احساس گناه و عذاب وجدان بعد از رابطه جنسی

آیا احساس گناه و عذاب وجدان بعد از رابطه جنسی طبیعی است؟ بعضی از افراد بعد از رابطه جنسی احساس بسیار بد و دردناکی را تجربه می‌کنند. این احساس می‌تواند آمیخته‌ای از پوچی، افسردگی، خجالت، شرمندگی، اضطراب و احساس گناه باشد که با عنوان احساس عذاب وجدان بعد از رابطه جنسی شناخته می‌شود. این احساس اکثرا در افرادی شکل می‌گیرد که روابط خارج از ازدواج دارند، اما کم نیستند افرادی که این احساس را حتی بعد از ازدواج هم با داشتن یک رابطه شرعی تجربه می‌کنند. این احساس تاثیرات منفی فراوانی بر کیفیت رابطه زناشویی و سلامت روانی فرد می‌گذارد به همین دلیل ضروری است که برای درمان آن چاره‌ای اندیشید. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید. 

 

انواع عذاب وجدان ناشی از روابط جنسی

عذاب وجدان جنسی به دو دسته عمده تقسسیم می‌شود:

1. نوع اول

دسته اول احساس عذاب وجدان و احساس گناهی است که بعد از زیرپا گذاشتن یکی از ارزش‌ها و باورهای درونی به وجود می‌آید و خود فرد به صورت خودآگاه آن را تشخیص می‌دهد. این نوع احساس گناه صبح بعد از گناه نامیده می‌شود چراکه فرد بعد از رابطه جنسی به روشنی متوجه آن می‌شود. مثلا فردی که بسیار مذهبی است بعد از تجربه یک عمل جنسی این احساس گناه را تجربه می‌کند. یا مثلا کسی که شخصیت بسیار محترمی دارد بعد از خیانت به همسرش دچار این نوع احساس گناه می‌شود.

2. عذاب وجدان بعد از رابطه جنسی | نوع دوم

دسته دوم احساس عذاب وجدان و احساس گناه در افرادی است که به طور کل رابطه جنسی را اشتباه و کثیف می‌دانند. این افراد ممکن است به رابطه جنسی صفت حیوانی بودن را بدهند و در صورت تجربه آن دچار حس خفت و خواری شوند. این نوع عذاب وجدان، گناه پنهان نامیده می‌شود چرا که ناخودآگاه به وجود می‌آید و برای فرد آنقدر مبهم و پنهان است که قدرت تشخیص از او گرفته می‌شود.

بیشتر بخوانید : گریه بعد از رابطه جنسی

دلایل احساس عذاب وجدان بعد از رابطه جنسی

احساس گناه و عذاب وجدان بعد از رابطه جنسی به دلایل متعددی به وجود می‌آید که برخی از آن‌ها به شرح زیر هستند:

1. تربیت خانواده

اکثر افرادی که در خانواده‌های سنتی و مذهبی تربیت می‌شوند، می‌آموزند که عمل جنسی بد و قبیح است و باید از آن فرار کنند. اگر خارج از چارچوب ازدواج انجام شود گناه کبیره محسوب می‌شود و عذاب جهنم را به همراه دارد. اگر هم در چارچوب ازدواج باشد باید پنهانی و بی سر و صدا صورت گیرد. به همین دلیل در ناخودآگاه افراد این موضوع نهادینه می‌شود که باید از عمل جنسی اجتناب کنند. وقتی این باور در فرد به وجود آمد، انجام مسائل زناشویی برایش سخت و همراه با عذاب وجدان خواهد بود.

راه حل: باور خود را عوض کنید تا زندگی شما عوض شود. باید این موضوع را به خودتان بقبولانید که رابطه جنسی اگر سالم باشد نه تنها به شما آسیبی نخوهد زد بلکه به سلامت جسمی و روانی‌تان نیز کمک می‍کند.

2. عذاب وجدان بعد از رابطه جنسی | احساس عشق و مسئولیت

برخی افراد آنقدر عاشق کسی هستند که رابطه جنسی را قاتل عشق خود می‌دانند یعنی فکر می‌کنند بلافاصله بعد از انجام عمل جنسی با شریک خود عشق و علاقه میان آن‌ها کمرنگ خواهد شد. برخی از افراد نیز گمان می‌کنند که مسئولیت خود را به نحو کامل و درست در قبال شریک عاطفی خود انجام نداده‌اند و به همین دلیل بعد از رابطه جنسی احساس گناه می‌کنند.

راه حل: اگر رابطه جنسی در زمان درست و با رضایت طرفیت صورت بگیرد نه تنها عشق را کم رنگ نخواهد کرد بلکه رابطه عاطفی شما را نیز به مرحله جدیدی خواهد رساند. از طرف یگر ارضای به موقع و درست و در چارچوب نیازهای جنسی شریک عاطفی یکی از مسئولیت‌های شماست که باید آن را به نحو احسنت انجام دهید.

3. احساس تحقیر شدن

برخی افراد احساس می‌کنند باانجام رابطه جنسی به نوعی تحقیر می‌شوند و احساس عزت نفس خود را در برابر طرف قابل از دست می‌دهند. این گونه افراد احساس گناه پنهان را تجربه می‌کنند و احساس آن‌ها بسیار شبیه به افرادی است که مورد سو استفاده جنسی قرار می‌گیرند.

راه حل: درباره احساس خود با پارتنرتان صحبت کنید، از یک مشاور برای حل تعارضات روحی خود کمک بگیرید. حدالامکان رابطه جنسی را در نهایت احترام و به دور از خشونت‌های جنسی انجام دهید.

4. مشکلات شخصیت

برخی افراد به دلیل مشکلات شخصیتی که بیشتر ریشه در کودکی دارند، بعد از انجام بیشتر کارها و نه فقط بعد از رابطه جنسی دچار احساسات منفی مثل احساس گناه می‌شوند. این افراد معمولا در دوران کودکی توسط والدین سخت گیر تربیت شده‌اند و یا تجربه تجاوز را دارند.

راه حل: برای حل مشکلات روحی خود در اولین فرصت حتما به روانشناس یا روانپزشک مراجعه کنید چرا که این نوع مشکلات بر تمام جنبه‌های زندگی شما تاثیر می‌گذارند و شما را مدام درگیری افکار منفی می‌کنند.

 

نتایج منفی عذاب وجدان بعد از رابطه جنسی

عذاب وجدان بعد از رابطه جنسی نتایج و عواقب منفی با خود به همراه دارد که برخی از آن‌ها به شرح زیر هستند:

1. رابطه جنسی با شریک‌های متعدد

این گونه افراد شاید فکر کنند در مقابل شریک جنسی فعلی خود دچار احساسات منفی بعد از رابطه جنسی می‌شوند. به همین دلیل ارتباط جنسی را با افراد مختلفی امتحان می‌کنند تا به آرامش روحی و روانی دست یابند.

2. اعتیاد به رابطه جنسی

این گونه افراد برای پنهان کردن شرمساری خود از رابطه جنسی، بیشتر و بیشتر روابط جنسی مختلف را تجربه می‌کنند تا جایی که دچار اعتیاد به رابطه جنسی شوند. دراعتیاد به رابطه جنسی مثل دیگر اعتیادها سیستم پاداش دهی مغزی دچار اختلال می‌شود و اعتیاد با درگیری‌های ذهنی کنترل فرد را به دست می‌گیرد.

3. عذاب وجدان بعد از رابطه جنسی | روابط پر خطر

این گونه افراد به دلیل هول شدن کمتر از لوازم پیشگیری کننده استفاده می‌کنند. در نتیجه ریسک ابتلا به بیماری‌های مقاربتی و بارداری‌های نخواسته را برای خود بالا می‌برند.

4. مشکلات روحی روانی

افراد به دنبال احساس گناه دچار مشکلات روحی روانی مثل افسردگی و اضطراب می‌شوند. با کمک گرفتن از یک فرد متخصص در زمینه مشکلات جنسی، می‌توانید احساس گناه خود را از بین ببرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه مسائل جنسی می‌توانید در ساعت از روز برای مشاوره جنسی تلفنی از طریق شماره 02166419012 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره