وازکتومی قابل برگشت است؟

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

وازکتومی یکی از روش های جلوگیری‌ازبارداری است که شاید نسبت به بستن لوله رحم چندان رایج نباشد. شاید به خاطر دیدگاه منفی که نسبت به ناتوان شدن مردان در باروری وجود دارد، استقبال چندانی از این روش نمی‌شود. به هر حال وازکتومی از روش‌های دائمی و موثر است که زوجین می‌توانند برای پایان دوره باروری خود از آن استفاده کنند. از آنجا که این روش دائمی است پیشنهاد می‌شود قبل از انجام آن حتما از خدمات مشاوره بارداری استفاده نمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه باروری مردان می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره کودک با برترین متخصصان در کلینیک تخصصی و مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

 

وازکتومی چیست؟

وازکتومی؛ یا عمل مجرابرداری یک عمل سرپائی در مردان است که به منظور پیشگیری از بارداری انجام می‌شود. این روش نیاز به بستری شدن ندارد. با بی‌حسی موضعی انجام‌شده و یک روش پیشگیری دائمی، با عوارض جانبی کم و از لحاظ هزینه‌بر بودن، مقرون به صرفه است. برای آشنایی با سایر روش‌های جلوگیری از بارداری کلیک کنید.

وازکتومی‌تنها یک روش پیشگیری به حساب‌آمده و در جلوگیری از انتقال بیماری‌ها مقاربتی از جمله HIV نقشی ندارد. بهتراست برای جلوگیری از انتقال بیماری‌ها مقاربتی از کاندوم مردانه استفاده شود.

تاثیرات وازکتومی بر میزان مایع منی

تنها یک درصد از حجم مایع منی از اسپرم تشکیل‌شده است. اسپرم توسط بیضه‌ها و مایع منی از پروستات و کیسه‌ها منوی تولید می‌شوند. آنچه که باعث باروری تخمک‌ها و بارداری زنان می‌شود همان اسپرم است، در نتیجه با انجام وازکتومی‌فقط امکان بارورسازی تغییر می‌کند و میزان و حجم مایع منی تغییری نمی‌کند.

آیا عملکرد جنسی افراد و ریسک سرطان پروستات با وازکتومی‌بالا می‌رود؟

همانطور که اشاره شد وازکتومی یک روش دائمی پیشگیری از بارداری است و منجر به مشکلاتی از قبیل اختلال نعوظ، کاهش میل جنسی و کاهش توانایی جنسی نمی‌گردد. در واقع وازکتومی تاثیری بر رفتار فرد در رابطه جنسی و اختلال در لذت جنسی ندارد. و اگر مواردی گزارش‌شده صرفا تاثیر روحی و روانی آن است.

هیچ ارتباطی درباره تاثیر وازکتومی بر بالابردن ریسک سرطان پروستات در مردان وجود ندارد.

وازکتومی و بارداری پس از آن

بله، درست خواندید! امکان بارداری پس از وازکتومی نیز وجود دارد. با وجود اینکه گفته‌شد وازکتومی روش دائمی پیشگیری از بارداری است. اما هم‌چنان تا چند ماه طول می‌کشدتا اسپرم‌ها از پیش ساخته‌شده در مایع منی به صفر برسد. امکان بارداری حدود دو ماه پس از وازکتومی وجود دارد و باید از روش‌ها پیشگیری دیگر استفاده کرد.

برای‌فهمیدن این موضوع که آیا میزان اسپرم مایع منی به صفررسیده، معمولا هر چهار هفته پس از عمل وازکتومی، آزمایشی انجام می‌شود. تا ازنبود اسپرم اطمینان حاصل شود.

لازم به ذکر است هرچه میزان دفعات رابطه و انزال بیشتر باشد، صفر شدن اسپرم در مایع منی نیز زودتر رخ می‌دهد.

عوارض وازکتومی

این عمل از دسته عمل‌های کم عارضه است، با این وجود عوارضی چون عفونت زخم، خونریزی، التهاب، کبودی، درد بیضه‌ها و یا ایجاد توده‌ها ریزی در محل بستن لوله‌ها را می‌توان نام برد.

روش‌ها انجام‌وازکتومی

وازکتومی‌ممکن است به روش جراحی و یا به روش لیزر انجام شود. پزشک در روش جراحی برای دسترسی به لوله‌ها برشی روی بیضه ایجاد می‌کند. پس از آن بخشی از لوله را برداشته و انتهای آن را سوزانده و برش ایجاد شده روی بیضه را بخیه می‌زند.

وازکتومی‌با لیزر هیچ برتری نسبت به روش جراحی ندارد. به بیان دیگر برای انجام‌وازکتومی به قدرت بالایی نیاز نیست و لیزر توصیه نمی‌شود.

بازگرداندن وازکتومی

به عمل بازگرداندن وازکتومی، وازووازوستومی نیز گفته می‌شود. این عمل برخلاف وازکتومی‌سرپائی نیست و در اتاق عمل و با بیهوشی عمومی یا در برخی موارد با بی‌حسی نخاعی انجام می‌شود.

توجه داشته باشید وازووازوستومی هرچه مدت زمان بیشتری از وازکتومی بگذرد، انجام شود با شانس موفقیت کمتری همراه است.

برای دریافت مشاوره در زمینه باروری مردان می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره کودک با برترین متخصصان در کلینیک تخصصی و مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره