ترس از سوسک یا باگوفوبیا | علائم و 6 روش درمان فوبیای سوسک

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

ترس از سوسک یا باگوفوبیا bugophobia، در واقع به ترس غیرمنطقی، شدید و مداوم از هر نوع سوسک گفته می‌شود که پاسخ اضطرابی فوری ایجاد می‌کند. همچنین سوسک هراسی یکی از انواع فوبیا خاص است که در دسته اختلالات اضطرابی قرار می‌گیرد. عوامل مختلفی مانند تجربه ناگوار، رفتارهای آموخته شده و عوامل فردی می‌تواند در ایجاد این اختلال نقش داشته باشد. این بیماران خود می‌دانند که ترسشان منطقی نیست، با این حال قادر به کنترل آن نیستند. خوشبختانه فوبیا درمان پذیر بوده و از روش‌های گوناگونی برای بهبود می‌توان بهره برد. در ادامه به علل، علائم و بهترین راهکارهای درمان سوسک هراسی خواهیم پرداخت. برای آشنایی با سایر انواع فوبیای حیوانات کلیک کنید.

 

ترس از سوسک

شدت ترس از سوسک ممکن است بسیار زیاد باشد و منجر به اضطراب شدید شود. افراد مبتلا به ترس از سوسک، ترسی عمیق و غیرمنطقی از سوسک یا موقعیت‌هایی که در ارتباط با این حشره است، دارند.

با گذشت زمان، دایره این ترس گسترده‌تر خواهد شد. برای مثال فرد از تصویر سوسک یا شنیدن کلمه سوسک نیز خواهد ترسید. به دنبال گسترده شدن ترس، فرد رفتارهای خود را محدودتر می‌کند تا از مواجهه با سوسک‌ها اجتناب ورزد.

حتما از صفحه اینستاگرام ذهن نو دیدن نمایید.

علت ایجاد ترس از سوسک

ترس از سوسک

فروشگاه آرامیس

 

فوبیای مربوط به حشرات، نوع متداولی از هراس‌های خاص است. با این حال، هنوز دقیقا مشخص نیست چه عواملی باعث ایجاد این فوبیا می‌شود. اعتقاد بر این است که عوامل زیر در ایجاد فوبی سوسک نقش دارند.

تجربیات منفی

فوبیای سوسک ممکن است به یک تجربه پریشانی یا ناخوشایند مرتبط باشد. به عنوان مثال، احساس انزجار ناشی از حرکت سوسک بر روی دست یا پاها می‌تواند منجر به ترس از سوسک‌ها شود.

رفتارهای آموخته شده

فرد ممکن است بر اساس اطلاعاتی که دریافت می‌کند این ترس را یاد بگیرد. برای مثال مواردی مانند مشاهده ترس والدین از سوسک‌ها یا شنیدن اخباری مثل هجوم سوسک‌ها به شهر به دلیل گرمای بیش از حد به فرد می‌آموزد که برای محافظت از خود، باید از سوسک‌ها فاصله بگیرد.

عوامل فردی

هرکس ترس و اضطراب را به روش خاصی پردازش می‌کند. برخی از افراد ممکن است به طور طبیعی نسبت به سایرین، آمادگی بیشتری برای واکنش‌های اضطرابی نسبت به مسائل داشته باشند.

برای آگاهی بیشتر در زمینه انواع اختلالات اضطرابی کلیک کنید.

 

علائم و نشانه های ترس از سوسک

علائم ترس از سوسک

علائم فوبیای سوسک می‌تواند شامل علائم روانی و جسمانی باشد. در صورتی که تمام این علائم یا برخی از آن‌ها برای حداقل 6 ماه، در فرد باقی مانده باشد، وی دچار اختلال ترس از سوسک یا فوبیای سوسک است.

علائم روانی

 • احساس ترس و اضطراب شدید هنگام فکر کردن یا دیدن سوسک‌ها
 • فرد با توجه به این که از ترس غیرمنطقی خودآگاه است اما احساس اضطراب غیرقابل کنترل دارد
 • اجتناب از موقعیت‌ها و مکان‌هایی که ممکن است در آنجا سوسک وجود داشته باشد

علائم جسمانی

 • افزایش ضربان قلب
 • تعریق زیاد
 • لرزش
 • گرفتگی یا درد قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • سرگیجه
 • حالت تهوع

 

ترس از سوسک در کودکان

کودکان به خوبی بزرگسالان، قادر به بیان احساساتشان نیستند. از طرفی ممکن است آن‌ها نام احساسی که تجربه می‌کنند را به خوبی ندانند. علائم ترس از سوسک که در بالا گفته شد، می‌تواند در کودکان، به صورت بی‌قراری، گریه، بدخلقی و یا سایر علائم دیده شود.

 

روش‌های درمان ترس از سوسک

باگوفوبیا همانند هر فوبیای خاص دیگر به میزان قابل توجهی به رواندرمانی پاسخ می‌دهد. از همین رو اگر ترس از سوسک برای‌تان دردسرساز شده و می‌خواهید آن را درمان نمایید، بهتر است به یک روانشناس مراجعه کنید. رویکردهای مختلفی وجود دارد که روانشناسان به کمک آن‌ها در جلسات مشاوره به شما یاری می‌رسانند تا بر ترس خود غلبه کنید.

در این میان رویکرد شناختی رفتاری و تکنیک‌های خاص آن نظیر مواجه سازی تدریجی از بیشترین اثربخشی برخوردار است که در ادامه برخی از آن‌ها را به طور مختصر شرح داده‌ایم. برای آشنایی با بهترین روش‌های درمان اضطراب شدید کلیک کنید.

1. درمان شناختی رفتاری

هدف درمان شناختی رفتاری تغییر شیوه تفکر و رفتار فرد در مورد موضوع ترس است. یک متخصص بهداشت روان به واسطه تکنیک‌هایی با فرد همکاری خواهد کرد تا به وی در درک و مدیریت احساس اضطراب کمک کند.

در طول فرآیند درمانی، متخصصان این ایده را در فرد تقویت می‌کنند که ترس از زنبور به طور کلی بی خطر است. همچنین ممکن است تمرینات تنفس و ریلکسیشن را به فرد آموزش دهند تا بتوانند با فوبیای زنبور مقابله کنند.

بیشتر بخوانید : درمان قطعی فوبیا

2. مواجهه درمانی

همانطور که از نام این روش درمانی پیداست، قرار گرفتن در معرض محرک استرس زا به صورت تدریجی یا یکباره است. هدف مواجهه درمانی این است که فرد با گذشت زمان پاسخ خود را تغییر دهد و به فرد در مدیریت بهتر احساس اضطراب کمک ‌کند. این روش درمانی اغلب با درمان شناختی رفتاری ترکیب می‌گردد.

3. غرقه سازی از روش‌های درمان ترس از سوسک

در این روش، فرد به طور ناگهانی و یکباره با تعداد زیادی سوسک، مواجه می‌شود. اکثر افراد در این شرایط به دلیل ترسی که احساس می‌کنند می‌خواهند موقعیت را ترک کنند. نکته مهم درمان این است که نباید به فرد اجازه ترک محیط داده شود. باقی ماندن فرد در این شرایط باعث تجربه یکباره اضطراب و درمان خواهد شد.

4. حساسیت زدایی منظم

عواملی نظیر غیراخلاقی بودن و مشکلاتی نظیر آن، باعث شد تا حساسیت زدایی منظم، بیشتر از غرقه سازی توجه درمانگران را به خود جلب کند. در این روش به فرد آموزش داده می‌شود که با استفاده از تکنیک‌هایی نظیر انقباض و انبساط عضلات و یا تکنیک‌های تنفس منظم، اضطرابش را کنترل کند. بعد از یادگیری موفقیت آمیز این مسئله، فرد می‌بایست یک فهرست از عواملی که باعث ترس می‌شوند، به ترتیب اولویت مشخص کند.

در مرحله سوم، درمانگر فرد را با موضوعی که کمترین ترس را در وی ایجاد می‌کرده، مواجه می‌کند و فرد باید بر اساس تکنیک‌هایی که آموزش دیده، با اضطرابش مقابله کند. هنگامی که وی توانست، اضطرابش را در این مرحله کنترل کند، مرحله بعدی فهرست به وی ارائه می شود. برای آشنایی با جدیدترین روش های درمان استرس کلیک کنید.

5. واقعیت مجازی

استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی در سال‌های اخیر، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. در این تکنیک فرد با استفاده از واقعیت مجازی با موضوع ترسش رو‌به‌رو می‌شود. با توجه به امکانات واقعیت مجازی که باعث می‌شوند فرد تصور کند در همان محیط قرار گرفته، وی احساس می‌کند واقعا در میان سوسک‌ها قرار دارد. استفاده از واقعیت مجازی، باعث می‌شود که فرد با امنیت بیشتری با موضوع ترس مواجه شود. تحقیقات روانشناسی نشان می‌دهد که استفاده از این تکنولوژی به اندازه مواجهه واقعی سودمند است.

6. دارو درمانی

داروها معمولاً برای درمان فوبیای خاص استفاده نمی‌شوند. با این حال، در برخی موارد، آن‌ها ممکن است به صورت کوتاه مدت برای کمک به کاهش علائم اضطراب کمک کننده باشند. عمدتا از داروهای بنزودیازپین نظیر آلپرازولام و یا لورازپام که نوعی آرام بخش و داروی ضد اضطراب هستند برای افراد مبتلا به فوبی خاص استفاده می‌شود. همچنین داروهای بتا بلوکر، می‌تواند برخی از علائم جسمی مانند فشار خون بالا و ضربان قلب را کاهش دهد.

برای شناخت بیشتر در زمینه داروهای ضد اضطراب کلیک کنید.

نظر مشاوران درباره ترس از سوسک

ترس از سوسک با توجه به علل ایجاد کننده و شدت آن با روش های مختلفی درمان می شود. متاسفانه بسیاری از مراجعان پس از تشدید بیماری به دنبال درمان می‌گردند. بیمارهایی مثل فوبیا و ترس از سوسک زمینه‌ای برای ابتلا به سایر انواع اختلالات‌اضطرابی هستند. پس عدم توجه به درمان به مرور شرایط روانی و جسمی شما را بدتر خواهد کرد. پیش از آن که عملکرد کاری و اجتماعی شما دستخوش تغییراتی شود، توصیه می کنیم برای درمان مراجعه کنید. در موراد خفیف و متوسط جلسات درمان 5 الی 10 جلسه خواهد بود. اما در موارد شدید، بنا به تشخیص متخصص باید در جلسات درمان حضور پیدا کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ترس از سوسک می‌توانید در ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

‫8 دیدگاه ها

 1. واقعا خسته نباشید من بلاگر هستم و میدونم چقد زحمت میکشید وفچاقعا ممنون که مطالب علمی نشر میدید

 2. واقعا که من دیشب بخواطر دیدن سوسک حمله پانیک بهم دست داداومدم توگوگل سرچ زدم راهکاربگیرم اونوقت شما عکس سوسکو گذاشتین حالم بدشد ورش دارین تورو خدا واقعا توقع داشتم نذارید عکسشو چون زدم فوبیای سوسک دارم اونوقت عکسشو اورد واقعا که متاسفم براتون?

  1. سلام همراه عزیز ترس شما از دیدن تصویر سوسک نشان میدهد که شدت ابتلا به فوبیا بسیار زیاد هست و نیاز به دریافت خدمات مشاوره دارید. ترس ها وقتی به این حد می رسند معمولا در زندگی اختلال ایجاد کرده و روی کار، روابط، وضعیت روانی، تحصیل و… تاثیر منفی می زارن. همچنین به احتمال زیاد نشانه های سایر اختلالات دسته اضطرابی یا وسواس را می توانید در خود بیابید. توصیه می کنیم که هر چه زودتر برای درمان اقدام نمایید.

   1. واقعا غیب گفتی …
    جناب پروفسور کسی ک اومده گوگل سرچ کرده درمان فوبیای سوسک قطعا بی تفاوت نبوده به دیدن عکس این لعنتی
    بنظر منم شما حتما پیش یه روانپزشک برین چون سادیسم ازار و اذیت دارین
    چون با علم به اینکه مخاطب این مطلب افراد دارای فوبیا هستن عکسش رو درج کردی

    1. شدت فوبیا ها در طیف های مختلفی دسته بندی میشه. همه کسانی که دچار فوبیا هستند با دیدن تصویر موضوع فوبیا دچار آزار نمی شوند. مسلما درمانگران با علم به این مساله پروتکل درمان را طرح ریزی می کنند. هدف از خواندن این مقاله نیز ایجاد آگاهی در افراد برای وضعیت سلامتی شان هست. خوددرمانی برای فوبیا نتیجه بخش نخواهد بود.

 3. من وقتی سوسک میبینم حالم به قدری بد میشه که فکر میکنم دارم میمیرم تپش قلب میگرم دستام عرق میکنه و فقط میخوام فرار کنم الان اومدم اینجا مقاله رو خوندم که حالم بهتر بشه تمریناتی که تو مقاله کنترل استرس بود رو هم انجام دادم الان بهترم. این عکس ها هم اول به نظرم نباید میبودن ولی الان که تمرینارو انجام دادم با دیدن اینا حالم بد نمیشه

 4. من ران و‌لگنم شکسته و با کلی دردو‌پیچو‌پلاک‌و…یک ماهه درگیرم.دیشب سوسکه اومد رو پام اومدم بجنبم اومد رو دستمو خلاصه از تخت افتادم و الان حالم بتر روز اول شکستگیمه.حالا نمیدونم اونو درمان کنم یا این ترسو?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره