استفاده از موبایل در بارداری

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

آیا استفاده از موبایل در بارداری برای جنین خطر آفرین است؟ یکی از سوالاتی که برای اغلب بانوان باردار وجود دارد، این است که اگر در دوران بارداری از موبایل استفاده کنند، آیا برای جنین آن‌ها مشکلی ایجاد می‌شود یا خیر. استفاده طولانی مدت از موبایل طی دوران حاملگی به خصوص در 15 هفته اول که ارگان‌های اصلی و حیاتی جنین شکل می‌گیرند؛ می‌تواند پیامدهای منفی همچون اختلالات رفتاری، بیش‌فعالی، سقط جنین و … را در پی داشته باشد.

به همین دلیل توصیه می‌شود مادران باردار زمان‌های خالی خود را به جای استفاده از موبایل به صورت دیگری همچون مطالعه کتاب پر کنند. در ادامه اطلاعات کامل‌تری پیرامون ضرر و آثار موبایل بر جنین ارائه کرده‌ایم. اگر نیاز به مشاوره بارداری دارید، کلیک کنید.

استفاده از موبایل در بارداری

 

فواید-موبایل-در-بارداری

زمانی که تلفن همراه روشن باشد، امواج رادیویی را به نام تابش الکترومغناطیسی غیریونیزه از خود ساطع می‌کند تا به این وسیله با دکل‌های مخابراتی در ارتباط باشد. بد نیست بدانید تابش الکترومغناطیسی غیریونیزه از دیگر لوازم الکترونیکی همچون لپتاپ‌ها، تلویزیون، مایکروویو و … نیز ساطع می‎‌گردد.

این تشعشات غیریونیزه هستند و به همین دلیل بسیار خفیف‌تر از تشعشعات یونیزه همچون اشعه ایکس می‌باشند؛ پس دارای تاثیرگذاری پایینی هستند. اما با تمامی این شرایط نیز جنین موجودی بسیار آسیب‌پذیر داخل رحم است که می‌تواند با قرار گرفتن در برابر این تشعشعات هر چند ضعیف، دچار آسیب شود. 

لازم است اشاره کنیم طی 15 هفته اول بارداری، ارگان‌های اصلی بدن جنین شکل می‌گیرد و می‌توان گفت حساس‌ترین دورانی است که جنین بیش از زمان‌های دیگر در معرض آسیب می‌باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود مادران باردار استفاده از موبایل را به حداقل برسانند تا دچار عوارض و خطرات جبران‌ناپذیر این تشعشعات بر روی سلامتی فرزندشان نشوند. برای آشنایی بیشتر با مراقبت های ضروری در دوران بارداری کلیک کنید.

توصیه علمی پیرامون استفاده از موبایل در بارداری

بدیهی است زمانی می‌توان به یک گفته اعتماد کرد که ریشه علمی داشته باشد؛ به همین دلیل قصد داریم نظر علم را پیرامون استفاده از موبایل در بارداری ارائه کنیم.

متاسفانه در زمینه تاثیر موبایل بر جنین در زمان بارداری، تحقیقات و پژوهش‌های دقیقی صورت نگرفته است و دلیل این موضوع نیز این است که برای انجام آزمایشات تاثیر موبایل در زمان بارداری محدودیت‌هایی وجود دارد. 

در واقع پژوهشگران در مورد تاثیر موبایل بر روی جنین در دوران بارداری با مشاهده عینی مادران نظر داده‌اند و تا به حال افراد را به صورت مستقیم و مداوم در معرض امواج موبایل قرار نداده‌اند تا از تاثیرات آن به طور دقیق اطلاعاتی را ارائه کنند. 

حتما از صفحه اینستاگرام ذهن نو دیدن نمایید.

نتایج تحقیقات علمی پیرامون استفاده از موبایل در بارداری

محققان در پی فرضیه‌هایی که پیرامون آسیب‌های موبایل در زمان بارداری وجود دارد؛ تحقیقات معدودی را انجام داده‌اند. امکان انجام تحقیقات به صورت کامل بر روی انسان‌ها وجود ندارد به همین دلیل پژوهشگران سعی کرده‌اند برای دریافت نتیجه بهتر بر روی موش‌های آزمایشگاهی کار کنند.

بر اساس این آزمایشات موش‌هایی که طی دو هفته در معرض امواج رادیویی قرار گرفته بودند، پس از تولد نشانه‌های برخی مشکلات رفتاری در آن‌ها دیده می‌شد که مشابه آن در انسان‌ها اختلال بیش فعالی و یا نقص توجه است. در عین حال بسیاری نیز این نتایج را قابل تعمیم به انسان نمی‌دانند. 

در پی این تحقیقات پژوهشگران، مادرانی را که بیش از دیگران در طول روز از موبایل استفاده می‌کنند را مورد مشاهده و بررسی قرار دادند. نتیجه نشان داد که کودکان متولد شده در این شرایط به احتمال بیشتر دچار برخی اختلالات همچون بیش فعالی هستند. 

در نتیجه گیری کلی باید بگوییم که تا به حال هیچ نتیجه علمی و دقیقی مبنی بر تاثیرات منفی موبایل بر روی جنین انسان در طول بارداری به دست نیامده است. دلیل اصلی این موضوع نیز محدودیت‌هایی است که در این زمینه وجود دارد. توصیه نهایی نیز این می‌باشد که مادران طی دوران بارداری استفاده از موبایل را به حداقل برسانند.

آسیب های ناشی از استفاده از موبایل در باراری

درست است که پژوهش‌های علمی دقیقی در زمینه تاثیر موبایل بر روی جنین طی دوران بارداری صورت نگرفته است؛ اما فرضیاتی در این زمینه وجود دارد که به مادران باردار هشدار می‌دهد از موبایل خود به صورت کنترل شده‌ای استفاده کنند. در ادامه قصد داریم به آسیب‌های ناشی از استفاده از موبایل در باراری بپردازیم. برای آشنایی بیشتر با تاثیر گوشی بر جنین کلیک کنید.

1.مشکلات رفتاری 

در هفته‌های اول بارداری بافت مغز جنین به طور کامل شکل نگرفته است و سلول‌های آن دیوار محکمی ندارند. همین موضوع سبب می‌شود که امواج و تشعشعات تابش شده از گوشی تلفن همراه به راحتی از مغز جنین عبور کند. عبور تشعشعات ناشی از موبایل و ورود آن به مغز جنین، می‌تواند سبب بروز برخی اختلالات رفتاری همچون بیش فعالی گردد.

2. استفاده از موبایل در بارداری | آسیب در رشد مغزی کودک 

همانطور که اشاره کردیم تشعشات توانایی ورود به مغز جنین را دارند که همین موضوع می‌تواند سبب آسیب به مغز نوزاد شود و مشکلات رشدی را برای او ایجاد کند.

3.برهم زدن چرخه خواب و بیداری در جنین 

جنین نیز همانند شما در داخل رحم برای خود ساعات خواب دارد. استفاده از موبایل در بارداری برای طولانی مدت موجب به هم ریختگی چرخه خواب فرزندتان در داخل رحم می‌شود. این موضوع می‌تواند سبب افزایش اضطراب کودک پس از تولد شود. شاید این ارتباط برای تان غیر قابل لمس باشد، اما ثابت شده که روان نوزادان متاثر از فرکانس ها واقع می شود.

4. استفاده از موبایل در بارداری | کم‌وزنی 

از دیگر مشکلاتی که استفاده از موبایل در بارداری برای جنین ایجاد می‌کند، کم‌وزنی است. کم‌وزنی ضمن اینکه به معنای به دنیا آمدن نوزاد ضعیف می‌باشد؛ می‌تواند در آینده زمینه‌ساز بروز دیگر مشکلات همچون اختلال در مهارت‌های حرکتی، نشستن، چهار دست و پا رفتن، راه رفتن و… شود.

5.افزایش خطر سقط جنین

سقط جنین یکی دیگر از مشکلات رایج در دوران حاملگی برخی بانوان باردار است که تحت تاثیر علت‌های مختلفی ایجاد می‌شود. برخی از متخصصان بر این باور هستند که قرار گرفتن در معرض تشعشات ناشی از موبایل، می‌تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد. اما هنوز پژوهش موثقی ارتباطی بین استفاده از موبایل در بارداری با سقط را نیافته است.

راه های کاهش استفاده از موبایل در بارداری

راه-های-کاهش-استفاده-از-موبایل-در-بارداری

 

  • سعی کنید همواره به یاد داشته باشید که استفاده از موبایل در بارداری برای فرزندتان شما خطر آفرین است. 
  • تماشای تلویزیون، مطالعه کتاب، انجام فعالیت‌های هنری همچون نقاشی، سفالگری و … را جایگزین استفاده از موبایل کنید.
  • برای تماس‌های خود از تلفن ثابت استفاده کنید. 
  • برای پاسخگویی به تماس از هندزفری استفاده کنید تا میزان آسیب امواج را کاهش دهید. 
  • موبایلتان را دور از شکم، کمر و قلب خود نگه دارید چراکه می‌تواند سبب ایجاد نوسان در ضربان قلب شما شود. 
  • در هنگام خواب بهتر است گوشی تلفن همراهتان را در حالت پرواز قرار دهید و یا خاموش کنید تا میزان امواج آن را به صفر برسانید.
  • در مواقع نیاز اینترنت گوشی را روشن نگه دارید و در مابقی زمان‌ها آن را خاموش کنید. 

در صورتی که نمی‌توانید استفاده از موبایل در بارداری را به حداقل برسانید احتمالا شما دچار نوعی اعتیاد رفتاری شده‌اید؛ توصیه می‌شود برای درمان اعتیاد به تلفن همراه و جلوگیری از آسیب به جنین طی دوران بارداری با یک مشاور در ارتباط باشید. برای آشنایی بیشتر با سایر بیماری های مادر باردار کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه استفاده از موبایل در باراری می‌توانید در هر ساعت از روز از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان کلینیک مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

سوالات متداول

چه زمانی آسیب‌های ناشی از موبایل در دوران بارداری به بیشترین حد خود می‌رسد؟

آسیب‌های ناشی از موبایل طی ماه‌ها و هفته‌های ابتدایی بارداری به بیشترین حالت خود می‌رسد. طی 15 هفته اول بارداری ارگان‌های اصلی جنین شکل می‌گیرد و تشعشعات حاصل از موبابل می‌تواند تاثیرات منفی خود را بر روی آن بگذارد.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره