چه غذاهایی باعث نفخ نوزاد می شوند

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

چه غذاهایی باعث نفخ نوزاد می شوند و چه مشکلاتی را برای او به وجود می‌آورند؟ نفخ شکم یکی از موضوعات و مسائل شایعی است که بسیاری از نوزادان به دلیل مصرف غذاهای مختلف یا مصرف شیر مادر تجربه می‌کنند با این حال نفخ نوزاد عمدتاً به دلیل غذای مصرفی مادر است که از طریق شیر به نوزاد انتقال می‌یابد. همچنین نفخ شکم یک حالت ناخوشایند برای نوزاد است که با بی قراری همراه می‌گردد. از این جهت آشنایی با علائم نفخ نوزاد و غذاهایی که می‌تواند باعث نفخ بشود اهمیت زیادی دارد که در ادامه بیشتر درباره آن صحبت خواهیم کرد. در همین راستا بهره بردن از مشاوره کودک کمک می‌کند تا والدین بتوانند آگاهی خود را افزایش داده و با مشکلات کمتری در سال‌های ابتدایی تولد نوزاد روبه‌رو شوند. برای دریافت اطلاعات لازم برای مشاوره کودک تماس بگیرید.

ارتباط تغذیه با نفخ نوزاد

نفخ یک حالت ناخوشایند برای نوزاد است که با دل‌پیچه و گاز در روده و معده بروز پیدا‌ می‌کند و با پریشانی و بی‌قراری همراه است. شایع‌ترین و بارزترین علامت نفخ، باد کردن و متورم شدن شکم، آروغ زدن و خروج گاز است. این حالت ناخوشایند باعث می‌شود تا نوزاد گریه کند و همین گریه کردن منجر به نفخ بیشتر نوزاد شود چراکه هوای بیشتری وارد معده و روده نوزاد می‌گردد. از آنجا که نوزاد تنها از شیر مادر یا شیر خشک تغذیه می‌کند شاید عجیب باشد که او نفخ کند، اما با خواندن ادامه مقاله متوجه ارتباط غذاهایی که باعث نفخ نوزاد می شوند در تغذیه مادر و انتقال آن از طریق شیر مادر به نوزاد می‌شوید. برای آشنایی با علت و نشانه های کامل نفخ نوزاد کلیک کنید.

علائم و دلایل شایع نفخ نوزاد

اولین نشانه‌ای که ممکن است نوزاد با آن مواجهه شود آروغ زدن است. آروغ زدن بیش از حد و تکرار شونده می‌تواند نشان دهنده وجود هوای زیاد به علت خوردن شیر یا گریه کردن باشد. همچنین شکم نفخ‌دار می‌تواند به معنی تجمع گاز درون روده باشد. این مسئله حتی می‌تواند بر وضعیت خواب نوزاد هم تاثیر منفی بگذارد. در مواردی نفخ زیاد نشان دهنده این است که دستگاه گوارش نوزاد در حال بزرگ‌تر شدن است.

زمانی که نوزاد در حال شیر خوردن است اگر درست در آغوش مادر قرار نگرفته باشد ممکن است کمی هوا وارد معده‌اش شود. گریه بیش از حد نوزاد هم می‌تواند عاملی برای ورود هوا و نفخ شکم باشد. گذشته از مسائل مرتبط با نوزاد، تغذیه‌ای که مادر مصرف می‌کند، مواد مغذی آن می‌تواند از طریق شیر به نوزاد هم منتقل شود، از این جهت خوردن غذای نفخ دار توسط مادر منجر به نفخ نوزاد هم می‌شود.

چه غذاهایی باعث نفخ نوزاد می شوند

غذاهایی که باعث نفخ نوزاد می شوند خیلی اوقات از طریق شیر مادر به نوزاد انتقال پیدا می کند. شما باید نسبت به تغذیه خود و نوزادتان توجه کافی داشته تا فرزند خردسال تان بدون ناراحتی رشد کند. در ادامه به برخی از مهترین غذاهایی که باعث نفخ نوزاد می شوند اشاره کرده ایم. برای آشنایی با بهترین تغذیه نوزاد تا شش ماهگی کلیک کنید.

1- غذاهای شور

نمک موجود در غذای شور باعث می‌شود تا فرد احساس تشنگی کند و به اصطلاح آب درون معده گرفتار شود. این احساس تشنگی و محبوس ماندن آب درون معده منجر به ورم معده و نفخ خواهد شد.

2- چه غذاهایی باعث نفخ نوزاد می شوند | میوه و سبزیجات

به طور کلی خوردن میوه‌ها و سبزیجاتی مانند موز، خیار، گوجه سبز، انار، زردآلو، شاه‌توت، گیلاس، زرشک، پوست انگور، فندق، پیاز، ترب، کاهو، کلم و… باعث ایجاد نفخ می‌شوند و مواد مغذی این خوراکی‌ها می‌تواند توسط شیر به نوزاد منتقل شود و نوزاد هم دچار نفخ شود.

3- غذاهای با کربوهیدرات بالا

امروزه مصرف غذاهای آماده و فست‌فودی رواج بسیاری پیدا کرده است. غذاهایی مانند پیتزا، پاستا، لازانیا و دیگر مواد غذایی فست‌فودی حاوی سطح زیادی از گلیکوژن می‌باشند. وجود گلیکوژن باعث می‌شود تا ذخیره آب بدن بیشتر شود و این کار باعث ورم معده و نفخ شکم می‌گردد.

4- چه غذاهایی باعث نفخ نوزاد می شوند | حبوبات

شایع‌ترین مواد خوراکی که باعث نفخ می‌شوند شامل انواع حبوبات مختلف مانند نخود، لوبیا، عدس، لپه و… است. از آنجایی که حبوبات دیر هضم است همیشه 24 ساعت قبل از مصرف، در آب خیسانده شود.

5- جویدن آدامس

جویدن آدامس و مکین آب‌نبات‌های مختلف باعث ورود هوا به داخل معده می‌شود. این ورود هوا معمولاً به صورت ورم معده و نفخ بروز پیدا می‌کند.

6- غذاهایی که باعث نفخ نوزاد می شوند | لبنیات

در بین لبنیات‌ها مواد خوراکی مانند شیر و کشک بیشترین میزان نفخ را دارند. لاکتوز موجود در شیر و کشک به راحتی به بدن نوزاد منتقل می‌شود و از آنجایی که بدن نوزاد آنزیم‌های مورد نیاز هضم این مواد را ندارد دچار نفخ می‌شود.

7- غذاهای ادویه‌دار

خوردن غذاهای حاوی ادویه تند، فلفلی، سس گوجه فرنگی و… روده و معده را تحریک پذیر می‌کنند و منجر به نفخ و ناراحتی معده می‌شوند.

8- چه غذاهایی باعث نفخ نوزاد می شوند | سایر مواد غذایی

خشکبار‌هایی مانند پسته خام، فندق و انواع دیگر آجیل خشک می‌تواند باعث نفخ شود. همچنین خوردن موادی مانند زرشک، تخم مرغ و خاکشیر هم منجر به ایجاد نفخ در مادر و نوزاد می‌شود.

چه غذاهایی مانع از نفخ نوزاد می شوند ؟

همانطور که برخی ازمواد غذایی باعث نفخ می‌شوند برخی دیگر غیر نفاخ هستند. خوراکی‌های غیر نفاخ عمدتا شامل ماش، هلو، شوید، جعفری، عرق نعنا، زیره سیاه، چای سبز، آویشن، رازیانه و… می‌باشند. توصیه می‌شود اگر در شرایطی مادر غذای نفخ‌دار مصرف کرد، با خوردن مواد غذایی غیرنفاخ، جلوی نفخ غذای خورده شده را بگیرد یا کاهش دهد.

روش هایی برای کمک به رفع نفخ نوزاد

فشار دادن شکم نوزاد

فشار دادن آرام و ملایم شکم نوزاد می‌تواند باعث خروج گاز معده و در نتیجه رفع نفخ شود. به آرامی شکم نوزاد را کمی فشار دهید و چند دقیقه صبر کنید تا گاز معده خارج شود.

آروغ زدن پس از خوردن شیر

همیشه پس از خوردن شیر و یا در فواصل خوردن شیر، اجازه دهید تا نوزاد آروغ بزند. همچنین اطمینان حاصل کنید که نوزاد را به درستی در آغوش گرفته‌اید تا بتواند پستان را به طور صحیح بمکد زیرا اگر این کار درست انجام نشود، همراه با خوردن شیر مقداری هوا وارد معده نوزاد می‌شود و نوزاد در حین شیر خوردن آروغ می‌زند. این کار باعث می‌شود تا شیری را که خورده است بالا بیاورد. 

ماساژ شکم

ماساژ شکم یک روش مناسب برای آرام‌تر کردن و استراحت دادن به نوزاد است. علاوه بر این که ماساژ شکم می‌تواند باعث ایجاد حرکات روده و خروج گاز و رفع نفخ شود می‌تواند درد ناشی از نفخ را هم کاهش دهد. به طور کلی بهتر هست همیشه قبل از خوابیدن نوزاد کمی شکمش را ماساژ دهید تا آرامش بیشتری پیدا کند.

تهیه فهرست غذای مناسب برای مادر

برخی از افراد به خوردن برخی از مواد غذایی حساس‌تر هستند. بهتر است مادر فهرست غذایی که باعث نفخ در بدنش می‌شود را شناسایی کرده و از خوردن آن‌ها اجتناب کند یا حدالامکان خوردن آن‌ها را محدود نماید.

برای دریافت مشاوره در زمینه غذاهایی باعث نفخ نوزاد می شوند می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان کلینیک تخصصی نی نی مایند تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول

آیا خوردن غذا‌های نفاخ توسط مادر باعث نفخ در نوزاد می شود ؟

عمدتا می‌توان گفت ورود هوا به داخل معده نوزاد می‌تواند عامل اصلی نفخ معده باشد اما باید توجه داشت که مواد مغذی موجود در غذاهایی که مادر مصرف می‌کند می‌تواند توسط شیر به نوزاد هم منتقل شود. در نتیجه غذایی که مادر می‌خورد اهمیت زیادی دارد چراکه اگر آن غذا نفاخ باشد، نوزاد هم پس از خوردن شیر مادر دچار نفخ می‌شود.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره