مراقبت های بعد از جراحی سزارین

مراقبت های بعد از جراحی سزارین شاید در نظر بسیاری از خانم‌هایی که از ترس از زایمان‌طبیعی داشتند، کوچک شمرده شود. اما زایمان به صورت سزارین اگر چه در زمان وضع حمل به دلیل بیهوشی چندان دردی احساس نمی‌شود، اما پس از تولد نوزاد و از بین رفتن تاثیر داروهای بی حس کننده یا بی هوشی، کم‌کم درد به سراغ مادر می‌آید. از این رو انجام مراقبت‌های بعد ازسزارین به منظور کاهش درد و رعایت نکات بهداشتی حائز اهمیت است. اگر سابقه جراحی‌سزارین را ندارید، حتما در این باره اطلاعات لازم را کسب کرده و در صورت نیاز مشاوره بارداری دریافت نمایید.

مراقبت های بعد از جراحی سزارین در بیمارستان

این مراقبت‌ها توسط کادر درمانی بیمارستان انجام می‌شود و شامل موارد زیر می‌باشد. برای آشنایی با زایمان سزارین کلیک کنید.

 • بررسی علائم حیاتی و سطح هوشیاری مادر پس از زایمان
 • بررسی میزان فشار خون
 • معاینه خونریزی واژینال و میزان جمع شدن دهانه رحم
 • شمارش نبض و تعداد تنفس
 • بررسی حالت تهوع و استفراغ

نکته: زنان زائو به دلیل از دست دادن مقدار زیادی آب بدن در حین زایمان می‌بایست تا 24 ساعت بعد از زایمان، مایعات مورد نیاز بدن را از طریق سرم دریافت کنند. در صورتی که زنان زائو از لحاظ سطح هوشیاری، فشار خون و خونریزی در وضعیت مطلوبی باشند، می‌تواند برای رفع خشکی گلو از تکه‌های یخ استفاده کنند.

مراقبت های بعد از جراحی سزارین در منزل

 • الزاما باید ماساژ دادن و حرکت کردن حتی به مقدار کم را در طول روز انجام دهید تا خون دچار لختگی نگردد.
 • به طور جدی از تماس با کسانی که دچار تب خال دهان و لب هستند یا بیماری واگیر داری دارند، اکیدا اجتناب شود.
 • بعد از روز دوم سزارین، حمام کردن توصیه می‌شود. نیازی نیست جای بخیه را با کیسه و صابون بشویید. دقت داشته باشید که حتما با استفاده از سشوار جای بخیه را خشک کنید.
 • مصرف مایعات و ویتامین‌ها در این زمان بسیار مهم و حیاتی است. زیرا بدن مقدار زیادی از آب و ویتامین‌های اساسی خود را از دست داده است. به دلیل اینکه بافت بدن به واسطه بخیه در حال ترمیم است از مصرف مواد چربی و نشاسته دار خودداری نمایید.
 • در هنگام راه رفتن بهتر است از فشار آوردن چربی‌های شکم بر روی قسمت بخیه شده اجتناب کنید. به دلیل اینکه امکان خونریزی بافت بخیه شده وجود دارد می‌توانید هنگام راه رفتن، دست خود را زیر شکم قرار دهید تا به قسمت بخیه شده فشار وارد نشود.
 • به تعداد کافی باید دفع ادرار وجود داشته باشد. اگر احساس می‌کنید میزان بیرون روی شما بیش از اندازه کم است حتما به پزشک معالج مراجعه نمایید.
 • خونریزی واژن در روز اول سزارین زیاد است اما با گذشت زمان هر روز مقدار آن کمتر می‌شود. در صورتی که چند روز از زمان سزارین بگذرد ولی میزان خونریزی از روز دوم قاعدگی بیشتر باشد باید به پزشک معالج مراجعه نمود.

عوارض احتمالی بعد از جراحی سزارین | مراقبت های بعد از جراحی سزارین

سوزش ادرار: اگر پس از عمل جراحی سزارین در حین ادرار دچار سوزش و خارش می‌شوید به احتمال زیاد عفونت ادراری رخ داده است. این عفونت با علائم دیگری مانند احساس درد در ناحیه شکم و پهلو هم قابل تشخیص است و باید برای درمان با پزشک خود مشورت کنید. برای آشنایی با سایر انواع زایمان کلیک کنید.

تب: اگر دمای بدن در عرض چند روز از 38 درجه سانتی گراد پایین نیاید، زنگ هشداری است و خبر از بروز آندومتریت ناشی از سزارین؛ عفونت زخم، عفونت ادرای و ترومبوفلبیت خواهد داد، در این شرایط باید حتما نسبت به درمان اقدام نمایید.

درد و تورم پاها: پس از سزارین اگر در پای خود به خصوص در یک پا احساس درد شدید دارید حتما به پزشک مراجعه کنید. در عمل سزارین احتمال بروز خطر ترومبوفلبیت زیاد است.

نکته: تماس جنسی اکیدا تا 3 هفته بعد از سزارین ممنوع می‌باشد. با سپری شدن این مدت زمان و بسته به شرایط جسمی و روحی زن و عدم وجود خونریزی می توان رابطه جنسی برقرار نمود.

برای دریافت مشاوره در زمینه بارداری و مراقبت های بعد از جراحی سزارین می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان کلینیک تخصصی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

سوالات متداول در مورد مراقبت های بعد از جراحی سزارین

زنان بعد از سزارین با وجود چه نشانه های ترخیص می شوند؟

در صورتی که زائو بتواند چندین متر راه برود و دچار استفراغ و افت فشار خون نشود، اجازه ترخیص داده می‌شود.

آیا بعد از سزارین باید به طور روزانه آنتی بیوتیک استفاده نمود؟

امروزه سزارین و عمل جراحی از طریق تکنیک‌های بسیار پیشرفته انجام می‌شود و احتمال عفونت را بعد از سزارین تا حد زیادی کاهش می‌دهد. تنها در صورتی که بیماری زمینه‌ای وجود داشته باشد یا کیسه آب به مدت طولانی دچار پارگی شود، مصرف آنتی بیوتیک‌ها تجویز می‌گردد.

آیا به جهت کاهش درد می توان مسکن مصرف نمود؟

مصرف مسکن باید به مقدار بسیار کم انجام گیرد به خصوص اینکه داروهای مسکن به واسطه شیردهی می‌تواند برای نوزاد خطر آفرین باشد.

مصرف قرص آهن تا چند وقت پس از سزارین ادامه یابد؟

مصرف قرص آهن تا 6 هفته بعد از عمل جراحی سزارین توصیه می‌شود. بعد از سپری شدن این مدت به پزشک مراجعه نمایید تا با بررسی میزان شیردهی و سطح هموگلوبین خون در بدن شما درباره ادامه مصرف قرص آهن تصمیم گیری نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره