آرام کردن همسر زودجوش

آرام کردن همسر زودجوش برای بسیاری از خانم‎‌هایی که خودشان دارای شخصیتی برونگرا هستند، دشوار است. برای هر کسی پیش می‌آید که بعضی مواقع عصبانی یا ناراحت باشد؛ در این شرایط رفتار دیگران (به خصوص همسر) در عصبانی‌تر یا آرام‌تر شدن‌تان تاثیر دارند. با این وجود بسیاری از مردان و زنان راه‌های آرام کردن همسرشان را نمی‌دانند و خواسته یا ناخواسته موجب بدتر شدن اوضاع می‌شود، تا جایی که نیاز به مداخله متخصصین خانواده پیدا می‌شود. اگر تنش میان شما به حدی است که نمی‌توانید آن را کنترل کنید حتما از خدمات مشاوره خانواده استفاده نمایید.

آرام کردن شوهر

این که چگونه یک مرد ناراحت را آرام کنید یا اینکه شوهر عصبانی تان را بتوانید آرام کنید ، در واقع مهارتی است که با شناخت به دست می‌آید. هر چقدر آگاهی بیشتری به خواسته ها و نیازهای شوهر تان داشته باشید، در شرایط بحرانی حرف ها و رفتار بهتری برای آرام کردن او می‌توانید انجام دهید.

آرام کردن همسر زودجوش و عصبی

آرامش خودتان را حفظ کنید

یک قانون بسیار مهم این است که شما هرگز نمی‌توانید به دیگران کمک کنید مگر اینکه کمک کردن به خودتان را یاد گرفته باشید. به همین خاطر در اولین قدم باید یاد بگیرید آرامش خودتان را حفظ کنید. بسیاری از خانم‌ها یا آقایان در هنگام عصبانیت همسرشان، خودشان عصبی یا مضطرب می‌شوند. این موضوع می‌تواند شرایط را به‌مراتب بدتر کند.

در اولین قدم سعی کنید آرامش خودتان را حفظ کنید. برای این کار شاید بهتر باشد کمی به طرف مقابل حق بدهید و دنیا را از دریچه دید او نگاه کنید. این کار باعث می‌شود که علت ناراحتی همسرتان را متوجه شوید و از این طریق احتمال درگیری را کاهش می‌دهد.

بیشتر بخوانید : ریشه اختلافات خانوادگی

برای آرام کردن همسر زودجوش صحبت‌های جدی یا منطقی را مطرح نکنید

یک نکته مهم را همیشه به خاطر داشته باشید که حین عصبانیت زمان مناسبی برای صحبت‌های جدی نیست. این کار باعث می‌شود هیجانات خشم و خشونت شما و همسرتان به‌مراتب بدتر شود. به‌علاوه صحبت کردن در این شرایط نمی‌تواند نتیجه خوبی داشته باشد. حتی اگر همسرتان در هنگام عصبانیت اصرار دارد راجع به موضوعی صحبت کند از او بخواهید صحبت کردن را به زمانی دیگر موکول کند.

همدردی داشته باشید

یکی از نکاتی که می‌تواند تا حد زیادی روی آرامش همسرتان تأثیر داشته باشد این است که احساس کند شما او را درک کرده‌اید. به همین خاطر سعی کنید در شرایط عصبانیت با او همدردی داشته باشید. به صحبت‌های همسرتان گوش کنید و به او نشان بدهید که شرایط روحی‌اش را درک می‌کنید.

به خاطر داشته باشید وقتی انسان‌ها در چنین شرایطی قرار می‌گیرند که احساس می‌کنند هیچ‌کس به آن‌ها حق نمی‌دهد و بیشتر عصبانی می‌شوند. پس سعی کنید با استفاده از جملاتی مثل (می‌فهمم که بابت این شرایط ناراحت هستی و به تو حق می‌دهم) یا (هرکس دیگری هم جای تو بود همین‌قدر یا حتی بیشتر عصبانی می‌شد) همسرتان را آرام کنید.

برای آرام کردن همسر زوجوش اشتباه تان را بپذیرید

بسیاری از ما فکر می‌کنیم عذرخواهی کردن نشانه ضعف است. به‌خصوص در شرایطی که شما و همسرتان عصبانی هستید معمولاً هیچ‌کدام سعی نمی‌کنید اشتباهتان را بپذیرید. اما یک راه‌حل بسیار کاربردی برای آرام کردن همسر این است که شما سهم خودتان را در شرایط پیش‌آمده بپذیرید. همان‌طور که گفتیم این کار باعث می‌شود همسرتان احساس کند شما متوجه احساسات او هستید و او نیز تا حدودی از موضع خود پایین خواهد آمد.

تکیه‌گاه امنی باشید

همه ما در روزهای سخت نیاز داریم کسی را داشته باشیم که بتوانیم با او صحبت کنیم و روی کمک‌هایش حساب کنیم. احساس اینکه شما تکیه‌گاه امنی دارید که در شرایط سخت می‌توانید به او تکیه کنید تا حد زیادی روی آرامش شما تأثیر خواهد داشت. پس اگر به دنبال راهی برای آرام کردن همسرتان هستید سعی کنید تکیه‌گاه امنی برای او باشید. به همسرتان نشان دهید که هر اتفاقی در زندگی‌تان بیفتد شما باز هم او را دوست دارید و برای داشتن زندگی بهتر تلاش خواهید کرد.

برای آرام کردن همسر تان راجع به زمان حال صحبت کنید

یک اشتباه بسیار رایج در هنگام بحث و مشاجره این است که شما و همسرتان پای اختلافات گذشته را هم وسط می‌کشید. این کار باعث می‌شود فاصله شما و همسرتان بیشتر شود و آرام کردن شرایط هم تا حدودی غیرممکن خواهد شد. به همین خاطر روانشناسان توصیه می‌کنند در هر بحث و مشاجره صرفاً روی زمان حال تمرکز کنید و سعی کنید اختلافی که بینتان پیش آمده را حل کنید.

بیشتر بخوانید : جلوگیری از دعوا با همسر

نقش مشاوران در آرام کردن تنش بین زوجین

گاهی اوقات آرام کردن همسر چیزی نیست که با استفاده از راهکارهای بالا و به‌راحتی اتفاق بیفتد. بعضی مواقع به نظر می‌رسد که استفاده از هیچ راهکاری نمی‌تواند خشم همسرتان را کاهش دهد. گاهی هم پیش می‌آید که همسرتان در اکثر مواقع عصبانی است و شما نمی‌دانید چطور باید با این شرایط کنار بیایید. با توجه به اینکه عصبانیت یا ناراحتی همسر می‌تواند تأثیر بسیاری روی کیفیت زندگی مشترک شما داشته باشد بهتر است این شرایط را جدی بگیرید. در چنین شرایطی روانشناسان توصیه می‌کنند که از یک مشاور خانواده کمک بگیرید. ازجمله اقداماتی که مشاور می‌تواند برای شما انجام دهد عبارتند از:

بررسی مشکلات روحی

عصبانیت به‌خصوص در زمان‌هایی که زیاد تکرار می‌شود می‌تواند نشانه بیماری‌های روحی مثل اضطراب، افسردگی یا حتی مشکلات جدی‌تر باشد. به همین خاطر روانشناسان در اولین قدم احتمال وجود این بیماری‌ها را در فرد بررسی می‌کنند و در صورت وجود آن‌ها مراحل درمانی را شروع می‌کنند.

آموزش مهارت‌های لازم

پرخاشگری یا ناراحتی بسیاری از مواقع به این خاطر پیش می‌آید که شما یا همسرتان مهارت‌های لازم برای زندگی مشترک را ندارید. ناتوانی در بیان صحیح خواسته‌ها یا احساسات، ضعف در حل مسئله و همین‌طور ناتوانی در حل صحیح بحث‌ها ازجمله دلایلی هستند که باعث عصبانیت می‌شوند. به همین خاطر روانشناسان معمولاً تلاش می‌کنند تا این مهارت‌ها را به زوجین آموزش دهند.

حل اختلافات درون رابطه

عصبانیت و ناراحتی بسیاری از مواقع ریشه در اختلاف و دلخوری میان زوجین دارد. گاهی اوقات اختلاف‌ها تمام می‌شوند اما خاطره حرف‌هایی که شنیدیم یا رفتارهایی که از همسرمان دیده‌ایم تا مدت‌ها با ما باقی خواهد ماند. به‌خصوص در زمان‌هایی که این مشکلات تکرار می‌شوند به‌تدریج کیفیت رابطه میان شما و همسرتان را هم تحت تأثیر قرار می‌دهند. به همین خاطر یکی از مهم‌ترین اقداماتی که مشاوران خانواده انجام می‌دهند این است که در کنار برطرف کردن دلایل عصبانیت این ناراحتی یا پیامدهای پیش‌آمده را هم برطرف می‌کنند. برای آشنایی با عمده اختلافات و موضوعات دعوای زن و شوهر ها کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه خانواده می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی خانواده با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

 

سؤالات متداول

چطور در هنگام عصبانیت همسرم را آرام کنم؟

برای آرام کردن همسر تان در درجه اول سعی کنید آرامش خودتان را حفظ کنید. سپس به همسرتان نشان بدهید که او را درک می‌کنید. گاهی اوقات پذیرفتن اشتباه و عذرخواهی کردن می‌تواند تا حد زیادی به آرامش همسرتان کمک کند.

چه زمانی باید برای حل اختلافات به مشاور مراجعه کنیم؟

اگر احساس می‌کنید همسرتان اکثر اوقات عصبانی است یا استفاده از راهکارهای مختلف برای آرام کردن همسر تان نمی‌تواند شدت عصبانیت او را کم کند بهتر است از یک مشاور کمک بگیرید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره