گریه بعد رابطه جنسی | علت ناراحتی و گریه در حین یا بعد از رابطه چیست؟

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

گریه بعد از رابطه جنسی یا (Post Coital Dysphoria) یک واکنش فیزیولوژیکی طبیعی است که به صورت اشک ریختن در حین برقراری رابطه جنسی و یا بعد از رابطه رخ می‌دهد. بسیاری از خانم‌ها بعد از رابطه جنسی این واکنش طبیعی را تجربه می‌کنند. حتی مردان هم ممکن است مانند زنان بعد از رابطه گریه کنند اما شیوع آن در آقایان به مراتب کمتر است. علل مختلفی برای گریه بعد از رابطه وجود دارد اما به طور کلی ممکن است این واکنش از روی احساس آرامش، خوشحال بودن، تصور و تخیل و تغییرات هورمونی رخ دهد. با این حال گریه کردن بیشتر به دلیل مسائل روانشناختی بروز می‌یابد. برای درک بهتر این پدیده، علل ایجاد و روش‌های بهبود آن با ما تا انتهای مطلب همراه باشید. برای دریافت مشاوره جنسی کلیک کنید.

گریه بعد از رابطه جنسی

گریه بعد از رابطه جنسی و یا اندوه پسا آمیزشی (PCD) وضعیتی است که فرد پس از برقراری رابطه جنسی تجربه می‌کند. این اتفاق ممکن است در هر دو جنس مرد و زن رخ دهد اما شیوع آن در زنان به طور واضح بیشتر است. علائم PCD شامل احساس اندوه، بغض، گریه و تحریک‌پذیری بعد از رابطه جنسی است. این مسئله می‌تواند بعد از ارگاسم یا حتی بدون ارگاسم روی دهد. باید توجه کرد که گریه بعد از رابطه جنسی ارتباطی با گریه و پریشانی روانی بعد از تجاوز ندارد.

دلایل گریه بعد از رابطه جنسی

برای کنترل و مدیریت این مسئله بهتر است علل ایجاد گریه و اندوه را در خود شناسایی کنید. از جمله مهمترین عوامل به وجود آورنده این موضوع می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

1. احساس خوشحالی بعد از رابطه جنسی رضایت بخش

طیف گسترده‌ای از احساسات انسان می‌تواند باعث ایجاد گریه شود، از جمله این موارد می‌توان به احساس شادی و خوشحالی اشاره کرد. شاید اصطلاح اشک شوق را شنیده باشید، در نتیجه همه احساساتی که باعث گریه می‌شوند بد و منفی نیستند. به همین ترتیب بعد از یک رابطه جنسی رضایت بخش ممکن است افراد این خوشحالی و شادی را با گریه کردن تجربه کنند که این مسئله نشان دهنده شدت احساسات در آن لحظه است.

2. تخیلات و تصورات ناشی از رابطه جنسی

در مواردی بعد از برقراری رابطه جنسی و ارگاسم این مسئله به طور طبیعی رخ می‌دهد. تعجب آور نیست که به دلیل متفاوت بودن تجربه ارگاسم برای اولین بار و یا متفاوت بودن تصور فرد با واقعیت این اتفاق رخ دهد اما فقط احساس خوب و رضایت از رابطه جنسی نیست که می‌تواند باعث گریه کردن شود. در مواردی ممکن است فرد یک رابطه جنسی رضایت بخش نداشته باشد و این مسئله منجر به گریه کردن بعد از رابطه جنسی شود. با این حال به دنبال این قبیل تجارب، گریه کردن بعد از رابطه یک واکنش طبیعی در بدن محسوب می‌شود.

3. واکنش بیولوژیک بدن

نزدیک به 50 درصد از خانم‌ها، گریه بعد از رابطه جنسی را تجربه می‌کنند. از جمله شایع‌ترین دلیل آن را می‌توان تغییرات هورمونی بعد از رابطه در نظر گرفت که باعث ایجاد هیجانات شدید می‌شود. از این جهت گریه کردن می‌تواند سازوکاری برای کاهش شدت تحریک‌پذیری و تنش ناشی از رابطه جنسی باشد. همچنین این تغییرات هورمونی می‌تواند در سنین بالاتر یعنی نزدیک به سن یائسگی هم رخ دهد. یائسگی میل جنسی را کاهش می‌دهد و باعث خشکی واژن می‌شود که این تغییرات می‌تواند هیجانات آشفته و شدیدی را در خانم‌ها ایجاد کند.

4. درد ناشی از رابطه جنسی

درد یک واکنش طبیعی در حین رابطه جنسی است که به علت تغییر و تحریک بافت واژن در حین دخول رخ می‌دهد. از این جهت اگر این درد زیاد باشد نزدیکی و مقاربت دردناک می‌تواند یکی از علل گریه بعد از رابطه جنسی باشد. از جمله عواملی که باعث ایجاد درد می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • خشکی واژن خانم‌ها
  • عدم استفاده از مواد روان‌کننده در حین رابطه جنسی
  • عفونت ادراری و مبتلا بودن به بیماری مقاربتی در مردان و زنان
  • ناهنجاری‌های ژنتیکی و مادرزادی در مردان و زنان
  • یائسگی
  • بیماری واژینیسموس

باید توجه داشت عواملی که باعث ایجاد درد در حین رابطه جنسی می‌شود قابل درمان هستند. اگر در حین رابطه جنسی دچار درد زیاد می‌شوید بهتر است به یک پزشک و یا روانشناس متخصص در زمینه مسائل جنسی مراجعه کنید.

دلایل روانشناختی گریه بعد رابطه جنسی

علاوه بر عوامل جسمانی و فیزیولوژیک، عوامل روانشناختی هم در گریه بعد از رابطه جنسی نقش دارند که عمده‌ترین این دلایل شامل موارد زیر است.

اضطراب

گریه کردن یک واکنش و سازوکار طبیعی در برابر اضطراب و استرس است. اضطراب و استرس در قبل از برقراری رابطه جنسی و یا حتی در حین رابطه جنسی می‌تواند بر PCD اثرگذار باشد. به عبارتی ممکن است در حال برقراری رابطه جنسی باشید اما فکر و ذهنتان جای دیگری مشغول باشد، در چنین شرایطی و به دنبال تغییرات هورمونی ناشی از رابطه جنسی، احتمال گریه کردن بعد از رابطه بیشتر خواهد شد. حتی نگرانی‌ها و اضطراب‌های ناشی از این که آیا همسرتان به اندازه کافی از رابطه لذت برده است، آیا تمام انتظاراتش برآورده شده و… می‌تواند بر گریه کردن و اندوه بعد از رابطه تاثیر منفی بگذارد.

احساس گناه

دلایل زیادی وجود دارد تا فردی در ارتباط با رابطه جنسی‌اش احساس گناه داشته باشد. مواردی نظیر انزال زودرس در مردان، ارضا نشدن زنان، عدم برآورده کردن انتظارات شریک جنسی، شرم و خجالت کشیدن از همسر، تصویر نادرست از اندام بدن و… از جمله مسائلی هستند که می‌توانند باعث احساس گناه در فرد شوند. این موارد ممکن است ریشه در مشکلات دیگر داشته باشد که خودش را به صورت گریه بعد از رابطه جنسی نشان می‌دهد.

افسردگی

یکی دیگر از عوامل روانشناختی که با گریه کردن بعد از رابطه جنسی ارتباط دارد افسردگی است. اگر همیشه خلق پایینی دارید و بعد از رابطه جنسی دچار گریه و اندوه بیشتر می‌شوید بهتر است به یک روانشناس مراجعه کنید و در ارتباط با این مسئله با او صحبت کنید. برخی از علادم افسردگی شامل فقدان لذت، کاهش تمرکز، خلق پایین، کاهش میل جنسی، کاهش یا افزایش وزن زیاد، احساس گناه، افکار خودکشی و… می‌باشد.

راهکارهایی برای کاهش گریه بعد از رابطه جنسی

پیدا کردن علت گریه کردن

مهمترین مسئله برای انجام راهکار موفق، تشخیص صحیح علت است. اگر بعد از رابطه جنسی گریه می‌کنید و اندوهگین می‌شوید، پریشان نشوید، به خودتان کمی زمان اختصاص دهید و خودتان را مورد پرسش قرار دهید تا بتوانید احساساتتان را به درستی کشف کنید که این گریه کردن به دلیل مسائل فیزیکی رخ می‌دهد یا مسائل روانشناختی.

گفتگو و در میان گذاشتن مشکلات با همسر

گفتگو و صحبت کردن با همسر همیشه راهکار مفیدی است. اگر رابطه بین‌فردی خوبی با همسر خود دارید و مشکلتان به دلیل فقدان صمیمیت با همسر نیست، با او در ارتباط با مشکلات صحبت کنید. در بسیاری از مواقع مشکلات در طول زندگی باعث می‌شود تا فرد به طور کلی خلق پایینی داشته باشد و احساس ناخوشایند را تجربه کند.

همچنین در برخی مواقع گریه کردن ممکن است به دلیل عدم برآورده کردن انتظارات جنسی رخ دهد. در نتیجه بهتر است در ارتباط با مسائل جنسی با همسر خود گفتگو کنید و آنچه را که دوست دارید و ندارید برایش توضیح دهید. این مسئله باعث می‌شود تا شناخت بهتری نسبت به یکدیگر پیدا کنید.

سرزنش نکردن

اگر همسرتان بعد از رابطه جنسی گریه می‌کند و اندوهگین می‌شود، تحت هیچ شرایطی او را سرزنش یا تمسخر نکنید. به عنوان یک همسر همیشه نقش حامی و پشتیبان داشته باشید و با مهربانی برخورد کنید. از او سوال کنید که آیا تمایل به صحبت کردن در ارتباط با این مسئله را دارد یا نه. اگر در آن شرایط تمایلی به صحبت کردن نداشت می‌توانید در صورت لزوم او را کمی تنها بگذارید و به او فرصت دهید. به یاد داشته باشید که این مسئله می‌تواند ناشی از تغییرات فیزیولوژیک باشد در نتیجه از رفتار همسرتان ناراحت و آزرده نشوید.

مراجعه به روانشناس

اگر به طور مداوم بعد از رابطه گریه می‌کنید و هیچ راهکاری برایتان موثر واقع نشد، به یک روانشناس مراجعه کنید تا با ارزیابی دقیق از مشکلات راهکار مناسبی برای حل این مسئله‌ در نظر گرفته شود. مرکز مشاوره ذهن نو با داشتن مشاورانی برجسته در زمینه مسائل جنسی و فردی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان به صورت مشاوره تلفنی و یا حضوری نیز خواهد بود.

برای دریافت مشاوره در زمینه مسائل جنسی می‌توانید در ساعت از روز برای مشاوره جنسی تلفنی از طریق شماره 02166419012 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول

بعد از رابطه جنسی دوست ندارم همسرم به من نزدیک شود، چه کاری باید انجام دهم؟

بسیاری از خانم‌ها بعد از رابطه جنسی دچار اندوه و خلق پایین می‌شوند که این مسئله می‌تواند به دلایل مختلفی روی دهد. در چنین شرایطی بهتر است این موضوع را با همسر خود در میان بگذارید و شرایط را برایش توضیح دهید. توضیح ندادن این مسئله می‌تواند باعث فقدان صمیمیت و نارضایتی بین زوجین شود. اگر در ارتباط با حل این مشکل راهکار مناسبی نداشتید بهتر است با مراجعه به یک روانشناس در جهت حل این مشکل اقداماتی انجام دهید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره