غذای کودک زیر یک سال

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

غذای کودک زیر یک سال با توجه به این که هنوز معده کودک آمادگی هضم همه نوع خوراکی را ندارد، باید مورد توجه مادر و سایر مراقبان قرار گیرد. علاوه بر نوع تغذیه، زمان غذا دادن نیز در کودکان زیر یک سال تفاوت‌هایی دارد. کودک تا 6 ماهی فقط از شیر مادر تغذیه می‌کند اما با ورد به ماه ششم، کم کم آمادگی خوردن غذاهای ساده و نرم را پیدا می‌کنند. برنامه غذایی نوزادان و کودکان زیر یکسال با بایدها و نبایدهای غذایی همراه است. متاسفانه بسیاری از مادران بدون توجه به این نکات با دادن غذاهایی که مناسب کودک زیریک سال نیست، موجبات مشکلاتی از جمله حساسیت‌های غذایی را ایجاد می‌کنند.

برای دریافت مشاوره در زمینه غذای کودک زیر یک سال می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

غذای کودک زیر یک سال 

غذای کودک تا 2 ماهگی

در این مدت زمان تنها غذای مناسب برای کودک شیر خشک یا شیر مادر است، باید دقت داشته باشید به اندازه کافی به کودک شیر بدهید. مصرف بی اندازه شیر توسط کودک، معده‌اش را ناراحت می‌کند.

غذای کودک زیر یک سال | در 3 ماهگی

در این مدت زمان نیز همچنان تنها غذای‌مورد نیاز کودک شیر خشک و یا شیر مادر است. تنها تفاوت آن با ماه قبل در تعداد دفعات خوردن شیر است. معمولا در ماه سوم 5 تا 8 وعده شیر خوردن کافی است. این آخرین ماهی است که کودک فقط شیر می‌خورد و در ماه‌های بعد شروع به خوردن مکمل‌های غذای می‌کند.

غذای‌کودک در 4 ماهگی

به طور معمول کودکان از شش ماهگی شروع به خوردن غذای کمکی می‌کنند اما در برخی موارد به شرط اینکه کودک توانایی ثابت نگه داشتن گردن خود را داشته باشد می‌توان از ماه چهارم شروع به دادن غذای کمکی به کودک نمود. به دلیل اینکه این ماه اولین ماهی است که کودک به جز شیر مادر از غذای کمکی استفاده می‌کند، معده او بسیار حساس است و نباید از مواد غذایی جامد استفاده کرد. برای آشنایی با نحوه شروع غذای کمکی کلیک کنید.

غذای کودک زیر یک سال | در ماه پنجم

به منظور افزایش رشد قد و وزن کودک در این ماه بهتر است شروع به درست کردن فرنی و پوره نمایید. نکته حائز اهمیت این است که چنانچه مصرف این نوع غذاها در کودک حساسیت ایجاد کند باید از پزشک متخصص کمک گرفت.

غذای کودک در ماه ششم و هفتم

تا کنون کودک آب مورد نیاز بدن خود را به واسطه شیر مادر تامین می کرد، اما حال وقت آن رسیده است که در کنار خوردن شیر مادر و غذاهای کمکی مانند سوپ و فرنی با آرد برنج، از آب جوشیده سرد شده استفاده نماید.

وقت آن رسیده است که به غذای‌کودک کمی چاشنی اضافه کنید و مزه غذا را برای آنها کمی خوشایندتر نمایید. می‌توانید به سوپ کودک، آب ماهیچه اضافه کنید تا طعم غذای خوشمزه را تجربه کند. برای آشنایی با سایر مراقبت‌های لازم در ارتباط با تغذیه نوزاد تا شش ماهگی کلیک کنید.

غذای کودک زیر یک سال | در هشت ماهگی

بهترین زمان برای اضافه کردن تخم مرغ و تکه‌های گوشت به برنامه غذایی کودک ماه هشتم تولد او است. در این ماه معده کودک ظرفیت هضم این نوع غذاها را پیدا می‌کند.

غذای کودک در ماه نهم

در این ماه کودک همچنان از شیر مادر و مکمل‌های غذایی تغذیه می‌کند. نکته مهم این است که کودک از این زمان به بعد یاد می‌گیرد که خودش غذا را بردارد و در دهان بگذارد.

غذای کودک زیر یک سال | در ماه دهم

به دلیل رشد چند دندان، کودک توانایی جویدن برخی غذاهای سفت را پیدا می‌کند اما باید کاملا مواظب بود که دچار خفگی نشود. می‌توان هسته میوه‌ها را بیرون آورد و آن‎‌ها را به کودک بدهید تا بخورند.

غذای کودک در ماه یازده و دوازدهم

زمان آن فرا رسیده است که کودک روزهای پایانی تغذیه از شیر مادر را سپری کند و کم کم برای همیشه با آن خداحافظی نماید. دیگر نیازی نیست کودک غذاهای ساده و معمولی چون فرنی و غذاهای سبک بی مزه را بخورد. به منظور تغذیه سالم کودک، خوردن غذاهایی چون حلیم، خرما،  نان، پنیر و گردو نرم شده توصیه می‌شود.

بیشتر بخوانید: نیازهای اولیه کودکان

ممنوعیت های مربوط به غذای کودک زیر یک سال

یکی از مهم ترین نکات که باید رد غذای کودک زیر یک سال رعایت شود، توجه به ممنوعیت های غذایی است. برخی از مواد غذایی ممنوع حاوی آنزیم هایی هستند که معده نوزاد هنوز توانایی هضم آن ها را ندارد. برخی دیگر نیز برای سلامت او مضر هستند. در ادامه به برخی از انواع ممنوعیت‌ها در غذای کودک زیر یک سال اشاره کرده‌ایم.

حتما از صفحه اینستاگرام ذهن نو دیدن نمایید.

نمک

یکی از ممنوعیت‌های غذایی نوزاد، مصرف نمک می‌باشد. برای حفظ سلامت کودک باید از ریختن نمک در غذای او جلوگیری کرد. برای اینکه کمی طعم خوشمزه پیدا کنید کافی است از برخی گیاهان معطر و یا کره بی نمک استفاده کنید.

 ممنوعیت تخم مرغ در غذای کودک زیر یک سال

اگر چه تخم مرغ حاوی پروتین بسیار زیادی است اما مصرف آن توسط کودک زیر شش ماه توصیه نمی‌شود. هر چند در شش ماه دوم نیز باید نسبت به پخت کامل آن بسیار محتاط باشید. زیرا احتمال ابتلا به سالمونلات به واسطه مصرف تخم مرغ در سن زیریک سالگی بالاست.

عسل

عسل، ماده غذایی بسیار مفید و لذت بخشی است که حاوی مواد مقوی می‌باشد. اما به دلیل اینکه باکتری‌های بوتولیسم در آن وجود دارد باید از غذای کودک زیر یک سال حذف شود. این باکتری ناشی از فرایند ساخت عسل توسط زنبور به وجود می‌آید.

آجیل

آجیل‌ها سفت هستند و جویدن آنها نیازمند دندان‌های تیز می‌باشد. کودکان زیر یک‌سال به دلیل اینکه فاقد دندان زیادی هستند نمی‌توانند آن‌ها را خوب بجوند و خطر خفگی در کمین آن‌هاست. بنابراین اجیل باید از غذای کودک زیر یک سال حذف شود.

شکر

اگر چه دندان‌های نوزادان زیر یکسال کاملا رشد نکرده ولی به این به معنای عدم خراب نشدن لثه نیست. به واسطه مصرف شکر، ممکن است لثه کوک آسیب ببیند. پس در غذای کودک زیر یک سال خود حدالامکان از شکر استفاده نکنید.

برای آشنایی با بهترین تغذیه کودک 6 تا 12 ماهه کلیک کنید.

رژیم غذایی مناسب کودکان زیر یکسال

 • مخلوط کردن روزانه 15 قطره آهن در آب جوشیده شده در بازیابی انرژی کودک و رشد او بسیار لازم و ضروری است.
 • کودک زیر یکسال می‌بایست علاوه بر شیر مادر، 5 وعده غذای کمکی نیز مصرف کند.
 • بهتر است در وعده‌های غذایی نوزادان زیر یکسال، مقدار کمی روغن مایع و یا کره آب شده استفاده نمایید.
 • مصرف سوپ جوانه گندم و یا جوانه ماش به رشد بیشتر نوزادان کمک می‌کند.
 • ترکیب شیر، ارد برنج و کره، ماده غذایی بسیار مفیدی را می‌سازد که باعث افزایش انرژی کودک می‌گردد.
 • چنانچه نوزاد کاهش وزن داشت و لاغر به نظر می‌رسد ، بهتر است استفاده از حبوبات در وعده غذایش را به تعویق بیاندازید و تقریبا بعد از 10 ماهگی از حبوبات در برنامه غذایی نوزاد استفاده کنید.
 • استفاده از قلم گاو در برنامه غذایی نوزاد به رشد استخوان‌های او کمک می‌کند.
 • استفاده از آب مرغ و تهیه کته نرم در وعده غذای کودک حائز اهمیت است.
 • به منظور تهیه دسر برای نوزاد، می‌توانید دو عدد خرما را پوست کنده و در آب حل کنید.

غذاهای مقوی برای کودک زیر یکسال

 • فرنی
 • حریره بادام همراه با شیر و نشاسته
 • حریره خرما با سرلاک گندم
 • حریره گردو و نشاسته

حساسیت ها مرتبط با غذای کودک زیر یک سال

نوزادان ممکن است نسبت به مصرف غذاهای مختلف حساسیت نشان دهند. به طور مثال وقتی می‌خواهید غذای جدیدی به کودک شش ماهه بدهید، باید با فاصله زمانی 7 روز اقدام به این کار نمایید. ترکیب غذاهای مختلف معده نوزاد را حساس کرده و عوارضی چون استفراغ، اسهال، خس خس سینه و علائم پوستی را به دنبال دارد. در صورتی که با خوردن غذای خاصی توسط کودک، این علائم مشاهده شود، باید به صورت موقت از مصرف آن اجتناب کرد و در دوره دیگری مصرف آن غذا را امتحان نمود. معمولا غذاهایی که بیشترین حساسیت را ایجاد می‌کنند ، به شرح زیر می باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره غذاهای حساسیت زا برای کودکان کلیک کنید.

 • سفیده تخم مرغ
 • شکلات
 • شیر گاو
 • مغزها و آجیل

برای دریافت مشاوره در زمینه غذای کودک زیر یک سال می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

سوالات متداول

در صورتی که تعداد دفعات تغذیه کودک همراه با مصرف شیر مادر افزایش پیدا کند اما تغییری در وزن کودک مشاهده نشود، چه باید کرد؟

افزودن شیر خشک به وعده غذایی کودکانی که با وجود مصرف شیر مادر و وعده‌های غذایی به وزن مناسب نرسیده‌اند، مفید و نتیجه بخش است.

آیا می‌توان در برنامه غذایی کودک زیر یک سال آب میوه اضافه نمود؟

آب میوه‌های صنعتی به دلیل داشتن مواد نگهدارنده و اسانس‌های رنگی برای سلامت کودک مضر هستند. بهتر است میوه‌های طبیعی را با پشت قاشق له کرده و به کودک بدهید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره