روانشناسی اجتماعی | موضوعات و تاریخچه روانشناسی اجتماعی

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

روانشناسی اجتماعی همانطور که از اسم آن نیز مشخص است؛ علم مطالعه موضوعات و حل مشکلات مربوط به جوامع است. در واقع از آنجایی که انسان موجودی اجتماعی بوده و همواره در جمع های مختلفی حضور پیدا می‌کند؛ از همین رو باید این علم را به کار گرفته و اطلاعات لازم را در این مورد داشته باشد. رفتارهای دیگران بر ما تاثیر گذاشته و همچنین جمع نیز از ما تاثیر می‌گیرد. در این رشته تعریف رشته روانشناسی از علم مطالعه رفتار به علم رفتار متقابل بین انسان ها و تعامل بین آنها، تغییر می‌کند. برای دریافت مشاوره فردی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه روانشناسی اجتماعی می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن ثابت با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

روانشناسی اجتماعی

از آنجایی که روابط اجتماعی تاثیر زیادی بر زندگی و سلامت روان انسان دارد و همچنین درک آن دشوار است؛ از همین رو دانش روانشناسی اجتماعی نقش بزرگی در زندگی انسان بازی می‌کند. روانشناسی اجتماعی در تلاش است تا با ارائه توضیحاتی جوامع را با ارتباط تعاملات و زندگی روزمره بیشتر آشنا کند.

این موضوع قطعا بر کیفیت زندگی انسان ها تاثیر داشته و به آنها در زمینه های مختلفی کمک میکند.تفکر، احساس و رفتارهای ما توسط این رشته بررسی شده در واقع  از همین رو تاریخچه این علم به گذشته های دور بازگشته و همچنین بسیاری از اندیشمندان در این زمینه نظریه پردازی کرده اند. برخی از سوالاتی که این علم به آنها پاسخ می‌دهد؛ شامل موارد زیر می‌شود. برای اطلاع از انواع نظریه های روانشناسی کلیک کنید.

_ چگونگی وساخته شدن واقعیت هایی که افراد با آنها زندگی می‌کنند؟

_ چرا افراد دچار خصومت یا جذابیت می‌شوند؟

_ چگونگی تغییر نگرش ها و یا توسعه آنها؟

_ چرا افراد هم به یکدیگر صدمه می‌زنند و یا به یکدیگر کمک می‌کنند؟

_ چگونگی و چرایی انتخاب رهبرها و یا شورش علیه آنها؟

تفاوت روانشناسی اجتماعی با رشته های دیگر

تفاوت روانشناسی اجتماعی

از طرفی برخی از افراد روانشناسی اجتماعی را با رشته های دیگر علوم انسانی اشتباه می‌گیرند. با اینکه این رشته با رشته های دیگری مانند مردم شناسی و جامعه شناسی، اشتراکات زیادی دارد اما به هر حال این موارد یکسان نیستند. در این قسمت به توضیح این موارد می‌پردازیم.

✅جامعه شناسی

مهم ترین تفاوت روانشناسی اجتماعی با جامعه شناسی در این است که در جامعه شناسی، کلیات جامعه آمار، مهاجرت افراد، نسبیت هر جنسیت نسبت به کل جامعه و یا حتی گرایش افراد نسبت به موضوعی خاص را مورد بررسی قرار می‌دهد. جامعه شناسی نیز یکی از رشته هایی است که هم به صورت مستقل و هم زیرشاخه ای از روانشناسی در دانشگاه تدریس می‌شود.

✅مردم شناسی

تفاوت مردم شناسی با روانشناسی اجتماعی نیز در بررسی رفتارهای گروهی انسانی است. به طور کلی این رشته نسبت به مردم شناسی و جامعه شناسی، از روش های علمی تر و ریاضی تری استفاده کرده و همچنین حجم مطالعات و تحقیقات عددی و آماری در مقایسه با نظریات شخصی در آن بیشتر است.

کاربردهای روانشناسی اجتماعی

فراموش نکنید که روانشناسی اجتماعی هرجایی که انسانها حضور نداشته باشند؛ روانشناسی اجتماعی کاربرد دارد. این موضوع هم در زندگی شخصی، هم در زندگی کاری افراد کاربرد دارد. در واقع از آنجایی که روانشناسی اجتماعی حوزه های مختلف احساسات و رفتارهای ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد به همین دلیل در زمینه های مختلفی کاربردی است. دانش مذاکره، تفکر سیستمی، مدیریت ارتباط با مشتری همگی از جنبه های مختلف روانشناسی اجتماعی است. این موضوع مخصوصا در حوزه مدیریت نقش کلیدی داشته و بسیار اهمیت دارد.

تاریخچه رشته روانشناسی اجتماعی

تاریخچه روانشناسی از جایی آغاز می‌شود که برای اولین بار دانشمندان تصمیم گرفتند تا به طور منظم و علمی، افکار، احساسات و رفتارهای انسان ها را در گروه اندازه گیری نمایند. اولین بار تحقیقات در این زمینه از سال 1900 آغاز شد و در سال 1908 اولین کتاب در این زمینه منتشر شد. در واقع اولین تحقیقات در این مورد حول محور فعالیت های آدولف هیتلر انجام شد که در آن دانشمندان تلاش می‌کردند تا دلیل رفتارهای او را کشف نمایند. این مطالعه به صورت گسترش یافت و محبوبیت پیدا کرد. تا جایی که به حوزه های دیگر نیز مانند روانشناسی تکاملی، مطالعه فرهنگ و عصب شناسی اجتماعی نیز گسترش یافت.

پدر روانشناسی اجتماعی

در واقع برای اولین بار کورت لوین و لئون فستینگر در سالهای 1940 و 1950 این رشته را به صورت علمی آغاز کرده و وارد حوزه دانشگاهی نمودند. به همین دلیل لوین به عنوان پدر علم روانشناسی اجتماعی شهرت دارد.

مبانی روانشناسی اجتماعی

مبانی روانشناسی اجتماعی

روانشناسی اجتماعی بر اساس ABC که مخفف کلمات احساس، رفتار و شناخت است؛ به وجود آمد. در واقع دانشمندان .این حوزه معتقدند که افراد از طرق این سه مورد با یکدیگر تعامل داشته و در گروه ها زندگی می‌کنند. این موارد شکل دهنده واکنش های انسانی در جمع ها بوده و شناخت و بررسی آنها بسیار مهم است. در این قسمت به توضیح این موارد می‌پردازیم. برای آشنایی بیشتر با رویکرد روان درمانی کلیک نمایید.

🟢 احساس

احساسات حالات روانی و فیزیکی در افراد بوده که افراد تحت تاثیر عوامل مختلفی آنها را تجربه می‌کنند. شادی، غم، خجالت و… همگی از احساسات انسانی بوده که به رفتارهای ما جهت می‌دهند. همچنین این موارد می‌توانند پاسخ های فیزیولوژیکی را در ما ایجاد کرده و یا حتی باعث بقا در ما گردند. برای مثال احساس خطر باعث می‌شود تا فرار کرده و از خطر دوری کنیم. از طرفی در حالت خوشحالی مایل به برقراری ارتباط با دیگران بوده یا احتمالا هیجانی تر عمل می‌کنیم. با اینکه نباید در تصمیم گیری های مهم زندگی، خیلی به احساسات مان متکی باشیم. اما به هر حال احساسات بخشی مهمی از ماست که باید آن را در نظر داشته باشیم.

🟢 رفتار

رفتار ما چیزی است که از خود بروز می‌دهیم. بر اساس روانشناسی اجتماعی، رفتار در گروه و جمع دیگران تعریف می‌شود. در واقع وقتی با دیگران تعامل می‌کنیم؛ رفتاری را از خود بروز می‌دهیم. اما به هر حال این موضوع بخش مهمی از شخصیت محسوب می‌شود که باید به آن پرداخته شود. با وجود رفتار باید انتظار پیامدهایی را نیز داشته باشیم. باید در مورد پیامدهای رفتارهای خود فکر کرده و همچنین اطلاعات کافی در این مورد کسب کنند.

🟢 شناخت

تفسیر و تعبیر افراد از رویدادهای محیطی بستگی به شناخت ما دارد. از طرفی ذهن انسان دارای مهارت های شناختی مختلفی است که با کمک آنها می‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد. از این رو بهتر است این مهارت ها را در خود تقویت کرده، و همچنین به آنها توجه داشته باشد. شناخت ما از اطراف خود بر روابط ما نیز تاثیر دارد. پس روانشناسی اجتماعی یکی از حوزه هایی است که می‌تواند به مطالعه این این موضوع بپردازد.

سخن پایانی

از آنجایی که روانشناسی اجتماعی یکی از حوزه های پرکابرد محسوب می‌شود؛ بهتر است افراد مطالعاتی در این زمینه داشته و حتی در زندگی خود از آن بهره بگیرند. برای اینکار هم می‌توانند در این مورد تحصیل کرده و هم از یک روانشناس کمک بگیرند. با اینکه در ابتدا آشنایی با این حوزه کمی دشوار به نظر می‌رسد؛ اما بعد از مدتی افراد می‌توانند تاثیرات آن را به خوبی در زندگی خود مشاهده نمایند.

برای دریافت مشاوره در زمینه روانشناسی اجتماعی می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن ثابت با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره