برنامه ریزی برای کنکور 1401

آیا روش مناسب برنامه ریزی برای کنکور را می‌دانید؟ این سؤالی است که تقریباً برای همه داوطلبان کنکور پیش می‌آید. کنکور سراسری آزمون سنگینی است که برای ورود به دانشگاه باید از سد آن رد شوید. اما مهم‌ترین ابزار برای اینکه بتوانید از این آزمون به‌خوبی عبور کنید یک برنامه‌ریزی مناسب است. در واقع بدون داشتن یک برنامه مناسب درس‌خواندن شما شکلی بی‌نظم و پراکنده پیدا می‌کند. شاید برخی مطالب را نخوانید یا شاید نتوانید بعضی‌های دیگر را مرور کنید. به‌همین خاطر بهترین کار این است که با روش‌های صحیح برنامه‌ریزی برای کنکور آشنا شوید. در ادامه مهم‌ترین اصول برنامه‌ریزی برای کنکور را بررسی کرده‌ایم. بااین‌حال کمک‌گرفتن از یک مشاور متخصص در هر مرحله برای شما مفیدتر می‌باشد. برای دریافت مشاوره تحصیلی کلیک کنید.

اصول برنامه ریزی برای کنکور

قبل از اینکه راجع به روش‌های برنامه ریزی صحبت کنیم بهتر است چند قانون را با هم مرور کنیم. این قانون‌ها به شما کمک می‌کنند برنامه خود را با دقت و نظم بهتری انجام بدهید. برای آشنایی با نحوه موفقیت در کنکور کلیک کنید.

1- به برنامه متعهد باشید

مهم‌تر از برنامه ریختن این است که به برنامه خود عمل کنید. یادتان باشد یک برنامه خیلی خوب تا وقتی که عملی نشده باشد به هیچ دردی نمی‌خورد. به همین خاطر اولین چیزی که باید رعایت کنید این است که به برنامه خودتان متعهد باشید. اوایل این کار برایتان سخت خواهد بود. به همین خاطر بهتر است روزهای اول برنامه را کمی سبک‌تر شروع کنید. اما سعی کنید همیشه خودتان را به انجام‌دادن بخش‌های برنامه مجبور کنید. مطمئن باشید پس از چند روز تحمل سختی‌ها شرایط برایتان راحت‌تر خواهد شد. یکی از روش‌هایی که می‌تواند کمک‌کننده باشد این است که هروقت خسته شدید خودتان را در آینده و پس از موفقیت در کنکور تصور کنید.

2- سنگ بزرگ علامت نزدن است

یادتان باشد که برای کنکور باید یک سال کامل درس بخوانید. پس همه انرژی و توان‌تان را در روزهای اول خرج نکنید. بسیاری از دانش‌آموزان این اشتباه را می‌کنند و بعد از مدتی خسته می‌شوند. به همین خاطر بهتر است در روزهای اول ساعت مطالعه خیلی بالایی برای خودتان در نظر نگیرید. ساعت مطالعه شما باید باتوجه‌به عادت‌هایی که در همه سال‌های تحصیل‌تان داشته‌اید تنظیم شود.

3- استفاده از همه درس‌ها در برنامه روزانه

یکی از نکاتی که حتماً باید رعایت کنید این است که برنامه روزانه شما باید تنوع داشته باشد. هرگز کل برنامه روزانه را به یک یا دو درس اختصاص ندهید. بهترین روش این است که پس از هر درس سخت یا درس اختصاصی یک درس عمومی یا درس آسان قرار بدهید.

4- خواب مناسب

به‌هم‌ریختن ساعت خواب مشکلی است که تقریباً برای همه کنکوری‌ها پیش می‌آید. بااین‌حال باید بدانید که این کار می‌تواند درصد موفقیت شما را تا حد زیادی کاهش بدهد. خواب کافی و باکیفیت باعث می‌شود سلول‌های مغز شما استراحت کنند. این مسئله حتی به تثبیت آنچه در طول روز خوانده‌اید هم کمک می‌کند. به همین خاطر بهترین روش این است که به‌جای شب‌بیداری‌های دائمی، سحرخیز باشید. شب‌ها قبل از ساعت دوازده برای خوابیدن آماده شوید. اگر احساس می‌کنید خواب‌تان نمی‌برد از ورزش‌های هوازی استفاده کنید.

5- مرورهای به موقع خلاصه ها و نکات

یک نکته بسیار مهم در برنامه ریزی برای کنکور این است که هر درس را مرور کنید. یادتان باشد خواندن هر درس به‌تنهایی کافی نیست. اگر شما درس‌ها را مرور نکنید دیریازود متوجه این موضوع می‌شوید که حجم زیادی از نکات را فراموش کرده‌اید. به همین خاطر بهترین راه این است که در کنار خواندن هر درس برنامه مشخصی هم برای مرور آن داشته باشید.

6- برنامه ریزی انعطاف‌پذیر برای کنکور

برنامه شما باید قدرت انعطاف داشته باشد. یعنی اگر به یک بخش از برنامه نرسیدید نباید کل برنامه به هم بریزد. برای این کار دو یا سه ساعت در هفته را خالی نگه دارید. این زمان‌ها را برای جبران کردن مطالبی بگذارید که نرسیدید در زمان خودشان آن‌ها را بخوانید.

7- برای هر درس برنامه ریزی مشخصی داشته باشید

قبل از اینکه برنامه ریزی برای کنکور را شروع کنید برای هر درس‌تان هدف‌گذاری کنید. تا آخر هفته قرار است چه مقدار از این کتاب را بخوانید؟ تا آخر ماه چطور؟ سپس زمان‌های خود را برای رسیدن به این هدف تقسیم‌بندی کنید.

8- استراحت‌های منظم

اضطراب کنکور گاهی اوقات باعث می‌شود که نتوانید استراحتی با کیفیت داشته باشید. این دست از دانش‌آموزان به زودی متوجه می‌شوند که همه مطالب را با هم قاطی می‌کنند یا حتی بخش زیادی را فراموش خواهند کرد. زیرا استراحت یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید حواس‌تان به آن باشد. پس از پایان هر درس زمانی را به استراحت اختصاص بدهید. این کار باعث می‌شود تا هم مغزتان آمادگی لازم برای درس بعدی را پیدا کند و هم اطلاعات در ذهن‌تان تثبیت بشوند.

روش صحیح برنامه ریزی برای کنکور

برنامه ریزی شخصی برای کنکور

مناسب‌ترین برنامه کنکور برای هر دانش‌آموز برنامه‌ای است که باتوجه‌به نیازهای خود او ریخته شود. پس در اولین قدم برای برنامه‌ریزی بهتر است استفاده از برنامه‌های دیگران را کنار بگذارید. باتوجه‌به هدفی که برای خودتان مشخص کرده‌اید و همین‌طور حجم درس‌هایی که تا امروز خوانده‌اید یک برنامه مشخص برای خودتان بریزید.

درس به درس جلو بروید

همان‌طور که گفتیم خواندن و مرور کردن، هردو به یک اندازه اهمیت دارند. به همین خاطر وقتی می‌خواهید برای خودتان برنامه‌ریزی کنید بهتر است درس به درس جلو بروید. به این معنی که یک کتاب را در نظر بگیرید. زمان خواندن و همین‌طور مرور و تست‌زدن این درس را مشخص کنید؛ سپس به سراغ درس بعدی بروید. بسیاری از دانش‌آموزان می‌پرسند که بهتر است درس‌خواندن را از چه کتابی شروع کنند؟ باید گفت برنامه شما باید از دروس اختصاصی و درسی که بالاترین ضریب را دارد شروع شود.

تهیه فهرست فصل‌ها از هر کتاب

یکی از روش‌هایی که در درس‌خواندن خیلی به شما کمک خواهد کرد این است که از کلیه کتاب‌های خود یک چک‌لیست داشته باشید. برای این منظور ابتدا همه فصل‌های هرکتاب را روی یک برگه بنویسید. سپس هر درسی را که می‌خوانید روی آن علامت بزنید. سعی کنید علاوه بر علامت زدن این را هم مشخص کنید که آیا مطلب را به‌درستی خوانده‌اید یا بخش‌هایی از آن را بلد نیستید. این کار به شما کمک می‌کند یک جمع‌بندی از این موضوع داشته باشید که از هرکتاب چقدر را خوانده‌اید و هر بخش را با چه کیفیتی خوانده‌اید.

آیا برنامه نتیجه‌بخش بوده است؟

آخر هر هفته یک ارزیابی از برنامه‌ای که انجام داده‌اید داشته باشید. با خودتان به این سؤال پاسخ دهید که آیا برنامه درسی شما نتیجه‌بخش بوده است؟ چه اشکالاتی در این برنامه وجود داشت؟ سعی کنید این اشکالات را برطرف کنید و هر هفته برنامه بهتری برای خودتان تنظیم کنید.

برنامه‌ریزی زمانی و حجمی برای کنکور

به‌طورکلی برنامه ریزی برای کنکور می‌تواند به سه شکل حجمی، زمانی و یا ترکیبی از این دو باشد. برنامه‌های زمانی به این معنی هستند که فقط ساعت مطالعه مشخص می‌شود. برای مثال شما برنامه‌ریزی می‌کنید که از ساعت ده تا یازده صبح ادبیات بخوانید. برنامه‌های حجمی تنها میزان درسی که باید خوانده بشود را مشخص می‌کنند؛ برای مثال یک درس از ادبیات؛ اما برنامه‌های ترکیبی هردوی این حالت‌ها را در نظر می‌گیرد. یعنی مشخص می‌کند که شما می‌بایست از ساعت ده تا یازده یک درس از ادبیات را بخوانید.

مشاورین تحصیلی معتقدند بهترین شیوه برنامه‌ریزی استفاده از روش ترکیبی است؛ اما می‌توان گفت که بهترین روش باتوجه‌به شخصیت شما متفاوت است. اگر آن‌قدرها دقیق نیستید که بتوانید برای تمام ساعت‌های روز خود زمان‌بندی داشته باشید بهتر است از روش حجمی استفاده کنید؛ اما اگر از آن دسته دانش‌آموزانی هستید که می‌بایست همه چیز را از قبل و مشخص بدانند بهتر است از روش ترکیبی استفاده کنید.

برنامه ریزی برای کنکور و انواع تست‌ها

یکی از مهم‌ترین بخش‌های برنامه ریزی برای کنکور استفاده از تست‌ها است. هرچقدر تمرین شما روی تست‌ها بیشتر باشد با احتمال بالاتری می‌توانید از پس سؤالات کنکور بربیایید. اما باید روش استفاده از تست‌ها را هم بلد باشید. تست‌های کنکور به دو دسته آموزشی و ارزیابی تقسیم می‌شوند. تست‌های آموزشی بلافاصله پس از هر درس یا در زمان خواندن درس زده می‌شوند. این تست‌ها به شما کمک می‌کنند ببینید چقدر مطالب درس را فهمیده‌اید؛ در درس چه نکاتی وجود دارد و همین‌طور اشکالات خود را متوجه خواهید شد. برای انجام این تست‌ها نیازی به گرفتن زمان یا حساب کردن درصد ندارید.

تست‌های ارزیابی تست‌هایی هستند که باید یک یا دو روز پس از خواندن مطالب و برای ارزیابی میزان یادگیری‌تان از آن‌ها استفاده کنید. این تست‌ها را بهتر است در زمان مشخص انجام بدهید و همین‌طور درصد خود را از آن‌ها محاسبه کنید.

کنکور و اهمیت مشاوره

مشاوره برای کنکور تنها به برنامه ریزی درسی محدود نمی‌شود. گاهی اوقات استرس و فشار روانی کنکور مشکلات بسیاری را برای دانش‌آموزان ایجاد می‌کند. متأسفانه این مشکلات باعث می‌شود که دانش‌آموز از مسیر درس‌خواندن درست نیز خارج بشود. به همین خاطر بهتر است در طول این سال از یک مشاور متخصص کمک بگیرید. مشاورین می‌توانند سلامت روان و همین‌طور اصول برنامه‌ریزی صحیح درسی را به شما آموزش بدهند.

برای دریافت مشاوره در زمینه روش های تست زنی می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تحصیلی تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

سؤالات متداول

بهترین روش برای برنامه ریزی کنکور چیست؟

مهم‌ترین نکته‌ای که در برنامه‌ریزی باید رعایت کنید این است که برنامه می باید شخصی و متناسب با نیازها و خواسته‌های شما باشد. استفاده از برنامه‌های دیگران نمی‌تواند کمک چندانی به شما بکند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره