رفتار با شخصیت اسکیزوئید

رفتار با شخصیت اسکیزوئید چطور باید باشد؟ با توجه به اینکه افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید از برقراری روابط صمیمانه و نزدیک با سایرین اجتناب می‌کنند و غالباً به‌عنوان افرادی منزوی شناخته می‌شوند برای اطرافیان و بستگان آن‌ها معمولاً این سؤال پیش خواهد آمد که با شخصیت اسکیزوئید چطور باید برخورد کنند؟ اصلی‌ترین و مهم‌ترین کاری که به‌عنوان نزدیکان این افراد می‌توانید انجام دهید این است که از آن‌ها بخواهید برای درمان از یک روانشناس کمک بگیرند. البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که مطرح کردن این مسئله و دریافت موافقت شخصیت اسکیزوئید موضوع بسیار دشواری خواهد بود. شما می‌توانید با کمک گرفتن از روانشناس، علاوه بر بالا بردن اطلاعات خود راجع به شخصیت اسکیزوئید و نحوه برخورد با آن‌ها، برای سلامت روان خود در این رابطه نیز قدمی بردارید.

راه‌های ارتباط با مبتلایان به اختلال شخصیت اسکیزوئید

شخصیت‌های اسکیزوئید معمولاً افرادی تنها و درون‌گرا هستند که تنها بودن را به حضور در جمع ترجیح می‌دهند. همچنین با توجه به نوع خاص برقراری روابط اجتماعی در این افراد آن‌ها معمولاً دوستان و نزدیکان چندانی نیز ندارند و بسیاری از افراد از اطراف آن‌ها پراکنده می‌شوند. بااین‌حال اگر شما به هر دلیلی می‌خواهید نحوه برقراری ارتباط با این افراد را یاد بگیرید بهتر است به نکات زیر توجه داشته باشید:

بیشتر بخوانید : شخصیت اسکیزوئید  

1. تشویق وی برای مراجعه به مراکز درمانی

درصورتی‌که یکی از اطرافیان شما دچار اختلال شخصیت اسکیزوئید است بهترین کمک شما به او این است که از وی بخواهید برای درمان وضعیت موجود اقدام کند. اگرچه افراد اسکیزوئید معمولاً خود را دچار مشکل خاصی نمی‌دانند و احساس می‌کنند در شرایط موجود وضعیت آن‌ها بسیار مطلوب است بااین‌حال شما می‌توانید برخی نقاط ضعف و مشکلات را به آن‌ها گوشزد کنید. توجه داشته باشید که برای مطرح کردن چنین پیشنهادی در درجه اول باید میزانی از ارتباط و صمیمیت میان شما ایجاد شده باشد و همچنین باید این درخواست را بسیار محتاطانه مطرح نمایید.

برای مثال بهتر است در شرایطی که فرد از مشکلات و درگیری‌هایی که در محل کار یا تحصیل پیدا کرده و یا هرگونه مشکل دیگری که به دلیل ویژگی‌های اسکیزوئید برای وی پیش‌آمده صحبت می‌کند، از او بخواهید دراین‌باره از یک مشاور کمک بگیرد. شاید بهتر باشد که شما مستقیماً از الفاظی مانند اسکیزوئید، بیماری و سایر عبارات منفی استفاده نکنید. سعی کنید تمرکز خود و موضوع را بر روی مشکلات پیش‌آمده نگه دارید و دلیل مراجعه به مشاور را نیز حل این مشکلات و نه درمان بیماری شخصیتی بیان نمایید. برای آشنایی با روش های درمان شخصیت اسکیزوئید کلیک کنید.

2. رفتار با شخصیت اسکیزوئید | اطلاعات خود را افزایش دهید

به میزانی که شما اطلاعات خود را راجع به شخصیت اسکیزوئید و نشانه‌ها و دلایل ایجاد آن افزایش دهید بهتر خواهید توانست ارتباط خود را مدیریت کنید. شما می‌توانید از طریق مطالعه و یا دریافت مشاوره از متخصصین روانشناسی اطلاعات خود را راجع به این بیماری افزایش دهید. این مسئله به شما کمک خواهد کرد که کنترل بیشتری بر اوضاع داشته باشید و معنای هر رفتار از جانب شخصیت اسکیزوئید را نیز بهتر بفهمید.

3. پذیرش داشته باشید

بالا بردن پذیرش یکی از اصلی‌ترین پاسخ‌ها به این سؤال است که با شخصیت اسکیزوئید چطور برخورد کنیم؟ توجه داشته باشید که بیماران مبتلا به اختلال شخصیت هرگز به‌طور کامل درمان نخواهند شد و به همین خاطر این شمایید که باید هرچه سریع‌تر با این واقعیت کنار بیایید. هنگامی‌که شما بتوانید این پذیرش را در خود ایجاد کنید، درگیری‌های شما با شخصیت اسکیزوئید به میزان بسیاری کاهش پیدا کرده و همچنین سلامت روانتان نیز بالاتر خواهد رفت. اگر احساس می‌کنید این واقعیت که یکی از نزدیکان شما با این اختلال درگیر شده برایتان بسیار ناراحت‌کننده بوده و شرایط روحی شما را تحت تأثیر قرار داده است، می‌توانید در این زمینه از یک مشاور کمک بگیرید.

4. آن‌ها را در شرایط ناراحت‌کننده قرار ندهید

به‌عنوان یک دوست و همراه برای افراد اسکیزوئید بهتر است سعی کنید شرایط آن‌ها را درک کرده و آنان را در موقعیت‌هایی که احساس معذب بودن می‌کنند، قرار ندهید. برای مثال ترتیب دادن مهمانی‌های بزرگ، اصرار به شرکت در شب‌نشینی و یا هر موضوع دیگری که باعث آزار آن‌ها می‌شود را کنار بگذارید. سعی کنید همواره در هم‌نشینی‌ها نظر و راحتی این افراد را نیز در نظر داشته باشید.

یکی دیگر از شرایطی که می‌تواند باعث ناراحتی و رنجش این افراد باشد اصرار بیش‌ازحد شما برای تغییر اخلاقیات آن‌هاست. در ارتباط با افراد اسکیزوئید همواره به این موضوع توجه داشته باشید که آن‌ها به دلیل مشکلات شخصیتی با سایرین تفاوت دارند و تحت‌فشار گذاشتن‌شان برای تغییر نه‌تنها باعث بهبود وضعیت آن‌ها نخواهد شد بلکه صرفاً باعث آزردگی و همین‌طور آسیب دیدن ارتباط شما می‌گردد.

5. رفتار با شخصیت اسکیزوئید | انتظار ابراز هیجان زیاد نداشته باشید

شخصیت‌های اسکیزوئید معمولاً به سردی هیجانی معروف هستند. این افراد نمی‌توانند هیجانات مثبت یا منفی خود را به‌اندازه دیگران ابراز کنند و به همین خاطر ممکن است شما احساس کنید که آن‌ها احساسی ندارند. این موضوع می‌تواند تا حد زیادی باعث ناراحتی و فرسایش روحی شما شود زیرا آن‌ها معمولاً در مقابل ابراز محبت و هیجان دیگران واکنش چندانی نشان نمی‌دهند. به همین خاطر بهتر است برای ارتباط با مبتلایان به این اختلال به این نکته توجه داشته باشید که آن‌ها ابراز هیجانی ندارند و شما بایئ خود را با این مسئله سازگار نمایید.

6. معانی رفتار و حالت‌های او را بشناسید

با توجه به اینکه افراد درگیر با اختلال شخصیت اسکیزوئید معمولاً کمتر صحبت می‌کنند و همان‌طور که گفته شد ابراز هیجانی چندانی نیز ندارند آشنایی شما با حالات و زبان بدن این افراد می‌تواند تا حد زیادی به شما در فهم احساسات و آنچه در سر دارند کمک کند. برای پیدا کردن شناخت دراین‌باره سعی کنید به‌خوبی حالات آن‌ها را در موقعیت‌های مختلف موردبررسی قرار دهید.

7. تلاش برای ارتباط‌های غیر هیجانی

همان‌طور که گفته شد یکی از اصلی‌ترین نشانه‌های اختلال شخصیت اسکیزوئید این است که آن‌ها از ارتباط هیجانی، جسمی و کلامی اجتناب می‌کنند به همین خاطر بهتر است در حین ارتباط با این افراد برنامه‌هایی به‌غیر از ارتباطات عمیق هیجانی و تماس‌های جسمی را برنامه‌ریزی نمایید. با توجه به علایق هردوی شما و همین‌طور شرایط موجود می‌توانید ارتباط خود با این افراد را به‌صورت قدم زدن و صحبت راجع به مسائل مختلف، آشپزی، مطالعه و یا تماشای فیلم شکل دهید. این موضوع باعث خواهد شد تا طرف مقابل نیز از ارتباط با شما لذت ببرد و بخواهد که آن را ادامه دهد.

8. رفتار با شخصیت اسکیزوئید | از یک مشاور کمک بگیرید

همواره به این موضوع توجه داشته باشید که اطرافیان افراد اسکیزوئید بیش از خود فرد دچار بحران‌های روحی خواهند شد به همین خاطر شاید بهتر باشد در حین ارتباط با این افراد، از یک مشاور نیز کمک بگیرید. مشاورین در کنار کمک برای بالا بردن پذیرش و توانایی‌های خود، می‌توانند در یافتن راهکارهایی برای برخورد با شخصیت اسکیزوئید نیز شما را یاری کنند.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه شخصیت ها می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

سؤالات متداول

1.آیا می‌توان با شخصیت‌های اسکیزوئید ارتباط برقرار کرد؟

بله؛ اگرچه در ارتباط با این افراد باید اصول و نکات خاصی را مدنظر قرار دهید اما بااین‌حال امکان برقراری ارتباط با آن‌ها وجود دارد.

2.در ارتباط با شخصیت اسکیزوئید باید به چه مسائلی توجه داشته باشیم؟

مهم‌ترین نکته این است که سعی کنید نسبت به این موضوع پذیرش داشته باشید و همچنین اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید. یکی از نکات مهم دیگر این است که سعی کنید برای دیدارهای خود برنامه‌ریزی داشته باشید و از ملاقات‌هایی که در آن‌ها هیجان و احساس بسیاری وجود دارد، خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره