هوش موسیقیایی یا موسیقی کودکان را چطور پرورش دهیم؟

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

هوش موسیقیایی یکی از انواع هوش است که اولین بار توسط هوارد گاردنر در سال 1983 مطرح شد. گاردنر بر این باور بود که باید به طور اختصاصی‌تر به مفهوم هوش نگاه کنیم و برای سنجش آن سراغ توانایی‌ها و مهارت‌های مختلفی برویم. در همین راستا هوش موسیقی را به عنوان یکی از ابعاد اصلی هوش مطرح کرد که به معنای قابلیت هر فرد در درک موسیقی کلام است. کسانی که در هوش موسیقیایی نمره بالایی کسب می‌کنند، لزوما نوازنده نیستند و در بسیاری از موارد استعداد خود را کشف نکرده‌اند. . سطح این هوش را می‌توان از دوران کودکی شناسایی و پرورش داد، برای آن که زمینه رشدی مناسب را برای فرزندتان محیا کنید، می‌توانید برای استعدادیابی کودک‌تان به متخصصان مراجعه نمایید. برای دریافت خدمات مشاوره کودک کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه هوش موسیقیایی کودک می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 با برترین متخصصان کلینیک تخصصی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

هوش موسیقیایی چیست؟

هوش موسیقیایی مفهومی است که نخستین بار در تئوری هوش‌های چندگانه توسط هواردگاردنر مطرح شد. گاردنر به جای استفاده از ضریب هوشی یا IQ به عنوان شاخص کلی معتقد بود که برای ارزیابی هوش باید به ابعاد مختلفی از ظرفیت‌های ذهنی توجه کرد و به طور جداگانه آن‌ها را مورد سنجش قرار داد. از همین رو انواع گوناگونی از هوش را معرفی کرد که هوش موسیقیایی یکی از آن‌ها است. هوش موسیقیایی به معنای سطح توانایی انسان در درک موسیقی و آهنگ کلام است. برای آشنایی با سایر انواع هوش کودکان کلیک کنید.

ایجاد اتحاد در گروه های اجتماعی از اهداف موسیقی است.

خصوصیات کودکان با هوش موسیقیایی بالا

کسانی که از هوش موسیقیایی بالایی برخوردار هستند، مشخصه‌های بارزی دارند که آن‌ها را از سایر افراد جدا می‌کند. در ادامه به مهم‌ترین ویژگی‌ها اشاره کرده‌ایم.

 • این افراد بیش از سایرین در مکالمات روزمره به آهنگ، لحن و شیوه بیان کلمات دقت می‌کنند.
 • توجه زیادی به صداها دارند.
 • ریتم و آهنگ‌ها را سریع‌تر فرا می‌گیرند.
 • درک بالاتری نسبت به الگوهای موسیقیایی دارند.
 • راحت‌تر از دیگران می‌توانند نوازندگی و خوانندگی یاد بگیرند.
 • درک ریتم برای آن‌ها آسان است.
 • توانایی بالاتری در تفکیک صداهای مختلف دارند.
 • هنگام حفظ کردن مطالب گوناگون اغلب از روش ریتمیک کردن کلام استفاده می‌کنند.
 • نت های اشتباه را راحت تر تشخیص می دهند.
 • نسبت به صداها حساس تر هستند.
 • آن ها با سوت و ضرب های ساده هم ریتم ایجاد می کنند.

قبل از پرورش هوش موسیقیایی باید میزان آن سنجیده شده و سپس برای پرورش از روش های مناسب استفاده کرد

راه هایی برای ارتقای ظرفیت هوش موسیقیایی

خوشبختانه هوش‌موسیقیایی یک توانایی ایستا و غیرقابل تغییر نیست. با غنی‌تر کردن محیط پیرامون خود می‌توانید قابلیت‌های مرتبط با هوش موسیقی را در خود یا فرزندتان افزایش دهید. اما قبل از تلاش برای پرورش این هوش بهتر است به دنبال استعداد برتر او باشید، برای آشنایی با روش های کشف استعداد کودکان کلیک کنید. در ادامه به چند توصیه و راهکار مهم در این زمینه اشاره کرده‌ایم.

1- کمک گرفتن از داستان های موزیکال

گوش دادن به نوارهای صوتی و داستان‌هایی که به طور موزیکال و آهنگین روایت می‌شوند، در سال‌های کودکی به ارتقای ظرفیت‌های هوش موسیقیایی کمک می‌کنند. همچنین خودتان نیز می‌توانید برای فرزندتان کتاب‌های شعر کودکانه بخوانید و به این ترتیب او را با موسیقی کلام آشنا کنید.

2- حفظ کردن مطالب به صورت آهنگین

سعی کنید هنگام حفظ کردن مطالب مختلف نوعی آهنگ یا قافیه پردازی در آن ایجاد کنید. این کار نه تنها باعث می‌شود در به یاآوردی مطالب موفق‌تر عمل نمایید، بلکه به پرورش هوش موسیقیایی نیز کمک کرده‌اید.

3- آواز خواندن

کودکانی که از همان سنین کم اغلب همراه والدین خود آواز می‌خوانند و یا در گروه‌های سرود فعالیت می‌کنند، فرصت بیشتری برای پرورش هوش موسیقیایی در اختیار دارند. در حقیقت این کار باعث می‌شود که آن‌ها در تشخیص ریتم‌ها بهتر عمل کنند و درک بالاتری از الگوهای موسیقی داشته باشند.

4- نواختن موسیقی

مسلما نواختن آلات مختلف موسیقی یکی از ابزارهای بسیار مهمی است که به شما کمک می‌کند درک دقیق‌تری در تشخیص صداها، ریتم‌ها و الگوهای موسیقی داشته باشید. کسانی که از کودکی به ساز یا آواز می‌پردازند اغلب نسبت به سایرین نمرات بالاتری در زمینه هوش موسیقیایی کسب می‌کنند.

مشاغل مناسب برای کسانی که هوش موسیقیایی بالایی دارند

با توجه به درک بالای این افراد از آهنگ و موسیقی مشاغلی نظیر نوازندگی انواع آلات موسیقی، آهنگسازی، خوانندگی، تنظیم کردن آهنگ، پیشاهنگی، پرداختن به شعر کلاسیک و موزون از جمله مشاغلی است که می‌تواند برای آن‌ها مناسب باشد. اگر می‌خواهید متناسب با ویژگی‌های منحصر به فردی که دارید حرفه آینده تان را انتخاب کنید کمک گرفتن از یک یک روانشناس و دریافت مشاوره شغلی می‌تواند تا حد زیادی در این زمینه مفید واقع شود. روانشناسان برای این منظور از استعدادیابی استفاده می‌کنند. برای آشنایی با روش‌های استعدادیابی کودکان کلیک کنید.

زمان مناسب برای آموزش موسیقی و افزایش هوش موسیقیایی

کودکان در سنین پایین مخصوصا قبل از ورود به مدرسه آمادگی بیشتری برای فراگیری مهارت هایی مثل موسیقی دارند. شما با دریافت خدمات استعدادیابی می‌توانید آن ها را در کلاس های آموزشی مناسب قرار دهید. هوش موسیقیایی وقتی تحت آموزش  صحیح قرار بگیرد، به مانند سرمایه ای آینده فرزندتان را تامین خواهد کرد. پس حتما از کلاس های آموزشی و کتب آموزش موسیقی برای افزایش هوش موسیقی بهره ببرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه هوش موسیقیایی کودک می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 با برترین متخصصان کلینیک تخصصی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول

آیا تنها افرادی که نوازنده هستند هوش موسیقیایی بالایی دارند؟

خیر، لزوما همه کسانی که هوش‌موسیقیایی بالایی دارند نوازنده نیستند. در واقع در بسیاری از شرایط افراد استعدادهای درونی خود را کشف نمی‌کنند یا بستری برای بروز آن نمی‌یابند. از همین رو تست‌های هوش می‌توانند به شما کمک کنند تا بتوانید توانمندی‌های نهفته خود یا کودکتان را کشف نمایید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره