تعیین جنسیت جنین | تشخیص جنسیت جنین قبل از 4 ماهگی

تعیین جنسیت جنین در دوران‌بارداری برای بسیاری از زوجین مهم می‌باشد تا از همان ابتدا با اطلاع از جنسیت فرزندی که در راه دارند، وسایل مورد نیاز او را تهیه کنند. بسیاری دیگر نیز به دلیل ترجیح جنسیتی تمایل دارند زودتر جنسیت جنین خود را بدانند، چرا که برای بسیاری از آن ها پسردار شدن از اهمیت بالایی برخوردار است. البته که در برخی موارد هم افراد تمایل دارند، فرزندشان دختر باشد. اطلاع از جنسیت جنین به روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. در گذشته که استفاده از سونوگرافی برای تعیین جنسیت جنین ، چندان مرسوم نبوده است، افراد از روش‌های خانگی برای فهمیدن جنسیت فرزند خود استفاده می‌کردند که در ادامه به برخی از این روش‌های می‌پردازیم. در صورتی که در این زمینه با سوالاتی روبه رو هستید، برای دریافت مشاوره بارداری کلیک کنید.

تعیین جنسیت جنین

از مرسوم‌ترین روش‌هایی که برای تعیین جنسیت جنین استفاده می‌شود و دارای نتیجه قطعی و قابل اطمینان نیز هست، سونوگرافی می‌باشد. در حال حاضر بیشتر کسانی که قصد دارند از جنسیت جنین خود مطلع شوند، پس از گذشت چهار یا پنج ماه از بارداری از سونوگرافی استفاده می‌کنند.

برخی دیگر از افراد نیز سعی می‌کنند از طریق نشانه‌های ظاهری که در بدن مادر باردار ایجاد می‌شود، جنسیت جنین را حدس بزنند. استفاده از روش‌های خانگی برای تعیین جنسیت جنین مبنای علمی ندارد و حتی ممکن است با خطا نیز همراه باشد. برای آشنایی با علائم بارداری دختر کلیک کنید.

عوامل تعیین جنسیت جنین

بر خلاف باور قدیمی‌ترها در گذشته که مادر را عامل تعیین‌کننده جنسیت جنین می دانستند؛ پدر دارای نقش تعیین کننده‌تری در دختر و یا پسر بودن جنین می‌باشد. 

برای تشکیل نطفه در رحم مادر به یک تخمک از مادر و یک اسپرم از پدر نیاز است تا با یکدیگر ترکیب شده و تشکیل لقاح دهند. تخمکی که برای تشکیل لقاح از سوی تخمدان‌های مادر در رحم آزاد می‌شود، دارای کروموزوم‌های xx می‌باشد. در مقابل کروموزوم‌های جنسی پدر xy هستند. تعیین جنسیت و دختر و پسر بودن جنین وابسته به این است که در زمان تشکیل لقاح، اسپرم پدر y باشد یا x.

بیشتر بخوانید: علائم اولیه بارداری

دلایل اهمیت جنسیت جنین

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، زوجین به دلایل مختلفی تمایل دارند قبل از تولد فرزندشان، در دوران بارداری از جنسیت او مطلع شوند. در ادامه به دو دلیل اصلی اهمیت تعیین جنسیت جنین اشاره کرده‌ایم.

 • دلایل فرهنگی : موضوعی که با گذشت زمان کمی کم رنگ‌تر شده است، اهمیت ایرانیان به تولد فرزند پسر می‌باشد. در این نوع از تبعیض جنسیتی و فرهنگ مرد سالارانه، پسردار شدن برای اغلب پدر و مادرها یک افتخار است. در پی همین باور زنانی که فرزند پسر به دنیا می‌آورند، دارای ارج و قرب بیشتری هستند و زنانی که دختر به دنیا می‌آورند، احساس سرخوردگی و شکست می‌کنند. مطابق این فرهنگ زوجین تمایل دارند با اطلاع از جنسیت جنین اطمینان حاصل کنند که صاحب یک فرزند پسر خواهند شد. در برخی موارد معدود و البته با اصلاح این فرهنگ عده‌ای هم تمایل دارند با اطلاع از جنسیت جنین خود صاحب یک فرزند دختر شوند.
 • دلایل فردی : افراد می‌توانند متناسب با سلیقه شخصی خود و متاثر از یک فرهنگ، به سمت یک جنسیت گرایش داشته باشند. عده‌ای دختر را غمخوار و همدم والدین می‌دانند و داشتن دختر برایشان موهبت است و عده‌ای دیگر نیز پسر را پشتوانه خانواده می‌دانند.

لازم به ذکر است برای عده‌ای دیگر نیز دختردار شدن و یا پسردار شدن از اهمیت چندانی برخوردار نیست. درواقع این دسته از افراد تمایل دارند با اطلاع از جنسیت جنین، شرایط را برای آمدن فرزند خود مهیا کنند. 

روش‌های خانگی برای تعیین جنسیت جنین

درست است که سونوگرافی بهترین و قابل اطمینان‌ترین راه برای تشخیص جنسیت جنین است، اما در هفته‌های اول بارداری و قبلا از چهارماهگی نمی‌تواند جنسیت جنین را تعیین کند.

اگر در هفته‌های اول بارداری هستید و تمایل دارید از جنسیت فرزند خود مطلع شوید، می‌توانید از برخی روش‌های خانگی و قدیمی که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم، استفاده کنید. برای آشنایی با علائم بارداری پسر کلیک کنید.

1. مخلوط درانو

یکی از تست‌های خانگی تعیین جنسیت، استفاده از مخلوط درانو می‌باشد. درانو یک ماده تمییز کننده و لوله بازکن است. در ابتدا لازم است اشاره کنیم که بهتر است این آزمایش شیمیایی توسط مادر باردار انجام نشود.

برای تعیین جنسیت جنین، دو قاشق از درانو باید بر روی مقداری از ادرار صبحگاهی مادر ریخته شود. از ترکیب درانو و ادرار یک واکنش شیمیایی حاصل می‌شود. نتیجه این واکنش اگر ماده‌ای قهوه ای رنگ باشد، جنین پسر است و اگر تغییری در رنگ آن ایجاد نگردد، جنین دختر می‌باشد. 

2.تعیین جنسیت جنین با سیر

از سیر نیز برای تعیین جنسیت جنین استفاده می‌شود. مادر باردار باید یک بوته از سیر را مصرف کند. در صورتی که بدن مادر پس از مصرف سیر بوی بدی بدهد، جنین پسر است و در غیر اینصورت جنین دختر می‌باشد.

3. جوش شیرین

برای تعیین جنسیت جنین با جوش شیرین، باید به مقداری از ادرار مادر باردار، در حد دو قاشق غذاخوری جوش شیرین اضافه شود. در صورتی که در نتیجه این ترکیب مخلوطی همچون نوشابه به دست آید، یعنی جنین پسر است. بدست‌آمدن مخلوطی صاف به معنای دختربودن جنین می‌باشد.

4. کلم قرمز

از دیگر روش‌های تعیین جنسیت جنین، استفاده از کلم قرمز است. برای اینکار لازم است یک کلم قرمز را خرد کرده و در یک ظرف بریزید. سپس بر روی کلم‌های خردشده، مقداری آب جوش بریزید و بگذارید برای ده دقیقه این مخلوط در دمای اتاق بماند. 

آب کلم را جدا کنید و مقداری از ادرار مادر باردار را به آن اضافه کنید. در صورتی که مخلوط آب کلم و ادرار به رنگ بنفش درآید، جنین پسر است و اگر به رنگ صورتی درآید جنین دختر می‌باشد. 

5.تست حلقه

نخی را به حلقه خود وصل کنید. از شخص دیگری بخواهید حلقه را بر روی شکمتان بگیرد. حرکت آونگی حلقه بر روی شکم به معنای پسر بودن جنین و حرکت دایره‌ای به معنای دختر بودن جنین می‌باشد.

تعیین جنسیت جنین از روی علائم بارداری

علاوه بر موارد گفته‌شده برخی علائم در دوران بارداری نیز می‌تواند نشان دهنده جنسیت جنین باشد. در ادامه به این موارد اشاره کرده‌ایم. برای آشنایی بیشتر با دوران بارداری کلیک کنید.

 • جهت خوابیدن : خوابیدن به سمت چپ در مادران باردار به معنای پسر بودن جنین و خوابیدن به سمت راست به معنای دختر بودن آن می‌باشد.
 • وضعیت معده و تهوع های صبحگاهی : جنین دختر باعث بد حالی و بهم ریختن معده مادر می‌شود. داشتن تهوع های صبحگاهی یکی از نشانه‌های دختردار شدن است.
 • خارش دستان : مادران بارداری که دچار خشکی بیش از حد پوست و خارش دستان می‌شوند، دارای جنین پسر هستند. دستان نرم و لطیف نشان‌دهنده جنین دختر است.
 • تعیین جنسیت جنین با رنگ ادرار : رنگ ادرار زرد روشن نشان‌دهنده جنین پسر و زرد تیره جنین دختر می‌باشد.
 • نوع ویار بارداری : مادران بارداری که جنین پسر حمل می‌کنند، ویار غذاهای شور و نمکی دارند و چندان تمایلی به مرکبات ندارند. در مقابل مادرانی که جنین دختر باردار هستند، ویار غذاهای شیرین، شکلات و بستنی و همینطور مرکبات دارند.
 • جوش زدن صورت : به باور قدیمی‌ترها جنین پسر، مادر را زیبا می‌کند، جنین دختر زیبایی مادر را می‌گیرد. به همین دلیل صورت مادرانی که دارای جنین دختر هستند، بیشتر از مادرانی که دارای جنین پسر هستند، جوش می‌زند.
 • ورم کردن صورت : صورت و بینی مادرانی که دارای جنین دختر هستند، ورم می‌کند.
 • زود رنج و احساسی : فرزند دختر باعث زود رنج و احساسی شدن مادر باردار می‌شود.
 • شکم پهن : داشتن شکم پهن در مادران باردار به معنای دختر بودن جنین و شکم نوک تیز رو به جلو به معنی پسر بودن آن می‌باشد.
 • سینه‌های‌ نامتقارن : بزرگ بودن سینه راست از سینه چپ، به معنای این است که مادر باردار دختری در راه دارد. در حالت برعکس جنین پسر می‌باشد.

سخن آخر

در نظر داشته باشید بهترین و قابل اطمینان ترین راه برای اطلاع از جنسیت فرزند، سونوگرافی بعد از چهار تا پنج ماه بارداری است. هیچ کدام از روش‌های خانگی که برای تعیین جنسیت جنین در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم، دارای مبنای علمی نمی‌باشند و از طریق تجربه‌ای که قدیمی‌ترها کسب کرده‌اند، به وجود آمده است.

پدر و مادر باید در نظر داشته باشند، فرزندان با هر جنسیتی نیازمند توجه و محبت آن ها می‌باشند و والدین باید فارغ از اینکه جنسیت بچه‌ای که در راه دارند، چه می‌باشد در جهت برآورده کردن نیازهای او و همینطور رعایت نکات تربیتی تلاش کنند.

برای دریافت مشاوره در زمینه تعیین جنسیت جنین می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در کلینیک تخصصی کودک و نوجوان نی نی مایند از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

 

 

سوالات متداول

آیا با استفاده از روش‌های خانگی می‌توان جنسیت جنین را تعیین کرد؟

قدیمی‌ترها به کمک برخی روش‌های خانگی همچون استفاده از محلول درانو، سیر، جوش شیرین، کلم قرمز و تست حلقه جنسبت جنین را قبل از تولد حدس می‌زدند که جزئیات هر یک را در مقاله بالا توضیح داده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره