کودک با مادر کارمند | مزایا و معایب مادران کارمند

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

کودک با مادر کارمند موضوع مهمی است که هر والدی باید به آن توجه نماید. داشتن کودک برای مادر های کارمندی و جدایی از او بعد از مرخصی‌های زایمان و یا تعطیلات در اغلب موارد با چالش‌‌های زیادی همراه است. هر خانم شاغلی علاوه بر تمایلاتش در داشتن فرزند و تجربه حس مادری، برای بالا بردن درآمد و جایگاه شغلی خود نیاز میل زیادی دارد و شاید سال‌ها برای رسیدن به این اهداف تلاش کرده باشد.

اما گاه برخی خانم‌ها به خاطر وظایف مادری، خواسته یا ناخواسته از آرزوها یا شغل‌شان برای همیشه دست می‌کشند. در حالی که اگر درباره نیازهای فرزندتان و چگونگی مدیریت نیازهای او اطلاعات بیشتری کسب کنید، می‌توانید مساله جدایی کودک از مادر کارمند را به سادگی حل نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کودکان مشاوره کودک دریافت نمایید.

حتما از صفحه اینستاگرام ذهن نو دیدن نمایید.

کودک با مادر کارمند

کودک-با-مادر-شاغل،-نینی-مایند

 

کودک و مادر کارمند با دغدغه ها بیشماری به دلیل شاغل بودن مادر روبرو هستند. بخش بزرگی از جامعه امروزی به این موضوع می‌اندیشند که مادران شاغل توانایی تربیت فرزند ندارند. مادر خوب مادری است که از شغلش به خاطر فرزندش بزند و فرزند با تربیت درست مادر خانه دار داشته است. مادران شاغل زمانی که روزانه زمانی را صرف بازی و تربیت کودک کنند با مشکلات جدی روبرو نخواهند شد.

اصولا کودکانی که در مادر کارمند دارند نیازهایشان راحت تر بر طرف می‌شود و با کمبود مادیات کمتری روبرو هستند. مادران کارمند با مدیریت و نحوه تربیت درست به کمک روانشناس و استفاده از یک راهبرد تربیتی توانایی تربیت کودک با شرابط عالی دارند. شاغل بودن مادر زمانی در تربیت کودک ضرر رسان است که تمام وقت را صرف کار کند و برای فرزند خود زمانی را خالی نکند.

مشکلات کودک با مادران کارمند

برای هر مادری سخت است که بخواهد مراقبت از نوزاد یا کودک خود را به کس دیگری بسپارد، مخصوصا زمانی که پدربزرگ یا مادر بزرگ‌های کودک قادر به نگهداری از او نباشند. برای آشنایی بیشتر با دغدغه های مادران شاغل کلیک کنید. در ادامه در رابطه با مشکلات کودک با مادر کارمند توضیح داده‌ایم.

1. افزایش دغدغه ها

اولین مشکل کودک با مادر کارمند ، افزایش دغدغه ها است. مادران شاغل در مقایسه با مادرانی که تمام وقت خود را در خانه و در کنار کودک خویش می گذرانند، دغدغه ها و استرس های بیشتری تجربه می‌کنند. در دوران بارداری و قبل از زایمان به نظر ساده می‌رسید که نوزاد خود را به مراقب و پرستار بسپارید و با خیال راحت به سر کار بروید؛ اما با تولد نوزاد و تجربه حس مادری، شرایط کاملا تغییر خواهد کرد.

اینکه در غیاب شما، چه برخوردی با او صورت می‌گیرد و اینکه کودک از نبود مادر دچار اضطراب و ناراحتی می‌شود، مهم‌ترین دغدغه‌هایی پیش رو مادران کارمند می‌باشد. این درحالی است که درگیری‌های بین زن و شوهر بر سر نگهداری نوزاد و تداوم شاغل بودن مادر دغدغه دیگری است که در زندگی زنان شاغل وجود دارد.

2. دو راهی انتخاب

معایب-شاغل-بودن-مادر-برای-کودک،-نینی-مایند

 

دو راهی انتخاب یکی از مشکلات کودک با مادر کارمند است. سال‌ها درس خواندن، استرس‌های شدید در زمان پیدا کردن شغل مناسب و در نتیجه مشغول شدن در شغل دلخواه، موضوعات ساده‌ای نیستند که بتوان به سادگی از کنار آن‌ها رد شد. مادران شاغل به کار کردن در بیرون از منزل عادت کرده‌اند و برایشان بسیار سخت خواهد بود که در منزل و به عنوان یک خانم خانه‌دار وقت خود را سپری کنند.

تولد نوزاد و نیازمندی به مراقبت‌های مادر، خانم‌های شاغل را بر سر دو راهی قرار می‌دهد. از یک طرف به نوزاد خود احساس مادری دارد و می‌خواهد به مراقبت از او بپردازد و از طرف دیگر نمی‌خواهد شغل دلخواه و استقلال مالی خود را از دست بدهد. احساس گناه و تعارض حتی می‌تواند سلامت روان مادران شاغل را تحت تاثیر قرار بدهد.

به همین دلیل بهتر است از مشاور خانواده کمک بگیرید و با آگاهی بیشتری از تصمیم‌گیری‌های عجولانه و احساسی بپرهیزید. پیشنهاد می‌شود مقاله آموزش پدر و مادر را نیز بخوانید.

رفتار مناسب مادر با کودک در روزهای اول شروع کار

کودک با مادر کارمند اگر بر اساس رفتارهای مناسب عمل کنند با چالش های کمتری روبرو خواهند شد. در اولین روزهای جدایی بسیار مهم است که به یک‌باره کودک را به مدت طولانی از خود دور نسازید. زیرا دچار اضطراب بسیار شدید و یا به اصطلاح اضطراب جدایی خواهد شد. اضطراب جدایی که واکنش هیجانی و عاطفی است که به هنگام جدایی از والدین به ویژه جدایی از مادر در کودک ایجاد می‌شود و او را دچار ناامنی روانی می‌کند.

وقتی به خانه بر می‌گردید بهتر است وقت زیادی را به کودک خود اختصاص بدهید و به بازی با او بپردازید. در آغوش گرفتن کودک باعث می‌شود که او نسبت به حضور یافتن شما اطمینان کسب کند و با خیال راحت بوی شما را استشمام نماید. برای درمان و مقابله با اضطراب جدایی کودکان کلیک کنید.

مزایای کودک با مادر کارمند

شاغل بودن مادر می‌تواند همان اندازه که معایت و پیامد دارد، مزایا نیز داشته باشد. در ادامه در رابطه به مزایای کودک با مادر کارمند اشاره کرده ایم.

 • استقلال مالی مادر
 • تعامل بیشتر پدر با فرزندان
 • عزت نفس بالای مادر
 • روحیه بهتر مادر
 • وضعیت اقتصادی بهتر خانواده
 • رفع نیازمندی های راحت تر کودک

پیامدهای روانی جدایی کودک از مادر کارمند

مزایای-کودک-با-مادر-شاغل،-نینی-مایند

 

کودکان به خصوص در اوایل نوزادی و نوپایی خود به محبت مادری بسیار نیازمند هستند تا جایی که رشد جسمی و روانی آن‌ها در گرو حمایت عاطفی والدین به ویژه مادران است. اگر کودک به اندازه کافی از عاطفه مادری بهره‌مند نگردد و نیازهای عاطفی اش تامین نگردد از لحاظ روانی دچار آسیب‌های بسیار شدیدی خواهد شد. کمبود محبت در وجود کودک به صورت یک عقده روانی درخواهد آمد و مشکلات هیجانی شدیدی را برای کودک به همراه خواهد داشت.

کودکانی که به اندازه کافی از محبت مادر برخوردار نباشند حالت‌های پرخاشگرانه خواهند داشت و به سرعت عصبانی می‌گردند. برای آشنایی بیشتر با نقش مادران در تربیت فرزندان کلیک کنید. کودک با مادر کارمند پیامدهایی را به دنبال دارد که به طور خلاصه ای در ادامه اشاره کرده ایم.

 • استرس بالای مادر
 • وقت ناکافی برای تربیت فرزند
 • احساس گناه در مادر
 • اختصاص دادن وقت کم به فرزند
 • دو تربیتی شدن کودک
 • موفقیت کمتر کودک در تحصیلات

کلام آخر

همیشه این موضوع را به یاد داشته باشید که کودک شما تا 2 سالگی نیاز به نظارت مستقیم شما دارد. خواهشمندیم از مادران شاغل که تا 2 سالگی کودک دورکاری کنند و اضطراب جدایی را به کودکان خود وارد نکنند. برای مدیریت بهتر شرایط کاری و تربیتی از روانشناس کمک بگیرید. کودک با مادر کارمند برای ارتباط بهتر نیاز به نظارت مشاورین دارند. مرکز مشاوره نی نی مایند به صورت تلفنی و حضوری به شما عزیزان خدمات ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه کودک با مادر کارمند می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

سوالات متداول

بهترین سن کودک برای شاغل شدن مادر چه زمانی است؟

با توجه به اینکه سبک دلبستگی ایمن و یا ناایمن در دو سال اول زندگی کودک شکل می‌گیرد، بهتر است بیش از هر زمان دیگری در این دوران، ارتباطات فیزیکی بین مادر و کودک برقرار شود. شنیدن صدای مادر و استشمام بوی تن او نیازهایی اساسی کودک است که به ویژه در سال اول زندگی باید تامین گردد.

آیا جدایی از مادر برای کودکان پیش دبستانی به اندازه کودکان نوپا مخرب و آسیب زا است؟

در دوران دبستان، اوضاع کمی بهتر خواهد بود و جدایی از مادر به اندازه دوران نوپایی آسیب‌زا نخواهد بود. البته این موضوع بستگی به مدیریت مادران شاغل دارد. اینکه آن‌ها بتوانند انرژی خود را در منزل و در محل کار تقسیم کنند و وقت بیشتری برای کودک خود اختصاص دهند، اقدام بسیار مهمی است که می‌تواند خلا عاطفی کودکان دبستانی را تا حد زیادی جبران نماید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره