روانشناسی ازدواج | چرا باید برای ازدواج به روانشناس مراجعه کرد؟

روانشناسی ازدواج یکی از راه‌هایی است که به شما کمک می‌کند تا ازدواج موفقی داشته باشید. زیرا از این طریق طرفین می‌توانند خصوصیات یکدیگر را بهتر بشناسند و مهم‌ترین موارد برایشان روشن شود. از آنجا که ازدواج یکی از مهم‌ترین مراحل زندگی انسان‌ است، پس می‌تواند پیامدهای خوب و بد را برای هر فردی از خودش به جا بگذارد و روی سلامت جسم و روان زوجین نیز تاثیر می‌گذارد به این دلیل روانشناسان ازدواج کمک می‌کنند تا دو نفر از تناسب میان خود مطمئن شوند. افرادی که برای ازدواج با یکدیگر مناسب نیستند از طریق روانشناسی ازدواج می‌توانند به این مسئله پی ببرند تا بهترین راه را انتخاب نمایند. در ادامه به به بررسی مهم‌ترین مفاهیم در روانشناسی ازدواج و تاثیر آن بر زندگی مشترک موفق می‌پردازیم.

اهمیت ازدواج از دیدگاه روانشناسی ازدواج

سعادت و خوشبختی را فقط می‌توان در زندگی خانوادگی جستجو کرد. جایی که محبت و عاطفه، انسان را از محبت‌های بی‌پایه و سطحی بی‌نیاز می‌کند. جایی که با تلاش دو انسان امیدوار و بانشاط، محیطی سرشار از دوستی و احساس مسئولیت فراهم شود و غم‌ها فراموش گردد و رنج‌ها بر‌طرف شوند. در چنین خانواده‌ای زن و مرد در کنار یکدیگر احساس خوشبختی کرده و دست در دست هم برای بهتر شدن زندگی و شیرین‌تر شدن آن تلاش می‌کنند. این شیرینی و خوشبختی را باید با تفاهم و همدلی حفظ نمود. در چنین محیطی بچه‌های سالم که شیرینی زندگی و ادامه حیات هستند به وجود می‌آیند. دست‌یابی به خوشبختی آسان است اما مشروط به آن که از آغاز درست انتخاب شود و برای رسیدن به خوشبختی تلاش گردد. بنابراین توصیه می‌کنیم حتما از خدمات مشاوره ازدواج استفاده کنید.

عوامل مهم در زندگی زناشویی از دیدگاه روانشناسی ازدواج

عوامل بسیار زیادی در زندگی زناشویی تاثیرگذار هستند که برخی از مهم‌ترین آن‌ها از دیدگاه روانشناسی ازدواج به شرح زیر می‌باشد:

1. اهمیت روابط عاطفی در زندگی

یک از احتیاجات اساسی روانی انسان، احتیاج به محبت و دوستی است و انسان در هر مرحله و سنی از حیات خودش خواهان این است که دیگران او را دوست بدارند و از آنان محبت دریافت کند. ازدواج عامل مهمی در برقراری دوستی زن و شوهر و ابراز مهر و محبت به یکدیگر است. در واقع عشق و علاقه شما و همسرتان به هم و مورد توجه قرار دادن نقاط مثبت و دوست داشتن یکدیگر از صمیم قلب باید به گونه‌ای باشد که هر کدام از شما دیگری را نعمتی ارزشمند از جانب خدا برای خود برشمارید و خدا را به‌خاطر این نعمت بزرگ قدردانی و سپاس‌گزاری کنید.

گذشت و مهربانی و دلسوزی بین شما و همسرتان سبب تحکیم پایه‌های زندگی مشترکتان خواهد شد. درواقع گذشت بین شما باید به نحوی باشد که هرگاه یکی از زوجین با نقص و ضعف و نیازی در همسرش مواجه شد به دیده مراقبت و دلسوزی و گذشت به او نگاه کند و بداند که او هم یک انسان است و انسان عاری از نقص و اشتباه نیست. از نکات مهم دیگر که در صورت وجود آن می‌تواند سبب تقویت روابط عاطفی‌تان گردد، داشتن اعتماد متقابل است. به عبارتی می‌توان گفت که اعتماد متقابل ستون زندگی مشترک می‌باشد و هر رابطه انسانی برای تداوم و پایداری به اعتماد متقابل نیاز دارد. پس برای داشتن روابط عاطفی سالم و متعادل باید به یکدیگر اعتماد نمایید. روانشناسی ازدواج به شما کمک می‌کند تا این اصل را میان خود تقویت نمایید. 

در زندگی زناشویی شما و همسرتان هر دو باید حقوق انسانی یکدیگر را رعایت کرده و توجه داشته باشید که از لحظه‌ای که پیوند زناشویی بین شما بسته می‌شود دوره تازه‌ای از  زندگی آغاز می‌گردد که باید با همکاری و همدلی هر دوی شما ادامه پیدا کند و همچنین یاد داشته باشید که در زمان های بحرانی از کمک متخصصان استفاده نمایید. زوج درمانی یکی از روش های موثر در حل مسائل زناشویی است.

2. اهمیت روابط اجتماعی در خانواده

خانواده عبارت است از یک واحد اجتماعی که در اثر ازدواج زن و مرد ایجاد شده و پس از به‌وجود آمدن فرزندان کامل می‌شود. به عبارت دیگر خانواده مجموعه‌ای از افرادی است که با هدف و منافع مشترک در زیر یک سقف زندگی می‌کنند. از موارد مهم دیگر در زندگی خانوادگی رفتار شما و همسرتان در حضور دیگران است. در واقع هردوی شما باید به یک میزان علاقه به روابط اجتماعی داشته باشید. اگر این تمایل فقط در یکی از شما وجود داشته باشد از نظر روابط اجتماعی دچار مشکل خواهید شد. با کمک روانشناسی ازدواج می‌توانید تفاهم و تناسب خود در روابط اجتماعی را بسنجید.

وقتی شما و همسرتان در جمع قرار می‌گیرید نباید از یکدیگر بدگویی کرده و باعث تحقیر هم بشوید. چنانچه در جمع یکی از شما به دیگری توهین کند در واقع به اعتماد به نفس همسرش لطمه می‌زند و این خود باعث بدآموزی برای فرزندان خواهد شد. سعی کنید از خانواده همسرتان گله و شکایت نکنید، در جمع احترام یکدیگر را حفظ کرده و در اجتماع رفتار مناسبی نسبت به هم داشته باشید تا با این کار باعث رنجش یکدیگر نشده و از بروز دلزدگی و سردی پیشگیری کنید.

3. روانشناسی ازدواج | اهمیت و جایگاه سلامت جنسی در خانواده

روابط جنسی بین شما و همسرتان در طول سال‌ها زندگی باعث رشد نوعی پیوستگی میانتان می‌گردد. شما باید بدانید که روابط جنسی بخش با اهمیتی از زندگی مشترکتان را تشکیل می‌دهد و این روابط و نقش آن‌ها در تحکیم بنیان خانواده و پرهیز از اختلافات در ادیان و مکاتب مختلف در سراسر جهان مورد تاکید قرار گرفته است. باید بدانید که علت بروز مشکلاتی مانند دلسردی و روزمرگی جنسی بین همسران، ناشی از تربیت جنسی متفاوت آن‌هاست. شاید این موضوع به دلیل عدم تناسب زیاد بین تجربیات جنسی شما دو نفر است که کنار هم قرار گرفته‌ و باعث مشکل شده است. 

به دنبال تربیت جنسی متفاوت، دختر و پسر پس از ازدواج به دلایل علایق جنسی متفاوت، عملکرد متفاوتی نیز خواهند داشت. کاهش صمیمیت در روابط جنسی از عواقب عدم توافق و تناسب و علایق جنسی برشمرده می‌شود. اگر این مشکل بوجود بیاید امکان دارد که شما یا همسرتان فکر کنید که ایده‌ال هم نبوده و با هم تناسب جنسی ندارید. در این‌جا خطرناک‌ترین اتفاقی که ممکن است بیفتد گرایش به روابط خارج از ازدواج است. با کمک گرفتن از رواشناسی ازدواج می‌توانید از این گونه مشکلات پیشگیری کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ازدواج می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی ازدواج با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

سوالات متداول

_چه عواملی مانع برقراری یک ارتباط موثر بین زوجین می‌شود؟

نداشتن مهارت‌های ارتباطی موثر از مهم‌ترین عوامل ایجاد آسیب و طلاق بین زوجین می‌باشد. قضاوت کردن، بی توجهی به احساسات یکدیگر، تهدید کردن، مسخره کردن، نصحیت افراطی و برچسب زدن از جمله مهم‌ترین موانع ارتباطی هستند.

_آیا عشق برای موفقیت در ازدواج کافی است؟

عشق و دوست داشتن لازمه وجود ازدواج است اما کافی نیست. وجود عشق به تنهایی موفقیت زندگی زناشویی را تضمین نمی‌کند. روانشناسی ازدواج به شما کمک می‌کند تا مهم‌ترین اصول و مفاهیم ازدواج را شناسایی کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره