تاثیر ترتیب تولد بر شخصیت | ترتیب تولد چه تاثیری بر شخصیت دارد؟

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

تاثیر ترتیب تولد بر شخصیت یکی از جالب‌ترین موضوعاتی است که در روان‌شناسی مورد بررسی قرار می‌گیرد. اینکه شما در چه مرحله‌ای از زندگی پدر و مادرتان به دنیا آمده‌اید باعث می‌شود که آنها برخورد خاصی با شما داشته باشند. برخوردی که به احتمال زیاد متفاوت از رفتار آن‌ها با سایر خواهر و برادرهایتان خواهد بود. به همین خاطر تاثیر ترتیب تولد بر شخصیت را خیلی هم نمی‌توانیم نادیده بگیریم. به‌طورکلی براین اساس شما در یکی از چهار دسته فرزند اول، میانی، آخر و یا تک‌فرزند قرار می‌گیرید. و با توجه به گروهی که در آن هستید می‌توانیم بعضی از ویژگی‌های شخصیتی را برای شما در نظر بگیرید. برای آشنایی با نحوه صحیح تربیت کودک کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه تاثیر ترتیب تولد بر شخصیت می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره  02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان کلینیک تخصصی کودک ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

تاثیر ترتیب تولد بر شخصیت

آلفرد آدلر نخستین روان‌شناسی بود که این سؤال را مطرح و به آن جواب داد. آدلر معتقد بود هر فرزند زمانی که به دنیا می‌آید شکل خاصی از ارتباط با پدر و مادر را تجربه می‌کند. برای مثال تولد فرزند اول زمانی است که والدین هنوز تجربه کافی در زمینه تربیت فرزندان پیدا نکرده‌اند.

درعین‌حال فرزند آخر زمانی به دنیا می‌آید که پدر و مادر تجربه بیشتری دارند. همین موضوع ساده باعث می‌شود که فرزندان اول و آخر تجربه‌هایی کاملاً متفاوت از یکدیگر داشته باشند. آنچه مسلم است اینکه این تجربیات روی شخصیت ما تأثیر خواهند گذاشت. به همین خاطر تاثیر ترتیب تولد بر شخصیت موضوعی است که نمی‌توانیم آن را نادیده بگیریم.

برای درک بهتر موضوع حتما مقاله روانشناسی کودک را هم بخوانید.

تاثیر ترتیب تولد بر شخصیت به چه عواملی وابسته است؟

سبک شخصیتی هرکدام از ما تحت‌تأثیر همه موضوعات اطرافمان قرار دارد. از مسائل فیزیولوژیک و ترشح هورمون‌ها گرفته تا سبک تربیت والدین و محیط اجتماعی که کودک در آن رشد می‌کند، همگی در شکل‌گیری شخصیت تاثیر دارند. به همین خاطر نمی‌توانیم بگوییم که ترتیب تولد تنها عامل مهم در شکل‌گیری شخصیت است. حتی همین موضوع ترتیب تولد نیز می‌تواند تحت تاثیر عوامل بسیاری قرار بگیرد. از جمله این عوامل که در تاثیر ترتیب تولد بر شخصیت نقش دارند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

حتما از صفحه اینستاگرام ذهن نو و کانال تلگرامی ذهن نو دیدن نمایید.

1- مشکلات و بیماری‌های فرزندان

مهم نیست که شما فرزند چندم خانواده هستید، اگر دچار بیماری جسمی یا روحی خاصی باشید این موضوع برای خانواده به‌عنوان یک تجربه تازه در نظر گرفته می‌شود. و همین مسئله باعث می‌شود که با کودک مثل یک فرزند اول برخورد بشود.

2- تاثیر ترتیب تولد بر شخصیت | جنسیت فرزندان

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند تاثیر ترتیب تولد بر شخصیت را دست‌کاری کند جنسیت است. برای مثال اگر یک خانواده صاحب دختر باشد و بعد صاحب پسر شود با پسر نیز مانند یک فرزند اول برخورد خواهد شد. در حقیقت اولین فرزند که جنسیتی متفاوت داشته باشد در حکم فرزند اول خواهد بود.

3- فاصله سنی بین فرزندان

بعضی از متخصصان معتقدند که بالارفتن اختلاف سنی بین کودکان باعث می‌شود تا والدین با هرکدام از آن‌ها به‌عنوان یک فرزند اول برخورد کنند.

تاثیر ترتیب تولد بر شخصیت

شخصیت فرزندان اول

مهم‌ترین ویژگی فرزندان اول احساس اقتدار و ریاست است. والدین معمولاً از آن‌ها می‌خواهند که مراقب خواهر و برادر کوچک‌ترشان باشند. همین مسئله باعث می‌شود که آن‌ها از کودکی با مفاهیمی مثل حمایت کردن و مراقبت آشنا شوند. درعین‌حال آنها از فرزندان کوچک‌تر انتظار توجه و احترام دارند. همین موضوع باعث می‌شود حس قدرت‌طلبی و ریاست حتی تا بزرگسالی نیز در شخصیت این افراد باشد.

فرزندان اول معمولاً ارتباط خوبی با والدین دارند؛ و همیشه در تعامل با آنها هستند. حتی بسیاری از مواقع پدر و مادرها با این فرزندشان درد و دل می‌کنند. همین موضوع باعث می‌شود که آنها درک بالایی از مسائل داشته و به‌خوبی بتوانند شرایط را تحلیل کنند. بعضی از این کودکان به خاطر اینکه می‌خواهند پدر و مادر خود را راضی و خوشحال نگه دارند تلاش می‌کنند تا همیشه بهترین باشند. و این موضوع باعث می‌شود تا به‌تدریج کمال‌گرایی در شخصیت آنها شکل بگیرد. برای آشنایی بیشتر با خصوصیات فرزند اول کلیک کنید.

تاثیر ترتیب تولد بر شخصیت فرزندان میانی

بسیاری از ما این را شنیده‌ایم که فرزندان وسط خانواده احساس می‌کنند موردتوجه نیستند. آنها همیشه در زیر سایه فرزند اول قرار دارند. و از طرف دیگر هیچ‌وقت توجهی که به فرزندان آخر می‌شود را هم به دست نمی‌آورند. اما همین موضوع باعث می‌شود تا آنها ویژگی‌های مثبتی را در خودشان پرورش بدهند. برای مثال فرزندان میانی معمولاً قدرت بالایی در مذاکره دارند. زیرا آنها به‌خوبی یاد گرفته‌اند که برای رسیدن به خواسته‌هایشان با دیگران صحبت کنند.

از طرف دیگر فرزند دوم وقتی احساس می‌کند به ‌اندازه فرزند اول توجه به دست نمی‌آورد به دنبال راهی برای نشان‌دادن خودش خواهد گشت. و همین موضوع باعث می‌شود تا خلاقیت و نوآوری در بعضی از آن‌ها دیده بشود. این کودکان قدرت سازگاری بالایی با شرایط دارند. و به‌خوبی می‌توانند خود را با شرایط هماهنگ کنند.

برای آشنایی با معایب و مزایای فرزند دوم کلیک کنید.

تاثیر ترتیب تولد بر شخصیت فرزند آخر

فرزندان آخر همیشه و در همه خانواده‌ها کانون توجه هستند. آنها علاوه بر توجه پدر و مادر، حمایت خواهران و برادران بزرگ‌تر را نیز دارند. به همین خاطر بالابودن عزت‌نفس از جمله ویژگی‌های این افراد است. درعین‌حال بعضی از آن‌ها تبدیل به شخصیت‌هایی می‌شوند که به‌شدت نسبت به توجه و محبت حساس هستند.

فرزند آخر خانواده بودن به این معنی است که شما والدین باتجربه‌ای دارید. آن‌ها به‌خوبی مهارت‌های فرزندپروری را یاد گرفته‌اند؛ و به همین خاطر بسیاری از سخت‌گیری‌ها و مشکلات فرزندان بزرگ‌تر را تجربه نمی‌کنند. همین موضوع باعث می‌شود تا این افراد حتی وقتی بزرگ می‌شوند نیز دید بازتری به مسائل داشته باشند. یا به‌عبارت‌دیگر خودشان هم تبدیل به شخصیت‌های سخت‌گیری نخواهند شد.

برای آشنایی بیشتر با ویژگی های فرزندان آخر کلیک کنید.

شخصیت تک فرزندان

این کودکان درست مانند فرزندان آخر در مرکز توجه و محبت قرار دارند. به همین خاطر بعضی از ویژگی‌های آنها شبیه فرزندان آخر است. درعین‌حال بی‌شباهت به فرزندان اول هم نیستند. اما یک نکته مهم راجع به تک‌فرزندها خودمحوری است. این کودکان معمولاً تنها هستند. آنها هرگز در خانه با خواهر و برادرهایشان بازی یا حتی دعوا نکرده‌اند. یک کودک تک‌فرزند معمولاً هرچه را خواسته فقط برای خودش فراهم شده است. این مسائل باعث می‌شود که آنها قدرت سازگاری پایین‌تری داشته باشند. شخصیت‌های تک‌فرزند معمولاً دوست دارند که حرف، حرف خودشان باشد.

حتما مقاله آموزش پدر و مادر را بخوانید.

برای دریافت مشاوره در زمینه تاثیر ترتیب تولد بر شخصیت می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره  02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان کلینیک تخصصی کودک ذهن نو تماس حاصل نمایید.

سؤالات متداول

آیا تاثیر ترتیب تولد برشخصیت قطعی است؟

خیر؛ زندگی هرکدام از ما باتوجه‌به شرایطی که در آن هستیم، شخصیت و باورهای والدینمان و سبک تربیتی که دارند متفاوت از دیگران خواهد بود. بااین‌حال ترتیب تولد نیز یکی از عواملی است که می‌تواند روی شخصیت ما تأثیرگذار باشد.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره