تنفر از همسر در بارداری | 6 علت و راهکار تنفر از شوهر

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

تنفر از همسر در بارداری برای شوهر چندان قابل درک نیست. بسیاری از مردان از اینکه همسرشان از آن‌ها دوری می‌جوید گله دارند. حتی گاه معتقدند خانم در حال نقش بازی کردن است. در این میان دعواها و کدورت‌ها بالا می‌گیرد. متخصصان خانواده برای کنترل اوضاع در قدم اول آموزش را راه حل مناسب می‌دانند.

بارداری یک اتفاق خوشایند ویک انتظار شیرین برای به دنیاآمدن فرزند. اما بارداری باعث تغییرات هورمونی می‌شود. این تغییرات، مشکلاتی را به همراه دارند. یکی از این مشکلات، تنفر خانوم از همسرش است. به این معنا که خانوم حتی از بوی بدن همسرش هم بیزار است. برای دریافت خدمات مشاوره بارداری کلیک کنید.

حتما از صفحه اینستاگرام ذهن نو دیدن نمایید.

تنفر از همسر در بارداری

بارداری در خانوم ها با تغییرات بسیاری در بدن انها همراه است. تغییراتی مثل حالت تهوع، بی حالی و… برای خانم پیش می‌آید.

اما در برخی موارد خانوم ها از همسرخود بدشان می‌آید. از نزدیک شدن به همسرشان متنفر هستند. حتی بعضی اوقات حضور همسر باعث بد شدن حال شان و حالت تهوع در آن‌ها میشود.

در بعضی مواقع هم این تنفر باعث مشکلاتی بین زن و شوهر می‌شود. این مشکلات باعث دور شدن زن و شوهر از هم و کم شدن صمیمیت بین انها می‌گردد. اما سوالی که پیش می‌آید این است که منشاء این موضوع چیست؟ تنفر از همسر در بارداری دلایل مختلفی دارد که در ادامه اشاره می‌کنیم.

برای آشنایی با راه های کاهش مشکلات در بارداری کلیک کنید.

دلایل تنفر از همسر در بارداری

تغییرات هورمونی

در دوران بارداری هورمون خانوم ها بالا و پایین می شود. این نوسانات هورمونی باعث برهم‌خوردن خلق خانوم ها می‌گرد‌د. یکی از مواردی که در نتیجه تغییرات هورمونی ایجاد می شود، بیزاری خانوم از همسرش است. به این معنا که خانوم از همسرش متنفر است و نمی‌تواند او را تحمل کند.

تنفر از همسر در بارداری | بوی همسر

خانوم ها در دوران بارداری نسبت به بوهای مختلف حساس می‌شوند. ‌آن‌ها نمی توانند بوهای بد را تحمل کنند. بوی بدن همسر ممکن است، دلیل  تنفرخانوم از همسرش باشد. در مواقعی ممکن است، این تنفر انقدر زیاد باشد که برای خانوم حتی یک زمان کوتاه تحمل همسر سخت باشد.

عدم آگاهی مرد از مسئولیت هایش

آقایان در دوران بارداری خانوم، وظایفی دارند. شما باید برای کاهش تاثیر بیولوژیکی تنفر از همسر در بارداری از مسئولیت های خود آگاه شوید. از قبیل، کمک به همسر، صحبت با خانم، وقت‌گذاشتن، زودتر به خانه آمدن؛ توجه به همسر و… که ممکن است آن را انجام ندهند. شاید به دلیل اینکه به مسئولیت های خود واقف نیستند. و شاید هم به این دلیل که می‌خواهند از مسئولیتشان شانه خالی کنند.

در هر صورت آقایان باید مسئولیت های خود را بدانند. و کامل آن را انجام دهند. چون انجام این وظایف به همسر حس خوب توجه می دهد. خانوم دلگرم به همسرش می‌شود که همسرش به او توجه می‌کند. و در جهت برآورده ساختن نیازهای او، و کمک به او آماده گام برداشتن است.

تنفر از همسر در بارداری | حساس شدن در برابر مشکلات

در طول زندگی مشترک هر زوجی بدون شک مشکلاتی وجود دارد. مشکلاتی که سهوی است، طرف مقابل با چشم پوشی و دامن‌نزدن از آن می‌گذرد. به این ترتیب خودرا کمتر ناراحت می‌کند. این چشم‌پوشی کمک می‌کند که زندگی شیرین تر شود.

اما در دوران بارداری به دلیل هیجانات پرنوسان خانوم نسبت به این اختلافات یا رفتارهای که مورد قبول او نیستند، حساس‌تر  می شود. این موارد سبب ناراحتی خانوم می شود بالطبع به رابطه آن دو اسیب می زند.

مقایسه شرایط خود با همسر

در دوران بارداری، بخصوص زمانی که بارداری سختی را خانوم پشت سرمی‌گذارد، وضعیت خود را با همسرش مقایسه می کند. به این معنی که خانوم به این فکر می‌کنند که هردوی آنها بچه خواسته اند، اما چرا او باید این همه درد و رنج را تحمل کند. مشکلاتی که با آن‎ها در دوران بارداری مواجه است را با زندگی عادی همسر خود مقایسه می کند.در چنین شرایطی تنفر از همسر در بارداری بیشتر می شود.

چرا که خانوم احساس ناخوشایندی دارد. گمان می‌کند که عدالت وجود ندارد. و باعث احساس سرخوردگی، ناراحتی و همچنین بدبینی به همسر می‌شود. در نتیجه نسبت به همسرش احساس ناخوشایندی دارد. که باعث فاصله افتادن بین آن‌ها می‌شود.

برای جلوگیری و رفع دعوا در باداری کلیک کنید.

تنفر از همسر در بارداری | سردی همسر

در دوران بارداری تغییراتی در خانوم ها رخ می دهد. مثل  تغییر در فرم بدن خانوم. بدن قبل از بارداری خانوم ها بیشتر مورد تایید شوهر است. به همین دلیل اقا از همسرش فاصله می گیرد و نسبت به او سرد می‌شود. بعضی از این تغییرات شامل تغییر در رفتار است. که باعث بهانه گیری، زودرنجی، پرخاشگری و… در خانوم ها می شود.

آقایان در چنین شرایطی نیز عموما ترجیح می دهند، به جای درست کردن شرایط از آن فرار کنند. این‌امر سبب دلخوری خانوم و دوری آن دو ازهم می‌شود.

راهکارهای کنار آمدن با تنفر از همسر در بارداری

یافتن دلیل تنفر ازهمسر

به دنبال دلیل تنفرتان از همسر باشید. یعنی  کدام رفتار یا چه چیزی این احساس تنفر شما را تقویت می کند. یا با همسر خود درباره احساساتتان حرف بزنید. این کار باعث می شود شما منشا احساسات خود را پیدا کنید. حتی گاهی متوجه می‌شوید که این تنفر شما به دلیل تغییرات خلق و خوی شماست. و واقعا ربطی به همسرتان ندارد.

دورهمی دوستانه

اگر در دوره بارداری شرایط جسمی به شما اجازه می دهد، با دوستانتان وقت بگذرانید. بیرون بروید. یا به خانه آن ها بروید. آن‌ها را به خانه تان دعوت کنید. با دوستانتان خوش بگذرانید .حضور در این دورهمی ها کمک می‌کند از بار روانی شما کم شود. و باعث به حداقل رسیدن نواسانات خلقی شما شود.

خواب بیشتر

خانوم های باردار به خواب بیشتر در طول شبانه روز احتیاج دارند. به اندازه خوابیدن خانم باردار باعث ثبات خلق و خوی وی می شود. بهانه گیری و تنفر از همسر در بارداری وقتی استراحت کم‌باشد، زیاد می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دوران بارداری کلیک کنید.

رابطه جنسی بیشتر

بارداری به معنای اتمام رابطه جنسی نیست. بلکه شما می‌توانید باهمسرتان در طول دوران بارداری نیز رابطه داشته باشید. رابطه جنسی باعث ترشح هورمون سروتونین و اکسی توسین می شود. هورمون سروتونین، هورمون شادی است. و ترشح هورمون اکسی‌توسین باعث بیشتر شدن عشق میان زن و شوهر می شود. این هورمون ها باعث بیشترشدن استانه تحمل شما می شود.

برای آشنایی با اصول رابطه جنسی در بارداری کلیک کنید.

گرسنه نمانید

گرسنگی باعث افت قند می شود. میان وعده بخوریید. سعی‌کنید گرسنه نمانید، چون اگر گرسنه بمانید، قند شما افت می کند. افت قند باعث برهم خوردن خلق و خوی شما می شود. باعث کم شدن استانه تحمل شما می‌شود. ممکن است در این مواقع شدت تنفر از همسر در بارداری بیشتر شود.

ورزش کنید

ورزش در دوران بارداری توصیه شده و بسیار مفید است. فعالیت بدنی باعث آزادشدن هورمون سروتونین که هورمون شادی است می شود. این هورمون باعث افزایش تحمل شما می‌گردد.

ورزش هایی مثل یوگا و پیاده روی در دوران بارداری بسیار توصیه می شوند. هر کاری که منجر به ارام‌شدن ذهن و ارامش بیشتر می شود را تکرار کنید.

سخن آخر

در دوره بارداری نوسانات خلق و خو و حتی تنفر از همسر امری کاملا طبیعی است. نگرانی درباره آینده خود و اینده فرزند بسیار رایج است. خانوم ها در این دوران از اینکه نتوانند مسئولیت مادری خود را به درستی انجام دهند، هراس دارند‌. این هراس ها و نوسانات خلق و خو باعث بروز احساسات ناخوشایند وپایین امدن استانه تحمل در آن‌ها می‌شود.

یکی از پیامدهایی که نوسانات خلق به همراه دارد، تنفر از همسر در بارداری است. اگر زوجین در این دوران با اطلاعات کافی پیش بروند. و از تغییرات خلق و خو و مشکلاتی که باخود به همراه دارد آشنا باشند، می توانند به نحو احسن از این دوران عبور کنند. اقایان باید در این دوران با خانوم ها مدارا کنند، به او توجه کنند.

نباید بهانه گیری های خانوم باعث ناراحتی اقایان شود. نکته حائز اهمیت دیگر در این امر این است که زوجین اگاه باشند که این شرایط گذرا است ودائمی نیست.

برای دریافت مشاوره در زمینه تنفر از همسر در بارداری می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره