تاثیر خود شناسی در ازدواج

تاثیر خود شناسی در ازدواج چیست ؟ خود شناسی همانطور که از نام آن پیدا است میزان شناخت شما از خودتان است، میزان شناخت شما از خودتان در همه جوانب زندگی تاثیر دارد هر چه خود را بیشتر بشناسید موفقتر خواهید بود و بیشترین تاثیر خودشناسی در ازدواج و انتخاب یک همسر مناسب است. درواقع برای یک ازدواج موفق علاوه بر شناخت طرف مقابل لازم است ابتدا خود را به خوبی بشناسید ودرک صحیحی از خواسته ها و تمایلات خود داشته باشید. حال چگونه می توانید خود را بشناسید؟ در این زمینه مشاوره های قبل ازدواج به طرز قابل توجهی به شما کمک خواهند کرد در ادامه به اهمیت خودشناسی در ازدواج اشاره می کنیم. همچنین توصیه داریم که برای دریافت مشاوره ازدواج کلیک کنید.

اهمیت خود شناسی در ازدواج

ازدواج بدون شناخت خود و درک صحیح از علایق و خواسته ها می تواند شروع یک زندگی نا موفق بوده و نتیجه آن نابودی و یا تحمل یک زندگی سخت باشد. شما برای داشتن یک ازدواج موفق باید به طور دقیق خواسته های خود را بدانید، باید بتوانید به خودتان عشق بورزید و خواسته هایتان برایتان مهم باشد و بعد از آن بتوانید شخص دیگری را دوست داشته باشید و به عنوان همسر خود انتخاب کنید. بسیاری از افراد بعد از ازدواج پشیمان می شوند زیرا تازه به این نتیجه می رسند که کاش قبل از ازدواج شناخت بهتری از خود داشتند و خواسته های خود را به درستی می دانستند تا در انتخاب همسر گزینه مناسبتری را انتخاب می کردند. در واقع اهمیت خود شناسی در ازدواج باعث می شود شما ابتدا خود و سپس طرف مقابلتان را به درستی شناخته و درک کنید و به طبع آن انتخاب درستی داشته باشد. در ادامه مهمترین دستاوردهای خود شناسی در ازداوج را برایتان بیان کرده ایم:

  • خود آگاهی باعث می شود شما یک انتخاب صحیح در ازدواج داشته باشید و فرد مناسبی را برگزینید.
  • خود شناسی یکی از مهارت های مهم در همه ابعاد زندگی مخصوصا در ازدواج است که در صورت نداشتن این مهارت شما نمی توانید شناخت درستی از طرف مقابل نیز داشته باشید.
  • با داشتن شناخت کافی از خودتان می توانید به ویژگی های مثبت و منفی خود پی ببرید و تلاش کنید نقاط مثبت را تقویت و ویژگی های منفی را از بین ببرید
  • با خود شناسی شما ملاک های ازدواج و انتظارات خود از همسر آینده تان را پیدا کرده و این گونه فردی متناسب با خواسته هایتان انتخاب می کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مهارت های لازم برای ازدواج کلیک کنید.

مهم‌ترین مسائلی که در خودشناسی ازدواج باید در نظر گرفته شود

اگر میخواهید به خود شناسی برسیی باید تمام زوایای وجودی خود را بررسی کرده و خواسته ها و تمایلات و تفکرات خود را درک کنید برای این منظور مهمترین مسائلی که در خودشناسی باید از آن درک کافی داشته باشید برایتان بازگو می کنیم. همچنین برای ازدواج‌تان پیشنهاد می‌کنیم علاوه برخودشناسی درباره پیش نیازهای ازدواج هم مطالعه بفرمایید.

1- شناخت اعتقادات مذهبی

شناخت خود در زمینه اعتقادات مذهبی اهمیت بسزایی در خودشناسی و تاثیر آن در ازدواج دارد باید درک صحیحی از میزان اعتقادات مذهبی خود داشته باشید و در این زمینه خود را به درستی بشناسید. شما باید خود را به طور دقیق از لحاظ میزان پایبندی به اعتقادات مذهبی مورد ارزیابی قرار دهید و سپس به این نتیجه برسید که اعتقادات همسر اینده شما تا چه حد باید به شما نزدیک باشد تا بتوانید در کنار او به راحتی زندگی کنید این مسئله را بهتر است در جلسات خواستگاری نیز مطرح کنید همچنین مشاوره قبل ازدواج می تواند میزان شباهت شما با فرد مقابلتان را در زمینه اعتقادات مذهبی برایتان روشن کند.

2- شناخت سطح هوشی و فکری

انتخاب همسری که از نظر سطح هوشی و فکری به شما نزدیک باشد بسیار مهم است اگر دو فرد از لحاظ  هوشی در دو سطح بسیار متفاوت قرار داشته باشند زندگی سخت و پر تنشی را خواهند داشت بهتر است در این زمینه با یکدیگر تناسب داشته باشید و برای رسیدن به این تناسب باید در ابتدا سطح هوشی خود را سنجیده و همسر مناسبی انتخاب کنید.

3- وضعیت اقتصادی | خود شناسی در ازدواج

شناخت خود از لحاظ وضعیت اقتصادی و سطح زندگی نکته بسیار مهمی است شاید بسیاری  از زوج ها در ابتدای ازدواج این مسئله را نادیده گرفته و تحت تاثیر احساسات تصمیم بگیرند ولی بعد از ازدواج به دلیل مشکلات مختلف اقتصادی از کرده خود پشیمان شوند. قبل از ازدواج بدور از هر گونه احساستی باید در این زمینه به خود شناسی کامل برسید اینکه شما در چه شرایط اقتصادی می توانید زندگی کنید و حداقل و حداکثر ها را برای خود مشخص نمایید درواقع باید میزان سازگاری خود را با شرایط اقتصادی طرف مقابل بسنجید  و بر اساس آن همسر خود را انتخاب نمایید. همچنین نحوه زندگی شما از لحاظ خرج کردن و طرز زندگی و نوع خواسته هایتان مهم است آیا فردی هستید که سعی میکنید همواره پس انداز کنید یا ولخرج هستید و یا اینکه تعادل را حفظ می کنید همه این موارد اهمیت دارد که بر اساس آن بتوانید طرف مقابل را انتخاب نمایید.

4- آگاهی از مشکلات جسمی و روحی

اغلب افراد در باره وضعیت جسمی و روحی خود آگاهی دارند و اگر مشکلی از لحاظ سلامتی جسم یا روان دارند از آن باخبر هستند ولی به طور کلی ممکن است شما دچار مشکلاتی مانند افسردگی، وسواس و یا مشکلات روانشناختی دیگری باشید که نیاز به درمان داشته باشید و از آن بی خبر باشید . توجه نمایید این مسائل در زندگی مشترک شما تاثیر مستقیم می گذارد همچنین اگر از لحظ جسمی دچار نقص هستید باید هنگام انتخاب همسر خود فردی را انتخاب کنید که شرایط شما را بپذیرد . انتخاب فردی که برای حل مشکل شما در کنارتان باشد می تواند زندگی بهتری را برایتان رقم بزند.

5- افق های فکری و ویژگی های رفتاری

قبل از ازدواج تمام خصوصیات اخلاقی، رفتاری و افق های فکری خود را بشناسید تا بتوانید فردی متناسب با ویژگی های خود انتخاب کنید. اگر فردی سلطه جو هستید که میخواهید همواره حرف اول و آخر را خودتان بزنید نمیتوانید فردی را که ویژگی هایی مشابه خودتان دارد انتخاب کنید. اگر به عنوان یک آقا خلق و خوی مرد سالاری دارید نمی توانید خانمی را که خلق و خوی زن سالاری دارد انتخاب کنید. خانمی که دوست دارد مستقل باشد و در اکثر موارد خودش تصمیم گیری کند باید همسری متناسب با ویژگی های خودش انتخاب نماید. این نکات بسیار اهمیت دارد بسیاری از زوج ها بر سر همین مسائل به مشکل خورده و زندگی  مشترک آن ها دوامی نخواهد داشت. مشاوره های قبل از ازدواج، به شما برای شناخت دقیقی از خود و طرف مقابلتان کمک می کند و شما را  در انتخابی صحیح راهنمایی خواهد کرد.

6- درک شما از عشق | خود شناسی در ازدواج

اینکه شما چه درکی از عشق و محبت دارید نیز اهمیت دارد شما هنگام ازدواج باید خود را در زمینه های عاطفی بشناسید و اینکه تا چه اندازه  و به چه صورتی به طرف مقابل عشق می ورزید و چه انتظاری در این زمینه از طرف مقابل دارید باید به طور دقیق مشخص شود.  اینکه دوست دارید طرف مقابل با رفتار خود علاقه اش را به شما نشان دهد یا این محبت را به زبان بیاورد و یا نیاز به محبت لمسی مانند در آغوش کشیدن دارید و یا دوست دارید طرف مقابل برای ابراز علاقه از شما در جمع و یا در خلوت تعریف کند و یا اینکه خریدن هدیه و وقت گزراندن را نمادی از محبت و عشق ورزیدن می دانید، در واقع  باید خواسته های خود را در این زمینه بشناسید و سپس ویژگی های طرف مقابل را در این زمینه بررسی کرده و  به یک انتخاب درست در ازدواج برسید.

برای به دست آوردن یک ازدواج موفق کلیک کنید.

روش های خود شناسی در ازدواج

روش های زیر می تواند شمارا به خود شناسی برساند و ازدواجی موفق را برایتان رقم بزند. کمک از اطرافیان: از اطرافیان و افرادی که بیشتر با آنها در ارتباط هستید بخواهید که توصیفی از ویژگی های شخصیتی شما رائه دهند  این گونه می توانید بیشتر خصوصیات و تمایلات خود را دریابید. خصوصیات خود را یاد داشت کنید: خواسته ها و خصوصیات و تمایلات خود را بنویسید، انتظاراتی که از همسر آینده تان دارید را لیست کنید این گونه میتوانید شناخت دقیقی از خود داشته و همچنین نکات مثبت و منفی خود را پیدا کرده و سعی در تقویت ویژگی های مثبت خود و ترک خصوصیات منفی نمایید. از یک مشاور کمک بگیرید:  مشاوره های روانشناسی در خودشناسی بسیار تاثیر گذار است شما در ارتباط با یک روانشناس می توانید ابعاد مختلف شخصیت خود را بشناسید و به این ترتیب معیارهایی خود را دانسته و بر اساس آن معیارها انتخاب صحیحی در ازدواج داشته باشید.

برای دریافت مشاوره در زمینه خود شناسی در ازدواج می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی ازدواج با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

اهمیت خودشناسی در ازدواج چیست؟

ازدواج بدون شناخت خود و درک صحیح از علایق و خواسته ها می تواند شروع یک زندگی نا موفق بوده و نتیجه آن نابودی و یا تحمل یک زندگی سخت باشد. شما برای داشتن یک ازدواج موفق باید به طور دقیق خواسته های خود را بدانید باید بتوانید به خودتان عشق بورزید و خواسته هایتان برایتان مهم باشد و بعد از آن بتوانید شخص دیگری را دوست داشته باشید و به عنوان همسر خود انتخاب کنید. بسیاری از افراد بعد از ازدواج پشیمان می شوند زیرا تازه به این نتیجه می رسند که کاش قبل از ازدواج شناخت بهتری از خود داشتند و خواسته های خود را به درستی می دانستند تا در انتخاب همسر گزینه مناسبتری را انتخاب می کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره