موفقیت در کنکور با چه روشی امکان پذیر است؟

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

موفقیت در کنکور هدف بسیاری از دانش آموزان و خانواده‌هایی است که برنامه‌ای مشخص برای تحصیل و آینده‌شان در نظر دارند. در واقع کنکور سراسری برای اغلب افراد، آزمونی سرنوشت ساز است که فتح کردن قله آن کار چندان آسانی نیست. اما راز موفقیت رتبه‌های برتر در کنکور سراسری چیست؟ آن‌ها چگونه توانسته‌اند به این موفقیت دست پیدا کنند؟ مشخصا موفقیت در کنکور سراسری نیازمند برنامه‌ریزی و پشتکار برای عمل به آن است. از جمله قدم هایی که دانش آموزان می‌توانند در مسیر موفقیت خود در کنکور سراسری بردارند، کمک گرفتن از مشاوران تحصیلی است تا در ابتدا با شیوه صحیح مطالعه آشنا شوند. در ادامه این مقاله سعی داریم به رازهای موفقیت در کنکور بپردازیم. برای رفع ابهامات حتما از مشاوره تحصیلی استفاده نمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه موفقیت در کنکور می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی تحصیلی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

موفقیت در کنکور

موفقیت در کنکور

نوجوانان اغلب به دنبال راز های موفقیت در کنکور هستند. اما به نظر شما با آگاهی از این راز ها صد درصد به موفقیت دست خواهید یافت؟ اگر تنها از رازهای کنکور مطلع باشید که آب از آب تکان نخواهد خورد. برای اینکه موفقیت را با دستان خود لمس کنید؛ باید به این راز ها و روش هایی که در این مقاله گفته ایم، عمل کنید. برای اینکه در کنکور به موفقیت برسید؛ علاوه بر درس باید استراحت هم داشته باشید. در غیر اینصورت، خستگی باعث کاهش بازدهی شما خواهد شد. در این مقاله روش ها و رازهای موفقیت در کنکور را توضیح داده ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله همراه ما باشید. 

راز موفقیت در کنکور سراسری

کنکور سراسری مانع بزرگی برای دستیابی به رشته مورد علاقه بسیاری از دانش آموزان است. با اینکه در طی سال‌های اخیر پذیرش در بسیاری از دانشگاه‌ها و رشته‌ها به صورت بدون کنکور و براساس سوابق تحصیلی دانش آموزان انجام می‌شود، اما ادامه تحصیل در رشته‌های پرطرفدار همچون رشته‌های گروه پزشکی و پیراپزشکی و همینطور رشته‌های پرطرفدار در سایر زیرگروه های آزمایشی در دانشگاه‌های مطرح کشور، نیارمند موفقیت در کنکور سراسری می‌باشد.

نکته‌ای که متقاضیان باید پیرامون کنکور سراسری به آن توجه داشته باشند، این است که درس خواندن برای کنکور باید با شیوه‌های مطالعاتی درست و اصولی انجام شود و با مطالعه برای مدرسه که سوالات غالبا به صورت تشریحی طراحی می‌شوند، متفاوت است. فهمیدن همین نکته به افراد کمک می‌کند، حتی اگر در مدرسه عملکرد خوبی نداشته‌اند، بتوانند در کنکور به رتبه‌های بالایی دست پیدا کنند. در ادامه این مطلب قصد داریم به مهم‌ترین رازهای موفقیت در کنکور سراسری اشاره کنیم.

حتما درباره نحوه انتخاب رشته کنکور از قبل بخوانید.

📌 داشتن اعتماد به نفس

اگر از متقاضیان کنکور سراسری هستید و از روحیه و میزان اعتماد به نفس بالایی برخوردارید و خودتان را باور دارید، نیمی از راه موفقیت در کنکور سراسری را طی کرده‌اید. 

این جمله نشان دهنده اهمیت اعتماد به نفس در کسب موفقیت در کنکور سراسری است. سعی کنید همواره با انجام برخی فعالیت‌ها اعتماد به نفس خودتان را تقویت کنید و در عین حال از مواردی که باعث تضعیف اعتماد به نفس شما می‌گردد، دوری نمایید. در این مسیر بهتر است دست از مقایسه خود با دیگران بردارید و تنها عملکرد خودتان را مورد بررسی قرار دهید. اینکه بخواهید خودتان را با دیگر افراد مقایسه کنید، باعث می‌شود تمرکز کافی برای ادامه مسیر پیشرفت نداشته باشید.

📌 کنترل استرس برای موفقیت در کنکور

یکی از روش های موفقیت در کنکور، کنترل استرس است. برای اینکه بتوانید خوب مطالعه کنید و با تمرکز بالایی مطالب را بیاموزید، لازم است که استرس را از خودتان دور کنید. چراکه استرس و اضطراب از عوامل ایجاد اختلال در حافظه است. اختلال در حافظه نیز باعث کاهش روند یادگیری می‌شود.

شاید برای شما هم این حالت پیش آمده باشد که همه مطالب را برای امتحان مطالعه کرده‌اید، اما در زمان پاسخگویی به سوالات امتحان احساس می‌کنید که چیزی را به یاد نمی‌آورید. این دقیقا همان تاثیر استرس بر روی حافظه است که مانع از بازیابی و به یاد آوردن اطلاعات می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود که در هنگام مطالعه برای کنکور سراسری، سعی کنید تمریناتی در جهت کنترل استرس و اضطراب نیز انجام دهید. از جمله تمرین‌های موثر در جهت کاهش استرس و موفقیت در کنکور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

➰ ورزش‌های هوازی

➰ریلکسیشن

➰ تمرین‌های ذهن آگاهی

در صورتی که با امتحان راه‌های مختلف، همچنان استرس و اضطراب دارید، توصیه می‌شود به یک روانشناس مراجعه کنید. برای آشنایی بیشتر با روش‎‌‌های مقابله با استرس کنکور کلیک کنید.

📌 برنامه ریزی اصولی

آنچه که دارای تاثیر به سزایی در کسب موفقیت در کنکور سراسری می‌باشد، داشتن برنامه ریزی است. البته هر گونه برنامه ریزی باعث موفقیت داوطلبان نخواهد شد، برنامه ریزی درست و اصولی است که موفقیت در این آزمون را در پی دارد. 

برنامه ریزی اصولی موفقیت در کنکور را افزایش می‌دهد. بنابراین سعی کنید متناسب با زمانبندی که تا برگزاری کنکور سراسری در اختیار دارید، نسبت به برنامه‌ ریزی برای مطالعه مطالب اقدام نمایید. اگر تجربه موفقی از برنامه ریزی ندارید و نتوانسته‌اید به نتیجه‌ ای که انتظار دارید، برسید؛ حتما برای برنامه ریزی از مشاوران تحصیلی کمک بگیرید. برای اطلاع از چگونگی برنامه ریزی تحصیلی کلیک کنید.

📌 موفقیت در کنکور با اختصاص دادن زمان هایی برای استراحت

در نظر داشته باشید حتما در برنامه‌ریزی مطالعاتی برای موفقیت در کنکور سراسری، زمان‌هایی را برای استراحت اختصاص دهید. استراحت‌های به موقع و به اندازه میان مطالعه دروس این فرصت را در اختیار شما قرار می‌دهد، تا ساعات مفید مطالعه خود را افزایش دهید. برای افزایش بازدهی مطالعه و یادگیری، در زمان استراحت به انجام کارهای مورد علاقه خود بپردازید، سپس با دریافت انرژی بیشتر مجدد و بدون خستگی، به مطالعه دروس بازگردید.

📌 داشتن خواب کافی

خواب کافی باعث بهبود عملکرد مغز و تحکیم حافظه می‌شود که همین موضوع میزان موفقیت در کنکور را افزایش می‌دهد. برنامه ریزی شما باید به گونه‌ای باشد که مجبور نباشید برای مطالعه بیخوابی بکشید. توصیه ما به شما این است که حتما برای افزایش بازدهی و ساعات مطالعه مفید، در طول شبانه روز خواب با کیفیت و کافی داشته باشید. خواب کافی از خستگی در طول روز نیز جلوگیری می‌کند و تمرکز شما را افزایش می‌دهد. 

📌 موفقیت در کنکور و افزایش ساعات مفید مطالعه

برخی از دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور سراسری، گمان می‌کنند هر چه ساعت مطالعه بیشتری داشته باشند، یعنی دارای عملکرد بهتری نیز هستند.

در صورتی که ساعت مطالعه بالا به معنای ساعت مطالعه باکیفیت نیست. سعی کنید هر زمانی را که به درس خواندن اختصاص می‌دهید، مفید باشد. مفید بودن ساعت مطالعه به معنای دریافت بازدهی از آن و یادگیری مطالب خوانده شده است. بهتر است برای موفقیت در کنکور، در زمان مطالعه عواملی که باعث حواس پرتی شما می‌شود را از خود دور کنید و تنها بر روی مطالعه دروس تمرکز نمایید.

برای اطلاع از ساعت مطالعه برای کنکور چقدر باید باشد کلیک کنید.

📌 خلاصه نویسی

خلاصه نویسی راهی ارزشمند برای موفقیت در کنکور است. بدیهی است برای آنکه بتوانید مطلبی را خوب یاد بگیرید و در حافظه نگه دارید، باید بارها آن را تکرار کنید. می‌توانید مطالب مهم را به صورت خلاصه نویسی در دفتری گرد آوری کنید و با اختصاص زمان‌هایی کوتاه آن‌ها را مرور و مطالعه نمایید.

📌 شناسایی منابع مناسب

از مهم ترین رازهای موفقیت در کنکور سراسری شناسایی منابع مناسب و حل تست ها و سوالات استاندارد است. برای اینکار لازم است در کنار مطالعه کتاب‌های درسی، از طریق پرس و جو از افراد موفق در کنکور نیز برای هر کدام از دروس، یک کتاب کمک آموزشی و تست زنی تهیه نمایید.

📌 هدف گذاری

برای موفقیت در کنکور، هدف گذاری ضرورت دارد. تعیین هدف به شما کمک خواهد کرد تا برای چیزی که می‌خواهید تلاش کنید. اینکه چه رشته ای را بخوانید، در چه دانشگاهی فارق التحصیل شوید و برای چه کاری تلاش کنید. مشخص کردن این عوامل به پیشرفت شما کمک خواهد کرد. 

📌 شیوه های متنوع مطالعه

برای موفقیت در کنکور باید شیوه های متنوع مطالعه را بدانید. هر نحوه درس را به شیوه مناسب خود مطالعه کنید. همیشه از یک روش استفاده نکنید و برای درک بهتر دروس، از شیوه های جدید و نوین کمک بگیرید. 

📌 استفاده مناسب از فضای مجازی 

یکی از کارهایی که مانع موفقیت در کنکور می‌شود؛ استفاده بی رویه از فضای مجازی است. زمانی که اعتیاد به فضای مجازی وجود داشته باشد؛ تمرکز کاهش یافته و وقت افراد هدر می‌رود. به همین جهت باید استفاده از فضای مجازی را محدود کنید و طبق برنامه ریزی خود پیش بروید. 

📌 جلوگیری از ناامیدی

از دیگر راز های موفقیت در کنکور، تقویت روحیه است. زمانی که روحیه ضعیف داشته باشید، بر اساس برنامه ریزی و هدف پیش نخواهید رفت. همین موضوع موجب دوری از موفقیت خواهد شد. به همین جهت باید اراده خود را جمع کرده و جایی برای ناامیدی نگذارید. 

📌 تست زنی و مرور

برای موفقیت در کنکور باید مرور و تست زنی وجود داشته باشد. تست های مستمر و روزانه، سرعت تست زنی شما را افزایش داده و در نهایت منجر به مرور دروس می‌شود. هرچقدر این تست زنی بیشتر باشد؛ مهارت بیشتری در دروس پیدا خواهید کرد. 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه روش های تست زنی کلیک کنید. 

برای موفقیت در کنکور به چه نکاتی باید توجه کرد؟

"</p

برای موفقیت در کنکور نکاتی وجود دارد که توجه به آن به پیشرفت شما کمک می‌کند. در این بخش مقاله راجع به نکات مهم موفقیت اشاره کرده ایم.

🔺 نقاط ضعف و قدرت خود را شناسایی کنید.

🔺 هرگز استمرار را دست کم نگیرید. 

🔺از روش دیگران استفاده نکنید و برای خود به دنبال روش مناسب باشید. 

🔺 خودتان را بشناسید و به آگاهی برسید. 

🔺 مطالب خوانده شده را دوباره مرور کنید. 

🔺خلاصه نویسی را نگه دارید تا دوباره مطالعه کنید. 

🔺 هفته آخر را به خوشگذرانی اختصاص دهید. 

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه موفقیت تحصیلی کلیک کنید. 

کلام آخر

برای موفقیت در کنکور باید روش هایی را عملی کنید. این روش ها بر اساس توانایی های شما و برنامه ریزی اصولی ایجاد می‌شود. به همین جهت لازم است تا برای برنامه ریزی مناسب با توانمندی های خود، از مشاورین متخصص در این زمینه راهنمایی بگیرید. مرکز مشاوره ذهن نو به صورت تلفنی و حضوری به شما مراجعین گرامی خدمات ارائه می‌دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه موفقیت در کنکور می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی تحصیلی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

سوالات متدال

چه عواملی سبب موفقیت در کنکور سراسری می‌شود؟

موفقیت در کنکور سراسری هدف بسیاری از داوطلبان کنکور است. برای موفقیت در این آزمون لازم است قبل از هر چیزی تلاش، پشتکار و اراده داشته باشید. از مهم‌ترین عوامل موفقیت در کنکور سراسری داشتن برنامه‌ریزی درست و اصولی، اختصاص زمان‌های برای استراحت و خواب، استفاده از تکینک های مطالعه دروس برای کنکور سراسری همچون خلاصه نویسی و … است.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره