زنان با اعتماد به نفس چگونه رفتار می کنند

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

زنان با اعتماد به نفس ویژگی‌هایی دارند که آن‌ها را از دیگران متمایز می‌کند. در حال حاضر میزان حضور زنان در اجتماع افزایش پیدا کرده است و آن‌ها برای موفقیت نیاز دارند در کنار یادگیری مهارت‌های برقراری ارتباط، اعتماد به نفس بالایی نیز داشته باشند. اعتماد به نفس در نحوه زندگی انسان‌ها تاثیر بسیار زیادی دارد و تعیین کننده ارتباط او با دیگر افراد می‌باشد؛ به طوری که زنان با اعتماد به نفس بالا همواره در حال خندیدن با دیگر افراد هستند و میزان اختلالات روحی و روانی همچون افسردگی و گوشه گیری در آن‌ها بسیار کم‌تر است. اگر شما نیز تمایل دارید در جمع‌های خانوادگی، دوستانه و همینطور اجتماع همچون زنان با اعتماد به نفس ظاهر شوید، در ادامه این مقاله همراه ما باشید. برای پرورش و ایجاد این ویژگی‌ها برای مشاوره فردی اقدام کنید.

زنان با اعتماد به نفس

یکی از مهم‌ترین مواردی که نشان دهنده اعتماد به نفس در زنان است، زبان بدن آن‌ها می‌باشد. در واقع هر کدام از حالت‌های بدنی شامل حالت ژست و حرکت‌های دست و سر، ارتباط چشمی و … نشان دهنده ویژگی‌های شخصی فرد به دیگران است.

برای اینکه جزو زنان‌بااعتماد به نفس بالا باشید، سعی کنید زبان بدن خود را بشناسید و مهارت استفاده از زبان بدن را در خود تقویت کنید. زنان‌بااعتماد به نفس بالا در موقعیت‌های مختلف به زبان بدن خود توجه دارند. به عنوان مثال در زمان صحبت کردن و یا سخنرانی، دست‌های خود را در پشت خود پنهان نمی‌کنند و به روی میز می‌گذارند تا نشان دهند اعتماد به نفس بالایی دارند.

همینطور نحوه ایستادن زنان با اعتماد به نفس بالا نیز با دیگر افراد کمی متفاوت‌تر است. سعی کنید برای اینکه فردی با اعتماد به نفس بالا باشید، به نحوه ایستادن خود توجه کنید؛ راست بایستید و با شانه‌های باز و نه خمیده حرکت کنید.

برقراری ارتباط چشمی همراه با لبخندهای واقعی با دیگر افراد نیز تا حد زیادی گویای اعتماد به نفس می‌باشد. در واقع شما زمانی که به چشم‌های طرف مقابل نگاه می‌کنید، احساساتی شامل اضطراب و نگرانی را به او منتقل کنید و یا برعکس با یک ارتباط چشمی اعتماد به نفس خود را به او نشان می‌دهید. حرف زدن با تن صدای مناسب، قاطعانه و در فاصله متعادل نیز می‌تواند اشاره به اعتماد به نفس بالا داشته باشد. برای آشنایی با روش های افزایش اعتماد به نفس کلیک کنید.

ویژگی‌ها و خصوصیات زنان با اعتماد به نفس

در ابتدای مقاله اشاره کوتاهی کردیم که زنان‌با اعتماد به نفس بالا ویژگی و خصوصیاتی دارند که آن‌ها را از دیگر افراد متمایز می‌کند. در ادامه به برخی راهکارها اشاره کرده‌ایم که می‌توانید با انجام آن‌ها و تغییر سبک زندگی خود، خصوصیات زنان با اعتماد به نفس را در خود پرورش دهید.

1. ورزش مداوم

ورزش کردن از ساده‌ترین روش‌هایی است که باعث ایجاد روحیه مثبت و دور شدن از افکار منفی می‌گردد. حتی اگر مشغله‌های بسیاری دارید و امور خانه‌داری و بچه‌داری زمان شما را پر کرده؛ سعی کنید زمان‌هایی حتی کوتاه را به ورزش کردن اختصاص دهید و زمان‌هایی را در روز پیاده روی کنید.

2. رفتن به دنبال علاقه‌مندی‌ها

زنان با اعتماد به نفس بدون توجه به اینکه اجتماع و یا دیگران از او چه می‌خواهند، به ندای درونی خودشان توجه می‌کنند.

بنابراین برای اینکه همانند زنان با اعتماد به نفس رفتار کنید؛ سعی کنید به علاقه‌مندی‌های خود توجه داشته باشید و حتی کارهای کوچکی که برای‌تان لذت بخش است با علاقه انجام دهید تا احساس خوبی دریافت کنید.

پرداختن به علاقه‌مندی‌ها سبب خودشناسی شده و میزان اعتماد به نفس‌تان را افزایش می‌دهد؛ حتی اگر آن کار از نظر دیگران بیهوده و یا بی‌ارزش به نظر برسد؛ آنچه که اهمیت دارد این است که شما از انجام آن کار احساس لذت و رضایت داشته باشید.

3. زنان با اعتماد به نفس به دنبال تجربیات تازه هستند

پرداختن به یک موضوع خاص باعث می‌شود که فرد توانایی لازم برای حضور در موقعیت‌های جدید را نداشته باشد و دست و پای خود را در شرایط جدید گم کند.

برای اینکه اعتماد به نفس خود را افزایش دهید، سعی کنید در موقعیت‌های جدید و متفاوت قرار بگیرید و اتفاقات جدید را تجربه کنید. این تجربیات حتی می‌تواند معاشرت با دوستان جدید باشد.

4. منفعل نباشید و حرکت کنید

برخی از زنان به دلیل تربیت خانوادگی نادرست و مردسالارانه و همینطور محیطی که در آن رشد پیدا کرده‌اند، از احساس وجود کردن می‌ترسند. به همین دلیل در اغلب موارد منفعل هستند و حتی اگر موضوعی بر خلاف میل آن‌ها باشد، اظهار نظر نمی‌کنند و سعی بر مخالفت و تاکید بر روی خواسته‌های خود ندارند.

همین موضوع از علت‌های مهم تضعیف اعتماد به نفس در زنان است و سبب افزایش آسیب‌پذیری روانی آن‌ها می‌گردد. برای اینکه بتوانید از این موضوع پیشگیری کنید و همانند زنان با اعتماد به نفس بالا رفتار کنید، سعی کنید مهارت نه گفتن را تمرین کنید. در مورد خواسته‌ها، باور و همینطور احساسات درونی خود به طور شفاف با دیگران صحبت نمایید. اگر احساس می‌کنید نمی‌توانید این مهارت‌ها را در خود تقویت کنید، سعی کنید از یک روانشناس کمک بگیرید.

5. درک تفاوت میان اعتماد به نفس با کمال مطلق

داشتن اعتماد به نفس بالا به معنای این نیست که تمامی افراد باید انسان‌های کاملی باشند. کمال گرایی مطلق سبب می‌شود که افراد  انتظار هیچ گونه نقص و کاستی را از خود نداشته باشند و آسیب‌پذیرتر از دیگران رفتار کنند؛ به طوری که هر گونه کاستی و ناکامی در رسیدن به اهداف اعتماد به نفس آن‌ها را کاملا از بین ببرد.

برای جلوگیری از این موضوع بهتر است تفاوت میان اعتماد به نفس و کمال گرایی مطلق را درک کنید و باور داشته باشید که شما هم همانند دیگر انسان‌ها هستید و ممکن است نقص، خطا و یا اشتباه داشته باشید.

اعتماد به نفس به این معنی است که یک فرد با قبول تمامی نقاط‌ضعف خود در کنار نقاط‌قوتی که دارد، خودش را بپذیرد. زنان با اعتماد به نفس تحت تاثیر نظر اطرافیان و یا شبکه‌های اجتماعی نسبت به خود احساس بدی پیدا نمی‌کنند؛ بلکه برای آن‌ها تنها نظر خودشان اهمیت دارد و به تائید دیگران نیازی ندارند.

6.مقابله با شکست‌های عاطفی

زنان با اعتماد به نفس روحیه بسیار قوی دارند و حتی اگر در یک رابطه عاطفی شکست بخورند، می‌توانند سریع‌تر به شرایط عادی زندگی برگردند. در واقع شکست عاطفی و عشقی برای زنان با اعتماد به نفس یک تجربه می‌شود تا در روابط بعدی خود دقت بیشتری به خرج بدهند. در واقع آن‌ها خودشان را لایق بهترین رابطه‌ها می‌دانند و خروج از یک رابطه بی‌هدف را ضعف و موضوعی برای غمگین بودن تصور نمی‌کنند.

7. احساسات خود را بشناسید

زنان با اعتماد به نفس بالا برای اینکه احساسات خود را درک کنند و تسلط کافی بر روی آن داشته باشند، تلاش می‌کنند. بروز احساسات در مواقع لازم از ویژگی زنان با اعتماد به نفس است.

8.پذیرش اشتباهات

زنانی که اعتماد به نفس بالایی دارند، از پذیرش اشتباهات و تقصیراتی که داشته‌اند، ترسی ندارند. این دسته از زنان سعی می‌کنند با پذیرش اشتباهات خود، آن‌ها را جبران کنند.

سخن آخر

داشتن اعتماد به نفس فارغ از جنسیت و زن و مرد بودن، از ملزومات زندگی هر فردی است. اگر به دلایل مشکلات مختلف در زندگی دچار شکست شخصی شده‌اید و یا نظرات و انتقادهای دیگران سبب شده است که اعتماد به نفس خود را از دست بدهید، سعی کنید برای تقویت اعتماد به نفس خود از مشاوره روانشناسی مرکز ذهن نو بهره ببرید.

افزایش و تقویت اعتماد به نفس دارای اهمیت بسیاری است و در صورتی که فرد در برابر کمبود اعتماد به نفس خود اقدامی نکند، در طولانی مدت به دیگر مشکلات شامل اختلالات اظطرابی، افسردگی و … مبتلا می‌گردد. برای آشنایی با سایر مهارت های زندگی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه پرورش ویژگی های زنان با اعتماد به نفس می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره