندآوری برای زوجین سخت یا حتی غیرممکن می‌شود. همچنین زنان اعتماد به نفس خود را در عملکرد جنسی از دست می‌دهند. از آنجایی که رابطه جنسی نقش مهمی در زندگی زناشویی دارد؛ با وجود این مشکل صمیمیت میان زوجین نیز کمتر شده و احتمالا مشکلاتی مثل خیانت و جدایی را تجربه می‌کنند.

سخن پایانی

با اینکه واژینیسموس تا حد زیادی زندگی جنسی افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ اما درمان پذیر بوده و زنان می‌توانند با روش هایی آن را به طور کامل برطرف کنند. بهتر است در این دوران زوجین به یکدیگر کمک کرده و صبور باشند. مراحل درمانی این بیماری باید قدم به قدم پیش رفته و به طور کامل انجام شود. برای شروع بهتر است زوجین به طور کامل رابطه جنسی خودرا متوقف کرده تا اضطراب این موضوع برای زنان از بین برود.

همچنین افراد باید برای درمان از روانشناس و در شرایطی در روانپزشک نیز کمک بگیرند. گاهی اضطراب به حدی است که برای کنترل کردن آن تنها دارو موثر است. اگر این اختلال درمان نشود؛ سبب بروز مشکلات بیشتری در زندگی مشترک می‌شود؛ به همین دلیل افراد باید نسبت به درمان آن اقدامات لازم را انجام دهند.

برای دریافت مشاوره در زمینه واژینیسموس می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن ثابت با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول

علت ایجاد ترس از دخول چیست؟

هرگونه عاملی که باعث عدم تمایل یا اضطراب فرد نسبت به برقراری رابطه جنسی باشد می‌تواند باعث بروز ترس از دخول در فرد شود. ازجمله این دلایل می‌توان به فوبیای جنسی، دردناک بودن رابطه جنسی، ترس از رابطه و احساس گناه اشاره کرد.

چه راهکارهای درمانی برای ترس از دخول وجود دارد؟

آموزش تکنیک‌های آرام‌سازی و ریلکسیشن مهم‌ترین راهکار درمانی برای این اختلال است و در کنار آن احتمال دارد فرد به انجام جلسات روان‌درمانی برای درمان اضطراب و باورهای اشتباهی که درزمینهٔ مسائل جنسی دارد نیز نیاز پیدا کند. درصورتی‌که احتمال می‌دهید تجربه درد در رابطه جنسی می‌تواند به دلیل عفونت واژن باشد بهتر است به یک متخصص در این زمینه مراجعه نمایید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره