خود انتقادگری

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

خود انتقادگری باعث می‌شود شما مدام خود را ارزیابی کنید. این انتقادهایی که از خود می‌کنید اغلب منفی بوده و باعث بدتر شدن حال و تخریب هویت شما می‌شود. در نتیجه در بیشتر مواقع به اختلال افسردگی شدید نیز دچار می‌شوید. در این مورد باید بگوییم نوعی خاص از افسردگی درونی در افراد خود انتقادگر وجود دارد که نشانه ها و اثرات آن انتقاد از خود است. به طور کلی افراد مبتلا به افسردگی تمایل بیشتری به خود انتقادی دارند. همچنین خود انتقادگری در وسواسی‌ها؛ استرسی‌ها؛ کمال طلب ها؛ افرادی که اعتماد به نفس ندارند و… دیده می‌شود. خود انتقادی در طول زمان هم به عنوان یک ویژگی شخصیتی و هم به عنوان یک اختلال شناخته می‌شود. اگر این خصلت در شما زیاد هست؛ حتما برای بهبود آن مشاوره فردی دریافت کنید.

خود انتقادگری

خود انتقادگری مستلزم این است که خود را مسئول هرگونه شکست در گذشته یا حال بدانیم. به طوری که هر رویداد منفی علتش را به خود نسبت دهید. انتقاد از خود به عنوان یک ویژگی شخصیتی با چندین اثر منفی مرتبط است. خود انتقادکنندگان عواطف منفی بیشتری را تجربه می‌کنند، حمایت اطرافیان را سخت‌تر حس می‌کنند و کمتر درخواست کمک می‌کنند.

اگر خود انتقادگری تبدیل به اختلال شود؛ آن وقت باید ریشه های آن را در مشکلات و آسیب های کودکی بررسی کرد. در ادامه علل و روش های درمان آن را به طور کامل شرح داده‌ایم.

عوامل تاثیر گذار در خود انتقادگری

طی تحقیقات به عمل آمده والدینی که از شیوه‌های تربیتی محدود کردن یا طرد کردن استفاده می‌کنند؛ بیشتراز سایر والدین فرزندانی خود انتقادگر دارند. این کودکان به خاطر کارهای نادرست مدام تحقیر یا تنبیه شده و رفته رفته دچار خود انتقادگری خواهند شد. در موارد شدید حتی آسیب به خود نیز وجود دارد. با دریافت خدمات مشاوره می‌توانید ریشه ها و علت واقعی این افکار را درک کرده و درمان کامل دریافت کنید.

برای آشنایی با روش های خودشناسی کلیک کنید.

انواع خود انتقادگری

مقیاس سطوح خود انتقادی دو نوع خود انتقادی را می‌سنجد: مقایسه‌ای و درونی.

خود انتقادی مقایسه ای معمولا شامل مقایسه خود با دیگران و یافتن کمبود خود است. افرادی که از این طریق از خود انتقاد می‌کنند اغلب به نظرهای دیگران نسبت به خود اهمیت زیادی می‌دهند و دیگران را از خود برتر و بهتر می‌دانند.
در خود انتقادی درونی فرد احتمالا نمی‌تواند مطابق با ایده آل‌ها یا استانداردهای شخصی خودش زندگی کند. یا این باور که به نحوی دچار کمبود یا نقص است او را آزار خواهد داد. شدت بالای این نوع خود انتقادگری فرد را از ریسک کردن یا باور به توانایی‌هایش باز می‌دارد.

همچنین زمانی که افکار انتقادی به جای تمرکز بر یک رفتار خاص، به طور گسترده اعمال می‌شوند، تاثیر منفی بر روی سلامتی دارند. بنابراین برای درمان تلاش بر این است که ابتدا محدوده افکار انتقادی کاهش یابد.

چگونه خود انتقادی سمی را تشخیص دهیم

خود انتقادگری به پذیرش اشتباهات کمک می‌کند این گونه احتمال بروز اشتباهات کمتر خواهد شد. اما همینطور امواج مداوم افکارمنفی و گفتگوهای درونی تند و زننده می‌تواند بر سلامت روان شما تاثیر بدی بگذارد.

داشتن خود آگاهی برای رشد و موفقیت ضروری است، اما با بررسی احساسات تان و صحبت با یک متخصص می‌توانید نسبت به طبیعی بودن آن اطمینان حاصل کنید. برخی از نشانه های خود انتقادگری به شرح زیر است.

۱- خود سرزنش گری بابت هر موقعیت ناخوشایند

۲- مقصر دانستن خود هنگام بروز هر مشکل و اشتباه

۳- قدرت ریسک کردن وجود ندارد

۴- توانایی بیان عقاید خود را ندارد

۵- مقایسه خود با دیگران

۶- هرگز از نتایج کار خود راضی نیست

۷- معیارهای دست نیافتنی و سخت تعیین می کند

۸- راضی نبودن از شرایط و از جمله (چه می شد اگر…) استفاده می کند

۹- دائم از ظاهر خودش ناراضی است

۱۰- همه کارها را می خواهد خودش انجام دهد و از کسی کمک نمی گیرد

۱۱- افکار مداومی درباره آزار و آسیب به خود دارد

۱۲- پدر و مادری دارد که زیاد انتقاد می کند

۱۳- وقت زیادی صرف تحلیل اشتباهاتش می کند

۱۴- بخشیدن اشتباهات خودش برایش دشوار است

۱۵- تقریبا هیچ جا از خودش تعریف نمی کند

۱۶- اگر کسی از او تعریف کند، مقاومت کرده و آن را نمی‌پذیرد

۱۷- ارزش ها در دو گروه سیاه و سفید طبقه بندی می شوند

اثرات منفی انتقاد زیاد از خود

در اینجا با چند مثال نشان می‌دهیم که خود انتقادگری چقدر بر سلامت روان شما تاثیرگذار است.

(تاثیر بر روابط شما با دیگران) : وقتی تنها به افکار منفی می‌اندیشید و صحبت می‌کنید، این افکار بر اطرافیان شما تاثیر می‌گذارد. ممکن است روابط شما سخت‌تر شود و شروع به کناره گیری از ارتباطات خود کنید.

(تاثیر بر اشتها): وقتی عزت نفس پایینی دارید، از همه چیز در مورد خود انتقاد می‌کنید. به همین دلیل بسیاری از افراد خود انتقادگر احساس تنهایی می‌کنند و همین امر موجب پرخوری خواهد شد.

(احساس گناه می کنید):  انتقاد از خود موجب مقایسه خود با دیگران می‌شود و همینطور مانع از فرصت‌ها برای بهبود خودتان خواهد شد. با فکر کردن به گذشته و نقص‌های‌تان شروع به کاهش رشد شخصی خود و در نتیجه گناهکار دانستن خود می‌کنید.

راه های غلبه بر خود انتقادگری

هر روز به راه‌هایی فکر کنید که با خودتان مهربان‌تر باشید. این محبت‌های کوچک ممکن است در کوتاه مدت تاثیری نداشته باشد، اما با گذشت زمان تغییر را در عادت های جدید خود خواهید دید. فهرستی از ویژگی‌ها و مهارت های شخصی مورد علاقه تان بنویسید و به این فکر کنید که چگونه می‌توانند به شما کمک کنند تا علایق خود را دنبال کنید.

هر روز مراقب افکار، احساسات و عکس العمل های خود باشید و پیشرفت های خود را یادداشت کنید. اگر می‌ترسید که منتقد درونی خود را ساکت کنید لازم نیست این کار را به تنهایی انجام دهید. روانشناسان برنامه هایی را برای شما ایجاد می‌کنند تا شما به راحتی به آن چیزی که می خواهید برسید. برای آشنایی با راه های دوست داشتن خود کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ارزیابی خود می‌توانید در ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره