نوشابه های انرژی زا | فواید و عوارض نوشابه های انرژی زا

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

نوشابه های انرژی زا با اینکه امروزه محبوبیت زیادی داشته بیشتر افراد از آنها استفاده می‌کنند؛ اما مضرات زیادی بر سلامت جسمانی و حتی روان دارد. برخی تصور می‌کنند که تاثیر نوشیدنی های انرژی زا برای افزایش انرژی و یا بی خوابی، روانی بوده و از نظر علمی واقعیت ندارد. نمی‌توان این موضوع را به طور قطعی پذیرفت. چرا که در این نوشیدنی ها مقدار زیادی شکر و کافئین وجود دارد که هر دو این مواد انرژی زا هستند. اما به طور کلی تبلیغات نیز در شکل گیری این باور تاثیر داشته اند. به دلیل شیوع زیاد مصرف این نوع نوشیدنی، کسب اطلاعاتی در این مورد اهمیت داشته و افراد باید در مورد مصرف آن احتیاط کنند. برای دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه نوشابه انرژی زا می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان کلینیک تخصصی مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

نوشابه های انرژی زا

نوشابه های انرژی زا همچنین انواع مختلفی هم دارند که محتویات آنها نیز تقریبا یکسان است. نمی‌توان از تاثیر آنها با افزایش هوشیاری و بهره وری افراد چشم پوشی کرد. در ابتدا این تنها مزیت این نوع از نوشیدنی است. اما بعد از مدتی خوردن آن برای افراد تبدیل به عادت شده و هیچ تاثیری بر رفع خستگی آنها نمی‌گذارد. از طرفی مشکلات دیگری را نیز برای افراد ایجاد می‌کند. از این رو کنترل و یا ترک مصرف آن از اهمیتی زیادی برخوردار است. این نوشیدنی مخصوصا در میان جوانان و نوجوانان بسیار محبوب است که همین رسیدگی به آن را مهم تر می‌کند.

عوارض مصرف نوشابه انرژی زا

عوارض نوشابه های انرژی زا

همانطور که به آن اشاره شد؛ مصرف بی رویه از نوشابه انرژی زا با بروز مشکلاتی برای سلامت جسمانی و روانی همراه است. در این قسمت به توضیح برخی از آنها می‌پردازیم.

🔹مشکلات قلبی

از آنجایی که مصرف نوشابه انرژی زا فشارخون و ضربان قلب را بالا می‌برد؛ مصرف مکرر آن قلب را تحت فشار قرار داده و منجر به بروز مشکلات مختلفی از جمله سکته قلبی می‌شود. از طرفی مصرف این نوشابه ها میزان کلسیمی که از سلول های قلب به بیرون منتشر می‌شود نیز افزایش یافته و از این رو فرد دچار حالاتی مانند، بالارفتن ضربان قلب، استفراغ، عدم هوشیاری و حتی ایست قلبی می‌گردد.

🔹چاقی

طبیعی است که به دلیل حجم زیادی از شکر و همچنین اسانس هایی که در این نوشیدنی وجود دارد؛ افراد بعد از مدتی دچار اضافه وزن شوند. در واقع یکی از اصلی ترین دلایل چاقی در دنیا مصرف نوشابه انرژی زا است.

🔹پیامدهای روانی

بر اساس تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است؛ مشخص گردید که مصرف نوشابه انرژی زا احتمال بروز رفتارهای خشونت آمیز افزایش می‌دهد. از طرفی با مصرف این نوشیدنی ها استرس و اضطراب در افراد افزایش یافته و احتمالا فشار بیشتری را از نظر روانی تحمل می‌کنند. برای اطلاع از انواع غذاهای تشدید کننده افسردگی کلیک کنید.

🔹اعتیاد به الکل

در برخی موارد نوشیدنی های انرژی زا را همراه با الکل مصرف می‌کنند. به همین دلیل بعد از مدتی اینکار برای افراد تبدیل به عادت شده و هربار این نوشیدنی را فقط با الکل مصرف می‌کنند. به همین دلیل این موضوع احتمال اعتیاد به الکل را به شدت افزایش داده و در واقع افراد را شرطی می‌کند.

🔹تاثیر بر کیفیت خواب

به دلیل اینکه افراد از نوشیدنی های انرژی زا برای کاهش زمان خواب و بیدار ماندن استفاده می‌کنند؛ طبیعی است که بعد از مدتی زمان و کیفیت خواب افراد بهم ریخته و دچار مشکلات مختلفی می‌شوند. در واقع زمان خواب و بیداری بهم ریخته و افراد به سختی می‌توانند آن را به حالت طبیعی برگردانند.

اعتیاد به نوشابه های انرژی زا

یکی از مهم ترین عوارض مصرف نوشیدنی های انرژی زا، اعتیاد به این نوشیدنی است. از آنجایی که این نوشیدنی حاوی کافئین است و همچنین کافئین نیز خاصیت اعتیادآوری دارد؛ این نوشابه نیز می‌تواند برای افراد ایجاد وابستگی نماید. بسیاری از افراد به قدری به این نوشیدنی اعتیاد پیدا می‌کنند که خوردن آن برایشان مانند آب است. از طرفی دیگر آن را برای بیدارماندن و یا انرژی گرفتن مصرف نمی‌کنند؛ بلکه در حالت عادی نیز به خوردن آن نیاز دارند. برای آشنایی بیشتر با انواع مواد اعتیادآور کلیک کنید.

محتویات نوشابه های انرژی زا

نوشیدنی های انرژی زا مختلف حاوی ترکیبات مشخصی هستند که حاوی شکر، ویتامین بی، مشتقات اسید آمینه و عصاره های گیاهی است. معمولا بر اساس میزان این مواد، قیمت این نوشیدنی ها نیز متفاوت است. منبع اصلی کالری در این نوشیدنی ها شکر است. با اینکه برخی از آنها شکر ندارند اما کربوهیدرات کمی دارند. عصاره های گیاهی که در این نوشیدنی ها استفاده می‌شود در بیشتر موارد شامل جیسینگ است.

مزایای استفاده از نوشابه های انرژی زا

با اینکه نوشابه انرژی را مضرات زیادی برای بدن دارند؛ اما در برخی موارد نیز کاربردی بوده و باعث هوشیاری بیشتر افراد می‌گردند. همچنین باید گفت که استفاده از این نوشیدنی ها به اندازه مشکلی ایجاد نکرده و ممانعتی ندارد. برای مثال در زمان امتحانات و یا حتی کارکردن در شیفت شب این نوشیدنی می‌تواند موثر واقع شود.

مصرف نوشابه های انرژی زا برای کودکان

متاسفانه امروزه بسیاری از کودکان از نوشابه انرژی زا استفاده می‌کنند که برای رشد آنها بسیار مضر است. در واقع به دلیل اینکه آنها در سن رشد هستند؛ تاثیرات نوشابه های انرژی زا برایشان بیشتر شده و سلامت آنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از طرفی علت چاقی بیشتر کودکان نوشیدن بی رویه نوشابه های انرژی زاست. از این رو والدین باید در این مورد مداخله کرده و از بروز اعتیاد به این نوشیدنی پیشگیری نمایند. برای اطلاع از انواع تغذیه سالم کودکان کلیک کنید.

زمان مصرف نوشابه های انرژی زا

اگر افراد تمایل دارند از نوشابه های انرژی زا استفاده کرده؛ اما تحت تاثیر معایب آن قرار نگیرند می‌توان در زمان درست و همچنین به مقدار کم از آن مصرف کنند. بر اساس چرخه زیستی بدن بهترین زمان برای نوشیدن نوشابه های انرژی زا و یا حتی قهوه بین ساعت 9:30 تا 11:30 صبح است. همچنین در بعد از ظهر نیز می‌توانند بین ساعت 1:30 تا 3:30 از این نوشابه ها مصرف کنند.

نوشابه های انرژی زا طبیعی

نوشابه های انرژی زا طبیعی

فراموش نکنید که به غیر از شکر مواد طبیعی دیگری هستند که می‌توانند انرژی بدن را تامین کنند. با اینکه شکر انرژی بیشتری از آنان تولید می‌کند؛ اما با توجه به عوارض آن، مصرف دیگر شیرینی های طبیعی بهتر است. برای مثال افراد می‌توانند برای تامین انرژی بدن خود و به عنوان جایگزینی مناسب برای نوشابه های انرژی زا از شربت آبلیمو، چای سبز، چای زنجبیل و عسل، آب نارگیل و… استفاده نمایند.

سخن پایانی

علیرغم محبوبیت نوشابه های انرژی زا بین افراد، کمتر کسی به عوارض جانبی این نوشیدنی ها اهمیت می‌دهد. با اینکه مصرف به اندازه از آنها مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند؛ اما بعد از مدتی این نوشیدنی وابستگی ایجاد کرده و اعتیادآور است. افراد باید در رژیم غذایی خود به این موضوع توجه داشته و مصرف این نوشیدنی را کنترل نمایند. از طرفی با مشورت با یک متخصص، از بروز عوارض جانبی نیز پیشگیری کنند.

برای دریافت مشاوره در زمینه نوشابه انرژی زا می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان کلینیک تخصصی مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره