جلوگیری از بارداری | ساده ترین روش جلوگیری از بارداری

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

جلوگیری از بارداری می‌تواند با توجه به میزان سلامت و شرایط جسمی طرفین با استفاده از روش‌های مختلفی صورت بگیرد. شاید بتوان استفاده از داروهای ضدبارداری را به‌عنوان یکی از رایج‌ترین و مطمئن‌ترین روش‌های جلوگیری از بارداری معرفی کرد. بااین‌حال روش‌های دیگری نیز برای رسیدن به این هدف وجود دارد. این روش‌ها ازنظر میزان قدرت و عوارضی که می‌توانند به همراه داشته باشند با یکدیگر تفاوت دارند. بهتر است پیش از انتخاب هریک از این روش‌ها با یک متخصص در ارتباط با وضعیت خود و مناسب‌ترین راهکاری که می‌توانید در این زمینه از آن استفاده کنید مشورت نمایید. ما در این مطلب راجع به انواع روش‌های پیشگیری از بارداری و مزایا و معایب هریک از آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

چرا جلوگیری از بارداری؟

 در ارتباط با روش‌های جلوگیری از بارداری و عوارض استفاده طولانی‌مدت از این روش‌ها مسائل بسیاری گفته شده است بااین‌حال همچنان بسیاری از زوجین به دلیل عدم آمادگی برای تولد فرزند از این روش‌ها استفاده می‌کنند.

اگرچه پیشگیری از بارداری می‌تواند عوارض جسمانی را به‌ویژه برای خانم‌ها به همراه داشته باشد بااین‌حال تولد ناخواسته فرزند نیز موضوع ساده‌ای نیست و می‌تواند مشکلات جسمی و روحی بسیاری را برای مادر و فرزند به همراه بیاورد. به همین خاطر بهتر است در کنار مشاوره با متخصصین زنان از یک مشاور کودک نیز در ارتباط با آمادگی‌های لازم پیش از تولد فرزند و هر آنچه می‌بایست راجع به نیازهای فرزندتان بدانید مشورت بگیرید. به خاطر داشته باشید که علاوه بر فرزند آوری نحوه تربیت فرزند نیز ازجمله موضوعاتی است که می‌بایست به آن توجه داشته باشید.

 

روش‌های جلوگیری از بارداری

همان‌طور که گفته شد روش‌های مختلفی برای پیشگیری از بارداری وجود دارد که بعضی از آن‌ها برای خانم‌ها و برخی دیگر برای آقایان مورداستفاده قرار می‌گیرند. هریک از این روش‌ها ضریب مشخصی از اطمینان خواهند داشت و با توجه به وضعیت سلامت جسمی فرد می‌توان از برخی از آن‌ها استفاده کرد. به‌طورکلی این روش‌ها را می‌توان در چند دسته مختلف قرار داد که در ادامه راجع به آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

 

روش‌های هورمونی برای جلوگیری از بارداری

شاید شناخته‌شده‌ترین روش‌ها برای جلوگیری از بارداری استفاده از داروهای هورمونی است. استفاده از روش‌های هورمونی اگرچه توانایی بالایی در جلوگیری از بارداری دارند اما در کنار آن می‌توانند تنظیم هورمون‌های بدن را نیز تحت تأثیر خود قرار دهند. همچنین دقت در استفاده صحیح و به‌موقع از این داروها اهمیت بسیاری دارد.

قرص‌های 21 روزه

این گروه از داروها با نام‌های مختلفی در بازار موجود است که از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به قرص ال دی اشاره کرد. این داروها می‌بایست هر شب و رأس ساعت مشخصی مورداستفاده قرار بگیرند. هر دوره استفاده از دارو 21 روز طول کشیده و سپس مصرف دارو برای مدت یک هفته قطع می‌شود تا در این بازه زمانی عادت ماهانه اتفاق بیفتد.

قرص‌های اورژانسی

یکی دیگر از انواع قرص‌هایی که در پیشگیری از بارداری از آن‌ها استفاده می‌شود داروهای جلوگیری اورژانسی هستند. درصورتی‌که شما رابطه جنسی مراقبت نشده داشته‌اید و یا به هر دلیلی ایرادی در شیوه جلوگیری شما وجود داشته است می‌توانید از این دارو استفاده کنید. اگرچه شما می‌توانید تا 72 ساعت پس از پایان رابطه جنسی از این دارو استفاده کنید بااین‌حال بهتر است هرچه سریع‌تر این قرص را تهیه کنید.

به میزانی که زمان استفاده از این دارو با رابطه جنسی شما فاصله کمتری داشته باشد احتمال موفقیت‌آمیز بودن جلوگیری با استفاده از این روش نیز بالاتر خواهد بود. به خاطر داشته باشید که در هر سیکل از عادت ماهانه شما تنها یک‌بار مجاز به استفاده از این قرص هستید و با توجه به عوارض آن معمولاً توصیه می‌شود که به‌طورکلی در طی یک سال نهایتاً یک یا دو بار از این روش استفاده نمایید.

پچ پوستی

پچ های پوستی برچسب‌هایی هستند که در قسمت‌های مشخصی از بدن قرار می‌گیرند و می‌بایست برای مدت سه هفته در محل موردنظر باقی بمانند. درست مشابه آنچه در ارتباط با قرص‌های 21 روزه گفته شد در پایان سه هفته پچ ها برداشته شده و در این بازه زمانی عادت ماهانه اتفاق خواهد افتاد. درصورتی‌که از این روش به‌درستی استفاده شود توانایی آن برای جلوگیری از بارداری تا 99 درصد خواهد بود.

ایمپلنت‌ها

ایمپلنت‌ها وسایل فلزی کوچکی هستند که داخل بدن فرد قرار داده می‌شوند و با افزایش میزان ترشح هورمون پروژستین مانع از تخمک‌گذاری در رحم می‌شوند. ایمپلنت‌ها می‌توانند برای مدت 3 سال در بدن فرد باقی مانده و تا حدود 99 درصد توانایی پیشگیری از بارداری‌های ناخواسته را دارند.

 

روش‌های داخل رحمی برای جلوگیری از بارداری

در روش‌های داخل رحمی، دستگاهی داخل رحم قرار داده می‌شود و از این طریق می‌توان از بروز بارداری ناخواسته پیشگیری کرد.

آی‌یودی (IUD)

آی‌یودی نام وسیله کوچکی است که داخل رحم قرار داده می‌شود. آی‌یودی‌های مسی و هورمونی دو نوع این وسیله هستند. آی‌یودی‌های مسی می‌توانند برای 10 سال داخل رحم بمانند و با آسیب زدن به اسپرم‌ها از بارداری جلوگیری کنند؛ اما آی‌یودی‌های هورمونی برای جلوگیری از بارداری از روش دیگری استفاده می‌کنند. این دستگاه با ضخیم کردن دیواره دهانه رحم مانع ورود اسپرم به داخل آن می‌شود و تا 5 سال نیز قابل‌استفاده هستند. قرار دادن دستگاه آی‌یودی در داخل رحم می‌بایست زیر نظر متخصص صورت گرفته و در فواصل منظمی نیز سلامت محیط داخل رحم موردبررسی قرار بگیرد.

حلقه‌های واژنی

حلقه واژنی نام حلقه پلاستیکی کوچکی است که در داخل رحم قرار داده می‌شود. با توجه به اینکه رحم نمی‌تواند بین جنین و حلقه پلاستیکی تفاوت قائل شود، اجازه لقاح مجدد و شکل‌گیری جنین را نخواهد داد. پس از سه هفته می‌بایست حلقه پلاستیکی برای مدت یک هفته از بدن خارج شود و در طی این مدت قاعدگی رخ خواهد داد.

روش‌های انسدادی برای جلوگیری از بارداری

روش‌های انسدادی به کلیه روش‌هایی گفته می‌شود که در مسیر رسیدن اسپرم به تخمک مانعی ایجاد می‌کنند. این مانع می‌تواند در هر بخشی از مسیر قرار گرفته باشد و درنتیجه برخلاف روش‌های قبلی آقایان نیز می‌توانند از این روش برای جلوگیری از بارداری استفاده کنند.

کاندوم مردانه و زنانه

کاندوم پوششی است که معمولاً از جنس لاتکس ساخته شده و مانع رسیدن اسپرم و تخمک به یکدیگر خواهد بود. کاندوم‌های مردانه بر روی آلت تناسلی قرار گرفته و از این طریق مانع ورود اسپرم به بدن زن می‌شوند. کاندوم‌های زنانه نیز داخل واژن قرار گرفته و از این طریق مسیر رسیدن اسپرم به تخمک‌ها را مسدود می‌کنند. کاندوم علاوه بر توانایی بالایی که در جلوگیری از بارداری دارد می‌تواند از انتقال بیماری‌های عفونی نیز ممانعت کند بااین‌حال مشکلاتی همچون حساسیت به لاتکس و یا از بین رفتن میل جنسی ازجمله مشکلاتی هستند که این روش به همراه دارد.

اسفنج ضدبارداری

اسفنج ضدبارداری وسیله‌ای کوچک و به شکل بالشت است که در انتهای مسیر اتصال واژن به رحم قرار می‌گیرد و مانع ورود اسپرم به داخل رحم خواهد شد. این اسفنج‌ها در کنار مسدودیت فیزیکی که ایجاد می‌کنند حاوی مواد اسپرم کش هستند که این موضوع باعث می‌شود تا در صورت رها شدن اسپرم در بدن زن، شانسی برای زنده ماندن و ایجاد لقاح نداشته باشند. بااین‌حال اسفنج ضدبارداری در حدود 70 تا 80 درصد می‌تواند از احتمال لقاح جلوگیری کند و به همین خاطر معمولاً توصیه می‌شود که از این روش در کنار سایر روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده شود.

کلاهک رحم

این وسیله شبیه به یک فنجان یا کلاهک است که از سیلیکون ساخته شده و می‌بایست در انتهای واژن قرار بگیرد. درصورتی‌که کلاهک رحم به‌درستی در جای خود قرار داده شود باعث بسته شدن گردن رحم شده و احتمال ورود اسپرم را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

دیافراگم

دیافراگم نیز مانند کلاهک رحم وسیله‌ای است که در انتهای واژن قرار گرفته و مانع ورود اسپرم به داخل رحم می‌شود با این تفاوت که حتماً باید برای مؤثر بودن این روش همراه با آن از اسپرم کش استفاده شود.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه بارداری می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

 

سؤالات متداول درباره جلوگیری از بارداری

1. مطمئن‌ترین روش برای جلوگیری از بارداری چیست؟

معمولاً شناخته‌شده‌ترین روش‌ها برای جلوگیری از بارداری استفاده از قرص‌های ضدبارداری و یا کاندوم‌های مردانه هستند. این روش‌ها با احتمالی بالاتر از 95 درصد مانع بارداری می‌شوند. برای اطلاعات بیشتر می توانید مشاوره جنسی دریافت کنید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

‫2 دیدگاه ها

  1. سلام من با نامزدم رابطه جنسی داشتم پرده بکارتم سالمه حین رابطه اسپرمشو لای پاهام ریخت و من خوابیدم اصلا بلند نشدم بعد چند دقیقه لباسامو پوشیدم باز خوابیدم بعد دوساعت رفتم حموم بعد یک هفته هم پریود شدم در تاریخی که میشدم شدم آیا احتمال بارداری وجود دارد
    میشه لطفاً کمک کنید خیلی استرس داره25روزه هم گذشته
    باید کسب نفهمه هم نامزدم هم مادرم اگه میشه راهنمایی کنید

    1. سلام با توجه به این که قاعدگی در روز مشخص رخ داده؛ احتمال بارداری تقریبا صفر هست. برای اطمینان میتوانید از تست ها خانگی استفاه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره