داروهای اعصاب و روان چه عوارضی دارند؟

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

داروهای اعصاب و روان ممکن است برای کاهش و درمان بسیاری از اختلالات روانی و گاه حتی بیماری‌‌های جسمانی تجویز شود. متاسفانه به دلیل دیدگاه منفی که هنوز در جامعه به بیماری‌های اعصاب و روان وجود دارد، افراد از دریافت درمان و حتی خوردن داروها سرباز می‌زنند. این موضوع با آموزش و آگاهی هر چه بیشتر جامعه درباره بیماری‌های اعصاب و روان در طی چند سال اخیر بهبود یافته است. نکته حایز اهمیت در مورد این داروها این است که تقریبا همه بیماران در کنار دارو درمانی نیاز به دریافت مشاوره روانشناسی نیز دارند. در ادامه طبقه بندی ساده‌ای از انواع داروهای اعصاب و روان ارائه داده‌ایم.

برای دریافت مشاوره در زمینه داروهای اعصاب و روان می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

داروهای اعصاب و روان

مغز ما در طول روز مواد شیمیایی بسیاری ترشح می‌کند. خندیدن، احساس لذت، نگرانی و اضطراب یا حتی راه رفتن ما همگی تحت تأثیر این مواد شیمیایی هستند که از مغز ترشح می‌شود. هنگامی‌که شما درگیر بیماری‌هایی مثل افسردگی یا اضطراب می‌شوید این اتفاق دو معنی دارد: یا یکی از این مواد شیمیایی بیش‌ازحد ترشح می‌شود؛ و یا کمتر از میزانی که باید ترشح شده است. برای دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.

در هر دو صورت شما احساس می‌کنید دیگر مثل گذشته نیستید. در این شرایط متخصص از داروهای اعصاب و روان استفاده می‌کنند. در حقیقت این داروها وظیفه دارند تا تعادل مواد شیمیایی مغز را به حالت اول برگردانند. به همین خاطر بعضی مواقع همه ما نیاز پیدا می‌کنیم تا از این داروها استفاده کنیم. البته همان‌طور که در ادامه خواهیم گفت استفاده نکردن یا استفاده بیش‌ازحد از این داروها هم می‌تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد.

انواع داروهای اعصاب و روان

انواع داروهای اعصاب و روان

هریک از داروهای اعصاب و روان با توجه به هدف خاصی ساخته می‌شوند و می‌توانند دسته‌ای از بیماری‌های روحی را درمان کنند. مهم‌ترین انواع داروهای اعصاب و روان که معمولاً از آن‌ها استفاده می‌شود عبارتند از:

?ضدافسردگی‌ها

افسردگی آن‌قدر در بین ما رواج پیدا کرده که به آن نام سرماخوردگی روحی داده‌اند. پس طبیعی است که داروهای ضدافسردگی یکی از پرفروش‌ترین و رایج‌ترین داروهای اعصاب و روان باشند. این داروها انواع مختلفی دارند که از رایج‌ترین آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • فلوکستین
 • پاروکستین
 • سیتالوپرام
 • اس‌سیتالوپرام

این داروها نشانه‌های مختلف افسردگی مثل احساس غم و ناراحتی، بی‌انگیزگی، اختلالات خواب و همین‌طور افکار منفی را درمان می‌کنند. بااین‌حال گاهی اوقات متخصصان برای درمان بیماری‌هایی مثل فوبیا، اختلالات روان-تنی یا اضطراب نیز مورداستفاده قرار می‌گیرند. برای آشنایی با انواع داروهای ضد افسردگی کلیک کنید.

?داروهای ضد اضطراب

اضطراب درست به‌اندازه افسردگی یا شاید حتی بیشتر از آن در میان مردم رایج است. به‌علاوه همان‌طور که گفتیم بسیاری از اوقات از داروهای ضدافسردگی و ضد اضطراب در کنار هم استفاده می‌شود. به همین خاطر این داروها هم یکی از رایج‌ترین انواع داروهای اعصاب و روان هستند.

داروهای ضداضطراب معمولاً به‌خوبی می‌توانند نشانه‌های فشار روانی مثل احساس ترس و نگرانی، تپش قلب، تنگی نفس و سایر نشانه‌ها را درمان کنند. علاوه بر نشانه‌های اضطراب از این دارو در درمان بعضی از انواع افسردگی و همین‌طور بی‌خوابی نیز استفاده می‌شود. بنزودیازپین‌ها معروف‌ترین نوع داروهای ضد اضطراب هستند. رایج‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند

 • کلونازپام
 • لورازپام
 • آلپرازولام
 • دیازپام

داروهای ضداضطراب درصورتی‌که برای مدت طولانی مورداستفاده قرار بگیرند باعث وابستگی بیمار می‌شوند. به همین خاطر معمولاً توصیه می‌شود که مصرف آن‌ها پس از دو هفته به‌تدریج کاهش پیدا کند. درصورتی‌که نشانه‌های وابستگی به این داروها را در خود احساس می‌کنید راجع به این موضوع با یک متخصص مشورت کنید. برای آشنایی بیشتر با داروهای ضد اضطراب کلیک کنید.

?داروهای ضدروان‌پریشی

داروهای ضدروان‌پریشی که از انواع داروهای اعصاب و روان هستند؛ با نام‌های ضد جنون یا آنتی‌سایکوتیک هم شناخته می‌شوند. این داروها معمولاً برای درمان بیماری‌های جدی مثل اسکیزوفرنی یا اختلال دوقطبی استفاده می‌شوند. درواقع جنون شرایطی است که بیمار ارتباط خود را با واقعیت جهان از دست می‌دهد؛ و ممکن است نشانه‌هایی مثل هذیان یا توهم را نیز تجربه کند.

این داروها معمولاً برای بیماری‌هایی مثل اسکیزوفرنی، اختلال خوردن، افسردگی‌های بسیار شدید (افسردگی سایکوتیک)، اختلال دوقطبی یا شیدایی، وسواس فکری و عملی، اختلال استرس پس از سانحه و همین‌طور اختلالاتی که تحت تأثیر سوءمصرف مخدر به وجود می‌آید مورداستفاده قرار می‌گیرند. مهم‌ترین انواع داروهای ضد روان‌پریشی عبارتند از:

 • کلروپرومازین
 • هالوپریدول
 • پرفنازین
 • ریسپریدون
 • آریپیپرازول

برای آشنایی با انواع و عوارض داروهای ضد روان پریشی کلیک کنید.

?داروهای تثبیت‌کننده خلق

داروهای تثبیت‌کننده خلق همان‌طور که از نام‌شان پیداست تلاش می‌کنند تا شرایط روحی بیمار را در یک حالت ثابت نگه دارند. بیمارانی که دچار مشکل تثبیت خلق هستند، معمولاً در طول روز یا هفته تغییرات خلقی بسیاری را تجربه می‌کنند. آن‌ها بعضی روزها بسیار غمگین می‌شوند و گاهی اوقات احساس شادی می‌کنند.

این شرایط مشکلات بسیاری را در جریان زندگی آن‌ها ایجاد می‌کند. به همین خاطر استفاده از داروهای تثبیت‌کننده خلق می‌تواند تا حد زیادی به این بیماران کمک کند. این دارو معمولاً برای بیماران مبتلا به اختلال دوقطبی، اختلال اسکیزوافکتیو، ناتوانی در کنترل تکانه و همین‌طور بعضی از افسردگی‌ها تجویز می‌شود. ازجمله مهم‌ترین داروهای اعصاب و روان از نوع تثبیت‌کننده خلق می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • کاربامازوپین
 • لاموتریژین

برای آشنایی با انواع داروهای تثبیت کننده خلق کلیک کنید.

?محرک‌ها

یکی دیگر از انواع داروهای اعصاب و روان محرک ها هستند. محرک همان‌طور که از نام آن پیداست باعث می‌شود تا سطح هشیاری، دقت و توجه و همین‌طور انرژی فرد بیشتر شود. این دسته از داروها معمولاً برای کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی و نقص توجه و همین‌طور بیماران درگیر با اختلال حمله خواب یا نارکولپسی تجویز می‌شود. از مهم‌ترین انواع آن می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • متیل‌فنیدات
 • آمفتامین
 • دکستروآمفتامین

?داروهای مهارکننده دمانس

دمانس یا اختلال زوال عقل یکی از بیماری‌هایی است که در سال‌های اخیر شیوع بالایی پیدا کرده است. متأسفانه تا امروز دارویی برای درمان این بیماری پیدا نشده است. اما بعضی از داروهای اعصاب و روان می‌توانند شرایط را مهار و روند بیماری را کند کنند. ازجمله این داروها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • ریواستیگمین
 • دونپزیل

ضد تشنج ها

داروهای ضدتشنج یا ضد صرع نیز از انواع دیگر داروهای اعصاب و روان هستند که برای بیماری های مختلف روان نیز تجویز می‌شود. با مصرف این دارو فرد عوارضی مانند تاری دید، خستگی، حالت تهوع، سرگیجه و… تجربه می‌کنند.

عوارض داروهای اعصاب و روان

از طرفی با تمام فوایدی که داروهای اعصاب و روان برای درمان اختلالات روانی دارند؛ عوارض جانبی نیز برای بدن ایجاد می‌کنند. هر کدام از این داروها پیامدهای خاصی ایجاد می‌کنند اما برخی از مشکلات رایج در میان تمام همه آنها تهوع و استفراغ، لرزش بدن، کاهش میل جنسی، یبوست، اختلال در بینایی و… است. بهتر است در صورت تشدید این مشکلات و یا ماندگاری آنها برای طولانی مدت، حتما با متخصص مشورت کرده و همچنین از انجام اقدامات خودسرانه بپرهیزید.

روش تهیه داروهای اعصاب و روان

داروهای اعصب و روان به دلیل تاثیراتی که دارند؛ فروش آنها بدون نسخه پزشک غیرقانونی است. افراد باید حتما این داروها با نسخه پزشک خریداری کرده و طبق همان مصرف نمایند. از طرفی همه داروخانه های معتبر این دارو ها را داشته و افراد می‌توانند آنها را تهیه کنند.

برای عضویت در کانال تلگرامی ذهن نو کلیک کنید.

چرا در کنار داروهای اعصاب و روان باید مشاوره روانشناسی گرفت؟

اهمیت نظم در داروهای اعصاب و روان

هیچ‌کدام از ما وقتی برای بیماری‌های جسمانی از دارو استفاده می‌کنیم، ناراحت نیستیم. به این نکته توجه داشته باشید که بیماری‌های روحی هم درست مثل مشکلات جسمانی هستند. همان‌طور که گفتیم در این بیماری‌ها نیز درست مثل قند خون بالا، حساسیت‌های فصلی یا هر بیماری دیگری که تصور کنید، تعادل مواد شیمیایی بدن به هم می‌ریزد. به همین خاطر بهتر است در شرایطی که احساس می‌کنید به لحاظ روحی دچار مشکل شده‌اید از یک متخصص کمک بگیرید.

با همه این‌ها داروهای اعصاب و روان هرگز نمی‌توانند جای درمان‌های روان‌شناختی را بگیرند. استفاده از این داروها تنها علائم بیماری را قطع می‌کند و هرگز تأثیری روی سبک زندگی یا افکار شما ندارد. به‌علاوه برخی از این داروها می‌توانند مشکلاتی مانند وابستگی را به همراه داشته باشند. به همین خاطر بهتر است که در کنار استفاده از داروها، درمان‌های روان‌شناختی را نیز جدی بگیرید.

سخن پایانی

همانطور که در بالا ملاحظه کردید؛ داروهای اعصاب و روان انواع مختلفی داشته و کاربردهای متفاوتی نیز دارند. از همین رو بهتر است افراد برای مصرف آنها حتما با متخصص مشورت کرده و از او کمک بگیرند. همچنین توصیه می‌شود که در کنار دارودرمانی برای درمان مشکلات روان، با روانشناس نیز مشورت و از روش های روانشناختی استفاده نمایند.

برای دریافت مشاوره در زمینه داروهای اعصاب و روان می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

آیا داروهای اعصاب و روان اعتیادآور هستند؟

بعضی از این داروها مثل بنزودیازپین‌ها درصورتی‌که برای مدت طولانی مورداستفاده قرار بگیرند می‌توانند باعث وابستگی در بیمار شوند. به همین خاطر بهتر است استفاده از این داروها و همین‌طور قطع کردن آن‌ها را زیر نظر متخصص انجام دهید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

‫2 دیدگاه ها

 1. من چند سال پیش دو بار بستری شدم و دوزهای بالای لورازپام بهم تزریق شد الانم به دستور پزشک دارم داروهای اعصاب و روان مثل لورازپام ترانکوپین پرفنازین میخورم و اگه یه شب نخورم صد برابر بیشتر از حد معمول کابوس میبینم و از حواب میپرم و بیقراری میکنم حالا چاره چیه اگه بخورم ۱۰ تا درد دارم اگه نخورم ۱۰ تا دیگه هم اضافه میشه

  1. سلام دوست عزیز شما وقتی به متخصصین روان پزشکی مراجعه می کنید تنها به شما دارو تجویز می کنند و برای مسائلی که باعث به وجود آمدن ناراحتی های اعصاب شده شما را به یک روانشناس ارجاع می دهند. روانشناس با بررسی مسائل فردی و خانوادگی شما می تونه ریشه ناراحتی را پیدا کرده و در کنار دارو درمانی به شما روش های غیر دارویی را آموزش بده. سپس می تونید داروها را کاهش داده و قطع کنید. در غیر این صورت نیاز شما به دارو هرگز تمام نشده و موجب شکل گیری اعتیادی سخت میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره