درمان اختلال دوقطبی به طور قطعی

پیدا کردن درمان قطعی برای اختلال دوقطبی یکی از اولویت های زندگی این بیماران و خانواده‌های آن‌هاست. اختلال دوقطبی یکی از انواع اختلالات خلقی است که طی آن بیمار دوره‌هایی از تغییرات شدید خلقی را تجربه می‌کند. در یک فاز این بیماری که مانیا نام دارد فرد دچار خلق بسیار بالا می‌شود و دست خوش علائمی نظیر تکانشگری، افزایش انرژی و کاهش نیاز به خواب می‌گردد. در کنار این فاز ممکن است دوره‌هایی از افسردگی اساسی نیز بروز پیدا کنند. متخصصان برای بهبود این وضعیت معمولا ترکیبی از درمان‌های روانشناختی و دارویی را به کار می‌برند. بدون دریافت دارو کنترل بیماری دشوار است، اما هر چه بیمار درمان های غیر دارویی را جدی‌تر پیش بگیرد، مهارت بیشتری در کنترل بیماری بدون دارو خواهد داشت. برای اطلاع از جدیدترین روش‌های دمران اختلال دوقطبی و نقاط قوت و ضعف هر روش با ما همراه باشید.

درمان اختلال دوقطبی با توجه به تعریف بیماری

اختلال دو قطبی یکی از انوع اختلالات روان شناختی است که مشخصه اصلی آن ایجاد تغییرات خلقی شدید است. کسانی که مبتلا به این اختلال هستند دوره‌هایی از خلق بسیار بالا، افزایش انرژی، احساس سرخوشی مفرط، تحریک پذیری، افزایش اشتها و کاهش نیاز به خواب را گزارش می‌دهند.

همه این علائم تحت عنوان فاز مانیا در اختلال دوقطبی شناخته می‌شوند و به کسی که در این دوره قرار دارد اصطلاحا مانیک گفته می‌شود. مبتلایان به اختلال دوقطبی ممکن است دوره‌هایی از افسردگی اساسی را هم در کنار فاز مانیا تجربه کنند. از جمله مهم‌ترین و بارزترین علائم افسردگی اساسی از دست دادن علائق و تجربه خلق غمگین در بیشتر اوقات روز است. در کنار این‌ها علائم دیگری نظیر مشکلات خواب و اشتها، از دست دادن تمرکز، بروز مشکلاتی در حافظه، درگیری با احساس گناه و دچار شدن به افکار مرگ و خودکشی نیز از جمله دیگر علائمی هستند که در فاز افسردگی اختلال دوقطبی دیده می‌شوند. با درمان اختلال دوقطبی می‌توان شدت علائم را کاهش داد و مهارت‌های لازم برای مقابله با تغییرات خلقی را به کار برد. برای آشنایی بیشتر با علائم و علل ابتلا به بیماری دوقطبی کلیک کنید.

انواع روش های درمان اختلال دوقطبی

برای درمان اختلال دوقطبی ابتدا باید به متخصصی در حوزه سلامت روان نظیر روانپزشک یا روانشناس مراجعه کنید. متخصص با انجام ارزیابی‌های دقیق در مورد ابتلا یا عدم ابتلا به این بیماری به شما آگاهی می‌دهد. در نظر داشته باشید که تنها اطلاع از علائم اختلال های روانی برای تشخیص و درمان اختلال دو قطبی کافی نیستند و متخصصان برای اظهار نظر قطعی ملاک‌های گوناگونی را در نظر می‌گیرند.

در نتیجه هرگز صرف وجود چند علامت از یک بیماری به خودتان یا دیگران برچسب اختلال روانی نزنید و از درمان‌های غیر تخصصی یا خودسرانه استفاده نکنید. در ادامه به مهم ترین روش‌های درمانی که برای بهبود اختلال دو قطبی به کار گرفته می‌شود اشاره کرده‌ایم.

1- درمان های دارویی اختلال دوقطبی

در بسیاری از موارد درمانگران برای درمان اختلال دوقطبی استفاده از داروهای اعصاب و روان را توصیه می‌کنند. از جمله داروهایی که در این شرایط توسط متخصصان تجویز می‌شوند می‌توان به داروهای تثبیت کننده خلقی نظیر دپاکین، داروهای ضد افسردگی نظیر فلوکستین و سیتالوپرام و داروهای آنتی سایکوتیک نظیر الانزاپین اشاره کرد.

 البته در نظر داشته باشید که داروها به تنهایی برای درمان اختلال دو قطبی کافی نیستند، هرچند در برخی موارد ممکن است مصرف‌شان ضرورت داشته باشد. طبق  پژوهش‌های تحقیقاتی در مورد اثرات درمان‌های مختلف بر روی اختلالات روانی مشخص شد که اگر دارو درمانی در ترکیب با روان درمانی قرار بگیرد، اثرات مضاعفی در بهبودی از خود نشان می‌دهد. در همین راستا کسانی که از دارو درمانی و روان درمانی در کنار یکدیگر استفاده می‌کنند اغلب بیشترین میزان بهبودی را از خود نشان دادند.

2- درمان های طولانی مدت اختلال دوقطبی

اختلال دوقطبی اغلب مشکلات روان شناختی مزمنی را برای فرد ایجاد می‌کند و باعث می شود که او در مراحل مختلف زندگی با چالش‌های گوناگونی رو به رو شود. این وضعیت به خصوص در کسانی که اختلال‌شان با دوره‌های عود بیشتری همراه است بیشتر دیده می‌شود.

در این شرایط بیمار باید به طور بلند مدت تحت نظر متخصصینی نظیر روانشناس و روانپزشک قرار داشته باشند. حتی زمانی که علائم بهبودی دیده شد، باید درمان اختلال دو قطبی ادامه پیدا کند. چرا که در این شرایط بیمار باید برای دوره‌های عود بعدی آماده گردد تا در صورت بروزآن‌ها کمترین آسیب را تجربه نماید.

3- درمان های  متمرکز بر ترک اعتیاد در بیماران اختلال دوقطبی

یکی از بخش‌های مهم درمان اختلال دوقطبی ، از بین بردن پیامدهای اعمالی است که در دوره مانیا بیمار انجام می‌دهد. چرا که در فاز مانیای بیماری خود دچار تکانشگری زیادی می‌شوند؛ به این معنا که نمی‌توانند عواقب کارهای خود را در نظر بگیرند. از همین رو خود را در فعالیت‌های پرخطری مثل سوءمصرف مواد، الکل و برقراری روابط جنسی محافظت نشده درگیر می‌سازند.

به همین خاطر بسیاری از مبتلایان به اختلال دو قطبی، دچار اعتیاد نیز می‌شوند و برای بهبودی کامل نیازمند دریافت درمان‌هایی در این زمینه نیز هستند. امروزه روش‌های متنوعی برای ترک اعتیاد به انواع مواد ابداع شده که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به درمان‎‌های دارویی، روان درمانی فردی، خانواده درمانی و گروه درمانی اشاره کرد. برای انتخاب بهترین روش باید پیش از هرچیز از مشاوره ترک اعتیاد کمک بگیرید.

4- بستری در بیمارستان های روان پزشکی

گاه برای درمان بیماران اختلال دوقطبی بستری کردن ضرورت پیدا می‌کند. برای مثال بیمارانی که دچار رفتارهای خود آسیب رسان نظیر خودزنی و خودکشی می‌شوند یا به دلیل تحریک پذیری بالا  پرخاشگری زیادی از خود نشان می‌دهند، از جمله بیمارانی هستند که متخصصین ممکن است دستور بستری آن‌ها را بدهند. دوره‌های بستری اکثرا موقتی بوده و بعد از فروکشی دوره حاد بیماری و رسیدن به یک شرایط روانی باثبات بیمارمرخص می شود.

برای دریافت مشاوره در زمینه اضطراب و افسردگی می‌توانید در ساعت از روز برای مشاوره افسردگی از طریق شماره 02166419012 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

 

سوالات متداول

داروی دپاکین در درمان اختلال دوقطبی چه تاثیری دارد؟

داروی دپاکین یکی از انواع داروهای تثبیت کننده خلقی است که از تغییرات شدید خلقی پیشگیری می‌کند. از این دارو معمولا در کنار داروهای ضد افسردگی برای درمان اختلال دوقطبی استفاده می کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره