حیوان خانگی برای کودکان

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

آیا از تاثیر حیوان خانگی برای کودکان اطلاع دارید؟ نگهداری و مراقبت از حیوانات خانگی امری چالش‌برانگیز برای کودکان است. همان‌طور که می‌دانید نگهداری از حیوان خانگی در حقیقت یک وظیفه است که بر عهده فرد گذاشته می‌شود. بسیاری از والدین از توانایی کودک خود در نگهداری حیوان خانگی شک دارند. از طرف دیگر نسبت به سلامت و بهداشت حیوانات خانگی مطمئن نیستند.

به همین دلیل عده‌ای از آن‌‌ها خلاف خواسته فرزندشان که داشتن حیوان خانگی است، رفتار می‌‌کنند و از تهیه آن سر باز می‌زنند. شما می‌توانید برای اطمینان از سلامت و بهداشت حیوانات از مراکز معتبر فروش حیوان خانگی خرید کنید. در ادامه به فواید و شرایط لازم برای نگهداری حیوان خانگی بر کودکان اشاره کرده‌ایم. می‌توانید سوالات خود را مشاوره کودک بپرسید.

حیوان خانگی برای کودکان

جالب است بدانید مراقبت از حیوان خانگی توسط کودک، نه تنها خللی در زندگی او وارد نمی‌کند؛ بلکه به رشد مهارت‌ها فردی و سلامت روانی کودکان نیز کمک می‌کند.

این روزها مشکلات روانی کودکان رو به افزایش است. متاسفانه بسیاری از افراد نسبت به اختلالات روانی کودکان مانند افسردگی، استرس و… آگاهی ندارند. بنابراین اقدامی برای سلامت آن‌ها از جانب والدین و اطرافیان انجام نمی‌گردد.

داشتن حیوان خانگی و مراقبت از آن‌ها نه تنها به بهبودی و رفع ناهنجاری‌ها مربوط به روان کودکان کمک کرده، بلکه تاثیرات مفید دیگری نیز دارد. تاثیر حیوان خانگی بر کودکان در ادامه مطلب آورده شده است.

فواید مراقبت از حیوان خانگی توسط کودک

حس مسئولیت‌پذیری، بالا بردن مهارت‌ها رشد اجتماعی، تکامل زبان، رشد احساسات، هم‌نشینی و همدلی با یک دوست، تجربه فقدان و سوگ و کنار آمدن با از دست دادن را می‌توان از تاثیرات حیوان خانگی بر کودکان دانست. برای برقراری ارتباط و فراهم کردن شرایط مناسب برای رشد فرزندتان حتما مقاله روانشناسی کودک را بخوانید.

مسئولیت‌پذیری

سپردن وظیفه مراقبت از حیوان خانگی به کودک با افزایش حس مسئولیت‌پذیری در وی همراه است.

سعی کنید نگهداری را به عهده فرزند خود قرار داده و شما نقش یک حمایت‌گر را داشته باشید و فقط در صورت لزوم به او کمک نمایید.

مسئولیت‌ها نگهداری از یک حیوان شامل غذا دادن، تمیز کردن و رعایت بهداشت آن، نظافت و بردن حیوان به گردش بیرون از منزل است.

اگر کودک از همان ابتدا با مسئولیت‌پذیری آشنا شود و وظیفه خود را به درستی انجام دهد، می‌تواند تمرینی در برابر وظایف زندگی آینده‌اش باشد.

تکامل زبان و هم‌نشینی با یک دوست

تک فرزندی در جامعه امروز رواج یافته است. معمولا کودکان برای پر کردن اوقات تنهایی خود به نگهداری از حیوان خانگی روی می‌آورند.

در جریان نگهداری،کودک به صحبت کردن با حیوان پرداخته که به رشد مهارت‌ها زبانی منجر می‌گردد. صحبت کردن با حیوان به روند همدلی و هم‌نشینی نیز کمک‌کننده است.

رشد احساسات

از آن‌جا که حیوانات قادر به صحبت نیستند و بنابراین احساسات و خواسته‌ها خود را به صورت غیر کلامی نشان می‌دهند.

درک احساسات غیر کلامی توسط کودک به رشد احساسات و بهبود روابط وی با دیگران از تاثیرات مثبت داشتن حیوان خانگی به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید : کمالگرایی در کودکان

تجربه فقدان و کنار آمدن با از دست دادن

شاید والدین تصور کنند از دست دادن حیوان خانگی برای کودک امری سهم‌ناک و بیشتر از طاقت و توان اوست. در حالی که واقعا این چنین نیست.

لازم و ضروری است در ابتدا و پیش از خرید حیوان خانگی با کودک راجع‌به طول عمر حیوانات صحبت کنید و آموزش‌های لازم در این زمینه را به وی بدهید.

زمانی که کودک از نظر ذهنی آمادگی کافی درباره طول عمر حیوان را بداند، مراقبت‌های موثر از او را به عمل آورده و تلاش خود را در بهبود کیفیت زندگی آن حیوان می‌کند.

هم‌چنین از دست دادن حیوان برای کودک آگاه، تحمل‌ناپذیر نبوده و آمادگی او در پذیرش فقدان و مرگ افراد مهم زندگی برای آینده را فراهم می‌نماید.

پیشنهاد می‌شود مقاله آموزش پدر و مادر را نیز بخوانید.

چگونه حیوان خانگی مناسبی برای کودک خود خریداری کنیم؟

خرید حیوان خانگی به عوامل متنوعی بستگی دارد.

یکی از مهم‌ترین معیارها برای خرید، سن کودک است. با توجه به سن کودک و توانایی وی در مراقبت از حیوان می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

گاهی ممکن است کودک به حیوان خاصی حساسیت داشته باشد. حتما پیش از خرید به این نکته توجه کنید.

علاقه کودک را برای خرید حیوان خانگی در نظر بگیرید.

دیگر نکته مهم خرید حیوان خانگی، توجه به فضا منزل است. سعی کنید متناسب با نوع و محیط منزل‌تان، حیوان مناسب را انتخاب کنید.

در آخر توصیه می‌کنیم به کودک خود گوشزد کنید که حیوان خانگی نیاز به مراقبت و توجه دارد. او نمی‌تواند با آن‌ها مانند اسباب‌بازی برخورد کند و هر زمان حوصله نداشت، از وظایف خود نسبت به آنان غافل شود.

برای دریافت مشاوره در زمینه حیوان خانگی برای کودکان می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره