ویژگی های فرزندان آخر

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

ویژگی های فرزندان آخر خانواده چیست؟ فرزند آخر بودن تا چه حد بر روی روحیات فرد تاثیر گذار است؟ خانواده یک زنجیره است که هر کدام از افراد متناسب با جایگاه خود رفتاری خاصی دارند. اکثر والدین متوجه این نکته می‌شوند که هر کدام از کودکان آن‌ها ویژگی‌های منحصر به فردی دارد. برخی از روانشناسان باور دارند که تربیت فرزندان نقش مهمی بر روی خصوصیات اخلاقی آنان ایفا می‌کند.

همچنین رفتار متفاوتی که والدین با کودکان دارند، در شکل گیری اخلاقیات متفاوت در فرزندان تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثال فرزندان آخر در عین حال که می‌توانند افراد موفقی شوند، اگر بسیار نازپرورده باشند حالت وابستگی‌شان را تا آخر عمر حفظ می‌کنند. در ادامه مطلب به بررسی ویژگی های فرزندان آخر می‌پردازیم.

 

فرزندان آخر

فرزندان آخر در کنار خواهرها و برادرهای بزرگتر خود بزرگ می‌شوند. از نظر کودک آخر، خواهر و برادرهای بزرگتر می‌توانند از پس همه کارها بر بیایند. به همین دلیل برای رقابت کردن با آن‌ها انگیزه زیادی دارد و همین عامل رشد سریع او می‌شود. از طرف دیگر فرزند آخر عزیز دل و دردانه همه اعضای خانواده است. اگر والدین رفتار درستی با فرزند آخر نداشته باشند، برای همیشه او را وابسته خود می‌کنند.

اگر اختلاف سنی بین شما و فرزند آخرتان زیاد است باید به آن توجه کنید و متناسب با آن رفتار نمایید. تعداد فرزندانی که پیش از فرزند آخر داشته‌اید بر رفتار و تربیت شما تاثیر می‌گذارد و ویژگی های فرزندان آخر را نیز شکل می‌دهد. برای آشنایی بیشتر با روانشناسی کودک و نوجوان کلیک کنید.

رفتار والدین با فرزندان آخر

رفتاری که والدین با کودکان خود دارند موضوع بسیار مهمی است که پدر و مادر باید در ابتدای زندگی مشترک و تولد فرزندان به آن توجه کنند. فرزندان آخر به خاطر اینکه همه اعضای خانواده بزرگ‌تر از آن‌ها هستند، همواره عشق و محبت تمام اعضای خانواده در دریافت می‌کنند. این برخورد باعث می‌شود که کودکان آخر از اعتماد به نفس بالایی برخوردار باشند و همواره با انگیزه به سمت اهداف خود پیش بروند.

حتما از صفحه اینستاگرام ذهن نو و کانال تلگرامی ذهن نو دیدن نمایید.

ویژگی های فرزندان آخر

فرزندان آخر معمولا افرادی منعطف بار می‌آیند. این کودکان برون گرا هستند و به راحتی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند. یکی از ویژگی های فرزندان آخر ، خود محور بودن آن‌هاست؛ به این معنی که همیشه طبق نظر خود پیش می‌روند. این کودکان خودخواه بوده و حتی ممکن است در برخی زمینه‌ها تنها خود را قبول داشته باشند.

از دیگر ویژگی های فرزندان آخر توجه طلب شان است؛ یعنی دوست دارد که در تمام جمع‌ها توجه به سمت او باشد. این کودکان به دلیل محبت زیادی که از خانواده دریافت کرده‌اند، معمولا افرادی با اعتماد به نفس بالا هستند. کودکان آخر به راحتی با دیگران ارتباط می‌گیرند و روحیه رقابتی بالایی دارند. تلاشگری و رقابت طلبی از ویژگی های فرزندان آخر به حساب می آید.

البته نکته‌ای که در این قسمت وجود دارد این است که هر ویژگی شخصیتی با توجه به محیطی که فرد در آن پرورش می‌آید و ویژگی‌های بیولوژیکی شکل می‌گیرد. در نتیجه همه کودکان یکسان و با این ویژگی‌های مشترک نیستند. بسته به اینکه شرایط زندگی آن‌ها به چه صورت بوده، برخی از این ویژگی‌ها را دارند و برخی از آن‌ها را ندارند.

برای آشنایی با تاثیر ترتیب تولد بر شخصیت کلیک کنید.

ویژگی های منفی فرزندان آخر

فرزندان آخر مانند هر فرزند دیگری ویژگی‌هایی را متناسب جایگاه خود در خانه پیدا می‌کنند. فرزندان آخر ممکن است به دلیل حمایت زیادی که از سوی اعضای خانواده دریافت می‌کنند به انسان‌های وابسته‌ای تبدیل شوند که نمی‌توانند از عهده کارهای خود به تنهایی بر بیایند.

همچنین ممکن است به دلیل توجه زیادی که از خانواده دریافت کرده‌اند به هیچ وجه تحمل بی توجهی را نداشته باشند. اگر این کودکان با بی توجهی مواجه شوند (به عنوان مثال در مدرسه) احساس سرافکندگی می‌کنند. پس از ویژگی های فرزندان آخر می‌توان به توجه طلبی و وابستگی بسیار زیاد اشاره کرد. پیشنهاد می کنیم مقاله بهترین تعداد فرزند را مطالعه نمایید.

ویژگی های فرزندان آخر | نکات مهم در تربیت فرزند آخر 

کودکان آخر به دلیل سن کم به توجه و حمایت دیگران نیاز دارند و لازم است والدین وقت کافی برای این کودکان بگذارند. اما بهتر است به این نکته که توجه افراطی به آن‌ها در آینده برایشان مشکلاتی پیش می‌آورد نیز توجه داشته باشید.

فرزندان آخر باید مانند بقیه فرزندان از یک سری قوانین پیروی کنند. مقرراتی که در خانه وضع شده شامل حال تمام اعضای خانواده می‌شود. باید به این نکته دقت کنید چراکه فرزندان آخر معمولا به نظم و مقررات خانه بها نمی‌دهند. بهتر است هنگام بحث و مشاجره بین فرزندان، طرف فرزند کوچک‌تر را نگیرید و اجازه دهید خودشان با هم به نتیجه برسند. هنگام بحث‌ها بی طرف باشید.

همچنین اگر فرزندتان توقع بیجایی از شما داشت پاسخ منفی به خواسته او دهید. همچنین می‌توانید برای تربیت بهتر فرزندتان از مشاوره کودک کمک بگیرید. مشاوره کودک می‌تواند شما را از جدیدترین اصول تربیت کودک آگاه سازد. برای کسب اطلاع بیشتر از مشاوره کودک کلیک کنید.

سخن آخر

ویژگی های فرزند آخر که در این مقاله شرح دادیم، قطعی نیست. شکل گیری شخصیت به عوامل زیادی مثل سبک تربیتی، محیط، ژن، فرهنگ جامعه، وضعیت مالی، تجربیات به خصوص کودکی و… بستگی دارد. بنابراین شما نمی توانید به طور قطع ویژگی های نام برده شده را به فرزندان آخر نسبت دهید. بلکه برای بررسی ویژگی های فرزند آخر خود به طور انحصاری به او توجه کنید.

شما به عنوان والد باید در کنار مطالعه مستمر درباره روانشناسی و ویژگی های فرزندان آخر خصوصیات منحصر به فرزند کودک خود را نیز بشناسید. در این زمینه می توانید از کمک متخصصان کودک نیز استفاده کنید. حتما مقاله آموزش پدر و مادر را بخوانید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ویژگی های فرزندان آخر خانواده می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان کلینیک تخصصی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

سوالات متداول

آیا ممکن است فرزندان آخر به شخصیت وابسته دچار بشوند؟

اگر در کودکی بیش از اندازه به آنان توجه شود، در بزرگسالی حالت وابستگی را حفظ می‌کنند. پس بهتر است توجه و محبتی که از سوی اعضای خانواده به او می‌رسد کنترل شده باشد. در این راستا می‌توانید از کمک مشاوران و روانشناسان نیز بهره بگیرید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره