بغل کردن کودک | فوائد بغل کردن نوزاد و کودک

0 316

آیا از اهمیت بغل کردن کودک و لزوم ایجاد ارتباط فیزیکی صمیمانه با او اطلاعی دارید؟ بغل کردن کودک یکی از عوامل بسیار تاثیر گذار در رشد جسمانی و روانی فرزندان است. این امر به آن‌ها کمک می‌کند تا دلبستگی سالمی را با والدین خود شکل دهند و امنیت و آرامش بیشتری را احساس نمایند. با این حال گاهی والدین نمی‌توانند به خوبی این ارتباط را با فرزندشان شکل بدهند و یا کودک نیز بخاطر وجود مشکلات و اختلالاتی از جمله اوتیسم تمایلی به در آغوش کشیده شدن نداشته باشد. در این شرایط لازم است که با بهره بردن از مشاوره کودک بررسی‌های دقیق تری صورت گیرد. ما در این مقاله تلاش کرده‌ایم به نتایج تحقیقات علمی در مورد فواید بغل کردن کودک اشاره نماییم پس همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید : آموزش پدر و مادر | تمامی آنچه که والدین باید یاد بگیرند

فواید بغل کردن کودک

شاید فکر کنید که بغل کردن کودک مسئله مهمی در رشد او محسوب نمی‌شود و عوامل مهم‌‌تری در این زمینه نقش دارند اما تحقیقات علمی نتایج دیگری را نشان می‌دهند. در حقیقت بررسی‌ها بیانگر این هستند که برقراری تماس جسمانی با کودک به خصوص در دوران نوزادی نقش بسزایی در رشد جسمانی و روانی فرزندان دارد. ما در ادامه به مهم‌ترین فواید بغل کردن کودکان اشاره کرده‌ایم.

1- بغل کردن کودک فرزندتان را باهوش‌تر می‌کند

کودکان برای رشد و تکامل مغز به دریافت تحریکات حسی از دنیای پیرامون نیاز دارند. مطالعاتی که روی نوزادان پرورشگاهی انجام شده است نشان می‌دهد آن دسته از کودکانی که از ارتباط فیزیکی نزدیک محروم بوده‌اند اغلب نقایص شناختی مختلفی را از خود نشان می‌دهند. در همین راستا یک آزمایش بالینی نشان داد نوزادان پرورشگاهی زمانی که به مدت 10 هفته و روزی 20 دقیقه در بغل یک فرد بزرگسال نگه داشته می‌شوند به مرور از نظر سطح شناختی و ارزیابی‌های مغزی نمره بالاتری به دست می‌آورند.

در واقع این پژوهش‌ها به ما یادآور می‌شوند که نوزادان از طریق حس لامسه به کشف دنیای پیرامون می‌پردازند. به همین خاطر است که داشتن تماس جسمانی نزدیک و در آغوش کشیده شدن برای آن‌ها از اهمیت بسزایی برخوردار است و در فرایند رشد آنان تاثیر می‌گذارد.

2- بغل کردن کودک سلامت فرزندان را تامین می‌کند

کودکان برای رشد به دریافت مواد مغذی نیاز دارند. در واقع دریافت مواد غذایی سالم به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند به نقاط عطفی رشد دست یابند. با این حال رفع نیازهای جسمانی از طریق تغذیه به تنهایی برای دست یابی به این نقاط عطف کافی نیست بلکه کودکان در این مسیر به ارضای نیازهای هیجانی هم وابسته هستند که این امر در سال‌های اولیه تولد از طریق تماس بدنی و در آغوش گرفتن برآورده می‌شود.

اگر بخواهیم این موضوع را از منظر علمی بررسی نماییم باید بگوییم که بغل کردن کودک منجر به ترشح هورمون آکسی توسین در او می‌شود. این هورمون به هورمون عشق، اعتماد و ایمنی معروف است. آکسی توسین هورمون رشد را در بدن کودک تحریک می‌کند و منجر به ترشح بیشتر آن می‌گردد. در نتیجه می‌توان گفت تاثیر بغل کردن کودکان در رشد آنان از طریق هورمون آکسی توسین اتفاق می‌افتد.

بیشتر بخوانید : روانشناسی کودک | اهمیت و آشنایی با روانشناسی کودک

3- کمک کردن به رشد عاطفی

بغل کردن کودک نه تنها برای رشد جسمانی و مغزی فرزندتان ضروری است بلکه به رشد عاطفی و هیجانی او نیز کمک می‌کند. اگر دقت کرده باشید هیچ چیز مثل فشردن آرام کودک در آغوش نمی‌تواند گریه‌ها و نا آرامی‌های او را تسکین ببخشد.

همچنین نتایج تحقیقات علمی بر این نکته تاکید دارند که بغل کردن کودک می‌تواند در کنترل خشم و عصبانیت فرزندتان نیز تاثیر بگذارد. بسیاری از والدین فکر می‌کنند زمانی که فرزندشان عصبانی است نباید به او روی خوش نشان دهند. اما محققان بر این باورند که بغل کردن کودک و اطمینان بخشی به او دراین شرایط، کمک می‌کند تا فرزندتان بتواند راحت تر از شر هیجانات ناخوشایند رها شود.

4- بغل کردن کودک او را در برابر استرس‌ها مقاوم می‌کند

در شرایط استرس زا هورمون‌های کورتیزول و آدرنالین در بدن و مغز انسان آزاد می‌شوند. از آنجایی که کودکان هنوز مهارت تنظیم هیجانات را فرانگرفته‌اند سطح این هورمون‌ها می‌تواند به میزان بسیار زیادی بالا رفته و به بدن آن‌ها آسیب برساند. همچنین مطالعات بیانگر این نکته هستند که تجربه استرس شدید در دوران کودکی باعث آسیب پذیری افراد در برابر بیماری‌های جسمانی و روانشناختی مختلف نظیر افسردگی در دوران بزرگسالی می‌شود.

در این شرایط در آغوش کشیدن کودکان با ترشح هورمون آکسی توسین به کاهش استرس، پیشگیری از عوارض منفی آن و افزایش انعطاف پذیری روانی آن‌ها کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید : دلبستگی در کودکان | انواع سبک های دلبستگی کدامند؟

5- بغل کردن کودک به تقویت ارتباط والد فرزندی کمک می‌کند

بغل کردن کودکان باعث می‌شود که شما بتوانید پیوند محکم‌تری با فرزندان خود برقرار کنید. در حقیقت نزدیکی جسمانی می‌تواند به نزدیکی عاطفی و روانی نیز کمک نماید. به طور کل باید گفت در آغوش کشیدن کودک در پرورش احساس اعتماد، تقویت رابطه والد فرزندی و کاهش ترس نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند.

6- بغل کردن کودک احساس شادی را تقویت می‌کند

مطالعات نشان می‌دهد که در آغوش گرفتن کودک منابع روانی او را افزایش می‌دهد. منظور از منابع روانی عواملی مانند خوشبینی، تسلط و عزت نفس است که به طور مستقیم سلامت جسمانی و روانی افراد را پیش بینی می‌کنند. نتایج تحقیقات علمی بیانگر این نکته هستند که بغل کردن کودک با افزایش این منابع روانی به فرزندتان کمک می‌کند روحیه بهتری را شکل دهد و در نتیجه به مرور زمان خلق شادتری نیز داشته باشد.

7- مهارت همدلی را به فرزندان آموزش می‌دهد

یادگیری مشاهده‌ای از طریق الگوسازی والدین، اصلی‌ترین روشی است که کودکان به کمک آن‌ها موضوعات مختلف را می‌آموزند. مهارت همدلی با دیگران یکی از مهارت‌های اصلی در زندگی است که به ارتقای روابط بین فردی کمک بسیاری می کند. بغل کردن کودک به فرزندتان یاری می‌رساند تا به هیجانات و نگرانی‌های دیگران توجه کرده و به این ترتیب درک متقابل بیشتری را پرورش دهد.

برای دریافت مشاوره در زمینه کودک می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02166419012 با برترین متخصصان کلینیک تخصصی نی نی مایند تماس حاصل نمایید.

آیا بغل نکردن کافی کودک باعث بروز اختلال اوتیسم می‌شود؟

دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند به یک علت قطعی در مورد بروز اختلال اوتیسم دست یابند. آن‌ها عوامل مختلفی را در این زمینه دخیل می‌دانند که محرومیت هیجانی در اوایل زندگی تنها یکی از آن‌ها است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.